Středa 06. prosinec 2023 06:07
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new

Klíčové události 20. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky

20.11.2023 12:06  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Analýza makroekonomických zpráv:

analytics6558b59913b99.jpg

Pondělní nabídka makroekonomických událostí je prakticky nulová. Vyzdvihnout můžeme jen index cen výrobců v Německu, který nemá šanci ovlivnit tržní sentiment. Předstírejme tedy, že nedojde k vůbec žádným makroekonomickým událostem.

Analýza fundamentálních událostí:

Z pondělních fundamentálních událostí vyniká jen projev guvernéra Bank of England Andrewa Baileyho, který by podle nás mohl být zajímavý, protože Velká Británie právě zveřejnila svou zprávu o inflaci a Bailey ji může okomentovat. Jeho rétorika ale bude patrně spíš holubičí, protože inflace v říjnu zpomalila na 4,6 %, což je už pod prognózou samotného Baileyho, který do Nového roku sliboval 5 %. Jediné, co tedy může říct, je zbytná potřeba dalšího zvýšení sazeb. Taková informace britskou libru pravděpodobně nepodpoří.

analytics6558b5a1cad49.jpg

Obecný závěr:

V pondělí upozorníme jen na Baileyho proslov, ale není ani trochu jisté, že se v něm dotkne tématu měnové politiky a inflace. Projevy a jejich témata jsou nejrůznější. Žádné makroekonomické události nejsou v plánu. Pokud tedy Bailey sdělí něco důležitého, dá se očekávat reakce trhu. Pokud ne, je reakce nepravděpodobná.

Základní pravidla obchodního systému:

1) Síla signálu závisí na době, za kterou se vytvořil (odraz nebo průraz úrovně). Kratší doba formace znamená silnější signál.

2) Pokud byly po falešných signálech otevřeny na určité úrovni minimálně dva obchody, pak by měly být všechny následné signály poblíž této úrovně ignorovány.

3) Na plochém trhu může jakýkoli měnový pár vygenerovat mnoho falešných signálů nebo také nevygenerovat žádné. Plochý trend každopádně nenabízí nejlepší obchodní podmínky.

4) Obchody se otevírají v době mezi začátkem evropské seance a polovinou americké seance, kdy by měly být všechny obchody manuálně uzavřeny.

5) V časovém rámci 30M jsou obchody založené na signálech MACD vhodné jen při značné volatilitě a zřetelném trendu, který je potvrzen buď trendovou linií, nebo trendovým kanálem.

6) Pokud leží dvě úrovně těsně u sebe (v rozmezí 5 až 15 pipů), měly by být považovány za zónu supportu nebo rezistence.

Jak číst grafy:

Úrovně supportu a rezistence mohou sloužit jako cíle nákupu nebo prodeje páru. Do jejich blízkosti lze umístit take profit.

Červené linie jsou kanály nebo trendové linie, které ukazují aktuální trend a preferovaný směr obchodování.

Indikátor MACD (14, 22, 3), který zahrnuje histogram i signální linii, funguje jako pomocný nástroj a může být použit i jako zdroj signálu.

Důležité projevy a zprávy (vždy zaznamenány v ekonomickém kalendáři) mohou významným způsobem ovlivnit pohyb měnového páru. Obchodování v době jejich zveřejnění proto vyžaduje zvýšenou opatrnost. Může být rozumné trh opustit a vyvarovat se tak náhlých cenových zvratů proti převládajícímu trendu.

