Čtvrtek 08. červen 2023 07:50
reklama
ActivTrades banner
reklama
Swissquote Bank
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
ActivTrades banner

GBP/USD. Přehled k 25. 5. 2023

25.05.2023 09:26  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

analytics646ea624ef923.jpg

Měnový pár GBP/USD se ve středu pokusil překonat hranici klouzavého průměru a obnovit svůj pohyb dolů, ale nakonec selhal. Nedávné lokální minimum (z předvčerejška) však bylo aktualizováno, což naznačuje, že sestupný trend přetrvává. Libra pomalu klesá, jak by měla, na základě téměř všech možných faktorů. Současný pokles libry je příliš slabý s ohledem na kombinaci důvodů, které by ji měly tlačit dolů. Britská měna má tedy štěstí. Nicméně je třeba poznamenat, že v případech, kdy všechny faktory směřují jedním směrem, není pár povinen se tímto směrem posunout o 100-200 bodů každý den. Současný pohyb by tedy mohl být lepší (s příliš mnoha intradenními poklesy), ale zároveň je stabilní. Indikátor Heiken Ashi často mění směr pohybu, takže je nejlepší obchodovat střednědobě.

V časovém horizontu 24 hodin je současný pohyb dolů sotva patrný. Můžeme vyvodit stejné závěry jako u páru EUR/USD. V letech 2021-2022 byl jasný a silný klesající trend. V posledním čtvrtletí roku 2022 došlo k výrazné korekci směrem nahoru. Od začátku letošního roku může být pár ve fázi konsolidace. To je stejné jako pohyb v bočním kanálu nebo flatu. Rozdíl je v tom, že kanály nebo flaty mají obvykle jasné hranice, zatímco konsolidace nikoli. Pár může snadno překonat nedávná maxima a minima, ale celkově zůstává ve stejném cenovém rozpětí. To je to, co nyní pozorujeme.

Za horní hranici bočního kanálu jsme dlouho považovali úroveň 1,2440. Nakonec byla překonána začátkem dubna. Co se stalo za posledního půldruhého měsíce? Libra na svém vrcholu vzrostla o dalších 200 bodů, i když nemá žádné další důvody k růstu. Navzdory "umírněně jestřábím" výrokům Andrewa Baileyho však existuje spousta důvodů pro pokles.

Je to hádanka za milion se zřejmým závěrem

Obchodníci na včerejšek čekali. Předpokládejme, že odstraníme všechny projevy představitelů Bank of England, ECB a Fedu, které většinou nepřinesly trhu nic nového. V takovém případě bylo minulý a tento týden zveřejněno velmi málo makroekonomických dat. Samozřejmě vždy existují indexy obchodní aktivity nebo indexy spotřebitelského sentimentu z University of Michigan nebo žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ty se však liší od údajů, které nám umožňují posoudit stav jakékoli konkrétní ekonomiky.

Zpráva o britské inflaci vyvolala značný zájem. Experti očekávali zpomalení na 8,2 % z hodnoty 10,1 %. Jinými slovy pokles o téměř 2 % za jeden měsíc. Tato odvážná předpověď se přirozeně nenaplnila. Inflace klesla pouze na 8,7 % meziročně, což je stále velmi dobré, vezmeme-li v úvahu britskou inflaci. Zde však začíná absurdita, která je v Británii už asi pět let, jen se jinak projevuje. V měsíčním vyjádření inflace zrychlila z 0,8 % na 1,2 %! Prudký pokles meziroční inflace tedy může být jednoduše numerickou "chybou". Jádrová inflace se zároveň zvýšila o 0,6 % na rekordních 6,8 %.

