Pátek 19. duben 2024 01:15
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Co se dalo čekat: ECB může snížit sazby dříve než Fed

02.04.2024 07:41  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics660adec1adfb5.jpg

Nový obchodní týden začal poklidně. Až do zveřejnění indexu nákupních manažerů (PMI) ISM ve zpracovatelském průmyslu pro Spojené státy nebyly k dispozici žádné zprávy. A v době takto pasivního trhu měla daná zpráva velký vliv. Index PMI ve zpracovatelském průmyslu zaznamenal v březnu hodnotu 50,3 bodů oproti únorové hodnotě 47,8 bodů a poprvé po dlouhé době se tak vrátil nad klíčovou hranici 50,0 bodů. Trh neočekával více než 48,4 bodů, a proto takto silná zpráva okamžitě podpořila americký dolar. Podle mého názoru je to přesně tak, jak by mělo. První zpráva tohoto týdne vyvolala přesně ten pohyb, který jsme potřebovali.

Není to ale jediná zpráva, která může zvýšit poptávku po dolaru a snížit poptávku po euru. Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Robert Holzmann prohlásil, že Evropská unie může snižovat úrokové sazby ještě rychleji než Amerika. Vše bude nepochybně záviset na dynamice růstu mezd a inflace, ale k dnešnímu dni se Holzmann přiklání tomu, že sazby budou sníženy poprvé v červnu. Připomínám, že přesně toto trh čeká od ECB i od Fedu. V případě ECB se nicméně nejspíš dočká, zatímco v případě Fedu je to velmi nepravděpodobné.

analytics660adece4b323.jpg

Čím víc času plyne, tím víc jsem přesvědčen, že sazba Fedu zůstane v červnu beze změny. Inflace v USA klesá velmi slabě, respektive vůbec. I když je podle předsedy Fedu Jeroma Powella její tempo jen mírně nižší, než americká centrální banka očekávala. Podle mého názoru všechny řeči o sazbě Fedu do jisté míry odrážejí počáteční sentiment Fedu. Pokud trh očekával první snížení sazeb v březnu, pak k tomu musel mít důvod. Ale inflace neklesá, takže neklesá ani sazba Fedu. A Powell teď musí říct, že vše bude záviset na trajektorii inflace, což jasně naznačuje absenci pevného termínu, kterým se Fed v otázce uvolňování řídí. Holzmann má tedy pravdu. ECB opravdu může snížit sazby jako první, což by mělo ještě víc posílit poptávku trhu po dolaru.

Vlnová analýza pro pár EUR/USD:

Na základě provedené analýzy páru EUR/USD jsem dospěl k závěru, že se vytváří medvědí vlnový pattern. Vlny 2 nebo B a 2 v 3 nebo C jsou kompletní, takže v blízké budoucnosti očekávám vytvoření impulzivní klesající vlny 3 v 3 nebo C s výrazným poklesem instrumentu. Zvažuji short pozice s cíli kolem úrovně 1,0462, která odpovídá Fibonacciho hladině 127,2 %.

analytics660adeda702f6.jpg

Vlnová analýza pro pár GBP/USD:

Vlnový pattern na instrumentu GBP/USD naznačuje pokles. Zvažuji prodej instrumentu s cíli pod úrovní 1,2039, protože věřím, že dřív či později začne vlna 3 neboli C. Dokud ale nebudeme moct potvrdit konec vlny 2 neboli B, může instrument stále stoupat k úrovni 1,3140, která odpovídá Fibonacciho hladině 100,0 %. Kotace se příliš nevzdálily od vrcholů, takže nemůžeme potvrdit začátek vlny 3 neboli C.

Klíčové principy mé analýzy:

Vlnové struktury by měly být jednoduché a srozumitelné. Se složitými strukturami se pracuje těžko a často přinášejí změny.

Pokud si nejste jisti pohybem trhu, raději na něj nevstupujte.

Nemůžeme zaručit směr pohybu. Nezapomínejte na příkazy stop loss.

