Neděle 16. června 2024 06:13
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Purple trading AI
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO férovost

Akciovému trhu v USA se za poslední dekádu dařilo. Podle čeho vybírat fond nebo portfolio ke zhodnocení úspor?

23.05.2024 09:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dlouhodobá investice do akcií může přinášet zajímavý výnos a v rámci DIP posloužit i jako zajištění na stáří. Nejběžnější akciová portfolia a fondy zhodnotily v posledním desetiletí investice dvojnásobně i víc. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, která porovnala často využívané fondy a portfolia.

Nedílnou součástí portfolia je likvidní rezerva, k ní se pak dodávají další složky. Ty jsou určeny klientovými požadavky a očekáváními, takže zpravidla v portfoliu ještě bude další hotovostní nebo dluhopisová složka. Poté následují akcie, resp. akciové fondy. „Mohou se také doplňovat nemovitosti, a to především u větších portfolií. Často také klienti poptávají další typy investic, jako jsou komodity či korporátní dluhopisy. Jejich zařazení ovšem není doporučeníhodné, protože rizikovost bývá značně vysoká, resp. neadekvátně vysoká vůči výnosovému potenciálu,“ říká Robert Novoměstský, investiční analytik Freedom Financial Services.

Nejběžnější akciová portfolia dosáhla v uplynulých 10 letech velmi dobrých výsledků. Analýza společnosti Freedom Financial Services namátkově porovnává několik dynamických portfolií, se kterými se její poradci nejčastěji setkávají u nových či potenciálních klientů, případně v odborné komunitě. Zatímco inflace znehodnotila v poslední dekádě finanční prostředky téměř o polovinu, zhodnocení potenciální investice ve většině těchto portfolií inflaci překonalo, a to i výrazně v případě trhů v USA.

„V uplynulém desetiletí bylo možné investicí do dynamických akciových portfolií zhodnotit o 100 i více procent, a to zejména díky výkonnému akciovému trhu v USA. Přitom rozvíjející se země nepřinesly vcelku nic. Předchozí výnosy samozřejmě nejsou zárukou těch budoucích, takže jaký region bude nejvýnosnější v dalších letech, nevíme,“ říká Robert Novoměstský, který připouští, že pokud by se provedla analýza na jiném časovém horizontu, tak i výsledky jednotlivých srovnávaných portfolií by byly jiné. „Smyslem provedené analýzy není ukázat horší anebo lepší řešení. Je docela možné, že pokud by se porovnával horizont nikoliv 10, ale 11 nebo třeba 6 roků, tak porovnání dopadne jinak,“ upozorňuje Novoměstský.

Koneckonců portfolia na prvních pozicích nebyla nejlepší v každém sledovaném roce, někdy byla dokonce nejhorší. Nicméně v dlouhodobém horizontu daných 120 měsíců byl výsledek jasný. Z porovnání rovněž vyplývá, že prim hrála pasivní řešení založená na ETF-fondech zaměřených na vyspělé trhy. Na druhou stranu například světově proslulý aktivně řízený fond Amundi US Pioneer nedopadl vůbec špatně.

V rámci strategické alokace investice je třeba zvážit časový horizont investice, rizikový apetit investora, očekávané výnosy a výnosový potenciál jednotlivých portfolií ve vztahu k dlouhodobě působícím rizikům, jakými jsou inflace, úzce vymezený region apod. Když se nějakému regionu daří – v tomto případě se dlouhodobě daří velkým akciovým společnostem USA –, tak se to promítne do daného řešení. „Například Freedom portfolio 1b je jen a pouze fond ETF iShares Core S&P 500 zatížený poplatkem (modelových 1,50 %). Protože se jedná o americké akcie, kterým se dařilo v posledních 10 letech nejvíce, tak i tento ETF-fond ‚vyhrál‘. Všechna ostatní uvedená řešení, jsou buď složená z několika fondů či několika regionů, nebo jejich portfoliomanažeři vybírají jednotlivé akciové tituly podle svých jistých tajných interních pravidel,“ vysvětluje Robert Novoměstský.