Kdybychom se zeptali, co můžeme k této zprávě říci a jaký závěr můžeme vyvodit, řekli bychom, že inflace se v praxi nezpomalila. To znamená jediné: Bank of England musí pokračovat ve zpřísňování měnové politiky maximálním tempem. Krok zvyšování sazeb byl však již snížen na minimum a sazba se dostala na "limitující" úroveň. Trh neočekává více než dvě zvýšení sazeb; pouze Andrew Bailey je nadále optimistický. Očekává, že inflace bude do konce roku kolem 5 % a je připraven v případě potřeby zpřísnit politiku. Bank of England však již nemůže agresivně zpřísňovat a trh již dlouho naceňoval všechna zvýšení sazeb. Britská libra by proto měla čekat na brzký support.

analytics646ea63283a67.jpg

Průměrná volatilita páru GBP/USD za posledních pět obchodních dnů je 88 pipů. U páru libra/dolar je tato hodnota považována za "průměrnou". Ve čtvrtek 25. května proto očekáváme pohyb uvnitř kanálu, omezený úrovněmi 1,2279 a 1,2455. Otočení ukazatele Heiken Ashi směrem nahoru bude signalizovat novou fázi korekčního pohybu.

Nejbližší úrovně supportu:

S1 - 1,2329

S2 - 1,2268

S3 - 1,2207

Nejbližší úrovně rezistence:

R1 - 1,2390

R2 - 1,2451

R3 - 1,2512

Obchodní doporučení:

Na 4hodinovém časovém horizontu pár GBP/USD opět poklesl, takže krátké pozice s cíli na 1,2329 a 1,2279 zůstávají relevantní, budou drženy, dokud se cena nekonsoliduje nad klouzavým průměrem. Dlouhé pozice lze zvážit, pokud se cena konsoliduje nad klouzavým průměrem s cílem 1,2512.

Vysvětlivky k ilustracím:

Lineární regresní kanály – pomáhají určit aktuální trend. Pokud oba ukazují stejným směrem, znamená to silný trend.

Linie klouzavého průměru (nastavení 20,0, vyhlazeno) - určuje krátkodobý trend a směr obchodování.

Murray úrovně - cílové úrovně pro pohyb a korekce

Úrovně volatility (červené linie) - pravděpodobný cenový kanál, ve kterém se pár bude pohybovat následující den, na základě aktuálních indikátorů volatility.