Vlnovou analýzu lze kombinovat s dalšími typy analýz a obchodních strategií.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Coronavirus zvyšuje riziko na trzích - dosáhne zlato hodnoty 1 600 USD?
  Zlato zaznamenalo rostoucí poptávku v oblasti kolem 1 555 USD, blížící se maximům předchozího roku. Hlavním spouštěčem byly nejnovější zprávy a vývoj nového viru v Číně (Coronavirus), který má v současnosti dopad na finanční trhy a vytváří tak riziko pro účastníky trhu.
 • Co řekl Powell o úrokových sazbách?
  V úterý předseda amerického Federálního rezervního systému Jerome Powell vystoupil před senátním výborem pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti. Předseda vydal důrazné varování, že Federální rezervní systém znovu změní svou měnovou politiku, aby umožnil přísnější zvyšování sazeb rychlejším tempem.
 • Co řekl zápis z jednání FOMC?
  Zápis z jednání FOMC, který byl včera zveřejněn, nepřinesl americké veřejnosti žádnou novou informaci – Federální rezervní systém bude pokračovat ve zvyšování sazeb, dokud inflace jednoznačně nedosáhne úrovně 2 %.
 • Co řeknou evropské banky po 3Q: Navyšování kapitálu o stovky miliard, odpisy dluhů a ořez dividend?
  Zisková varování před výsledkem letošního roku v podání největší německé banky Deutsche Bank a ještě výrazněji dominantní banky v regionu CEE Erste Bank budí mezi investory i analytiky obavy, co se od klíčových evropských bank dozvíme společně s výsledky za třetí čtvrtletí roku. Zatímco dopad přecenění CDS portfolia na Erste je považován většinou trhu za izolovaný problém banky, obavy panují zejména o následování s rozpuštěním goodwill (tak jak jej Erste zrealizovala u Maďarska a Rumunska) a odpisu řeckého dluhu v rozsahu desítek miliard eur. To by bezpochyby dopadlo na objem vyplacených dividend z výsledku nejméně letošního roku či přímo rozhodnutí dividendu nevyplatit. Očekávání takového kroku také živí obavy o potřebu bank navyšovat kapitál celkově o až stovky miliard eur.
 • Co říkají ceny výrobců o spotřebitelské inflaci?
  Inflační náraz, jehož jsme v posledních měsících svědky, nemá v případě řady zemí v posledních několika desetiletích obdoby. Německá inflace se například v březnu dostala na úrovně, které bylo možné pozorovat naposledy na začátku 80. let minulého století. Že nás asi ani v příštích měsících na cenové frontě nečeká zrovna nic pěkného, bohužel věští mimo jiné i vývoj cen průmyslových výrobců.
 • Co říkají data z řetězce o odrazu Bitcoinu? 📊
  V sektoru kryptoměn dochází k postupnému zlepšování nálady, přičemž bitcoin pomalu překonává výraznou rezistenci na cestě k otočení hlavního trendu směrem vzhůru. Níže se podíváme na důležité ukazatele na řetězci, které vrhnou více světla na sílu současného oživení Bitcoinu, které sleduje celý trh kryptoměn. Z historického hlediska se jako silný katalyzátor růstu ukázalo překonání průměru 200 seancí a úrovní realizované ceny pod zhruba rok před poklesem na polovinu. Makroekonomické podmínky a smíšená výsledková sezóna na Wall Street mohou zároveň stále brzdit býky kryptoměn. Co ukazují údaje na řetězci?
 • Co říkají o dalším vývoji na trzích investiční veteráni pamatující inflační sedmdesátá léta
  Dluhopisový trh v USA má za sebou 35 let dlouhodobého posilování cen. Současná generace traderů a investorů tak nemá zkušenosti s dvojcifernou inflací, sazbami převyšujícími 6,5 % a několikaletými ztrátami. Nyní se čeká, že inflace i sazby porostou a tudíž se objevují obavy, že konečně přijde i medvědí trh. Ten by mohl přinést ztráty vyšší než ty z roku 1994, kdy se hovořilo o dluhopisovém masakru.
 • Co říká o zdravotním stavu globální ekonomiky Doctor Copper
  Měď je jedním z důležitých průmyslových kovů. Používá se napříč průmyslovými odvětvími od stavebnictví a energetiku přes automobilový průmysl po spotřební elektroniku. Bez mědi by nefungovaly konvenční automobily ani elektromobily, počítače ani kuchyňské spotřebiče. Měď najdeme v každé nové budově připojené na rozvodnou síť a v každém novém stroji. Poptávka po tomto kovu tedy dokáže leccos napovědět o stavu globální ekonomiky, o investicích firem do nových výrobních kapacit i o spotřebě domácností. Proto je měď investory nazývána Doctor Copper.
 • Co sdělila Christine Lagardeová?
  Ve středu se ve Spojených státech i v Evropské unii odehrála spousta důležitých událostí. Dopoledne ve Frankfurtu vystoupila prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, což způsobilo například pokles poptávky po euru. Připomenu, že jsem pokles eura čekal a vlnový pattern směřoval několik měsíců po sobě dolů. Trh ale s vytvořením předpokládané vlny 3 neboli C nespěchá. Aby snížil poptávku po euru, potřebuje neustálou podporu zpráv. A té se mu dostává!