Určení srovnávaných instrumentů je zcela obecné – vždy se jedná o dynamická akciová portfolia, která jsou vhodná na dlouhodobou investici, protože v krátkém časovém horizontu mohou akcie hodně kolísat. Možné je i zařazení uvedených portfolií do tzv. dlouhodobého investičního produktu (DIP). Vždy je ale třeba vzít v úvahu další okolnosti. „Potenciální investor by se měl seznámit s rizikovostí, poté by měl zvážit další kritéria, na základě kterých svůj výběr omezí – nákladovost a složení samotných portfolií, velikost fondů, velikost správce, historie, tradice, počet držených pozic, zkušenosti portfolio manažera, dlouhodobou výkonnost, expozici vůči dalším rizikovým faktorům apod.,“ doporučuje Robert Novoměstský.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové indexy se pohybují na vlně růstu
    Minulý týden se nesl v poměrně pozvolném tempu, což nám naznačuje i klesající volatilita na trzích. Akciové indexy se ...
  • Akciové indexy se propadají, Philip Morris po výsledcích vzrostl
    Negativní sentiment se na evropské trhy vrátil po včerejší úspěšné seanci zejména kvůli zveřejnění údajů o německé inflaci. Meziroční růst cen dosáhl v srpnu na 10 %, což bylo nad odhady trhu, který počítal s 9,4% nárůstem. Nová data vyvinula tlak na německý blue chip index DAX (DE30), který během dnešní seance odepsal 1,71 % a uzavřel na 11 975 bodech. Nejztrátovějším evropským indexem byl pražský PX index (CZKCASH), který uzavřel o 2,67 % níže na 1 114,34 bodech.
  • Akciové indexy USA v záporných hodnotách
    Akciové indexy z USA se po celý včerejší obchodní den pohybovaly v záporných hodnotách, souboj mezi technologickým Nasdaq Composite a průmyslovým Dow Jones Industrial Average vyhrály technologie, které odevzdaly 0,2 % a společnosti z průmyslu ještě 0,1p.b. více. Včerejší seance pouze podtrhla špatný obchodní rok pro Walt Disney, když společnost ze zábavního průmyslu odepsala více jak 3 %. Ani pokračující stávky několika tisíců zaměstnanců velké trojky automobilek Ford, General Motors a Stellantis neznamenal propad hodnoty jejich akcií. The UAW varuje automobilky, že pokud nedojde k výraznějšímu pokroku ve vyjednávání, přidají se v pátek ke stávce další zaměstnanci, F US +1,78 %, GM US +1,89 %, STLA US +2,09 %.
  • Akciové indexy uzavřely rok na rekordních hodnotách
    V posledních několika letech se pravidelně střídají kladné a záporné roky. Letos akciové indexy uzavírají rok na rekordních hodnotách.
  • Akciové indexy v Evropě po silném růstu v USA vzrostly
    Britský index FTSE 100 vzrostl v důsledku obchodování o 0,27 % na 7 585,46 bodů, francouzský CAC 40 o 1,64 % na 6 515,75 bodů, německý DAX o 1,62 % na 14 462,19 bodů.
  • Akciové indexy v pondelok klesajú
    Akciové indexy sa dnes po skvelom začiatku roka obchodujú nižšie. Investori sú opatrnejší kvôli zmiešaným makroekonomickým dátam ako aj kvôli výsledkovej sezóne na Wall street. US2000 zaznamenal pokles o 0,7%, pričom pokles zaznamenali aj ostatné hlavné US akciové indexy, zatiaľ čo v Európe zaznamenal AUT20 (Rakúsko) pokles o 1,1% a SPA30 (Španielsko o 0,6%)a DE30 (Nemecko) o 0,4%.
  • Akciové indexy znovu klesají, VIX je nejvýše od amerických voleb
    Vypadá to, že se na trzích po velmi dlouhé době začíná konečně zase něco dít. Po trochu rozpačitém a nervózním minulém týdnu začíná nový týden v opět poněkud nervózním duchu a trhy se znovu vrací do červených čísel. Konkrétní rozbuška výprodejů se hledá jen těžko, jelikož se fundamentální situace příliš nezměnila a hlavními faktory tak budou dle našeho názoru vysoké zisky akcií ze začátku letošního roku, v kombinaci s „únavou“, kterou signalizuje hlavně skutečnost, že celý březen akciové indexy tyto zisky nebyly schopny přesvědčivě navýšit a pokračovat v růstovém trendu. V Evropě se v některých případech indexy propadají o více než procento a pod tlakem jsou také americké indexy, díky čemuž například S&P500 atakuje poprvé od amerických voleb 50-ti denní klouzavý průměr.