Indikátor CCI - jeho vstup do přeprodané zóny (pod -250) nebo překoupené zóny (nad +250) indikuje blížící se obrat v opačném směru.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • GBPUSD prolomil pod hlavní podporu
  Navzdory relativně nízké volatilitě se prodejcům podařilo zatlačit pár GBP/USD pod hlavní support na úrovni 1,2150, který je vyznačen předchozími cenovými reakcemi a spodní hranicí vzestupného kanálu. Pokud se medvědům podaří udržet současné momentum, mohl by se pohyb směrem dolů zrychlit k psychologické podpoře na úrovni 1,2000, která se shoduje s 200 SMA (červená linie). Na druhou stranu, pokud se kupujícím podaří převzít kontrolu, může dojít k dalšímu impulsu směrem vzhůru k lokální rezistenci na úrovni 1,2355.
 • 🔻GBPUSD propadá po proražení supportu❗
  Britská libra v průběhu ledna posilovala, což bylo částečně důsledkem poklesu rizikové averze po Brexitu, o kterém se jednalo až téměř do konce roku. Velká Británie se soustředí na rychlou vakcinaci, která by měla pomoci v rychlém ekonomickém oživení. Nicméně aktuální restrikce patří mezi nejvíce přísné a ekonomická aktivita trpí. Navíc rostoucí výnosy z amerických dluhopisů pomáhají dolaru a pár EURUSD testuje úroveň 1,20. A šance na prolomení není vůbec nízká. To vše zvyšuje tlak na GBPUSD. Na grafu je zřetelné, že pár prorazil klínovou formaci a také se dostal pod krátkodobou zónu supportu. Prostor k dalšímu poklesu je z technického pohledu otevřený. Dostane se pár až k základně klínu na úrovni 1,32?
 • GBPUSD propadl po poznámkách hlavního státního zástupce Gooffreyho Coxe o včerejší dohodě o Brexitu
  GBPUSD se zřítil až k úrovni 1,30 a takřka tak vymazal celý včerejší vzestup. Hlavní státní zástupce Gooffrey Cox oznámil, že včerejší dohoda mezi Mayovou a Junckerem (důvod včerejšího vzestupu) nic z právního hlediska nemění na irské otázce hranic. Jeho názor snižuje šance Mayové na úspěch v dnešním hlasování o Brexitu v parlamentu. Stále však máme před sebou přibližně 7 hodin, které by mohly přinést další posun. Na libře v následujících hodinách očekáváme divokou jízdu.
 • GBPUSD prorazil úroveň 1,30 díky optimismu okolo Brexitu
  Pár GBPUSD ignoroval víkendové neuskutečněné hlasování o Brexitu a v pondělí dopoledne prorazil opět hladinu 1,30. Dostal se nejvýše od května 2019 a za posledních 11 dní přidal více než 800 pips. Trhy jsou velmi optimistické k brzkému uzavření dohody mezi Velkou Británií a EU o Brexitu. Dle odhadů by se klíčové hlasování mělo uskutečnit zítra, nicméně situace se stále mění a obchodníci by měli sledovat aktuální vývoj.
 • GBPUSD prorazil úroveň 1,33 a dostal se na sedmiměsíční maxima
  Dnes jsme svědky dalšího prudkého vzestupu britské libry, která se silným momentem v zádech překonala krátce před polednem úroveň 1,33 GBPUSD. Dostala se tak nejvýše od července minulého roku. Britskou měnu nakopl poslední vývoj okolo Brexitu, když hlavní roli hraje hlavně snížení rizika tzv. hard Brexitu - tedy odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody. Negativním důsledkem je naopak propad akcií v Londýně, který je zatím nejvýraznější z důležitých evropských trhů (FTSE 100 - 0,8 %).
 • GBPUSD prudce roste. Merkelová hledá řešení Brexitu
  Pár GBPUSD vystřelil vzhůru v reakci na řeč německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že dohoda o Brexitu je do konce října stále možná. Jedná se o první jasný signál spolupráce mezi evropskými politiky a novým britským premiérem Borisem Johnsonem. Případná dohoda by pro libru byla živou vodou, zvláště pak na současných přeprodaných úrovních. Pár GBPUSD vzrostl během několika minut z 1,2150 až na 1,2260. Jedná se o nejvyšší úroveň v tomto měsíci.
 • GBPUSD prudko rastie 🚀
