Neděle 14. července 2024 07:27
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei Payout

Předčasné volby ve Francii: Nečekaný šok pro evropskou ekonomiku

19.06.2024 18:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Emmanuel Macron po prohraných eurovolbách způsobil ve Francii politické zemětřesení, které nenechalo pařížskou burzu klidnou. Největší obavy vzbuzuje státní rozpočet, který je již nyní v hlubokém deficitu a který by mohla ohrozit případná krajně pravicová vláda. Vzhledem k tomu, že Francie je druhou největší ekonomikou v Evropě, mohly by volby narušit stabilitu nejen na domácí scéně, ale i v celé Evropě. To může znamenat novou překážku na cestě k hospodářskému oživení po letech krize.

Začátkem týdne obletěla svět zpráva, že francouzský prezident rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby, jejichž první kolo se bude konat 30. června. Toto rozhodnutí přišlo poté, co Macronova oponentka strana Národní sjezd Marine Le Penové získala jasnou většinu křesel v Evropském parlamentu. To vyslalo jasný signál, že krajní pravice má v současné době ve francouzské politice navrch. Takto brzký termín voleb však dává různým politickým oponentům málo času na přípravu a organizaci. Na základě toho můžeme tento Macronův krok považovat za strategické rozhodnutí. Nicméně mnozí analytici jej považují za nebezpečnou hru. V úterý prezident prohlásil, že i když jeho strana nezíská potřebný počet křesel v parlamentu, nehodlá odstoupit ze své funkce, což evropské trhy trochu uklidnilo.

Teprve nedávno ratingové agentury snížily úvěrové hodnocení Francie z AA na AA-. Nyní analytici varují, že nová populistická vláda by mohla zpochybnit stanovený plán na snížení deficitu státního rozpočtu, který parlament schválil již na konci loňského roku. Plán počítá s deficitem ve výši 5,1 % HDP v letošním roce a se schodkem ve výši 4,1 % HDP v roce 2025. Vyšší schodek státní pokladny by mohl přimět Evropskou unii k zásahu a aktivaci tzv. postupu při nadměrném schodku. Francie se rovněž potýká se státním dluhem ve výši 110 % HDP. Výnos francouzských desetiletých státních dluhopisů v průběhu týdne vzrostl a dosáhl nejvyšší úrovně od listopadu 2023.

Výkonnost desetiletých francouzských dluhopisů za pět let


Zdroj: tradingeconomics.com

Index CAC 40, který zahrnuje největší francouzské společnosti, se po nedělním vyhlášení předčasných voleb propadl a v pátek se dostal na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců. Ušetřeny nebyly ani další evropské akcie, například ty z indexu Euro Stoxx 600, ale dopad na ně byl mírnější. Ztráty na evropských trzích zmírnily pozitivní údaje o inflaci v USA, neboť se ukázalo, že v květnu klesla více, než se očekávalo, a oživily se naděje na snížení úrokových sazeb amerického Fedu v letošním roce. CAC 40 je však i nadále nejhorším výsledkem mezi hlavními evropskými indexy.

Výkonnost indexu CAC40 za 5 let


Výkonnost indexu STOXX 600 za 5 let


Zdroj: iinvesting.com

V souvislosti s těmito událostmi klesla hodnota eura i vůči ostatním měnám, zejména vůči americkému dolaru. Měnový pár EUR/USD dosáhl nejnižší úrovně od začátku května. Politické události ve Francii však nebyly jediným důvodem tohoto poklesu. Zatímco euro oslabilo, dolar posílil díky dobrým údajům o zaměstnanosti v USA, které podpořily očekávání, že Fed prozatím ponechá úrokové sazby beze změny, a to i přes výše zmíněné pozitivní údaje o inflaci.  Vůči euru posílila také britská libra, přičemž pár EUR/GBP se obchodoval na nejnižší úrovni za téměř dva roky. Libra získává na hodnotě především díky vysokým úrokovým sazbám ve Spojeném království, které by měly ještě nějakou dobu zůstat nad úrovní eurozóny.Zdroj: iinvesting.com

Události na francouzské politické scéně a jejich dopad na trhy jsou důkazem, že země je jedním z hlavních motorů evropské ekonomiky. Evropská unie se pomalu vzpamatovává z problémů způsobených pandemií, válkou na Ukrajině a související energetickou krizí. Případná politická nestabilita v tak významném členském státě, jako je Francie, by mohla celý proces zpomalit a zabránit dalšímu hospodářskému růstu. Je proto důležité si uvědomit, že zdánlivě jednoznačný vývoj událostí může narazit na neočekávanou proměnnou.