  • Akciové indexy znovu v zelených číslech, na FX ztrácí hlavně bezpečné přístavy
    Úterní seance je zatím v „risk-on“ režimu, když náladě na trzích už brzy ráno pomohl projev čínského prezidenta, který se postavil za globalizaci a další otevírání čínské ekonomik zahraničním investorům. Projev, který pomohl k okamžitému růstu asijských indexů, dnes drží v zelených číslech také indexy v Evropě a v USA. K výraznému snížení rizikových přirážek zatím ale nepomohl, což dokazuje hlavně stále zvýšená úroveň VIX indexu, který zůstává nad hranicí 20b.
  • Akciové indexy ztrácejí, tématem je japonský fiskální stimul i posilování AUD po snížení sazeb
    Dosavadní průběh evropské seance se nese v negativním duchu. Široký evropský akciový index Stoxx600 dnes klesl na dvoutýdenní minimum. Německý DAX ztrácí v polovině odpoledního obchodování už 1,3 % – nejvíce od prvního červencového týdne. Nejhůře se daří bankovnímu sektoru, který začal svůj pokles už na sklonku pondělní seance. Akcie německé Commerzbank ztrácejí až 9 % po odvolání letošního profit targetu a odhadu nižších tržeb na historické minimum. Příliš se nedaří ani akciím automobilek poté, co data ukázala na červencový pokles prodeje aut v Německu. Dopoledne se negativně projevoval také pokles cen ropy na energetických titulech, situace se však brzy zlepšila.
  • Akciové korekce příležitostí pro nákup?
    „Aktuální vývoj na finančních trzích prochází turbulentním obdobím, což se promítá jak do zvýšené volatility, tak i podoby letošních ztrát převážné části investic. To platí pro akciové i dluhopisové trhy. Americké akcie (index S&P 500) za uplynulý týden klesly o téměř 5,7 % a ztráta od začátku roku se nyní velice proměnlivě pohybuje v intervalu -7 % až -11 %. Uvidíme, jakým směrem se sentiment na trzích vydá,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Akciové nebe bez mráčků, včerejší výplach zapomenut
    Prudký pokles akciových trhů, který způsobil pád tří zámořských bank je zapomenut. Investoři tím signalizují, že tento problém považují za vyřešený, kroky regulátorů k stabilizaci situace za dostatečné, a tudíž nečekají další eskalaci.
  • Akciové obchodování dnes poklidné, v Praze čeří vody akvizice Stock
    Evropské akcie se dnes obchodovaly tlumeným růstem, přetrvávající obavy z vlivu šíření varianty delta vyrovnávaly dobré výsledky ze sektoru pojišťovnictví. Americké trhy od svých maxim ustupují po zveřejnění dat z trhu práce a výrobní inflace. Index Dow Jones si brzy po otevření trhů zapsal nové intradenní maximum, následně ovšem následoval indexy S&P 500 a Nasdaq do záporu. Z jednotlivých sektorů se daří zdravotnickým a finančním titulům.
  • Akciové obchody na BCPP loni klesly o 30 miliard na 139 mld. Kč
    Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni meziročně klesly o necelých 30 miliard na 138,8 miliardy Kč, když v roce 2016 činily 168 miliard korun. Burza cenných papírů to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě. Ještě v roce 2007 obchody překročily bilion korun.
  • Akciové obchody na BCPP loni stouply o tři pct. na 143 mld. Kč
    Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni meziročně stouply o zhruba tři procenta na 142,5 miliardy Kč, v roce 2017 činily 138,8 miliardy korun. Byly tak jedny z nejnižších v historii burzy. Vyplývá to ze statistik Burzy cenných papírů Praha (BCPP). Ještě v roce 2007 obchody překročily bilion korun.
  • Akciové portfólio Tomáša Vranku: Prečo je pre Google zdravotníctvo dôležitý segment?