Začátečníci by si měli vždy pamatovat, že každý obchod nemůže být ziskový. Základním kamenem trvalého obchodního úspěchu je stanovení jasné strategie spolu s rozumným řízením peněz.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Klíčové události 10. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pátek nás čeká několik makroekonomických událostí, přičemž ty nejdůležitější budou ze Spojeného království, které zveřejnění zprávy o čtvrtletním HDP a průmyslové výrobě za září. Zpráva o průmyslové výrobě není klíčová, ale na případnou výraznou odchylku skutečné hodnoty od prognózy může trh zareagovat. Totéž platí pro zprávu o HDP. Pokud bude hodnota odpovídat prognóze, neočekává se navzdory významu této zprávy žádná reakce. Spojené státy zveřejní index spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity, který je také druhořadého významu.
 • Klíčové události 10. října: fundamentální analýza pro začátečníky
  Na úterý nejsou naplánovány žádné ekonomické události, což nejspíš připraví půdu pro další relativně nezajímavý obchodní den. Vzestupná korekce proti dvouměsíčnímu poklesu by – jak věříme – měla u obou párů pokračovat a po ní by se měl obnovit primární pohyb k jihu. Euro i libra v současnosti prorazily klesající trendové linie, takže nejpravděpodobnějším scénářem bude růst.
 • Klíčové události 13. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  Pondělní ekonomický kalendář zpráv je úplně prázdný. Není v něm ani jedna zpráva, a to ani druhořadého významu. Dnes tedy očekáváme pokles volatility a slabé pohyby. Může se objevit něco výjimečného, ale i zde je pravděpodobnost nízká.
 • Klíčové události 14. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Čtvrtek nabídne vyvážený soubor makroekonomických událostí. Hlavním bodem bude zasedání Evropské centrální banky, konkrétně případné úpravy hlavní úrokové sazby. Názory na tuto událost se různí. Přibližně polovina odborníků předpokládá zvýšení sazby o 0,25 %, které by bylo vnímáno jako "jestřábí" krok. Druhá polovina předpokládá, že sazba zůstane beze změny, což by bylo vnímáno jako "holubičí" postoj. V prvním případě bychom mohli být svědky růstu eura a v druhém případě svědky poklesu. Začínajícím obchodníkům ale důrazně doporučujeme nepokoušet se předjímat zítřejší rozhodnutí ECB a pohyb měnového páru.Spojené státy zveřejní tři sekundární zprávy: maloobchodní tržby, žádosti o podporu v nezaměstnanosti a index cen výrobců. Trh je může všechny přehlédnout, zvlášť pokud budou údaje v nich obsažené úzce korespondovat s prognózami. Německo ani Spojené království neplánují na čtvrtek žádné významné zprávy.
 • Klíčové události 15. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve středu nás čeká málo makroekonomických událostí, ale v některých případech půjde o důležité zprávy a události. Začít bychom měli údaji o inflaci ve Spojeném království za říjen. Uvážíme-li pohyb, který vyvolaly údaje o inflaci v USA, lze něco podobného očekávat i od inflace britské. Jak ale věříme, ve středu nebudeme svědky podobných pohybů. Pokles dolaru vypadá naprosto neadekvátně. Reakce trhu byla přehnaná. Evropská unie zveřejní zprávu o průmyslové produkci, která má druhořadý význam. Spojené státy zveřejní údaje o maloobchodních tržbách a cenách výrobců, které mohou vyvolat reakci trhu, ale pravděpodobně ne silnou. Ve středu se dozvíme, zda byl pohyb z předchozího dne náhodný. Pokud dojde k prudkému poklesu, pak trh jednoduše splatí dolaru svůj dluh.
 • Klíčové události 16. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve čtvrtek nás nečekají téměř žádné makroekonomické události. Upozorníme jen na zprávy z USA o průmyslové výrobě a žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Pokud se výrazně odchýlí od prognóz, můžeme se dočkat reakce trhu. Ve Spojeném království a v EU nejsou na programu žádné důležité zprávy. Vzhledem k tomu, že aktuální vzestupný pohyb obou párů je součástí korekční fáze, domníváme se, že dolar by měl ve čtvrtek dál posilovat bez ohledu na makroekonomické pozadí.
