Úterý 16. července 2024 06:16
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new

Cla EU bojují proti expanzi čínských automobilek

11.07.2024 12:41  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská komise zavedla dočasná dovozní cla na elektromobily čínské výroby, která vstoupila v platnost minulý pátek. V závislosti na výrobci se tyto přirážky pohybují v rozmezí 17,4 až 37,6 procenta a doplňují stávající desetiprocentní dovozní clo. Byly vypočteny na základě odhadů, kolik státní podpory jednotlivé firmy obdržely, přičemž společnostem, které při šetření spolupracovaly, byla cla, která je postihla, snížena. Na základě těchto kritérií stanovila Evropská komise individuální cla pro tři čínské značky elektromobilů - SAIC, BYD a Geely.

Podle ACEA se prodej bateriových elektromobilů vyrobených v Číně v EU za poslední tři roky zvýšil z přibližně 3 % na více než 20 % a čínské značky mají na tomto trhu přibližně 8% podíl. V roce 2023 bylo z Číny do EU dovezeno přes 438 tisíc elektromobilů v hodnotě 9,7 miliardy eur, zatímco Evropa do Číny vyvezla 11 499 elektromobilů s bateriemi v hodnotě 852,3 milionu eur. A to začíná být stále větší problém.

Podle analýzy poradenské společnosti AlixPartners mají čínské značky 35% výhodu v nákladech, což jim (v Evropě i jinde) umožňuje flexibilně snižovat ceny a kompenzovat tak cla. Tato výhoda je založena na nižších nákladech na pracovní sílu a vyšší vertikální integraci od surovin přes dodavatele součástek až po finální montáž a prodej dalším výrobcům automobilů. Cestu k vývozu dále usnadňuje rychlý nárůst přepravních kapacit v zámoří, což čínské výrobce automobilů přimělo k zajištění vlastních přepravních kapacit.

Západní značky mají již nyní potíže konkurovat na čínském trhu. Podle nejnovějších odhadů čínské značky za prvních pět měsíců letošního roku meziročně zvýšily prodej o téměř 24 %, zatímco německé značky ztratily téměř 4 % a francouzské více než 51 %. Pokud se podíváme na žebříček 10 nejprodávanějších modelů, jsou v něm zastoupeny pouze Tesla a Volkswagen.

Proto je automobilový průmysl v otázce rozhodnutí o clech rozdělen. Zejména němečtí výrobci se obávají odvetných opatření ze strany Číny, která by mohla evropskému průmyslu způsobit značné škody. Francie a Itálie prosazují cla na čínské elektromobily, jejichž podíl na trhu EU prudce vzrostl, ale Švédsko vyjádřilo výhrady.

Jako by situace nebyla dost špatná, pomalý přechod na elektromobilitu, vysoké úrokové sazby a nemilosrdná konkurence v otázce cen již situaci zhoršily. Za poslední tři měsíce zaznamenaly akcie čtyř hlavních německých automobilek kótovaných na burze DAX dvouciferné ztráty. Nejvíce byla zasažena společnost Porsche AG, jejíž akcie se propadly o 25 %. Bez rychlého diplomatického pokroku čeká německý automobilový průmysl mimořádně náročná druhá polovina roku. Automobilový průmysl tvoří sedm procent evropského HDP, přičemž podíl v Německu se pohybuje kolem 4,5 %.

Boj o zavedení elektrických vozidel pokračuje. V Rumunsku klesl prodej elektromobilů téměř o 50 % ve srovnání se stejným měsícem loňského roku, ale prodej hybridů vzrostl o více než 26 %. Nyní však zaznamenáváme největší nárůst automobilů s naftovým motorem v EU, a to o více než 44 %.  V EU se registrace elektromobilů snížily o 12 %.