David Matulay, analytic společnosti InvestingFox

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Předběžné finanční výsledky za rok 2022 a aktuální zprávy ze společnosti GEVORKYAN, a.s.
  Společnost GEVORKYAN, a.s. v roce 2022 vykázala tržby na úrovni 58,8 mil. EUR, což znamená jejich 9% meziroční růst a překonání plánu. Zisk EBITDA meziročně vzrostl o 14 %.
 • Předběžné výsledky na Floridě mírně favorizují demokraty
  Florida je jedním ze států, kde musí Trump vyhrát, protože má velký počet volitelů. Zároveň bude jedním z prvních států, kde se dočkáme smysluplných výsledků. Není tedy vůbec překvapivé, že se na tento stát soustředí pozornost. Dle údajů Political Polls už odvolilo více než 9 mil. lidí a Demokratická strana má mírný náskok ve výši 1,3 %. A je pravděpodobné, že zatímco demokratičtí voliči volí více prostřednictvím pošty (a tedy už odvolili), tak republikánští voliči se ukáží osobně ve volebních místnostech. Jedná se o výhodu pro Trumpa? To nelze úplně jasně říci, protože tradiční republikánští voliči se mohou rozhodnout také pro Bidena a demokraté pro Trumpa. Takže uvidíme.
 • Předběžný index CPI z Francie nižší, než se očekával
  Francie, předběžná inflace měřená HICP. 2,4 % oproti očekávaným 2,8 %. Předchozí: 3,2 % (0,3 % oproti prognóze 0,6 % a předchozím 0,9 %).
 • Předběžný odhad tuzemského HDP potvrdí mělkou recesi
  Dnešní předběžný odhad HDP za poslední čtvrtletí roku 2022 s největší pravděpodobností potvrdí propad tuzemské ekonomiky do recese. Podobně jako ve třetím kvartále, kdy ekonomika odepsala mezikvartálně 0,2 %, očekáváme mírný pokles reálného HDP (náš nowcast indikuje -0,3 % q/q). Jak však sama čísla naznačují, jedná se o mělkou, resp. technickou recesi, kterou nelze srovnávat např. s hlubokým pandemickým pádem v roce 2020.
 • Předběžný pohled na tržby Meta pro 3. čtvrtletí 2023 - Jaký bude vliv AI na tržby Meta?
  Analytici očekávají, že Meta ohlásí tržby ve výši 33,52 miliardy dolarů (+21 % YoY) a zisk na akcii ve výši 3,60 dolaru pro 3. čtvrtletí 2023, což je nárůst oproti 2,98 dolarů ve 2. čtvrtletí a 1,64 dolarů před rokem.
 • Předběžný údaj o HDP Německa - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Německá ekonomika vykázala loni dle předběžných údajů pokles HDP o 5 %. Na německou ekonomiku dopadla pandemie koronaviru a související omezení jak v samotném Německu, tak ve světě. Pokles byl vykázán ve všech hlavních položkách na straně poptávky s jedinou výjimkou, kterou byla i nadále rostoucí spotřeba vlády. Přesto byl ale pokles HDP za rok 2020 mírnější než v roce 2009, kdy svět čelil velké finanční krizi a německá ekonomika se tehdy propadla o 5,7 %.
 • Předběžný výhled na bitcoinové ETF
  ‚‚Ačkoli nevíme jistě, zda SEC schválí bitcoinové spotové ETF, vypadá to stále jako pravděpodobnější vzhledem k současné aktivitě, kterou vidíme u zájemců, kdy dochází ke spoustě změn v původním registračním formuláři v souvislosti s poplatky, jak se zájemci snaží mezi sebou soupeřit, aby přilákali investory.
 • Před bouří: dolar posiluje, akcie kvůli inflaci v USA ztrácejí půdu pod nohama
  Hospodářský růst Spojených států za čtvrté čtvrtletí loňského roku by podle nejnovějších údajů mírně revidován směrem dolů, což naznačuje potenciální oslabení ekonomické dynamiky. Tento pokles by mohl mít dlouhodobé důsledky pro celkovou hospodářskou stabilitu a mohl by ovlivnit rozhodování politiků o měnové politice.
 • Před březnovým zasedáním Fedu lze očekávat pokračování volatilního obchodování
  Světové akciové trhy v pondělí pokračovaly v bouřlivém obchodování. Americká obchodní seance se vyznačovala vysokou volatilitou, neboť akcie společnosti Meta (Facebook) pokračovaly v poklesu, což vyvolalo všeobecnou vlnu obav o schopnost tamního akciového trhu obnovit růst.
 • Předčasné volby v Británii toho moc nevyřeší, agónii spíše protáhnou
  Britský premiér Boris Johnson se v křesle ještě ani příliš neohřál a už utrpěl katastrofální porážku. Jeho silová taktika „brexit k 31. říjnu za každou cenu, bude-li třeba bez dohody“ narazila. Pravděpodobnost vystoupení Británie z EU před letošním 1. listopadem prudce klesla zhruba na 35 procent.
 • Předčasné volby v Turecku a jejich dopady a investiční příležitosti podle analytiků Fidelity International