  Britská libra je tento rok jasným víťazom medzi hlavnými menami. GBPUSD sa dnes počas ázijskej seansy obchodovala nad hladinou 1,42 vs 1,3670 na začiatku roka a na konci septembra až 1,2685. GBP ťaží z nádeji na uvoľňovanie opatrení, pričom výnosy dlhopisov vo Veľkej Británii stúpajú takmer rovnako prudko ako v USA. Správa o tom, že opätovné otvorenie Spojeného kráľovstva sa môže dokonca zrýchliť, ak budú údaje pozitívne, dnes podporila GBP.
 • GBPUSD před večerním hlasováním posiluje
  Britský parlament dnes bude hlasovat o několika dodatcích pro dohodu o brexitu, která před dvěma týdny utrpěla v parlamentu masivní porážku. Libra pozvolna roste díky nadějím, že by přechodné období pro brexit mohlo být prodlouženo a varianta tvrdého brexitu vyloučena. Hlasování začne ve 20 hod. a mohlo by vyústit ve zvýšenou volatilitu na všech librových párech. GBPUSD se nyní přibližuje klíčovému pásmu resistence v rozmezí od 1.32 do 1.33.
 • GBP/USD před zasedáním BoE
  Během dneška na sebe jednoznačně strhnou nejvíce pozornosti Britové. Ty čeká zasedání britské centrální banky (BOE), která bude...
 • GBP/USD před zprávou o inflaci a zasedáním Bank of England
  Pár GBP/USD aktualizoval 8. 3. své několikaměsíční cenové minimum na 1,1802. Tento týden se pár pokusil přiblížit k hranici 23. čísla, včerejší maximum bylo na 1,2283. Za dva týdny pár vzrostl o více než 450 pipů především kvůli slabému dolaru. Všimněte si, že 1,2280 je poměrně silná úroveň rezistence, která odpovídá horní linii indikátoru Bollinger Bands na denním grafu. Jak vidíme, kupující GBP/USD ji nedokázali impulzivně překonat, i když býčí sentiment páru stále zůstává.
 • GBP/USD. Přehled na 10. 5. 2023. Inflace v USA je pro obchodníky důležitější než rozhodnutí Bank of England o sazbách
  V úterý se měnový pár GBP/USD také pokusil vykázat klesající pohyb, ale ukázalo se, že je tak pomalý, že o tom ani nemá smysl mluvit. I když cena překoná linii klouzavého průměru, nebude to znamenat další pokles britské měny. Na rozdíl od eura, které se vědoměji pokouší ukončit vzestupný trend, libra nadále sebevědomě roste. Má k tomu však ještě méně důvodů než euro. Připomeňme, že Fed minulý týden zvýšil sazbu o dalších 0,25 % a dnešní slabá inflační zpráva může vést k dalšímu zpřísnění v roce 2023. Někdo může říci, že všechna rozhodnutí Fedu již trh učinil dávno před jejich oznámením. Ale v tomto případě by všechna rozhodnutí Bank of England o sazbě měla být vypracována. Trh na to měl dost času. Jak jinak si vysvětlit poslední kolo růstu britské měny o 870 bodů, když ne politikou Bank of England?
 • GBP/USD. Přehled na 16. 3. 2023
  Ve středu měnový pár GBP/USD zahájil nové kolo sestupného pohybu, přesně jak jsme předpovídali. Znovu a znovu jsme uvedli, že libra je ve "swingu" podobně jako pár EUR/USD. Jsou vidět pravidelné zvraty. Přestože včera nebyly zveřejněny žádné významné makroekonomické ukazatele, nový pokles hodnoty libry nás nepřekvapil. Zveřejněny byly pouze zprávy o cenách amerických výrobců a maloobchodních prodejích. Vzhledem k tomu, že první zpráva naznačovala pokles a druhá také pokles, což má zvláštní význam, ani jedna zpráva nemohla teoreticky podpořit dolar. Ve skutečnosti platí, že čím rychleji inflace klesá, tím menší má Fed důvod k agresivnímu zpřísňování měnové politiky. A abych byl upřímný, jde o "medvědí" aspekt dolaru. Stejně tak problémy švýcarské banky Credit Suisse nedokázaly způsobit pokles libry. Jednoduše proto, že mezi touto bankou a britskou ekonomikou neexistuje žádné spojení. Velká Británie vystoupila z EU. Globální finanční systém je samozřejmě obrovské množství bank s úzkými vazbami, ale teoreticky by selhání jedné významné banky (která ještě nezkrachovala, ale má problémy) mohlo vyvolat prodej mnoha měn z jiných zemí, protože švýcarské banky (považované za nejspolehlivější na světě) mají mnoho spojení po celém světě.
 • GBP/USD. Přehled na 30. 3. 2023. Libra a euro se nadále obchodují v prázdném kalendáři téměř synchronně.