Současná cla jsou s největší pravděpodobností jen krokem v boji za zpomalení čínské expanze na evropské trhy. Dominance Číny je patrná i na veletrhu Euro 2024: Pět ze třinácti globálních sponzorů pochází z Číny - včetně společnosti BYD, největšího světového výrobce elektromobilů. Od ledna do dubna 2024 směřovalo 37 % čínského vývozu elektromobilů do EU, přičemž s 19 % vedla Belgie, následovaná Španělskem s 5,3 % a Německem s pouhými 3,5 %. Evropa je pro společnost BYD a další čínské hráče velmi důležitým trhem - Peking tak má co ztratit.

Drobní investoři se zajímají o dlouhodobé perspektivy sektoru elektromobilů. Tesla a Nio jsou první a pátá nejvíce držená akcie na světě na sociální platformě pro obchodování a investování eToro.

Komentář připravil Bogdan Maioreanu, analytik společnosti eToro pro Rumunsko

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Citelně zdražuje elektřina, voda, vepřové, pečivo i tvrdý alkohol. Česká ekonomika míří vstříc obávané „stagflaci“, roste nejpomaleji ze zemí Visegrádu
  Česká ekonomika míří vstříc takzvané stagflaci. To je obávaný stav, kdy ekonomika stagnuje, ale inflace je poměrně citelná. Česká ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 1,7 procenta meziročně, nejpomaleji ze zemí Visegrádské skupiny. Slovenská ekonomika přidala 2,1 procenta, polská 3,1 procenta a maďarská dokonce 4,5 procenta. Ostatní ekonomiky Visegrádské skupiny také vesměs překonaly očekávání trhu, zatímco růst české ekonomiky za ním zaostal. Co se týče inflace, činila v Česku v lednu 3,6 procenta meziročně. Inflaci mělo vyšší jak Maďarsko (kde inflace v lednu činila meziročně 4,7 procenta), tak Polsko (4,4 procenta), naopak na Slovensku rostly ceny pomaleji (3,0 procenta).
 • Citi: Ani v Japonsku nebylo tak zle, jako bude v eurozóně, odnese to hlavně CEE region
  Ať už bude závěr evropského summitu jakýkoliv, eurozóna padá do recese. A nebude...
 • Citi: České sazby půjdou až k nule, intervence čekejte při posílení pod 24 CZK/EUR. Příští roku euro za 25,70
  Ještě dnes jsou úrokové sazby ČNB sice 0,5 procenta, na konci roku už to ale velmi pravděpodobně bude 0,0...
 • Citi: Dolarový cyklus je u konce, vše může skončit monetárním chaosem
  V našich projekcích dalšího vývoje na měnových trzích se nyní odráží mnohem lepší krátkodobý výhled pro rozvíjející se trhy (EM). K tomu se přidává končící dolarový cyklus. Trhy totiž ve srovnání s dřívějšími očekáváními nyní počítají s tím, že Fed bude svou politiku normalizovat mnohem pomaleji. My sami dokonce čekáme, že měnová politika zemí G3 bude charakterizována konvergencí namísto dříve očekávaných rostoucích rozdílů. Tyto faktory významně snižují momentum dolarového býčího cyklu, který byl patrný v předchozích letech.
 • Citigroup v předobchodní fázi klesá navzdory lepším tržbám z obchodování
  Citigroup (C.US) dnes před zahájením obchodní seance na Wall Street oznámila výsledky za 4. čtvrtletí 2022 a celý rok 2022. Výsledky se ukázaly jako smíšené. Tržby vyšly mírně lepší, než se očekávalo, zatímco zisk nedosáhl. Banka hlásí solidní překonání výnosů z obchodování s pevnými výnosy. Celoroční výnosy z obchodování s pevnými výnosy meziročně vzrostly o 13 %. V případě obchodování s akciemi už situace tak růžově nevypadala, když výnosy za 4Q 2022 meziročně klesly o 14 % a celoroční výnosy o 9 %. Citigroup nicméně uvedla, že je na dobré cestě ke splnění svých střednědobých cílů v oblasti výnosů. Investory to však zřejmě nepřesvědčilo, protože akcie Citigroup se v předobchodní fázi obchodují o téměř 3 % níže.
