Neděle 01. říjen 2023 14:41
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Purple trading AI
reklama
Instaforex ebook
reklama
XTB Ondřej Hartman

EUR po konečných údajích o inflaci oslabilo

19.09.2023 19:08  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Klíčovým údajem dnešního evropského dopoledne byla zpráva o inflaci CPI za srpen za celou eurozónu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o revizi, se však neočekávalo, že by vykázal nějaké výraznější odchylky od předběžných údajů. Zatímco jádrový údaj potvrdil zpomalení naznačené v bleskové zprávě, celkový údaj vykázal zpomalení oproti 5,3 % meziročně, jak signalizovala předběžná zpráva. Přesto se nepodařilo vyvolat žádnou výraznější reakci na trhu EUR.

Eurozóna, inflace CPI za srpen

 • Celková inflace: 5,2 % r/r oproti 5,3 % r/r v prvním zveřejnění (5,3 % r/r v předchozím zveřejnění).
 • Jádrová inflace: 5,2 % oproti 5,3 % meziročně v prvním zveřejnění (5,5 % meziročně dříve).

Měnový pár EURUSD na konečné údaje o CPI téměř nereagoval a zůstává pod krátkodobou rezistencí v oblasti 1,0695. Zdroj: xStation5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Euro zůstává silnější, i když o část dopoledních zisků přichází
  Kurz společné evropské měny proti dolaru dopoledne posílil až nad 1,3850 po předběžných indexech nákupních manažerů. A...
 • Euro zůstává u mírných ztrát, polská data se zlotým nepohnula
  Finanční trhy během dneška postrádaly důležité impulsy z hlavních ekonomik. Nová data na programu nebyla a na možný im...
 • Euro zůstává v klidu i přes rychlý růst řeckých CDS
  Koruna se po včerejším oslabení drží těsně nad 25,80 za euro. Minimální pohyb sledujeme také na ...
 • Euro zůstává v růstovém trendu
  Aktuálně: Euro k dolaru k nedělnímu závěru obchodování slábne 0,4 % na 1,09. Euro je v posledních dnech na koni i prot...
 • EURPLN
  Objavujú sa klebety, že na krose intervenuje centrálna banka proti zlotémui.......
 • EURPLN
  Opäť sa na trhu už po niekoľký deň, dnes ešte hlasnejšie objavujú informácie, že Bank Gospoda...
 • EURPLN a masívny večerný prepad
  Včera v neskorom londýnskom obchodovaní sme videli masívne vypálenie býčieho rybníka zo strany medve...
 • EUR podpořila klesající inflace v USA, údaje z Číny
  Snižující se inflace ve Spojených státech podpořila euro poté, co trhy započítaly slabší americký dolar v důsledku oče...
 • EUR po jestřábím zápisu z ECB roste!
  Zápis z červnového zasedání ECB trh nepřekvapil. Členové ECB se shodli na tom, že červnové zvýšení sazeb bylo nutné, a očekávají další zvýšení sazeb v červenci. Bankéři navíc naznačili, že vzhledem k přetrvávající inflaci existuje šance na překročení cyklů hikingů i po červenci. Podle mnoha členů ECB současná úroveň úrokových sazeb nemusí stačit k tomu, aby se inflace vrátila k cíli.
 • EUR po komentároch Wunscha vyskočilo
  EUR v skorých popoludňajších hodinách vyskočilo po komentároch Pierra Wunscha, šéfa belgickej centrálnej banky a člena ECB. Wunsch povedal, že zvyšovanie sadzieb ECB bude možno musieť pokračovať aj po septembri, ak sa jadrová inflácia udrží okolo 5 %. Komentáre Wunscha odzrkadľujú poznámky iného jastraba ECB dnes ráno - Joachima Nagela, šéfa nemeckej centrálnej banky. Nagel povedal, že podľa jeho názoru má ECB stále viac priestoru na pokrytie a že zvyšovanie úrokových sadzieb možno bude musieť trvať aj po letných prázdninách.
