Sobota 24. únor 2024 11:05
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Instaforex ebook

Ekonomický kalendář: lehký první den důležitého týdne pro trhy 🔔

12.02.2024 09:51  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V dnešním makroekonomickém kalendáři nejsou naplánovány žádné klíčové publikace, které by mohly ovlivnit globální trhy. Futures nenaznačují větší volatilitu při zahájení hotovostní seance v Evropě. Většina instrumentů nezaznamenává změny větší než 0,10 %.

Následující dny by však mohly být zajímavější. V úterý se dozvíme zprávu o inflaci z USA, přičemž očekávání ukazují na další pokles na 3,0 % r/r z 3,3 % r/r v předchozím měsíci. Jádrová inflace by měla zaznamenat o něco menší pokles na 3,8 % r/r oproti předchozím 3,9 % r/r. V následujících dnech se v USA dozvíme také zprávu o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a inflaci PPI. Ty poskytnou mnoho důležitých informací pro Fed v souvislosti s březnovým rozhodnutím.

Výsledková sezóna:

 • Arista Networks (ANET.US) – po zavření trhu
 • Goodyear Tire & Rubber (GT.US)  po zavření trhu
 • Zoominfo Technologies (ZI.US)  po zavření trhu

Podrobný kalendář:

 • 13. února: úterý
  • 08:00  Spojené království, údaje o trhu práce
  • 08:30  Švýcarsko, inflace CPI
  • 11:00  Německo, index ZEW
  • 14:30  USA, inflace CPI
  • 22:40  USA, změna zásob ropy API
 • 14. února: středa
  • 09:00  Spojené království, inflace CPI
  • 10:00  Polsko, zpráva o HDP
  • 11:00  Eurozóna, zpráva o HDP
  • 16:30  USA, údaje EIA o zásobách ropy
 • 15. února: čtvrtek
  • 01:50  Japonsko, zpráva o HDP
  • 02:30  Austrálie, údaje o trhu práce
  • 08:00  Spojené království, zpráva o HDP
  • 09:00  Španělsko, inflace CPI
  • 14:30  USA, maloobchodní tržby, žádosti o podporu v nezaměstnanosti
  • 15:15  USA, průmyslová výroba
  • 16:30  USA, údaje o zásobách zemního plynu
 • 16. února: pátek
  • 08:00  Spojené království, maloobchodní prodej
  • 08:45  Francie, inflace CPI
  • 14:30  USA, inflace PPI
  • 16:00  USA, údaje UoM