 • Citi pro rok 2012 čeká zaostávání akcií střední Evropy včetně českých, cílové ceny ale stále slibné... Sektorově sází na telekomy či energetiku
  Přízni se netěší české akcie v nové analýze Citi pro vývoj trhů střední a východ...
 • Citi znížila rating amerických a britských akcií a zvýšila rating európskych akcií 🔎
  Citi znížila hodnotenie akcií v USA a Spojenom kráľovstve z nadvážených na neutrálne a zvýšila hodnotenie európskych akcií na nadvážené. Citi konštatuje, že európske akcie sa obchodujú s výrazným diskontom v porovnaní s americkými akciami a oceňujú sa s primeranejším rastom ziskov. Stratégovia už v minulom štvrťroku zvýšili rating amerických akcií, ale silný rast od začiatku roka ich viedol k návratu na vedľajšiu koľaj.
 • Civilní letectví čeká redefinice
  Není to tak dávno, co trh předpověděl, že lidé už nikdy nebudou létat, dokud nebude existovat vakcína COVID-19, a že některé letecké společnosti zkrachují. Pandemie COVID-19 vážně zasáhla odvětví leteckých společností, přičemž většina leteckých společností přerušila lety o přibližně 90 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Největší evropská nízkonákladová společnost Ryanair sama v současnosti provozuje méně než 20denních letů, což představuje 99% pokles letů oproti letovému plánu před COVID-19, který měl 2 500denních letů.
 • Cizinci vyhledávají Prahu. Češi zas Jihomoravský a Jihočeský kraj
  „Počet hostů od začátku letošního roku do konce třetího čtvrtletí dosáhl celkové úrovně 15 128 678 lidí. Oproti stejnému období předchozího roku se celkový počet hostů navýšil o 80,7 procenta. Je tak zřejmé, že cestovní ruch po pandemii výrazně ožil a opět se stává významnou součástí naší ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cla a horší ekonomické vyhlídky přinesly nervozitu. Trpí akcie a dolar
  Připomínkou, že obchodní války nejsou úplně za námi, je nová hrozba cly ze strany USA. Spojené státy chtějí více zatlačit na Evropu kvůli subvencím pro Airbus a připravují cla na spektrum zboží z EU, ovšem zatím v relativně malém objemu 11 mld. USD.
 • Cla jako nátlak na partnery. Trumpův nový příspěvek trhům pokazil odpoledne
  Minulé dny odhalily, že prezident Trump plánoval cla na ocel a hliník v případě Kanady a Mexika především jako nátlak, který je má přivést k rozumu, tedy k ústupkům při vyjednávání nové podoby NAFTA. Dnešní prohlášení následně odhaluje možnost, že i v případě EU jsou nová cla hlavně výhrůžkou, která má USA přinést výhody jinde. Trump řekl, že se Unie může vyhnout novým clům, pokud sníží svá "odporná" cla na americké produkty. Avšak stejně jako u Kanady a Mexika, ani v případě EU se nedalo čekat, že pokorně sklopí uši a výhrůžkám se podvolí. Unie tedy dál připravuje odvetu a zároveň spolu s dalšími zeměmi v rámci WTO chystá zabezpečení trhu oceli a hliníku, který by v případě zavedení cel byl zaplaven produkcí určenou původně pro Spojené státy.
 • Cla na čínská elektroauta možná nebudou. Peking coby ústupek nabízí redukci svého cla, z níž by profitovaly hlavně německé automobilky
  Je stále pravděpodobnější, že EU sníží, nebo vůbec nezavede dodatečná cla na čínská elektroauta. Čína totiž nyní nově nabízí ústupek, z nějž by těžily zejména německé automobilky. Německému vicekancléři Robertu Habeckovi, který je na návštěvě Pekingu, dal nabídku čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao.