 • EUR po výrocích Kažimíra klesá
  Peter Kažimír, člen Rady guvernérů Evropské centrální banky, uvedl, že ECB situaci v bankovním sektoru pozorně sleduje a že je připravena zasáhnout, aby zajistila cenovou a finanční stabilitu v eurozóně. Jeho poznámky týkající se měnové politiky však ukazují, že ECB je poněkud znepokojena nejistotou způsobenou nedávnými bankovními krachy v USA a Evropě - Kazimir prozradil, že členové ECB se dohodli, že na květnové zasedání neposkytnou žádné pokyny. Na druhou stranu Kazimir ve stejném projevu uvedl, že si žmyslí, že inflace je příliš dlouho vysoká a že je třeba dalšího zvyšování sazeb, i když možná pomalejším tempem, což je samo o sobě určitým vodítkem. Když hovořil o budoucích rozhodnutích, uvedl, že klíčový pro určení dalšího kroku bude vývoj jádrové inflace a její trendy.
 • 🔼 EUR před rozhodnutím ECB roste
  Euro je dnes jednou z nejvýkonnějších měn skupiny G10. ECB má dnes ve 14:15 oznámit své další měnověpolitické rozhodnutí a trhy očekávají, že dojde k druhému zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v řadě, čímž se depozitní sazba dostane na 3,50 %, což je nejvyšší úroveň od poloviny roku 2001. Neočekává se však, že by se ECB u tohoto kroku zastavila, přičemž peněžní trhy počítají s dalším zvýšením sazeb o 25 bazických bodů ještě letos, s největší pravděpodobností na červencovém nebo zářijovém zasedání. Náznak, že ke zvýšení sazeb dojde spíše v červenci než v září, by mohl být vnímán jako jestřábí.
 • 📆 EUR před rozhodnutím ECB získává
  Rozhodnutí ECB o zvyšování úrokových sazeb ve 14:15 bude klíčovou událostí dne. Očekává se, že ECB přinese první zvýšení sazeb za posledních 11 let. Není však jisté, zda-li se centrální banka rozhodne pro zvýšení sazeb o 25 nebo 50 bp. Ekonomové jsou rozdělení na dva tábory a finanční trhy oceňují zvýšení sazeb na 26-27 bp, což znamená, že aktuální situace je 50/50. Znamená to tedy, že jakékoliv zvýšení bude překvapením. Očekává se, že kromě zvýšení bude banka zveřejňovat i měřítka "anti-fragmentace". Cílem tohoto opatření je zamezit nadměrnému rozšiřování rozpětí výnosů mezi různými státy eurozóny. Taková opatření mohou ohrozit účinek zvyšování sazeb, tudíž se klíčovou informací stanou podrobnosti o tomto nástroji. Více informací o nástroji "anti-fragmentace" se pravděpodobně dozvíme ve 14:45.
 • EUR rastie, DE30 klesá, keďže Draghi ingoruje riziko recesie
  ECB na dnešnom zasadaní predĺžila výhľad vývoja monetárnej politiky, ale prezident Draghi nepotreboval riešiť znižovanie sadzieb, pretože nevidí riziko deflácie a vidí len veľmi nízke riziko recesie. Trhy vnímali túto interpretáciu negatívne, čo viedlo k prudkému poklesu na európskych akciových trhoch, najmä na DE30, a k rally na EURUSD – pár testuje úroveň 1,13 už druhý deň v rade. Obchodníci si musia byť vedomí aj zajtrajších dát NFP z USA, ktoré majú byť zverejnené o 14:30.
 • EUR reaguje slabě na data německé inflace
  Meziroční míra inflace v Německu v únoru meziročně vzrostla na 5,1 %, což je nejvíce od června 1992 z 4,9 % v předchozím měsíci a je v souladu s odhady trhu. Na měsíční bázi skončila inflace na 0,9 %, což je také v souladu s odhady analytiků ve výši 0,9 %. Dopady související s COVID-19, jako jsou omezené dodávky, výrazný růst cen v expanzivní fázi ekonomického procesu a také v cenách energií, mají nadále vliv. Tyto efekty jsou překryty nejistotami způsobenými ruským útokem na Ukrajinu. Harmonizovaná míra inflace se v únoru zvýšila na 5,50 % z 5,1 % v lednu.
