Sobota 24. únor 2024 10:50
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new

Ekonomický kalendář: Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA v centru pozornosti trhu

08.02.2024 09:39  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
 • Evropské indexy otevírají beze změny po slabé náladě v Číně a dalším rekordním seanci v USA
 • Prakticky prázdný makro kalendář během evropské seance
 • Americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti v centru pozornosti globálních investorů

Dnes se dozvíme jen několik makrozpráv, i když několik velkých amerických společností představí čtvrtletní výsledky, a nedostatek významných makrodat nemusí nutně rozhodovat o nižší volatilitě. Údaje z Číny naznačily, že inflace v zemi klesá výrazněji, než se předpokládalo, což by mohlo zatížit akcie související s Čínou.

Co se týče dat, investoři budou věnovat pozornost především žádostem o podporu v nezaměstnanosti v 15:30, kde se očekává stále velmi nízký údaj, vzdálený od přelomové úrovně 250 tis. Trh rovněž očekává pokles pokračujících žádostí o podporu. Včerejší projekce Rozpočtového úřadu Kongresu ukázaly na 4,4% míru nezaměstnanosti ve 4. čtvrtletí 2024 a 2025; pokud by se takový scénář naplnil, musely by žádosti o podporu prudce vzrůst ještě letos, čehož jsme se zatím nedočkali a trh to neočekává. Očekává se, že americké velkoobchodní zásoby meziměsíčně vzrostou podobně jako v prosinci a velkoobchodní tržby se po předchozím stagnujícím údaji odrazí ode dna.

Makrodata

 • 14:30, USA, Žádosti o podporu v nezaměstnanosti: 220 tis. oproti 224 tis. dříve (pokračující žádosti 1,8755 mil. oproti 1,898 mil. dříve)
 • 16:30, USA, Velkoobchodní tržby m/m: prognóza 0,3 % oproti předchozím 0 %
 • 16:30, USA, Velkoobchodní zásoby m/m: prognóza 0,4 % oproti předchozím 0,4 %
 • 16:30, USA, Zásoby zemního plynu (EIA): očekává se pokles o 75 miliard kubických stop oproti předchozímu poklesu o 197 miliard kubických stop

Projevy centrálních bankéřů

 • 12:00  ECB Vujcic
 • 12:30  ECB Wunsch
 • 14:30  Fed Barkin
 • 15:00  BoE Dhingra
 • 15:15  ECB Elderson
 • 16:00  BoE Mann
 • 16:30  ECB Lane
 • 18:05  Fed Barkin
 • 23:30  RBA Bullock

Výsledková sezóna

 • Philip Morris (PM.US) – před otevřením trhu
 • Pinterest (PINT.US) – po uzavření trhu
 • Aurora Cannabis (ACB.US) – před otevřením trhu
 • Take Two Interactive (TTWO.US) – po uzavření trhu
 • Harley Davidson (GH.US) – před otevřením trhu
 • Warner Bros. Group (WNB.US) – před otevřením trhu
 • Conocco Phillips (COP.US) – před otevřením trhu