 • Cla na EU a obavy ze zpomalení krotí optimismus. Akcie i dluhopisy ráno mírně rostou
  Tržní optimismus se koncentroval do včerejšího úvodu obchodování a od té doby ztrácí na síle. Dnes ráno to vypadá, že v podstatě vyprchal. Dobrý dojem z čínsko-amerického obchodního příměří pokazila americká hrozba novými cly na zboží z EU kvůli sporu o dotace v leteckém průmyslu. Navíc jsou stále ve hře obavy z kondice hlavních ekonomik, poté co včerejší průzkumy aktivity za červen většinou zklamaly.
 • Cla nakonec nemusí přijít. Trhy zalil optimismus, který pomáhá i dolaru
  Další vlna za námi - vlna vzájemných útoků na poli zahraničního obchodu mezi USA a Čínou spojená s výprodejem rizika na trzích. Následuje uklidnění, víra v kompromisní řešení, částečný návrat kupců do akcií a prodeje dluhopisů či drahých kovů. Spolu s tím se zlepšila i kondice amerického dolaru.
 • Cla se blíží a německý trh se netěší. Sentiment odpoledne chladne a koruně zůstávají ztráty
  Lehce pozitivní nálada se finančních trhů odpoledne horko těžko drží, spíše už chladne. V průběhu dne ji testovaly horší americká data a další komentář Donalda Trumpa. Ani v jednom případě nešlo o zásadní věc, ale postupně je dopad vidět. Akcie v Evropě se vzdávají zisků a německý DAX míří do červeného. Americké indexy se drží lehce v plusu a bezpečné dluhopisy jsou na tom smíšeně při malých změnách výnosů. Kde je vidět obnovená nervozita, jsou dluhopisy na periferii eurozóny, které vede dolů Itálie.
 • Cla za 200 miliard dolarů poškodí čínskou ekonomiku
  „Lze očekávat, že Čína se bude proti novým americkým clům bránit odvetnými opatřeními. V takovém případě nebude druhá fáze zavádění cel trvat příliš dlouho a rovnou se přejde do třetí fáze, ve které budou uvalena cla na téměř celý čínský vývoz do Spojených států,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • CleanSpark posiluje o více než 30 % na pozadí prudkého nárůstu bitcoinu a výsledků hospodaření 📌
  Společnost CleanSpark (CLSK.US) posiluje o téměř 30 % díky prudkému růstu bitcoinu a nedávným výsledkům hospodaření. Společnost CleanSpark vykázala působivé finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2024, které skončilo 31. prosince 2023. Společnost dosáhla výrazného meziročního nárůstu tržeb o 165 % a přinesla 73,8 milionu USD, což je více než 27,8 milionu USD ve stejném období loňského roku.
 • CleanSpark získává 7 %; co znamená halving Bitcoinu pro těžební společnosti? 📌
  Ke snížení hodnoty bitcoinu na polovinu dojde během několika hodin.Na jedné straně by to pro investory na trhu kryptoměn mohla být pozitivní zpráva, protože nabídka nových Bitcoinů vstupujících na trh se dlouhodobě sníží na polovinu.Na druhou stranu je to špatná zpráva pro společnosti zabývající se těžbou Bitcoinu.
 • Climax koupil 55% podíl francouzského distributora a expanduje do zahraničí
  Vsetínský výrobce venkovních žaluzií, rolet, markýz, sítí proti hmyzu a stínění, společnost Climax posiluje své zastoupení v zahraničí. Za desítky milionů korun koupil 55% podíl svého distributora Baumann Hüppe.
 • Clintonová vs. Trump. Šok prichádza
  Do amerických volieb ostáva 50 dní. Amerika možno ešte nikdy nebola tak rozdelená nielen medzi podporou oboch kandidátov ale najmä počtom ľudí, ktorí nechcú za prezidenta ani jedného z nich. Kampaň sa začína zamotávať, no výsledok amerických volieb môže ovplyvniť celý svet.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Vipro Markets
FXGiants
NAGA
reklama
FTMO férovost