 • EUR roste díky zprávám o růstu sazeb o 50 bp
  Euro je dnes jednou z nejvýkonnějších hlavních měn. Společná měna vyskočila poté, co se v médiích objevily zprávy naznačující, že ECB může již tento týden opustit území záporných sazeb. Agentura Reuters uvedla, že členové ECB diskutují o zvýšení sazeb o 25 nebo 50 základních bodů na zasedání koncem tohoto týdne (ve čtvrtek). V případě druhé možnosti by depozitní sazba ECB vzrostla ze současných -0,50 % na 0,00 %. Měnové trhy aktuálně oceňují s 60% pravděpodobností pohyb o 50 bazických bodů. Je však třeba poznamenat, že agentura Reuters naznačila, že diskuse probíhají, nikoli že padlo rozhodnutí. I přes to zůstává šance, že ECB setrvá u zvýšení sazeb o 25 základních bodů, vysoko.
 • EUR/SEK
  V posledních týdnech švédská koruna posílila zhruba o dvě procenta poté, co strávila většinu ze čtvrtého čtvrtletí roku 2017 v poklesu hodnoty proti euru a v prosinci dosáhla psychologické úrovně 10,00, uvedla Lloyds Bank. Domácí a vnější prostředí se v poslední době opíralo o korunu. Ekonomické údaje nadále ukazují, že švédská ekonomika je v rozumném zdravotním stavu. Zatímco míra nezaměstnanosti vzrostla na 6,5 ​​procenta, inflace se pohybuje směrem k cíli centrální banky.
 • EURSEK atakuje spodnú hranicu rastového kanála (TA,D1)
  Máloktorý pár sa tak dlhú dobu obchoduje v rámci určitých technických parametrov ako EURSEK. Už vyše dvoch rokov sa pohybuje v pásme 9,1/9,2-9,6. Akýmsi magnetom je úroveň 9,3, ku ktorej sa neustále vracia. K vytvoreniu spodnej hranice tohto dlhodobého kanála prispela aj centrálna banka, ktorá pri nízkej inflácii nechce pustiť SEK viac nahor, aby nevytvorila negatívny tlak na importné ceny. Keď sa EURSEK pohyboval medzi 9,1-9,2, tak mala tendenciu intervenovať, či už verbálne, alebo ďalším uvoľňovaním a obchodníci si toto pásmo následne zafixovali ako silný support. Nahor EURSEK zase obchodníci príliš púšťať nechcú, keďže dlhodobé vyhliadky pre švédsku ekonomiku (a týmpádom aj pre úrokové sadzby) sú výrazne lepšie ako pre eurozónu. Pomyselnou hranicou, pri ktorej je dobré EURSEK shortovať/vyberať zisky, sa stala úroveň 9,6.
 • EUR/SEK narazil na rezistenci. Průraz nebo odraz? (TA,D1)
  Měnový pár EUR/SEK (EUR SEK) v minulém týdnu výrazně posílil kvůli citelnému oslabování SEK na hlavních měnový párech. Alespoň část tohoto výrazného pohybu byla důsledkem technické korekce předchozího poklesu. Jak můžeme vidět, pár se stabilizoval okolo posledního supportu a další tlak na pokles přišel nazmar – nevznikla nová minima.
 • EURSEK opäť atakuje silnú rezistenciu na úrovni 9,6 (TA, D1)
  EURSEK sa už cca dva roky pohybuje v pásme 9,1/9,2-9,6. Keď dobre počítam, tak horná hranica odolala odvtedy už deviatim atakom. V súčasnosti sme svedkami ďalšieho, EURSEK k nemu dotlačil rastový kanál, v ktorom sa pár nachádza od britského referenda o BrExite. Pokiaľ by táto hranica odolala (čo je vzhľadom na jej silu a nateraz limitovaný dopad BrExitu reálne) a rastový kanál by bol prelomený, tak by zrejme opäť zapôsobil „magnet“ okolo úrovne 9,3, ku ktorej EURSEK v posledných dvoch rokoch neustále konverguje:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Ondřej Hartman