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ekonomický kalendář: Zpráva NFP v centru pozornosti
  Futures na evropské indexy naznačují víceméně bezvýrazné otevření evropské peněžní seance, přičemž futures na DAX (DE30) vymazaly noční odraz a stáhly se pod hranici 16 000 bodů. Stalo se tak po dnešní optimistické asijské seanci, během níž většina regionálních indexů posílila. Čínský jüan posílil poté, co PBoC oznámila snížení sazby devizových rezerv a čínský výrobní index PMI se v srpnu vyšplhal zpět do oblasti expanze.
 • Ekonomický kalendář: Zpráva NFP v centru pozornosti!
  Evropské indexy zahájily dnešní obchodování růstem v reakci na včerejší optimistickou seanci na Wall Street a na poobchodní zisky amerických indexů, které byly způsobeny dobrými zprávami o výsledcích společností Meta Platforms a Amazon.
 • Ekonomický kalendář: Zpráva o CPI v USA v centru pozornosti
  Akciové indexy v asijsko-pacifickém regionu se během úterní seance obchodovaly mírně výše. Je to především důsledek včerejší lepší závěrečné seance na Wall Street. Evropské futures ukazují na vyšší otevření dnešní evropské hotovostní seance. Ve vztahu k ostatním měnám se americkému dolaru a euru aktuálně nedaří. O něco lepší náladu mají mimo jiné protinožecké měny a japonský jen. Ropa rovněž získává
 • Ekonomický kalendář: Zpráva o indexu spotřebitelských cen v USA v centru pozornosti
  Futures na evropské akciové trhy naznačují, že dnešní evropská peněžní seance začne víceméně beze změny. Futures na DAX se v době tisku obchodují přibližně 30 bodů pod včerejším hotovostním závěrem. Ropa se obchoduje níže, zatímco drahé a průmyslové kovy se obchodují smíšeně. Kryptoměny se po nedávném výprodeji dnes vzpamatovávají z výrazných zisků, stále se však nacházejí hluboko pod úrovněmi ze začátku týdne. GBP a JPY jsou nejúspěšnějšími hlavními měnami, zatímco NZD a AUD nejvíce zaostávají.
 • Ekonomický kalendář: Zpráva o zásobách ropy v USA, druhořadé údaje z Evropy
  Futures na evropské indexy ukazují na nižší otevření dnešní hotovostní seance na starém kontinentu. Futures na indexy DAX a EuroStoxx se obchodují přibližně o 0,3 % níže. Stalo se tak po nevýrazném obchodování během dnešní asijsko-pacifické seance a po včerejší poměrně slabé seanci na Wall Street. Bitcoin se po včerejších volatilních pohybech vyvolaných falešným tweetem SEC o schválení Bitcoin spot ETF uklidnil. AUD je nejvýkonnější měnou G10, zatímco JPY zaostává nejvíce.
 • Ekonomický kalendář: Zprávy z trhu práce v USA
  Futures na evropské indexy ukazují na nižší otevření dnešní hotovostní seance na starém kontinentu. Stalo se tak po včerejším poklesu obchodování na Wall Street a po dnešní medvědí asijsko-pacifické seanci. Bitcoin po jednodenní pauze obnovil vzestup a dnes se obchoduje o 0,5 % výše. Ropa roste o 1 %, čímž se částečně vzpamatovává ze včerejšího propadu, zatímco ceny zemního plynu klesají o téměř 2 %.
 • Ekonomický kalendář: Z řady důležitých makrodat vystupuje zasedání ECB
  11:00 - eurozóna HDP za Q1: Ekonomika vzrostla podle předběžných dat Eurostatu o 0,4 % za první tři měsíce roku. Dnes se dočkáme dalšího zpřesnění společně s detaily, které pomohou lépe ohodnotit výkonnost eurozóny. Uvidíme, jak se podílely například net exporty nebo zásoby na ekonomickém růstu - v dlouhodobém horizontu jsou tyto složky výpočtu volatilní.
 • Ekonomický kalendář - Zůstane výrobní ISM v USA nad úrovní 50?
  Dneškem začíná listopad. Další týdny budou stěžejní kvůli blížícím se volbám v USA a také výsledkům letošního Black Friday. Dnešek je dnem volna v mnoha evropských zemích včetně Slovenska či Polska, nicméně globální finanční trhy jednou bez omezení. Během asijské seance jsme se dočkali zveřejnění několika indexů nákupních manažerů. Mnohé z nich zůstaly pod 50 body (např. Čína a Jižní Korea). Ráno také rozhodovala australská centrální banka RBA o sazbách. Ty zvýšila dle očekávání trhu o 25 bps. Dnešní makroudálostí dne je zveřejnění výrobního indexu ISM v USA za říjen v 15. hodin. Očekává se, že index klesne z 50,9 na 50,4.
