Neděle 01. říjen 2023 14:29
reklama
Purple Trading Market Profile
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Dukascopy new

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 13. 9. 2023

13.09.2023 09:22  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Nárůst míry nezaměstnanosti ve Spojeném království ze 4,2 % na 4,3 % měl vliv na libru. Rozsah poklesu byl však čistě symbolický. Navíc na konci dne libra kompenzovala ztráty a vrátila se na hodnoty na začátku obchodního dne. Takže ve skutečnosti trh zprávy jednoduše ignoroval. A není pochyb o tom, že dnešní zpráva o průmyslové produkci, která se podle odhadů zpomalí z 0,7 % na 0,3 %, čeká stejný osud. Trh se zaměří na americká data CPI. A co víc, nebýt zítřejšího zasedání Evropské centrální banky, byla by to hlavní událost týdne. Zejména proto, že míra inflace pravděpodobně zrychlí z 3,2 % na 3,5 %. Existují dokonce další prognózy, které předpovídají zvýšení inflace na 3,6 %. Ale je vlastně jedno, jak moc inflace poroste. Už jen fakt, že poroste, může přesvědčit investory, že Federální rezervní systém příští týden opět zvýší úrokové sazby, což jednoznačně podpoří sílu dolaru a to podstatně.

analytics650148f2d8a18.jpg

Pár GBP/USD stagnoval poblíž základny sestupného cyklu. V důsledku toho se pár obchodoval v rozmezí 100 pipů.

Na čtyřhodinovém grafu se indikátor RSI pohybuje ve spodní oblasti 30/50, což odráží medvědí sentiment mezi obchodníky.

Ve stejném časovém rámci míří MA linie indikátoru Alligator směrem dolů, což odpovídá směru kotací.

Výhled

V této situaci obchodníci přikládají zvláštní význam hranicím rozmezí 1,2450/1,2550. Udržení ceny nad jednou nebo druhou úrovní bude znamenat konec bočního trendu. V důsledku toho bude sloužit jako technický signál ohledně dalšího směru ceny.

