Sobota 27. duben 2024 07:31
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new

Slováci mají nižší inflaci i úroky. Máme chtít euro?

19.06.2023 09:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflační vlna, která se právě prohání Evropou, je mnohým stoupencům eura argumentem pro co nejrychlejší vstup do eurozóny. Upozorňují, že Česko vykazuje vyšší inflaci než většina zemí eurozóny, přestože muselo jít s úrokovými sazbami znatelně výše než právě eurozóna. Vždyť základní úroková sazba eurozóny nyní činí čtyři procenta, zatímco ta česká je už rok na úrovni sedmi procent. Inflace v Česku v květnu činila podle ČSÚ 11,1 procenta, kdežto v eurozóně jen 6,1 procenta.

Jak by se Česku vedlo, pokud by bylo součástí eurozóny, nejlépe poznáme pohledem na Slovensko. To proto, že tyto dvě ekonomiky jsou si strukturálně poměrně podobné a mají za sebou srovnatelný historický vývoj, zejména v poslední stovce let.  

Slovensko ovšem nyní vykazuje v podstatě shodnou míru inflace jako Česko. Podle Eurostatu ta slovenská činí 12,3 procenta, zatímco česká 12,5 procenta. Dle Eurostatu mělo tedy Česko inflaci v květnu o něco vyšší než podle ČSÚ. Pokud bychom srovnali údaj ČSÚ s údajem slovenských statistiků k tamní inflaci, je dokonce už vyšší ta slovenská než česká. Podle údajů slovenských statistiků zveřejněných minulý týden činila inflace na Slovensku v květnu 11,9 procenta. Odlišná čísla národních statistických úřadů a Eurostatu jsou dána jinou metodikou výpočtu.  

Co je však podstatnější, na Slovensku by měla být v zbytku letošního roku i v příštích dvou letech znatelně vyšší než v Česku. Podle prognózy, již sestavuje agentura Bloomberg na základě střední hodnoty řady odhadů mezinárodních finančních institucí, by letos měla celoročně inflace na Slovensku vykázat hodnotu 11,3 procenta, v příštím roce pak 5,4 procenta a roku 2025 pak 3,8 procenta. Podle stejného odhadu bude česká inflace v daných letech vykazovat po řadě hodnoty 10,9 procenta, 2,8 procenta a konečně 2,3 procenta.

Mezinárodní instituce tedy předpokládají, že Česko má před sebou více let, po která bude – jako už částečně nyní – vykazovat nižší inflaci než Slovensko. To souvisí zejména s omezenějšími možnostmi, jimiž slovenská ekonomika může vleklejší zvýšené inflace čelit. Slovensko především na rozdíl od Česka postrádá nezávislou měnovou politiku. O ni přišlo vstupem do eurozóny. Pokud by nebylo členem eurozóny, mohlo by nastavit své základní úrokové sazby na vyšší úroveň a tak – jako Česko – proti inflaci bojovat účinněji.

Kritici, kteří v současnosti poukazují na to, že boj České národní banky s inflací je neúčinný, tedy nyní buď musí toto své stanovisko přehodnotit, nebo začít říkat, že také boj Evropské centrální banky s inflací – alespoň tedy v zemích typu Slovenska – je neúčinný. ECB si nemůže dovolit nastavit vyšší úrokové sazby, neboť by tím ohrozila udržitelnost veřejných financí zejména takzvaného jižního křídla eurozóny v čele s Itálií.

I pokud ale skutečně slovenská inflace bude v příštích letech znatelně vyšší než ta česká, stoupenci přijetí eura mohou nadále tvrdit, že Slovensko má nižší úroky, a tedy levnější úvěry, včetně hypotečních. Pomiňme nyní, že levnější hypotéky často znamenají výraznější růst cen nemovitostí, což zdaleka ne vždy musí být sociálně příznivé.  

Nuže, proč jsou nyní úvěry v euru levnější než v koruně? Prý tedy kvůli tomu, že je to prostě euro, zatímco koruna je jen koruna.

Je ale třeba zhodnotit i to, co příslušné centrální banky se svěřenou měnou činily a činí. Do jaké míry ji třeba manipulují, s potenciálně nedozírnými dlouhodobými následky do budoucna.

Evropská centrální banka v uplynulém desetiletí manipulovala euro neskonale více než Česká národní banka korunu. Vždyť po podstatnou část uplynulé dekády prováděla ECB kvantitativní uvolňování. Za nově vytvářené biliony eur tedy vykupovala dluh jednotlivých členských zemí eurozóny, nakonec včetně Řecka, právě za tím účelem, aby dlouhodobě uměle snižovala úrok. Jak ten, za který si půjčují firmy, tak i ten za nějž si půjčují vlády.

ČNB dosud nikdy kvantitativní uvolňování neprováděla. ČNB korunu manipulovala po mnohem kratší dobu než ECB euro, a to v rámci intervence za slabší korunu v letech 2013 až 2017. Na přelomu let 2016 a 2017, kdy tato manipulace ČNB vrcholila, byl úrok na koruně, konkrétně na dvouletém dluhopisu vlády ČR, nižší než úrok na euru, konkrétně dvouletém dluhopisu německé vlády.

