Sobota 27. duben 2024 09:06
reklama
FTMO král
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
CapXmaster srovnani

Palivo Týden 41: Výrazný pokles pohonných hmot, je tomuto poklesu konec ?

19.10.2023 17:06  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny pohonných hmot na Slovensku ve 41. týdnu (09.10 - 16.10) opět výrazněji klesaly. Ceny 95oktanového benzinu se snížily o 1,65 %, tj. o 2,7 centů za litr na úroveň 1,614 €/l. Ceny motorové nafty reagovaly opět o něco méně výrazně a v uplynulém týdnu klesly o 1,37 %, tj. o 2,3 centů za litr na úroveň 1,661 €/l. Ceny ropy však ve sledovaném týdnu již na geopolitickou situaci reagovaly výrazněji a posílily o 7,46 % a dostaly se zpět nad úroveň 90 USD za ropu Brent. Na této úrovni je vidíme i nyní, neboť tento týden byl na trhu s ropou méně volatilní.

Zdroj: Weekly Oil Bulletin EU, Yahoo Finance

Ceny pohonných hmot v České republice ve 41. týdnu (09.10 - 16.10) také klesaly, ale méně výrazně, opět kvůli slabší koruně. Ceny 95oktanového benzinu klesly o 1,51 %, tj. o 60,6 haléřů/litr na 39,50 Kč/l. Ceny motorové nafty se snížily o 1,21 %, tj. o 48,6 haléřů/litr na 39,84 Kč/l. V případě motorové nafty se ceny snížily o 1,21 %, tj. o 1,8 haléřů/litr. 

Zdroj: Weekly Oil Bulletin EU, Yahoo Finance

Minulý týden ropa silně reagovala na situaci v Izraeli, zejména na prohlášení íránských představitelů a také na setkání íránského ministra zahraničí s vůdcem teroristické skupiny Hizballáh. Írán také nadále hrozil, že pokud Izrael nepřestane útočit na pásmo Gazy, bude muset Írán zasáhnout. Tento týden si investoři na situaci zvykli a z Blízkého východu nepřicházely žádné výrazně negativní zprávy. Pozitivní zprávy přišly z Venezuely, která souhlasila s účastí mezinárodních pozorovatelů v příštích volbách, díky čemuž USA uvolní sankce na venezuelskou ropu a zlato. Venezuela by ze svých zásob mohla pomalu deset let uspokojovat světovou poptávku, ale z politických důvodů těží pouze 700 tis. barelů denně. Navzdory uvolnění sankcí však ropa nijak výrazně nereaguje, protože zvýšení produkce není krátkodobou záležitostí. 

Velkoobchodní cena v Rotterdamu reagovala podobně jako ceny ropy. V současné době se velkoobchodní ceny nafty pohybují kolem 900 USD za tunu a benzinu kolem 800 USD za tunu. Ceny na pumpách jsou v současné době vyšší než minulý týden v důsledku silnějšího růstu ropy. Výhled do budoucna je však nejistý a bude záviset především na situaci na Blízkém východě. Pouze slabší poptávka v příštích měsících může přispět ke zmírnění napjaté situace na trhu. Z mého pohledu nás však zvýšené ceny, kterých jsme byli svědky v posledních měsících, budou ještě nějakou dobu provázet. Očekáváme také, že ceny ropy zůstanou na zvýšených úrovních až do konce roku a s novým rokem by mohlo přijít snížení produkce OPEC a s ním i nižší ceny ropy. 

Ceny v Evropské unii se pohybují víceméně společně. V případě cen 95-oktanového benzinu je Slovensko na 12. místě a oproti předchozímu týdnu se posunulo o jedno místo. Česká republika si v žebříčku rovněž polepšila o 1 místo. V Polsku proběhly minulý víkend parlamentní volby, kde i přes vítězství strany Právo a spravedlnost nebude tato strana schopna sestavit koalici, a tak bude vládnout proevropská strana bývalého předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Ceny benzinu v Polsku tak budou moci být opět uvolněny a i u nás se dočkáme zdražení.

Zdroj: Weekly Oil Bulletin EU

Ceny nafty na Slovensku se v porovnání s cenami v EU oproti minulému týdnu nezměnily. Slovensko je stále 9. nejlevnější naftou v EU. Ceny v České republice v porovnání s EU mírně zlevnily a posunuly se ze 7. na 6. místo. Polsko je opět na druhém místě.

