- Evropské indexy dnes uzavřely převážně v zelených číslech (DAX: +0,4 %, CAC 40: +0,75 %, FTSE 100: +0,94 %, IBEX 35: +1,6 %, FTSE MIB: +0,9 %). Největší zisky zaznamenaly akcie z odvětví utilit, komunikačních služeb a zdravotnictví. Index Euro Stoxx 600 přidal již čtvrtý den v řadě (+0,7 %).
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně v květnu překonala očekávání, když vzrostla na -15,2 (očekávání: -16,0; předchozí: -16,7).
- Americké indexy během úterní seance mírně oslabily v rozmezí -0,2 % až -0,3 %. Volatilita mezi velkými technologickými tituly je dnes omezená, ale akcie Sibanye-Stillwater vzrostly o 14 % díky růstu cen drahých kovů.
- Pfizer přidal 2 % po oznámení uzavření licenční dohody v hodnotě 1,25 miliardy USD na čínskou onkologickou terapii. Americký biotechnologický gigant bude lék vyrábět na domácí půdě a distribuovat globálně. Závěrečné fáze klinických testů by měly proběhnout ještě letos v Číně.
- Kanadská data odhalila vyšší než očekávanou meziroční inflaci CPI za duben, na úrovni 1,7 % (očekávání: 1,6 %; předchozí: 2,3 %). Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 % (očekávání: -0,2 %, předchozí: +0,3 % v březnu).
- Americký dolar dále oslaboval vůči většině měn G10 (index USDIDX: -0,25 %). Výjimkou byl australský dolar (AUDUSD: -0,6 %), který odevzdal část zisků po snížení sazeb o 25 bazických bodů a signálech dalšího uvolňování politiky.
- Bezpečné měny pokračovaly v posilování: japonský jen (USDJPY: -0,12 %), švýcarský frank (USDCHF: -0,43 %). Euro posílilo o 0,3 % na 1,1273. Výnosy z 10letých amerických dluhopisů klesly pod 4,5 %, aktuálně na 4,47 %.
- Navzdory absenci podpory ze strany počasí v USA futures na zemní plyn (NATGAS) prudce vzrostly o téměř 10 %, a to díky výpadkům dodávek z Norska, slabšímu dolaru a klesající naději na rychké příměří mezi Ukrajinou a Ruskem.
- Ceny zlata vzrostly o více než 1,6 %, ale lídrem mezi kovy byla platina, která po proražení konsolidační zóny posílila o více než 5 %.
- Růst byl podpořen silnou poptávkou a zvýšeným zájmem ze strany čínského šperkařského sektoru.
- Futures na pšenici v Chicagu posílily o více než 3 %, protože obavy o globální nabídku zesílily v reakci na jarní mrazy v Rusku, sucho v Číně a zhoršené hodnocení úrody v USA podle USDA.
- Bitcoin překonal hranici 106 000 USD, zatímco širší sentiment na kryptotrhu zůstává pozitivní. Americký dolar dále oslabuje a EURUSD si připsal přibližně 0,1 %.
- Členové Fedu Hammack a Musalem upozornili, že riziko stagflačního scénáře v USA přetrvává. Uvedli, že spotřebitelské ceny pravděpodobně porostou i přes zmírnění cel mezi USA a Čínou. Jejich komentáře naznačují, že Fed zůstává opatrný ohledně případného snižování sazeb.
- Čínská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny, což odpovídalo očekáváním trhu. Čínské indexy překonaly hlavní světové benchmarky – CHN.cash a HK.cash vzrostly o 1,2 až 1,4 %.