Takže výše úroku není nakonec ani tak o měně samotné, jako spíše o tom, co s ní daná centrální banka dělá a kam až je ochotna zajít v její manipulaci.

Jsme tedy zatím jen v jakémsi poločase. Slovenská inflace nakonec bude trvaleji vyšší než ta česká, jak se dnes shodují experti. Přičemž nižší úroky na euru – a tedy levnější úvěry – jsou z velké části odrazem masivní manipulace eura ve jménu záchrany předlužených ekonomik v čele s Itálií před bankrotem. Nelze tedy jen tak říkat, že euro je jednoznačně výhodnější měna, protože přirozeně vede k nižší inflaci a levnějším úvěrům.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Slibný včerejšek je zapomenut, akcie se propadají. Dolar ke koruně u 22,0
    Během včerejšího dne jsme se dost podivovali, že rostoucí inflační tlaky, očekávání i výnosy dluhopisů nebrání akciovým trhům v klidném a výrazném růstu. Těžko říct, zda přechodný růst táhly jen nákupy po snížení cen nebo i další faktory, dnes každopádně tržní vývoj dává větší logiku. Evropské akciové indexy hned zkraje obchodování ukazují, že to s odrazem vzhůru tak jednoduché nebude. DAX a AEX padají o 2,1 pct, CAC 40 je dole o 1,9 pct a londýnský FTSE 100 ztrácí 1,4 procenta.
  • S limity nebo bez, země OPECu si stejně dělají co chtějí
    Dnes zasedá OPEC a obchodníci na ropě jsou viditelně nervózní. Včera se totiž začali znovu objevovat vyjádření některý...
  • S logem Twitteru může být problém, právo na písmeno X má i Microsoft
    Rozhodnutí miliardáře Elona Muska přejmenovat společnost Twitter na X může být právně komplikované. Právo na duševní vlastnictví písmene X mají i jiné firmy, včetně Microsoftu nebo společnosti Meta Platforms. X se široce používá a cituje v ochranných známkách, takže firma může být v budoucnu nucena své logo bránit u soudu, uvedla agentura Reuters.
  • Slosování o ceny a speciální nabídky pro všechny účastníky konference ShowFx World v Praze
    Všichni obchodníci a ti, kteří se chtějí dozvědět o obchodování a investicích více, jsou zváni 16. února 2019 na bezplatnou vzdělávací akci – Finanční konferenci ShowFx World v Praze.
  • Sloučení dokončeno: Co bude dál s Ethereem?
    Ethereum je pravděpodobně největším ekosystémem v rámci kryptoměn. Tisíce projektů a decentralizovaných aplikací (dapps) se při ukládání dat a správě svých dapps spoléhají na blockchain Ethereum.
  • Sloučení Etherea je u konce! 📌 Kryptoměny snižují valuace
    Vývojáři potvrdili úspěch transformace sítě kryptoměny Ethereum. I přes úspěch se cena tokenu stále pohybuje kolem 1600 USD. Pokračující averze k riziku zatěžuje valuace kryptoměn:
  • Slova Budapešti o „nezdravém“ zahraničním vlastnictví bank sráží forint
    „Není zdravé, aby vlastníky maďarského bankovního systému byly zahraniční bankovní domy do té míry, jako je tomu nyní....
  • Slováci investujú do akcií v zelených energiách
    Slovenská spoločnosť EREVITA sa špecializuje na identifikovanie investičných príležitostí s revolučným potenciálom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Spoločnosť tak postupne vytvára rozmanité portfólio akciových titulov, v ktorých zároveň sama otvára obchodné pozície. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že EREVITA nedávno vytvorila partnerstvo s 3cAnalysis, analytickým tímom z Veľkej Británie, ktorý už rok prináša technické analýzy na stránky FXstreetCZ.
  • „Slováci jen tiše závidí, Česko se stává tankovacím rájem,“ píší slovenská média. Do Česka jezdí houfně tankovat nejen Slováci, ale i Němci a Rakušani – český stát ovšem na levné naftě přichází o 17 miliard korun ročně
    Cizinci v současnosti jezdí v nebývalé míře tankovat do Česka, zejména pak naftu. Česko má totiž nyní podle dat Evropské komise čtvrtou nejnižší cenu nafty v EU. Levněji ji tankují pouze na Maltě, v Bulharsku a v Litvě. Všechny země, jež s Českem sousedí, včetně Polska, ji tedy mají dražší.
  • Slováci jsou s eurem spokojeni: Nostalgie po koruně však zůstává
    Výrazná většina Slováků je spokojena s eurem. Přesto roste nostalgie po koruně. Měnit však překvapivě nechtějí zejména starší lidé.
  • Slováci už mají zase stejnou inflaci jako Češi. Přitom Česko stále platí korunou, a ne eurem