Z hlediska komplexní analýzy indikátorů vidíme, že v krátkodobém a intradenním období poskytují technické indikátory smíšený signál, protože pár dále stagnuje.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • AKTUÁLNÍ prognóza pro EUR/USD na 3. 11. 2022
  Formálně se výsledky zasedání Federálního výboru pro volný trh plně shodovaly s očekáváním a Federální rezervní systém zvýšil refinanční sazbu o 75 bazických bodů. V téže tiskové zprávě se objevily náznaky poklesu tempa růstu úrokových sazeb, protože inflace již třetí měsíc v řadě zpomaluje. A na tomto pozadí dolar jasně ztrácel svou pozici.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 31. 3. 2023
  Frank Elderson je posledním vysokým představitelem Evropské centrální banky, který výslovně uvedl, že je potřeba další zvyšování úrokových sazeb. Včera poskytl rozhovor, ve kterém na otázku, zda vyšší sazba vážně poškodí ekonomiku jako celek, řekl, že vysoká inflace má daleko škodlivější důsledky. A pokud si musíte vybrat mezi vysokou inflací a přísnou měnovou politikou, je vhodnější to druhé. Jakmile byl text tohoto rozhovoru zveřejněn na webu ECB, začalo euro razantně růst a rostlo během celého obchodního dne.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 5. 6. 2023
  Přestože míra nezaměstnanosti ve Spojených státech vzrostla z 3,4 % na 3,7 %, dolar dokázal posílit a vrátit se na úrovně, na kterých byl 1. června. Vše závisí na počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství. Očekávalo se, že to bude 180 000, což je málo na udržení stability trhu práce, což naznačuje, že nezaměstnanost bude postupně stoupat. Ve skutečnosti však bylo vytvořeno 339 000 nových pracovních míst. Kromě toho byla předchozí data revidována směrem nahoru o 41 000. Jinými slovy, nárůst nezaměstnanosti může být sporadický a dočasný. V následujících měsících se tedy může nejen vrátit na 3,4 %, ale také klesnout pod tuto úroveň.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 6. 7. 2023
  Nebylo překvapením, že konečná data o číslech Indexu nákupních manažerů z Evropy dopadla hůře než prognózy. Investoři byli na tento výsledek obecně připraveni. Co ale skutečně mělo dopad na trh, byl index cen výrobců. Ceny výrobců meziročně klesly o 1,5 %. A to znamená, že inflace bude nadále klesat. To stačí k oslabení jednotné měny, která po těchto zprávách začala klesat. Nejděsivější ale je, že Evropská centrální banka pokračuje v přísné měnové politice a hodlá pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Zatímco dynamika inflace naznačuje potřebu trochu jiné politiky.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 7. 8. 2023
  Podle zprávy ministerstva práce Spojených států se míra nezaměstnanosti snížila z 3,6 % na 3,5 %, což logicky mělo podpořit dolar. Americký dolar ale naopak klesal. Je to dáno tím, že mzdy mimo zemědělství stouply jen o 187 tisíc. Nejen, že to bylo nižší ve srovnání s prognózami 190 000, ale předchozí číslo bylo také revidováno směrem dolů z 209 000 na 185 000 pracovních míst. Jinými slovy, za poslední dva měsíce bylo vytvořeno mnohem méně pracovních míst, než bylo potřeba k udržení stability trhu práce. S ohledem na tempo růstu populace a úroveň ekonomické aktivity je potřeba vytvořit přibližně 250 000 nových pracovních míst měsíčně. Tato čísla se budou samozřejmě měsíc od měsíce výrazně lišit, ale pokud je dva po sobě jdoucí měsíce výrazně méně pracovních míst, než je tento průměr, jak se vůbec může míra nezaměstnanosti snížit? To je důvod, proč dolar oslabil, protože vytváří nedůvěru v oficiální data. A to může vyvolat skutečnou paniku. Takže skutečnost, že dolar v pátek oslabil, není nic jiného než útěk před riziky nejistoty.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 10. 3. 2023
  Na první pohled nepřekvapí, že libra včera dokázala vykázat celkem dobrý růst, protože údaje o žádostech na podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech byly nejen horší, než se očekávalo, ale také poukázaly na jasné zhoršení situace na trhu práce. Například počet nových žádostí vzrostl o 21 000 místo očekávaných 2 000. Počet nových žádostí, u kterých se očekával pokles o 5 000, vyskočil o 69 000. Ukazuje se, že data jen potvrdila platnost tohoto růstu. Zatímco jeho hlavním důvodem bylo, že libra byla přeprodaná. Nejdůležitější je, že všechna data z trhu práce vycházejí různými směry a je zcela zřejmé, že obsah zprávy, kterou dnes zveřejní ministerstvo práce USA, se bude od prognóz velmi lišit. Jen není jasné, jakým směrem se bude ubírat.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 11. 10. 2022
  Obchodní týden začal skutečnou stagnací, která je z velké části způsobena naprostou absencí jakýchkoli makroekonomických dat. Zdá se však, že dnes existuje naděje jak z toho ven v podobě dat o trhu práce ve Spojeném království. Přesto ihned po zveřejnění zprávy, i přes pokles míry nezaměstnanosti z 3,6 % na 3,5 %, začala libra jasně vykazovat sestupný trend. Vše je o zaměstnanosti, která se snížila o 109 tisíc, i když se zdá, že měla vzrůst o 12 tisíc. Nejpřekvapivější však je, že byly zveřejněny údaje o zaměstnanosti za červenec a údaje o nezaměstnanosti za srpen. To je důvod, proč jsou údaje o nezaměstnanosti naprostý zmatek. Jak se mohla zaměstnanost snížit, když se podstatně snížila o měsíc dříve? Neexistuje pro to logické vysvětlení, což vyvolává nedůvěru k údajům o nezaměstnanosti. Je vysoká pravděpodobnost, že již za měsíc budou údaje o nezaměstnanosti revidovány k horšímu, a to výrazně. To vytváří tlak na libru a přispívá k jejímu postupnému oslabování.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 11. 5. 2023