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ekonomický kalendář: Koná se virtuální schůzka NATO a odpoledne je na programu spotřebitelská inflace z USA
  Evropské indexy otevřely výrazně do pozitivního teritoria. Globální trhy včera pozitivně korigovaly po vyhlášení sankcí amerického prezidenta Bidena, které se ukázaly být méně citelné, než se spekulovalo. Wall Street se vzpamatovala z poklesu a vykázala solidní zisky. Uvolnění napětí na trzích však neznamená zlepšení geopolitické situace. Rusko pokračuje v invazi na Ukrajinu. Dnes by ruské jednotky mohly vstoupit do Kyjeva. Konflikt by i nadále měl zůstat hlavním motorem dění na finančních trzích. NATO dnes pořádá virtuální schůzku a jakékoliv prohlášení může mít na trhy výrazný dopad.
 • Ekonomický kalendář: Konečné PMI z Evropy, ISM ve výrobě v USA
  Trhy s futures naznačují, že dnešní evropská peněžní seance otevře beze změny. Stane se tak po smíšeném obchodování v Asii na začátku dnešního dne a po včerejší optimistické seanci na Wall Street. AUD je dnes hybatelem poté, co RBA na dnešním zasedání přinesla holubičí překvapení a ponechala sazby beze změny. Australský dolar je nejhorší měnou G10, když AUDUSD klesl pod hranici 0,6700 a smazal většinu včerejších zisků.
 • Ekonomický kalendář: Konečné údaje CPI z eurozóny!
  V poslední den týdne kontrakty ukazují na mírně vyšší otevření seance na evropských burzách, DAX se obchoduje o 0,2 % výše, CAC40 vzrostl o 0,4 %. FTSE však po neuspokojivých údajích o maloobchodních tržbách ve Velké Británii ztrácí 0,1 %. Dnešní náladu na trzích budou formovat otázky, které přímo nesouvisejí s dnešními zveřejněnými makrodaty.
 • Ekonomický kalendář: Konečné údaje o CPI v eurozóně a projevy bankéřů v centru pozornosti
  Evropské futures aktuálně ukazují na smíšené otevření poslední hotovostní seance tohoto týdne. Včerejší poněkud utlumená nálada na Wall Street a reakce na výsledky amerického maloobchodu dnes ovlivnily akciové indexy v asijsko-pacifickém regionu. Korejský KOSPI ztratil během dne téměř 0,85 % a japonský Nikkei klesl o 0,15 %. Hang Seng si v současné době vede velmi špatně, když na denní bázi setřel téměř 2 %.
 • Ekonomický kalendář: Konečné údaje o PMI ve službách a zpráva JOLTS
  Evropské futures aktuálně ukazují na nižší otevření úterní hotovostní seance. Akciové indexy v asijsko-pacifickém regionu během dnešní seance ztrácely. Korejský KOSPI ztratil během dne téměř 0,82 % a japonský Nikkei klesl o 1,33 %. Hang Seng si aktuálně vede špatně, když během dne zaznamenal pokles o 1,69 %.
 • Ekonomický kalendář: Koronavirus důležitější než politika
  Trhy se valí čerstvá vlna pesimismu kvůli růstu počtu případů pandemie Covid-19, která se v mnoha zemích začíná vymykat kontrole. Rekordní čísla jsou zveřejňována také například z Itálie, která byla centrem řádění první vlny pandemie. Počet případů roste také v USA, kde se nakazili blízcí členové týmu viceprezidenta Pence. Jednání o stimulu zatím stále nevedlo k dohodě. V neposlední řadě obchodníci sledují vývoj tropické bouře Zeta, která se přibližuje k pobřeží Mexického zálivu a dnes by mohla zesílit na první stupeň hurikánu. Do prezidentských voleb v USA zbývá pouhých 8 dní a už dnes je takřka jisté, že neproběhnou v klidných časech.
 • Ekonomický kalendář: lehký den před zasedáním Fedu a zveřejněním CPI!
  Po včerejších ziscích dnešní seance v Evropě otevírá níže. Německý index DE30 aktuálně klesá o 0,11 % a obchoduje se kolem 16 000 bodů. Vyšší volatilita se na trzích poslední den týdne neočekává, vzhledem k nedostatku významných událostí v ekonomickém kalendáři.
 • Ekonomický kalendář: Lehký den před zítřejšími zprávami o PMI ve službách
  Futures kontrakty na hlavní evropské akciové indexy naznačují mírně nižší otevření dnešní hotovostní seance. Děje se tak po slabší asijské seanci, kde indexy z Číny po otevření po delší sváteční přestávce ztratily až 3,0 %.
 • Ekonomický kalendář: lehký kalendář před námi 📌
  Na začátku nového týdne naznačují futures na indexy nižší otevření hotovostní seance na starém kontinentu. Dnes pozorujeme poklesy u mnoha aktiv a dolar mírně posiluje.
 • Ekonomický kalendář: lehký makro kalendář, čtvrtletní výsledky MicroStrategy 📣
  Druhý den týdne se zdá být z hlediska makroekonomických publikací relativně klidný. Nejdůležitější zprávy již proběhly v první části dne. Investoři se dozvěděli o rozhodnutí australské rezervní banky o hotovostních sazbách a o továrních objednávkách z Německa.
 • Ekonomický kalendář: lehký začátek zajímavého týdne 🔔
  Futures kontrakty na indexy naznačují nižší otevření hotovostní seance v Evropě. Německý DAX klesá o 0,20 % a britský UK100 se obchoduje o 0,30 % níže. Dnešní makrokalendář je poměrně chudý a postrádá jakákoli špičková data, která by mohla výrazně ovlivnit globální trhy. Nicméně bude příležitost vyslechnout projevy dvou bankéřů. Nejprve v 19:45 promluví předseda BoE Bailey a po něm ve 21:30 guvernér Bank of France Villeroy de Galhau.
 • Ekonomický kalendář: Lídři EU budou diskutovat záchranný fond i rozpočet