    Meziroční míra inflace na Slovensku vykázala v říjnu úroveň 14,9 procenta. Údaj dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Tempo zdražování u našich východních sousedů je tak poprvé od loňského léta prakticky shodné jako v Česku (viz graf Bloombergu níže). Meziroční míra inflace v ČR totiž v říjnu měla hodnotu 15,1 procenta, a byla tedy pouze o 0,2 procentního bodu vyšší. Navíc, v Česku se už meziroční inflace nachází v sestupné fázi, zatímco na Slovensku nadále narůstá.
  • (Slovak) Akcie by mali byť skúpené, tvrdí Goldman Sachs
    Viera v silnú ekonomiku by mohla viesť k tomu, že aktuálny prepad na akciových trhoch sa nepretaví do medvedieho trendu a skôr naopak, pokles bude skúpený a akcie budú pokračovať v raste.
  • (Slovak) Akcie prudko padajú, aké sú dôvody?
    Aké sú hlavné dôvody súčasného poklesu akciových indexov? Prečo k tomu dochádza práve teraz, keď za posledných 10 rokov zažívali akciové trhy veľký rast?
  • (Slovak) Americké akcie prudko rastú aj napriek zatvorenej vláde
    Americký dolár pokračuje v oslabovaní aj v pondelok a investori predávajú zelenú bankovku aj kvôli government shutdownu. Euro sa znova približuje k úrovni 1.23 a ak bude tento týždeň ECB jastrabia, mohli by sme vidieť rýchly posun až k 1.25. Otázne ale je, do akej miery bude Európska centrálna banka akceptovať silné euro, aj napriek robustnému ekonomickému rastu. Úrovne okolo 1.25 pre euro dolár už totiž začínajú znevýhodňovať európske exportne orientované firmy a to ešte ECB kvantitatívne uvoľňovanie neukončila a ani nezačala zvyšovať sadzby. Draghi tak bude mať pred sebou ťažkú úlohu, aby neposlal EURUSD naspäť k 1.40 pri utesňovaní monetárnej politiky.
  • (Slovak) Americký deficit pokračuje v raste, export do Číny ale dosiahol trojročné maximá
    Deficit Americkej obchodnej bilancie v októbri vzrástol na deväť mesačné maximá, hlavne kvôli rastúcim cenám ropy a rozšíreniu obchodného deficitu s Čínou a Mexikom.
  • (Slovak) Apple padá o takmer 3%, analytici znižujú odhady predajov Iphone X
    Technologický gigant Apple Inc. nemá príliš veselé Vianoce a akcie tejto firmy patria medzi najslabšie počas Vianočného obchodovania na druhý sviatok Vianočný.
  • (Slovak) Bank of Canada zvyšuje sadzby, Loonie však oslabuje
    Kanadská centrálna banka zvýšila podľa očakávaní sadzby o 0.25% na 1.25%. Je to tak prvé navýšenie sadzieb v krajinách G7 v tomto roku. V sprievodnom komentári centrálna banka uviedla, že posledné makro dáta boli silné, inflácia je blízko cieľovaných úrovní a ekonomika funguje pri svojich maximálnych kapacitách. To boli celkom pozitívne komentáre, avšak Bank of Canada to veľmi rýchlo zmenila, keď uviedla, že neistota ohľadom rokovaní o NAFTA výrazne znižuje ekonomické prognózy do budúcna.
  • (Slovak) BoJ monetárnu politiku nemení, nováčik v tíme je však extrémny holub
    Sorry, this entry is only available in Slovak.Príspevok (Slovak) BoJ monetárnu politiku nemení, nováčik v tíme j...
  • (Slovak) Čína aj Nemecko s prebytkami
    Export najsilnejšej ázijskej ekonomiky prekvapil analytikov. Ekonómovia očakávali menší rast, taktiež očakávali aj menší import. Tieto správy pochádzajú z údajov čínskej colnej správy. Čínsky export, vyjadrený v amerických dolároch, v novembri medziročne vzrástol o 12,3 % na 217,4 miliardy USD (184,46 miliardy eur), zatiaľ čo analytici predpovedali, že sa zvýši o 5,9 %.
  • (Slovak) Čína nedokáže zvládnuť viac dlhu, hrozí jej ekonomický kolaps
    Z druhej najväčšej ekonomiky sveta prišli ďalšie negatívne správy. Čínsky ekonomický rast spomaľuje vo viacerých sektoroch, aj napriek masívnym finančným injekciám do ekonomiky v poslednom roku. Čo je však ešte horšie, v krajine draka začína rapídne spomaľovať tvorba dlhu a pôžičiek. Z posledných dáta vyplynulo, že rast úverov v krajine rástol tempom len 14.4% medziročne, čo je nižšie ako 14.9% v minulom mesiaci. Zároveň sa však jedná o najpomalší rast úverov za posledných 27 mesiacov, teda viac než dvojročné minimá pre tempo rastu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxPro
24option
ActivTrades
reklama
FTMO král