Zdroj: Weekly Oil Bulletin EU

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Paládium pokorilo zlato, dvakrát za sebou
    Paládium, drahý kov, ktorý našiel svoje využitie najmä v katalyzátoroch výfukových plynov do automobilov si v posledných týždňoch razí svoju cestu na výslnie. Jeho hodnota sa až do nedávna držala pod úrovňou kráľa v podobe zlata, no na začiatku decembra nakoniec prekonala jeho cenu a po dlhých 16 rokoch sa stala najdrahším kovom na kapitálových trhoch.
  • 🔥 Paládium prudce roste i přes jestřábí Fed
    Paládium pokračuje v silně rostoucím trendu, který začal uprostřed minulého týdne. Rally pokračuje i přes jestřábí Fed, který podpořil růst amerického dolaru a naopak oslabil drahé kovy. Paládium včera vzrostlo, přestože zlato i stříbro výrazně klesly. Co stojí za růstem ceny paládia? Paládium už od počátku roku přidalo 30 %, přičemž většiny těchto zisků dosáhlo v posledních seancích. Trhy se bojí, že těžební kapacita Ruska, která dosahuje na 40 % celkové globální nabídky tohoto kovu, může být nedostupná. Existuje vysoké riziko sankcí v případě, že se Rusko rozhodne napadnout Ukrajinu. Paládium se využívá k produkci katalyzátorů spalovacích motorů. Letos se navíc očekává nárůst poptávky po tomto kovu v reakci na vyšší tempo automobilového průmyslu.
  • 🚀Paládium roste o více než 6 %!
    Dnes jsme na trzích svědky pozitivní korekce na drahých kovech, která může být zčásti vysvětlena opačnou korekcí na americkém dolaru. Zlato prorazilo hlavní zónu rezistence na $1 795 a aktuálně se dokonce obchoduje nad úrovní $1 800. Stříbro přidává více než 2,5 % a platina roste o 1,7 %. Nicméně opravdovým vítězem dnešní seance je paládium, které už od pátečního závěru přidává více než 6 %.
  • 📈 Paládium vyskočilo o 5 %
    Drahým kovům se v úterý daří díky oslabování amerického dolaru na hlavních měnových párech. Nejúspěšnější je paládium, které předvádí až 5% zisky. Platina roste o 1,5 %. Kromě slabšího dolaru pomohly cenám paládia a platiny zprávy ze společnosti Nornickel, která patří mezi jejich největší světové těžaře, o očekávaném snížení produkce v tomto roce. Hlavním důvodem jsou nedávné záplavy, které se dotkly některých dolů. Produkce paládia a platiny se očekává v tomto roce nižší o 710 tis. uncí oproti předchozím odhadům.
  • 🚀 Paládium vystoupalo na rekordy
    Paládium dnes prorazilo zpět nad úroveň $2 900 za unci a komodita vyhlíží kulatou hladinu $3 000. Za růstem stojí zvýšená poptávka automobilového průmyslu. Přísnější emisní limity vyžadují více kovu v katalyzátorech automobilů. Existují také obavy z nedostatku paládia na trhu. Komodita se nachází v deficitu a čeká se, že by se situace mohla v dalším průběhu roku zhoršovat. Svůj negativní dopad má stále únorové zatopení dolů společnosti Nordnickel na Sibiři.
  • Paladium: Výzvy v roce 2023
    Obchodování s palladiem nemusí být tak populární jako obchodování se zlatem nebo stříbrem. Přesto palladium zůstává dů...
  • Palantir akcie v hledáčku Cathie Wood. Po oznámení výsledků Ark Invest koupil akcie PLTR za 139 mil. USD
    Tématem pro dnešní analýzu jsou Palantir akcie. Firma je na burze poměrně krátce. Teprve před rokem měla své IPO. I tak toho tato firma stihla hodně, například v podobě podpory tzv. startupů a SPAC. Nedávno navíc oznámila své výsledky. Na to zareagovala Cathie Wood a její fond Ark Invest, který PLTR akcie nakoupil.