  Turecký prezident Erdogan dnes oznámil předčasné prezidentské a parlamentní volby. Uskutečnit by se měly 24. června, což je o více než rok dříve, než původně plánované volby v listopadu 2019. Turecko se tak připojuje k dlouhému seznamu zemí rozvíjejících se trhů, které v roce 2018 zažijí volby. Analytici Fidelity International poukazují na to, že vzhledem k nedávné Erdoganově politické agendě není tento krok překvapením.
 • Před čísly ze zámoří eurodolar zůstává u stagnace, impulsy k pohybu postrádá i koruna
  Česká měna po klidném včerejšku ráno zkusila lehce posílit, ale vzápětí se vrací na 25,80. Ve výsledku tak pouze drží...
 • Před dalšími odstávkami varuje Libye, která své největší ropné pole uzavřela
  V pondělí Libye uzavřela svoje největší ropné pole a varovala před dalšími výpadky proudu, neboť energetický průmysl země, která je členem OPEC zavalila vlna demonstrací proti premiérovi. Agentura Bloomberg odhaduje, že více než polovina běžné libyjské produkce, která činí asi 1,2 milionu barelů denně, by mohla být zastavena.
 • Před daty z trhu práce roste nervozita, americké akcie i dluhopisy padají
  Dnešní makrodata hráče na finančních trzích zrovna nepotěšila, čímž se mohou přidat k ISM či komentářům z Fedu jako další negativní faktor. Zpráva ADP ukázala, že zaměstnanost v americkém firemním sektoru za prosinec narostla o 235 tisíc, zatímco se čekalo jen 150 k. Ačkoli nejde o spolehlivého předskokana oficiálních vládních čísel (zítra), velká odchylka investory logicky vystrašila. Něco podobného nastalo u žádostí o dávky v nezaměstnanosti - ty navzdory očekávání spadly na 204 tisíc. 
 • Před dnešním večerním projevem Bernankeho se dolar chytil záchranného lana
  Očekávání dalšího kvantitativního uvolňování z dílny Fedu stáhla včera dolarový index na nové letošní minimum....
 • Před důležitými událostmi je na trzích znát drobná nervozita
  Od začátku dnešního evropského obchodování se toho na hlavních trzích mnoho nezměnilo. Klíčové akciové indexy stále nemají jasný směr: V Evropě mají tendenci klesat, v USA růst, ovšem většinou nejde o velké změny. Dluhopisové výnosy jsou mírně dole a zlato se naopak obchoduje s drobným ziskem. Eurodolar ještě trochu přidal na 1,1075, ale i zde je celková denní změna skromná.
 • Před důležitými výsledky jsou akcie opatrné
  Po Tesle, která nedokázala uspokojit investory svými výsledky vylepšenými neprovozními položkami, zůstane pozornost trhů stále upřena hlavně k výsledkové sezóně. Reportovat bude spousta důležitých jmen, především tedy velké techy jako Microsoft a Alphabet po americkém závěru. A znovu půjde o konfrontaci s optimistickými očekáváními započítanými už před začátkem této sezóny do cen. Naproti tomu makrodata dnes budou stát stranou zájmu a trhy se mohou teprve připravovat na zítřejší Fed.
 • Předeženou Ethereum jeho úhlavní rivalové? 
  Noví investoři do krypto aktiv si rozhodně museli všimnout, že celý trh za posledních pár měsíců ztratil poměrně velkou část ze své hodnoty. Což s sebou samozřejmě nese i zhoršenýsentiment, který je nyní bez debat dosti medvědí. A není divu, když celý trh s krypto aktivy ztratil od počátku listopadu po tržní minimum z ledna zhruba 50 % ze své hodnoty. Čili z nějakých 3 bilionů USD jsme klesly až na 1,5 bilionu USD tržní kapitalizace.
 • Před Fedem jsou na trzích v lehké převaze optimisti
  Středeční obchodování se dopoledne rozjelo mírně pozitivním směrem, a to jak v případě akcií, tak u dluhopisů. Změny cen, respektive výnosů, jsou však v obou případech pouze malé. Trochu větší pohyb sledujeme na eurodolaru, který se vydal nahrazovat ztráty ze včerejšího odpoledne a stoupá na 1,1870. Zlato se drží asi půl procenta v plusu a slušně roste ropa.
 • Před Fedem převládá důvěra v příznivý výsledek. Eurodolar, akcie i dluhopisy rostou
  Evropské akcie dnes dopoledne rostou kolem půl procenta a relativně dobře jsou na tom také dluhopisy. V jádru i na periferii eurozóny sledujeme drobný pokles výnosů, stejně jako v zámoří. Na trzích tak panuje poměrně příznivá situace. Nadále předpokládáme hlavní vliv drobných změn očekávání o výsledku zasedání amerického Fedu. Bankéři se sejdou už dnes a výsledek jejich jednání bude zveřejněn zítra večer.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new