 • Klíčové události 17. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pátek nás čeká jen málo makroekonomických událostí a jen málo z nich bude mít nějaký význam. Začněme údaji o maloobchodních tržbách ve Spojeném království, po kterých bude následovat druhý odhad inflace v eurozóně za říjen. Spojené státy zveřejní zprávu o počtu vydaných stavebních povolení. Co se týká údajů o inflaci, neměli bychom očekávat překvapivé hodnoty, protože druhý odhad se od prvního liší jen výjimečně. Zajímavá by mohla být zpráva o maloobchodních tržbách ve Velké Británii, ale reakce trhu bude možná jen při výrazné odchylce od prognózy. Totéž platí pro zprávu ze Spojených států.
 • Klíčové události 19. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Úterní nabídka makroekonomických událostí je prakticky nulová a alespoň nějaký význam má ještě méně z těchto událostí. Pozornost můžeme věnovat druhému hodnocení srpnové zprávy o inflaci v eurozóně. Druhé hodnocení se ale málokdy odchýlí od prvního a metrika inflace nemá v současnosti takovou váhu jako dřív. Dřív byla základním kamenem každého zasedání centrální banky. Pokud inflace rostla nebo klesala příliš pomalu, ukazovala tím na razantnější a dlouhodobější zpřísňování měnové politiky, což měnu podporovalo. ECB s Christine Lagardeovou a Luisem de Guindosem v čele dnes trhům jasně sděluje, že zvyšování sazeb buď skončilo, nebo je možná na obzoru už jen jedno. Bez ohledu na údaje o inflaci tedy trh nevidí žádné "jestřábí" signály ze strany ECB, ani žádný podstatný důvod k nákupu eura.
 • Klíčové události 2. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve čtvrtek nás čeká jen málo makroekonomických událostí a žádná z nich nemá zásadní význam. Pozornost lze věnovat výrobním indexům PMI v Evropské unii a Německu, půjde ale o finální odhady, které se obvykle od těch původních výrazně neliší. Oba indexy PMI jsou navíc hluboko pod úrovní 50,0, takže není pravděpodobné, že by náhle vzrostly o 4–5 bodů. Ve Spojených státech nás čeká zpráva o prvotních žádostech o podporu v nezaměstnanosti, která se také jen výjimečně odchýlí od prognóz, takže málokdy vyvolá reakci trhu.
 • Klíčové události 2. října: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pondělí nás nečekají téměř žádné makroekonomické události, ale i tak se obchodníci mohou těšit na zajímavosti. Zaprvé na konečný index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu (PMI) za září pro Německo, EU a Spojené království. Tyto hodnoty se pravděpodobně nebudou výrazně lišit od původních odhadů, takže neočekáváme silnou reakci trhu.
 • Klíčové události 20. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve středu nás nečeká mnoho makroekonomických událostí, ale některé zprávy stojí za pozornost. Hlavní zprávou na programu je dnes zpráva o inflaci ve Spojeném království. Jak jsme už uvedli, význam inflace pro trh se pomalu vytrácí, protože všechny tři centrální banky se blíží ke konci cyklů zpřísňování. Proto fakt, jestli inflace klesá nebo roste a rychle nebo pomalu, není tak důležitý jako dřív. Přesto by bylo nesprávné tuto zprávu klasifikovat jako sekundární, takže by měla stačit na vyvolání určité reakce trhu.
 • Klíčové události 21. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  Úterní nabídka makroekonomických událostí je prakticky nulová. Vyzdvihnout můžeme jen počet prodejů existujících domů v USA, ale tato data nejsou ani sekundární, spíše jsou terciární. V USA, EU, Velké Británii ani v Německu nejsou naplánovány žádné důležitější zprávy. Kalendář je v podstatě prázdný a obchodní instrumenty pravděpodobně projdou obdobím nízké volatility, ale euro a libra pak budou znovu pokračovat v růstu. To je ten nelogický vývoj, o kterém jsme se zmiňovali v předchozích článcích.
 • Klíčové události 21. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve čtvrtek nás čeká poměrně málo makroekonomických událostí, ale to neznamená, že nebudou významné. Trh se zaměří na mítink Bank of England a Federálního rezervního systému. Zasedání americké centrální banky se konalo včera večer, ale vliv může mít v průběhu celého dne. Proto je dobře, že nemáme téměř žádné ekonomické zprávy – nebudou totiž obchodníky rušit ani mást. Dolar celkem logicky stoupal. A ne na základě výsledků zasedání Fedu, jako spíš celkově. Opakovaně jsme zmiňovali, že euro a libra jsou překoupené, a teď očekáváme růst dolaru prakticky na jakémkoli fundamentálním pozadí. A přesně to se děje. Aby americká měna znovu posílila, Fed ani nemusel zvyšovat úrokové sazby nebo slibovat jejich budoucí zvyšování.