  • Palantir po výsledcích za 1Q23 vyskočily o 20 %
    Akcie společnosti Palantir Technologies (PLTR.US) dnes rostou poté, co společnost včera zveřejnila výsledky za 1. čtvrtletí a poskytla optimistický výhled. Společnost nejenže vykázala nečekaný zisk za období leden až březen 2023, ale také se jí podařilo překonat očekávání v oblasti tržeb a provozního zisku. Společnost Palantir uvedla, že poptávka po nástrojích a softwaru umělé inteligence je nebývalá a že očekává, že se její nynější nástroj AI, který má pomoci vládám lépe analyzovat databáze s citlivými informacemi, bude těšit velmi velkému zájmu. Společnost Palantir uvedla, že již uskutečnila stovky rozhovorů s potenciálními partnery a že pracuje na detailech cen nového produktu. První verze nového produktu bude vybraným zákazníkům nabídnuta již tento měsíc.
  • Palantir si zajistil lukrativní kontrakt s americkou armádou
    Akcie Palantir Technologies (PLTR.US) začaly dnešní seanci prudkým růstem. Softwarová společnost oznámila, že vyhrála kontrakt pro americkou armádu v hodnotě $823 mil. Společnost poskytne armádě svoji platformu Gotham, která by měla pomoci optimalizovat rozhodování v americké obraně. Jedná se o důležitou zprávu pro společnost, která za celých 17 let své existence nevykázala meziroční zisk. Příjmy společnosti jsou velmi závislé na kontraktech od vládních složek. Přes špatné finanční výsledky už akcie od svého loňského IPO vzrostly o 163 %.
  • Palantir získal 88% za méně než dva měsíce: příležitost nebo bublina?
    Akcie společnosti Palantir Technologies, velké analytické společnosti, vzrostly od svého debutu na Wall Street 30. září téměř o 88% a nezdá se, že by ztratily páru navzdory demokratickému vítězství v amerických prezidentských volbách. Zakladatel Peter Thiel je známý svými sympatiemi k Republikánské straně a zejména k Donaldu Trumpovi.
  • Palivové dříví v Česku je rekordně drahé, kubík vyjde i na více než 1500 korun. Výraznější zlevnění přijde spíše až příští rok, kvalitnější dřevo zlevňuje už teď
    Cena palivového dříví z jehličnanů listnáčů vystoupala loni na svoji nejvyšší úroveň za celou dobu minimálně od roku 2009, vyplývá z nově aktualizovaných dat ČSÚ. Průměrná cena palivového dřeva z jehličnanů činila loni 1032 korun za metr krychlový a vůbec poprvé tak přesáhla psychologickou hranici 1000 korun. Průměrná cena palivového dřeva z listnáčů zase loni odpovídala 1523 korun za metr krychlový a vůbec poprvé tak přesáhla hranici 1500 korun.
  • Palivové příplatky: proč je stále leteckým společnostem platíme?
    Analýza xPartners ukázala, že palivové příplatky nejsou krátkodobě svázány s cenou ropy, ani jednoznačně nesouvisí s délkou letu.
  • Palivové trhy na vzestupu, Čína nakupuje „za každou cenu“
    Komoditní sektor má za sebou další týden extrémních pohybů cen, kdy se globální ekonomikou i komoditními trhy otřásaly dopady čínské a evropské energetické krize. Kromě toho se musel trh vypořádat s posilujícím dolarem, rostoucími cenami paliv a náklady na financování stoupajícími kvůli zvyšování výnosů z amerických vládních dluhopisů. To vše se může negativně podepsat na růstu a ohodnocení akciového trhu. Některé ekonomiky tak musí čelit riziku stagflace, což je období inflace spojené se zpomalením růstu.
  • Palivo 1. týden: Začátek roku bez výrazných změn