 • Ekonomický kalendář: Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA a centrální banky budou v centru dění
  Dnes budou zveřejněna nejdůležitější data v tomto týdnu, když se tradičně opomíjené statistiky žádostí o podporu v nezaměstnanosti dostanou do centra pozornosti. Některé odhady hovoří až o několikanásobném navýšení až na jednotky milionů! Ještě předtím však přijdou dvě důležitá rozhodnutí centrálních bank o sazbách. ČNB dle odhadů dále sníží sazby na 1,25 %. Dočkáme se také vzácného vystoupení guvernéra Fedu Powella v televizi.
 • Ekonomický kalendář: Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA a PCE inflace v centru pozornosti trhů
  Dnešní nečekané posílení amerického dolaru může naznačovat, že dnešní makročtení z eurozóny a USA by mohla přinést zvýšenou volatilitu i na akciovém a měnovém trhu. V centru pozornosti po bleskové zprávě o inflaci za listopad v eurozóně, zveřejněné v 11 hodin, budou čtení z amerického trhu práce, kde se investoři dozvědí čerstvé údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti Trh očekává mírný nárůst z 209 tisíc na 218 tisíc, což by potenciálně potvrdilo, že trh práce sice zůstává zdravý, ale začíná se stabilizovat a poněkud ochlazovat. Údaj nad 218 tis. by mohl zvýšit očekávání potenciálně holubičího tónu zítřejšího projevu Jeroma Powella (pátek 17:00). Pozorně sledována bude také PCE inflace, která zůstává hlavním měřítkem cenových tlaků sledovaných Fedem. Trh očekává pokles jak celkového, tak jádrového údaje. Vyšší volatilita může nastat také na trhu s ropou, protože dnes začíná summit producentů ropy sdružených v OPEC+.
 • Ekonomický kalendář: Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, výsledky PayPal a Pepsi
  Futures na evropské indexy ukazují na vyšší otevření dnešní hotovostní seance na starém kontinentu. Děje se tak po včerejší poklesové seanci na Wall Street a smíšené asijské seanci. Nejvýkonnějšími měnami G10 jsou měny protinožců - AUD a NZD - zatímco americký dolar nejvíce zaostává. Oslabení USD poskytuje vzpruhu drahým kovům, přičemž zlato se v době tisku obchodovalo o 0,3 % výše. Hlavní kryptoměny se obchodují níže, přičemž Bitcoin se pohybuje kolem hranice 22 600 USD.
 • Ekonomicky komentar - 02.06
  Komentářo Japonský premiér Hatoyama byl ve své funkci pouze devět měsíců, dokud se nerozhodl odstou...
 • Ekonomicky komentar - 03.06
  Komentářo Kandidátem, který se pravděpodobně stane novým japonským premiérem po Hatoyamovi je současný ministr f...
 • Ekonomický komentár - 30.3.
  Komentářo MMF uvedl, že pomůže Řecku, pouze pokud požádá MMF o pomoc. Mezitím se Řecko rozh...
 • Ekonomický komentář - Budou akcie v SP 500 znovu testovat 1130?
  Témata? Sentiment by se tento týden mohl potenciálně znovu změnit, jelikož bude zveřejněna spoust...
 • Ekonomický komentář Saxo Bank
  Komentářo Přes noc byla zveřejněna velmi silná data z Číny: skutečný HDP (11.9% YoY), maloobcho...
 • Ekonomický komentář - 01.06
  Komentářo Australská Stavební povolení (Building Approvals) a čínské PMI zklamaly při obchodování ...
 • Ekonomický komentář - 01.07
  Komentářo ADP změna zaměstnanosti (Employment Change) v USA zklamala, když dosáhla 13 ti...
 • Ekonomický komentář - 02.07
  Komentář o Dnes se všechna pozornost zaměřuje na nonfarm payrolls, když uvidíme první po...
 • Ekonomický komentář - 02.08
  Komentářo Čínský výrobní sektor nyní zažívá pokles, alespoň podle jednoho ze dvou PMI zveřejněných přes víke...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AVAFX
TopForex
CapXmaster
reklama
Purple trading AI