  Podle předpovědi se inflace ve Spojených státech snížila z 5,0 % na 4,9 %. Rozsah oslabení dolaru se však ukázal jako malý. Investoři byli zmateni měsíčními údaji. Spotřebitelské ceny vzrostly za měsíc o 0,4 % oproti prognóze 0,3 %, což poněkud naznačuje možnost dlouhodobě udržet inflaci na relativně vysoké úrovni. A to již vylučuje možnost snížení refinanční sazby Federálního rezervního systému do konce letošního roku, s čímž řada investorů silně počítá.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 12. 1. 2022
  Nečekané rozhodnutí Bank of England zvýšit refinanční sazbu spustilo prodloužený růst libry, který se dodnes nezastavil, i když se odraz již dlouho chystá. Místo toho ale libra tvrdošíjně dál roste. Včera se tak stalo na pozadí projevu Jeroma Powella v Senátu, během kterého šéf Federálního rezervního systému znovu zopakoval, že v zájmu boje s rekordní inflací za posledních 40 let regulátor plánuje zvýšit sazbu refinancování minimálně dvakrát. V případě potřeby se budeme bavit o třech krocích. Formálně jde z pohledu trhů o dost drsné tvrzení, které mělo právě přispět k posílení dolaru. Trik je ale v tom, že v posledních dnech se aktivně diskutovalo o možnosti čtyřnásobného zvýšení refinanční sazby. Navíc se o tom hovořilo v rovině spekulací a domněnek. Oficiální zástupci amerického regulátora takový vývoj nikdy ani nenaznačili. Jinými slovy, je to banální spekulace. Trh tomu začal věřit a očekává, že Jerome Powell použije poněkud tvrdší rétoriku. A v tomto světle jeho prohlášení začala vypadat méně hrozivě. A to je již důvod pro oslabení dolaru.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 12. 4. 2023
  Trhy se zastavily v očekávání zprávy o inflaci v USA, která může určit další vývoj. O zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen není prakticky pochyb. Otázkou je jen o kolik. Nejpravděpodobnějším scénářem je pokles z 6,0 % na 5,3 %. Inflace by však mohla také výrazněji zpomalit, někteří naznačují, že může klesnout až na 5,2 %. V každém případě je další inflační pokles dalším argumentem ve prospěch okamžitého ukončení současné politiky Federálního rezervního systému a postupného snižování úrokových sazeb. To bude mít samozřejmě negativní dopad na dolar a přispěje k jeho dalšímu oslabení. Míra zpomalení inflace bude pouze určovat rozsah poklesu dolaru. V každém případě však trh zůstane na místě, dokud nebudou data zveřejněna, a předtím začnou nějaké aktivity. Navíc s největší pravděpodobností dolar zpočátku posílí, ale se zveřejněním dat začne rychle oslabovat.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 14. 8. 2023
  Nejen, že inflace ve Spojených státech rostla rychleji, než se předpokládalo, ale také se zrychlilo tempo růstu cen výrobců z 0,2 % na 0,8 %. Zatímco index výrobních cen měl vzrůst z 0,1 % na 0,7 %. Takže je zde také revize předchozích dat směrem nahoru. Vzhledem k tomu, že ceny výrobců do značné míry slouží jako předstihový indikátor samotné inflace, bude nadále růst. Federálnímu rezervnímu systému tak nezbývá nic jiného než pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Zatím se nemluví o tom, že k dalšímu zvýšení dojde během nadcházejícího zasedání Federálního výboru pro volný trh v září. Vše se omezuje na spekulace, že k prvnímu snížení sazeb dojde až ve druhé polovině příštího roku. Ale i to stačilo k tomu, aby dolar posílil. Trh také zareagoval na nejnovější data a nyní čeká menší stagnace kvůli prázdnému ekonomickému kalendáři.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 15. 11. 2022
  Navzdory skutečnosti, že údaje o průmyslové výrobě v Evropě se ukázaly být znatelně lepší než prognózy, trh se nepohnul. Z velké části kvůli tomu, že dolar je již značně přeprodaný a jen dobrá data o Evropě, jak tomu bylo v minulém týdnu, investorům zjevně nestačí na to, aby pokračovali v nákupu eura za libru. To znamená, že jakákoli slabá data z eurozóny mohou snadno spustit začátek korekce v plném rozsahu. Stejně jako dnes budou zveřejněna taková data. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království by se mohla zvýšit z 3,5 % na 3,6 %. I když je nárůst nezaměstnanosti nevýznamný, bude to stačit ke znatelnému posílení dolaru, a tedy k poklesu libry.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 15. 9. 2023