 • Klíčové události 22. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pátek nás čeká poměrně mnoho makroekonomických událostí. Ne všechny budou mít potenciál ovlivnit pohyb páru, ale bude jich poměrně hodně, takže některé mohou mít značný význam. Spojené království začne zprávou o maloobchodních tržbách za srpen. Není to nutně klíčová zpráva, ale určitou reakci trhu by vyvolat mohla. Dále obchodníci mohou čekat PMI ve službách a ve výrobě pro Německo, Evropskou unii a Spojené království. Tyto zprávy dokážou vyvolat silnou reakci jen v případě, že se jejich údaje výrazně odchýlí od prognóz. Navíc v kontextu dalšího zpřísňování měnové politiky v posledním roce lze nejspíš očekávat pokles obchodní aktivity. Spojené státy také zveřejní PMI, nicméně v tomto případě jsou důležitější indexy ISM, které budou zveřejněny později. Nakonec nás čeká několik zpráv, ale jen málo z nich má zvláštní význam.
 • Klíčové události 23. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve čtvrtek nás čeká celkem devět makroekonomických událostí. Německo, Spojené království a Evropská unie zveřejní indexy PMI. Zajímají nás kompozitní indexy a zvlášť důležité jsou indexy ze sektoru služeb a zpracovatelského průmyslu. Začátečníci by tedy měli věnovat pozornost šesti zprávám, přičemž všechny budou zveřejněny dopoledne. Podle prognóz má všech šest PMI za listopad znovu klesnout. Pokud se tyto prognózy potvrdí, mohou se euro i libra znovu dostat pod tlak. Spojené státy žádné zajímavé zprávy nemají.
 • Klíčové události 24. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pátek nás čekají čtyři makroekonomické události. Spojené státy zveřejní údaje o indexech nákupních manažerů (PMI) a Německo zveřejní finální odhad zprávy o HDP za 3. čtvrtletí. Připomeňme, že nás zajímají kompozitní indexy, přičemž velmi významné jsou i PMI ve službách a zpracovatelském průmyslu. Potíž je ale v tom, že USA zveřejní také indexy podnikatelské aktivity podle ISM, které jsou považovány za důležitější a významnější. Trh obvykle přehlíží indexy S&P. Co se týká zprávy o HDP v Německu, trh prakticky ignoruje údaje o HDP v USA i EU, takže téměř není šance na reakci trhu na zprávu z Německa.
 • Klíčové události 27. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pondělí nás nečekají téměř žádné makroekonomické události. Vyzdvihnout lze jen zprávu o prodeji nových domů ve Spojených státech. Ta může vyvolat reakci trhu kolem 20 pipů, ale ne větší. V USA, EU, Velké Británii ani Německu už nic zajímavého nebude. Takže nás pravděpodobně čeká další "nudné pondělí".
 • Klíčové události 27. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve středu nás nečekají téměř žádné makroekonomické události. V Německu, Evropské unii a Spojeném království nejsou naplánovány žádné významné události. Spojené státy zveřejní zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, která je důležitá, protože tato kategorie zboží je drahá a má velkou váhu ve výdajích domácností, takže odráží aktuální tendenci lidí spořit, resp. utrácet. Růst tohoto ukazatele je vnímán jako dobrý pro ekonomiku. Potřebujeme ale opravdu reakci na tuto zprávu? Euro i libra pokračují v poklesu téměř každý den. Dolar v tuto chvíli očividně nepotřebuje makroekonomickou podporu a je nepravděpodobné, že by jediná zpráva mohla jeho růst zastavit.
 • Klíčové události 28. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Čtvrteční série makroekonomických událostí má sotva nějaký vliv. Německo vydá zprávu o inflaci za září, Evropská unie zveřejní celou řadu sekundárních zpráv, které budou trh jen sotva zajímat, a obchodníci se mohou těšit na zveřejnění americké týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a třetí revizi amerického HDP. Máme za to, že žádnou z těchto zpráv nelze považovat za důležitou. Podívejme se, proč.
 • Klíčové události 29. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pátek nás čeká značné množství významných makroekonomických událostí, víc než ve všech předchozích dnech týdne dohromady. Začněme Německem. Dopoledne se evropští obchodníci mohou těšit na zveřejnění maloobchodních tržeb za srpen a také na údaje o nezaměstnanosti a žádostech o podporu v nezaměstnanosti za září. Nedá se říct, že by tyto údaje byly veledůležité, nicméně mírnou reakci trhu by vyvolat mohly. Čím méně očekávané hodnoty v těchto zprávách budou, tím silnější může být reakce trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new