    Ceny pohonných hmot se v prvním týdnu (01.01. - 08.01.) téměř nepohnuly. V novém roce tak pozorujeme stabilizaci. Ceny benzinu mírně vzrostly o 0,1 % na 1,553 €/l, zatímco ceny nafty se nepohnuly a zůstaly na úrovni 1,503 €/l. Záčatek roka je tak beze změny.
  • Palivo 16. týden: Pohonné hmoty v České republice nadále zdražují
    Ceny pohonných hmot v České republice v 16. týdnu (15.04. - 22.04.) nadále rostly. Ceny benzinu vzrostly o 0,9 %, tj. o 0,37 Kč/l, a dosáhly 40,39 Kč/l a ceny nafty vzrostly jen mírně, a to o 0,045 Kč/l, tj. o 0,12 %, a dosáhly 39,32 Kč/l.
  • Palivo 2. týden: Pohonné hmoty v mírné korekci, ropa na stabilních úrovních
    Ceny pohonných hmot na Slovensku ve 2. týdnu (08.01. - 15.01.) začaly po mírné stabilizaci opět klesat. Ceny 95-oktanového benzinu klesly o 0,026 €/l, tj. o 1,7 % na 1,527 €/l. Ceny motorové nafty klesly o něco méně, a to o 0,018 €/l, tj. o 1,2 % na 1,485 €/l. Po stabilizaci tedy zatím nedochází k růstu cen, ale naopak k jejich poklesu.
  • Palivo 3. týden: Ropa se odráží ode dna, ceny nafty výrazněji rostou
    Ceny pohonných hmot ve třetím týdnu (15.1. - 22.1.) prudce vzrostly. Ceny benzinu vzrostly o 0,024 €/l, což představovalo 1,57% nárůst oproti předchozímu týdnu a dosáhly ceny 1,551 €/l. Ceny motorové nafty vzrostly o něco více, a to o 0,026 €/l, tj. o 1,75 %, na 1,511 €/l. Podobně rostly ceny ropy, ale i velkoobchodní ceny v Rotterdamu. V současné době existuje na trhu řada faktorů a rizik, které mohly stát za tímto nárůstem, a proto si je postupně projdeme.
  • Palivo 42. týden: Ceny nafty na Slovensku opět rostou
    Ceny pohonných hmot se ve 42. týdnu (16.10. - 23.10.) pohybovaly na úrovni 1,606 €/l u 95oktanového benzinu a 1,677 €/l u motorové nafty. Trend poklesu cen benzinu pokračuje, když jsme v uplynulém týdnu zaznamenali pokles o 0,008 €/l, což je v mezitýdenním srovnání pokles o 0,5 %. Naopak ceny nafty začaly opět růst, přičemž v mezitýdenním srovnání se zvýšily o 0,016 €/l, tedy o 0,96 %.
  • Palivo 43. týden: Ceny ropy na 85 dolarech
    Ceny pohonných hmot na Slovensku se ve 43. týdnu (23.10. - 30.10.) začaly postupně sbližovat. Ceny 95oktanového benzinu rástli oproti předchozímu týdnu o 2,68 %, tj. o 0,043 EUR/litr na 1,649 EUR/litr. Naopak ceny motorové nafty klesly o 0,47 %, tj. o 0,008 €/l na cenu 1,669 €/l. Ceny ropy na konci 43. týdne uzavřely na úrovni 90,48 USD za barel ropy Brent, což představuje mezitýdenní pokles o 1,82 %. V době psaní tohoto článku jsou ceny ropy o 5,3 % nižší a dosahují 85,68 USD/barel.
  • Palivo 44. Týden: Ropa zažívá propad, nafta na Slovensku už je levnější než benzin
    Ceny pohonných hmot ve 44. týdnu (30.10 - 06.11) zaznamenaly opět zvrat, když ceny nafty na Slovensku podle statistik opět klesly pod cenovou úroveň benzínu. Ceny 95oktanového benzinu opět mírně klesly, ale pouze o 1 euro na 1 000 litrů a dosáhly úrovně 1,648 eura za litr. Ceny motorové nafty však klesly o něco více, a to o 1,3 % oproti předchozímu týdnu, tj. o 22 eur za 1 000 litrů, čímž se dostaly mírně pod úroveň cen benzinu na 1,647 eura za litr. Jinak tomu však bylo u cen ropy, jejíž cena klesla o 5,59 USD za barel, tedy o 6,1 %, na 84,90 USD za barel ropy Brent. V současné době tento trend také pokračuje, takže cena ropy je nejlevnější za poslední téměř 4 měsíce. Naposledy jsme cenu 80,47 USD viděli 23. července.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
City Index
OctaFX
Xtrade
reklama
CapXmaster srovnani