  O tom, že dolar je překoupený, není pochyb, ale problém je v tom, že ekonomické zprávy zabránily jakékoliv korekci. Veškeré naděje se tedy upínaly na zasedání Evropské centrální banky a nyní centrální banka zvýšila výpůjční náklady dohromady o 4,25procentního bodu na 4,5procentního bodu. Vše se stalo podle očekávání, ale dolar po oznámení vzrostl. Vše souvisí s obsahem oficiální tiskové zprávy, která téměř výslovně uvádí, že toto zvýšení sazeb je poslední. Prezidentka ECB Christine Lagardeová se během následné tiskové konference pokusila situaci poněkud zmírnit s tím, že další zvyšování sazeb je možné, ale pouze v případě rostoucí inflace. Toto prohlášení však doprovodila upozorněním, že banka si dává pauzu, aby vyhodnotila dopad již přijatých opatření. Jinými slovy, otázka úrokových sazeb bude zvažována až za tři měsíce a při současné dynamice inflace není pochyb o tom, že do té doby může dokonce klesnout pod současnou sazbu. Je tedy vysoká pravděpodobnost, že ECB může začít snižovat úrokové sazby na začátku roku 2024, zatímco Federální rezervní systém bude pokračovat ve zpřísňování měnové politiky.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 16. 3. 2023
  Na západní polokouli se říká – když Spojené státy kýchají, Latinská Amerika dostane chřipku. To je starý vtip a Latinská Amerika by měla být nahrazena zbytkem světa. Pokud o tom byly nějaké pochybnosti, rozptýlila je situace s Credit Suisse. Přestože banka ještě nevyhlásila bankrot, evropské měnové úřady už do ní v panice sypou peníze. To je zajímavý vývoj k bankovní krizi, která začala před týdnem. Ale zatímco dvě banky ve Spojených státech zkrachovaly, americký novinář vtipkoval o tom, jak smutné bylo dozvědět se o bance pouze ze zpráv o jejím bankrotu. Švýcarská banka patří mezi největší světové finanční instituce. Řeči o problémech banky se objevily už v úterý večer, ale trh nereagoval. Včera odpoledne jsme zjistili, že Credit Suisse nemůže dostát svým závazkům z důvodu nedostatku likvidity.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 16. 8. 2023
  Trh netrpělivě očekával zpomalení tempa růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech z 1,5 % na 1,0 %, že libra začala růst ještě před zveřejněním této zprávy. A dokonce i po zprávě o maloobchodních tržbách, která ukázala, že tržby v červenci vzrostly o 3,2 % a že maloobchodní tržby byly revidovány výše o 0,6 %, libra ještě nějakou dobu rostla, pravděpodobně kvůli hybnosti. Poté se kurz vrátil na úrovně, kde byl na začátku obchodního dne.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 17. 08. 2022
  Očekávalo se, že tempo růstu průmyslové výroby ve Spojených státech se zpomalí ze 4,2 % na 4,0 %, což mělo být důvodem mírného oživení. V zásadě se vše odehrálo rychle a libra trochu posílila své pozice. Teprve nyní se údaje ukázaly o něco horší než prognózy. Předchozí výsledky byly revidovány směrem dolů na 4,0 % a samotná tempa růstu zpomalila na 3,9 %.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 18. 4. 2023
  Prezident centrální banky v Richmondu Thomas Barkin učinil prohlášení, které dále posílilo dolar. Dle jeho názoru, než se začne mluvit o snižování sazeb, je nutné nejen snížit inflaci na cílovou úroveň, což je 2 %, ale také potvrdit, že se stabilizuje na požadované hodnotě. Taková slova okamžitě zvýšila šanci na další růst refinanční sazby Federálního rezervního systému. Navíc dnes může dolar své pozice dále posilovat. Tentokrát je to ale kvůli makrodatům. Zejména díky očekávanému zvýšení míry nezaměstnanosti ve Spojeném království z 3,7 % na 3,8 %.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 19. 10. 2022
  Údaje o průmyslové výrobě ve Spojených státech byly diametrálně odlišné od prognóz, které předpovídaly zpomalení růstu z 3,7 % na 3,4 %. Místo toho zrychlily na 5,3 %. Předchozí údaje byly zároveň revidovány až na 3,9 %. Není tedy nic překvapivého na tom, že libra klesla. Překvapivý je rozsah samotného poklesu, který se ukázal jako extrémně skromný.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 19. 1. 2023
  Inflace ve Spojeném království v prosinci klesla z 10,7 % na 10,5 % a libra postupně rostla. Inflace již druhý měsíc polevovala a naznačuje možnost mírnějšího zvýšení úrokové sazby Bank of England. A právě tato očekávání v souvislosti s nedávnými kroky Federálního rezervního systému byla důvodem, proč dolar oslabuje. Navíc na předchozím jednání dva členové bankovní rady argumentovali pro snížení sazeb. Vše tedy nasvědčuje tomu, že nejen že americká centrální banka brzy dokončí cyklus zvyšování úrokových sazeb, ale že by ho mohla následovat i BoE. A to znamená, že není důvod, aby libra výrazně stoupala. Investoři si tuto skutečnost pravděpodobně ještě neuvědomili.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 19. 4. 2022
  Libra včera vykázala poměrně znatelný pokles, přestože byl ve Spojeném království svátek. Navíc pokles začal ještě před zahájením americké obchodní seance. A to je na první pohled celkem zvláštní, protože jednotná evropská měna zůstávala na místě. O Velké Británii přitom nebyly žádné zprávy. Alespoň ty, které by mohly nějak ovlivnit náladu účastníků trhu. Za pozornost však stojí skutečnost, že ve čtvrtek, kdy po jednání rady Evropské centrální banky euro aktivně klesalo, si libra udržela relativní stabilitu. Ve skutečnosti mluvíme o opožděné reakci britské měny. Euro totiž, vzhledem ke svému rozsahu, s sebou táhne i další měny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Ondřej Hartman