  Evropské trhy otevřely smíšeně. V mírných ziscích se obchoduje německý DAX a také futures na americké indexy. Dnes bude zveřejněna celé řádka makrodat, nejdůležitější by však měl být začátek jednání o záchranném fondu EU. Lídři evropských zemí budou diskutovat podmínky využití 750 miliardového záchranného fondu a také rozpočet EU ve výši 1,09 bilionu euro na dalších 7 let. Rozhovory by se měly protáhnout do soboty a mohly by být docela náročné. Střetnou se názory celé sedmadvacítky a bloků zemí, které mají různé představy o využití záchranného fondu i evropského rozpočtu.
 • Ekonomický kalendář: Lockdowny a politika tíží sentiment
  Evropské indexy otevřely na počátku nového týdne do značných ztrát. Nálada se zhoršila poté, co americký senátor Manchin změnil svoji pozici a řekl, že nemůže podpořit Bidenův infrastrukturní zákon "Bild Back Better". Nyní se očekává, že rozhovory o nové legistlativě budou prodlouženy do roku 2022. Navíc Nizozemí oznámilo zavedení třítýdenního lockdownu, což také dopadá na sentiment na trzích. Ropa otevřela medvědím cenovým gapem. Dále pokračuje propad turecké liry, která už na páru USDTRY vystřelila nad 17,50.
 • Ekonomický kalendář: Makrodata jsou druhořadá, obchodníci se vzpamatovávají z výprodejů
  Wall Street má za sebou nejhorší propad od roku 1987 a některé evropské indexy včera ztrácely vůbec nejvíce v historii. Situace v Asii není o mnoho lepší, ale tam už se propad rozprostřel do delšího časového úseku. Poslední poklesy už proto nejsou tak výrazné. Z pohledu makrodat dnes není na programu žádné důležité zveřejnění. Trhy se budou vzpamatovávat z včerejšího propadu, přičemž budou hltat novinky ohledně koronaviru. Ráno to vypadá, že by trhy mohly být dobře nastaveny na určitou korekci včerejšího propadu. Na druhou stranu je dnes pátek a kvůli překotnému vývoji v posledních seancích by mohli mít obchodníci problém nechat otevřené pozice přes víkend. Španělsko, Velká Británie a Itálie uvalily restrikce na short selling některých akcií, což by (alespoň krátkodobě) mohlo pomoci částečně zmírnit tlak.
 • Ekonomický kalendář: Makrodata mnoho vzruchu nezpůsobí
  Není vůbec výjimkou, že pondělky jsou z pohledu makroekonomických dat chudé. Nejinak je tomu také dnes, kdy větší dopad než pravidelné fundamenty, by mohla mít výsledková sezóna v USA. Nicméně pojďme se podívat na dnešní nejdůležitější plánovaná makrodata. V 10:00 budou zveřejněny finální statistiky polské inflace. Očekává se růst o 2,6 % y/y - v souladu s prvním odhadem. Ve 13:00 pak polský statistický úřad zveřejní výsledky běžného účtu. Ty by měly v květnu ukázat pokles na 460 mil. euro z 718 mil. euro v dubnu. Makro dne bude pravděpodobně Empire State výrobní index newyorského Fedu na programu v 14:30, který by měl vzrůst z -8,6 bodů na +1 bod. Ve 14:50 by měl následně začít projev Johna Williamse, prezidenta neworského Fedu. Po projevu by měly následovat dotazy publika, které by se neměly vyhnout současné měnové politice Fedu. Výčet makra uzavíráme zveřejněním zápisu z posledního zasedání australské centrální banky RBA ve 3:30 (v úterý ráno).
 • Ekonomický kalendář: Makro dnes táhne německý ZEW a průmyslová produkce v USA
  9:30 - Riksbank, zápis ze zasedání. Švédská centrální banka ponechala na svém zasedání 4. září sazby beze změny. Nicméně centrální bankéři překvapili trh poznámkou, že by mohli později v tomto roce nebo na počátku roku 2020 zvýšit úrokové sazby. Dnešní zápis ze zasedání přinese více detailu o nečekaném jestřábím příklonu. Další zasedání Riksbank je na programu 24. října.
 • Ekonomický kalendář: Maloobchodní data v USA pod drobnohledem + pokračování výsledkové sezóny
  Akciové indexy otevřely do pozitivního teritoria. Ve 14:30 budou zveřejněny maloobchodní prodeje v USA. Trh očekává silná čísla díky fiskálnímu stimulu v USA. Kromě toho zveřejní turecká centrální banka brzy po poledni rozhodnutí o sazbách. Na dnešním zasedání se však nečekají žádné změny. Co se týká výsledkové sezóny, tak se dočkáme reportů dalších finančních institucí včetně BlackRock nebo Citigroup.
 • Ekonomický kalendář: Maloobchodní prodeje nejdůležitějším makroúdajem dne
  Evropské futures poukazují na vyšší otevření obchodní seance. Zatímco včerejší seance na Wall Street vypadala smíšeně, nálada se během asijské seance zlepšila, což umožnilo indexům z regionu posunout se výše.
 • Ekonomický kalendář: Maloobchodní tržby a index cen výrobců v USA v centru pozornosti
  Trhy s futures naznačují, že hlavní evropské indexy otevřou beze změny nebo mírně níže. Futures na DAX se v současné době obchodují přibližně 10 bodů pod včerejším závěrem. Ekonomický kalendář pro nadcházející den zahrnuje několik důležitých zpráv z USA.
 • Ekonomický kalendář: Maloobchodní tržby a průmyslová výroba v USA 🔎
  Dnešní makro kalendář je nabitý důležitými údaji z USA a Kanady. Investoři se nejprve dozvědí údaje o maloobchodních tržbách v USA, které by měly pokračovat v mírném oživení. Předpokládá se, že meziměsíční změna dosáhne 0,5 % oproti 0,3 % v minulém měsíci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AVAFX
TopForex
CapXmaster
reklama
Purple trading AI