 • Co se bude stavět v roce 2020?
  Od roku 2020 se začnou stavět už jen pasivní domy nebo domy s nulovou spotřebou, rekuperační jednotka bude už pov...
 • Co se děje během konsolidace bitcoinu a jak to ovlivní cenu kryptoměny?
  Během posledního jednoho a půl týdne se bitcoin pohyboval v úzkém rozmezí fluktuací mezi 40 500 USD a 43 300 USD, uvězněn mezi dvěma klíčovými úrovněmi. Během tohoto období kryptoměna neprošla výraznými cenovými pohyby, což je přímým důsledkem nedávných rozhodnutí Federálního rezervního systému a makroekonomických statistik USA. I přes nízkou obchodní aktivitu a minimální pohyb cen je síť BTC aktivně využívána pro transakce.
 • Co se děje na akciích automobilky Tesla❓
  Akcie společnosti Tesla (TSLA.US) propadly v úterý o téměř 12 %. Jedná se o nejvyšší jednodenní propad od března. Společně s pondělním poklesem už cena akcií automobilky klesla o 16,2 %, což znamená nejvyšší dvoudenní pokles za posledních 14 měsíců. Zdá se, že hlavním impulsem poklesu je aktivita CEO Elona Muska na Twitteru. A zklamaní investoři se ptají, zda už bublina praská.
 • Co se děje na CAD? Výhled pro růst sazeb se začíná zhoršovat
  Na FX je poslední dobou docela klid. Většina hlavních světových měn tak spíše přešlapuje na místě a čeká na výraznější změnu fundamentu. Na jedné měně ale v posledních týdnech k výraznější změně fundamentu došlo. Tou měnou je kanadský dolar, který si v uplynulém měsíci prošel výrazným výprodejem, který jej na páru s USD poslal až na nejslabší úrovně od loňského července. Důvodů ke korekci se sešlo několik, ale tím hlavní se zdá být únorová změna sentimentu, která s sebou kromě nervozity na akciové trhy přinesla také výprodej na cenách ropy. Obojí, jak pád cen ropy, tak růst averze k riziku, jsou fundamenty, které hovoří v neprospěch rizikovější kanadské měny, která se tak v únoru dostala společně s ropou a akciemi pod prodejní tlak.
 • Co se děje na JPY? Po dlouhých měsících jej začíná dohánět stín uvolnění měnové politiky BoJ
  Naši dlouhodobí čtenáři vědí, že optimismem okolo japonské měny dlouhodobě příliš nehýříme. Náš výhled na JPY byl negativní od prvního dne, kdy BoJ před lety začala s masivním kvantitativním uvolňováním (QE) a zůstal negativní i v tomto roce, kdy šel JPY proti nám poté, co Bank of Japan odmítala uvolnit měnovou politiku a dál trochu alibisticky tvrdila (a stále tvrdí), že je dvouprocentní inflace „za rohem“. Nemůžeme proto říci, že jsme překvapeni z toho, co se v posledních několika týdnech děje na JPY, který zdá se konečně po dlouhých měsících začíná doplácet na skutečnost, že ať už se na situaci v Japonsku díváme z jakéhokoli úhlu chceme, stále platí, že Bank of Japan provádí jednu z nejagresivnějších měnových politik na světě.
 • Co se děje na trhu se zlatem? Dopad zasedání FEDu na drahý kov...
  Po ultra-holubičím postoji FEDu na zasedání minulou středu se zlatu nepodařilo získat vzestupnou dynamiku. Co lze očekávat v následujících dnech?
 • Co se děje na trhu s mědí, zlatem, platinou a ropou?
  Co nám v tuto chvíli říkají grafy o směřování mědi, zlata, platiny a surové ropy? Měď vykazuje vidinu dobrého krátkodobého vývoje a spíše než na zlato se v krátkém období zaměřte na platinu. Ropa pak zůstává pod vlivem obchodní debaty USA a Číny i omezování produkce ze strany OPEC.
 • Co se děje s ruským plynem?
  NATGAS - kupující ubránili hlavní support na 8,20 EUR, což odpovídá 23,6% Fibo retracementu vzestupné vlny zahájené na konci 2021. Dokud bude cena nad dalším vzestupným impulsem, může vyšplhat až k 9,65 EUR.
 • Co se děje u protinožců? Analýza NZD/USD
  Australský dolar v noci posílil díky lepším výsledkům podnikatelské důvěry v Austrálii (NAB) a posilující ceně železné rudy a zlata. Železná ruda si v pondělí připsala až 5 procent zisku. Slabší japonský jen rovněž povzbudil investorský apetit po rizikových aktivech.
 • Co se dělo na pražské burze? Nově vzniklý trh START Hub Ventures.
  Vítězem byly akcie mediální skupiny CETV, akcie odepisovaly O2, banka Erste i Moneta. O více jak 5 % méně u hodnoty 2...
 • Co se dělo na zlatě, dolaru a indexu S&P 500, když Fed v minulosti zvyšoval úrokové sazby?
  Historie se opakovat nemusí, chování trhů vycházející z psychologie obchodníků by ale velké změny vykazovat nemělo. Po...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
FinFX broker
LYNX
reklama
Fintokei SwiftTrader