    Posledný mesiac sa na akciovom trhu niesol v duchu neistoty a akcie pokračovali vo výpredajoch, takže sme túto situáciu využili na prikúpenie akcií ďalšej rastovej spoločnosti. Vo svete robia krajinám stále problémy vysoké ceny energií, v niektorých z nich, napríklad v USA je pre bežných ľudí čoraz nedostupnejšie aj bývanie. Okrem toho bolo zaujímavou informáciou aj to, že Michael Burry, ktorý predpovedal príchod finančnej krízy v roku 2008, predal pred časom všetky svoje akcie, takže zrejme očakáva ďalšie prepady na akciových trhoch. Zrejme najdôležitejšou udalosťou posledného mesiaca však bolo stretnutie centrálnych bankárov v Jackson Hole, trhy čakali najmä na vyjadrenie Jerome Powella. Ten avizoval, že úrokové sadzby budú v USA na súčasných vyšších úrovniach, prípadne sa budú ešte zvyšovať až dovtedy, kým si to situácia bude vyžadovať.
  • Akciové portfolio Tomáše Vranky: Lockheed Martin se vrací na rozumnou cenu
    Akciové trhy v posledních týdnech mírně klesaly a během září dosáhly nejnižších hodnot za poslední zhruba tři měsíce. Na druhé straně tu však máme například ropu, která je na nejvyšší úrovni za téměř rok. Zasedaly také centrální banky a dozvěděli jsme se, že americký Fed pravděpodobně ponechá sazby na vyšších úrovních déle, než se původně očekávalo. Je možné, že podobná situace nastane i v Evropě.
  • Akciové propady mohou kvůli ropě nastat i na pražské burze
    Cena ropy na světových trzích se dále znatelně propadá, nejvýrazněji od roku 2014. Na londýnské burze cena ropy Brent dnes klesla pod hranici 60 dolarů za barel, nejníže od října 2017. Ještě začátkem minulého měsíce se přitom barel ropy Brent prodával za cenu o více než 27 dolarů vyšší. Propad cen ropy do jisté míry souvisí s obecným výprodejem na akciových trzích. Není úplně náhodné, že na svá minima se v uplynulých dvou cyklických fázích propadly jak ropa, tak akcie ve stejný časový okamžik. Platí to sice zejména pro americké akcie a pro srovnání vývoje cen ropy Brent a klíčového ukazatele amerických akcií, indexu Standard & Poor’s 500 (viz svrchní graf). Do jisté míry lze podobné rysy vysledovat i ve vývoji cen ropy a ukazatele českého akciového trhu PX (viz spodní graf). Lze usuzovat, že pokud setrvají ceny ropy nyní níže delší dobu, dojde ke znatelnému poklesu také v případě českých akcií jakožto celku.
  • Akciové předvánoční výprodeje
    Americké akciové trhy se po jednodenní pauze vrátily tam, kde skončily, a to k výprodejům. Negativní nálada a obavy z vývoje jednání mezi Spojenými státy a Čínou tlačí ceny akcií dolů. Index Dow Jones ztrácí 1,8 %, S&P 500 klesá o 1,9 % a technologický Nasdaq odepisuje 1,3 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nedaří ani jednomu sektoru. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti se ztrátou ve výši 2,6 %, které následují finanční instituce (-2,2 %) a zpracovatelé komodit (-2,1 %).
  • Akciové strategie si vytvoříte sami. Nebo dáte přednost automatu?
    S českou investiční platformou Portu můžete vytvářet vlastní strategie nebo investovat sektorově – např. do technologických oborů, sociálně odpovědných firem, biotechnologií, zdravotnictví, rozvojových trhů, nebo třeba do zlata. Snadno a levně.
  • Akciové tituly v úterý zastavily pád
    Teprve podruhé v posledních devíti obchodních seancích zaznamenaly americké akcie růst, ruku v ruce s akciemi amerických finančních domů. Spouštěčem byla statistika ukazující na prudký nárůst spotřebitelské důvěry, která pomohla posílit optimismus v sílu americké ekonomiky. Oslabily dluhopisy, dolar zaznamenal největší nárůst za poslední 4 týdny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
LiteForex
FXDD
TRIM BROKER
reklama
InstaForex ETF