  Ve středu strávil měnový pár GBP/USD téměř celý den poblíž klíčové Murrayovy úrovně "6/8" (1,2329). Pohyb nahoru naposledy skončil poblíž této úrovně a odraz z ní by mohl vyvolat nový pád v páru, což je podle nás nejpravděpodobnější výsledek. Ještě více než euro v poslední době vzrostla cena libry. Vzhledem k tomu, že Bank of England může objektivně zvýšit svou sazbu nad sazbu Fedu v roce 2023, problém může spočívat v očekávání trhu a sazeb. Trh však může takovou možnost zahrnout do současného směnného kurzu páru. Ale i v tomto případě již libra nadměrně vzrostla a na 24hodinovém TF se stále obchoduje ve vedlejším kanálu mezi 1,1840 a 1,2440. Výsledkem je, že i takový silný pohyb, jaký jsme v poslední době viděli, postrádá smysl. Nic víc než série "swingů" v bočním kanálu.
 • GBP/USD. Přehled na 7. 3. 2023. Náhled týdne. Americké Nonfarm Payrolls a projevy Jeroma Powella
  Během několika předchozích týdnů se měnový pár GBP/USD nacházel ve swingovém módu. 4hodinový časový rámec to dokazuje zcela evidentně a od pondělí se situace v obchodování vůbec nezměnila. Pár však během dne vykazoval výraznou volatilitu 55 bodů a odmítl se pohnout. Přesto neexistovaly žádné fundamentální důvody pro to, aby se britská libra výrazně pohnula, a v pondělí byl boční trend. Budeme tedy předpokládat, že vše proběhlo podle plánu. Bez ohledu na podkladové fundamentální prostředí nebo makroekonomické podmínky je realistické předpokládat, že cena bude pokračovat v pohybu nahoru poté, co se zotaví z dolní hranice postranního kanálu nebo Murrayovy úrovně 1,1932. Protože dnes nebudou žádné významné zprávy, myslíme si, že růst páru bude pokračovat. Máme však indikátor Heiken Ashi, který bezchybně identifikuje místní zvraty.
 • GBP/USD. Přehled na 8. 5. Bude zpomalování inflace v USA pokračovat?
  Měnový pár GBP/USD pokračoval v pátek a během minulého týdne ve vzestupném pohybu a my jsme již začali ztrácet naději, že uvidíme logický pohyb. V článku EUR/USD jsme zaznamenali, že mnozí odborníci vysvětlují současný pokles americké měny s blížícím se koncem cyklu zpřísňování měnové politiky Fedu a zapomínají, že na tvorbu kurzu by měly mít vliv další faktory na trhu. Pokud ne, znamená to, že trh nyní obchoduje podle svých vlastních pravidel a nezáleží na tom, kdy Fed dokončí zvyšování sazby. Bank of England může také ukončit zpřísňování v květnu, což bude známo tento týden, ale libra bez ohledu na to roste.
 • GBP/USD. Přehled na 9. 5. 2023. Janet Yellenová se bojí defaultu, zatímco libra měla v pondělí podmínky k růstu.
  Měnový pár GBP/USD v pondělí pokračoval ve svém pomalém růstu. Ať už pomalém nebo ne, je to jedno, protože pokračuje prakticky z ničeho. Připomeňme, že minulý týden se odehrálo dost důležitých událostí, z nichž některé mohly vést k posílení amerického dolaru, který je silně přeprodaný a nemůže se ani trochu korigovat. Trh však stejně jako dříve interpretoval všechny události a zprávy ve prospěch britské libry. Pár proto nadále roste a za 2 měsíce přidal již 860 bodů s maximální korekcí směrem dolů asi 180 bodů.
 • GBP/USD. Přehled pro 28. 11. 2022. Očekáváme "horký" týden
  Měnový pár GBP/USD zakončil předchozí obchodní týden pouze mírným pullbackem směrem dolů. Růst britské libry byl tématem diskuzí předchozího týdne, i když není zcela neopodstatněný. Připomeňme, že Skotsko požádalo o uspořádání referenda bez formálního souhlasu Londýna, ale Nejvyšší soud Spojeného království to zamítl, což znamená, že v dohledné době se referendum konat nebude, a království tak předejde ztrátě významné části svého území a ekonomiky. Tento faktor je velmi důležitý, takže obchodníci by na jeho základě mohli libru nakupovat. Navíc všechny technické faktory jsou ve prospěch vzestupného pohybu. Ve 24hodinovém časovém rámci je cena nad všemi liniemi indikátoru Ichimoku a nachází se nad linií klouzavého průměru. Navíc oba kanály lineární regrese směřují nahoru. Růst za poslední tři týdny však vyvolal určité obavy, protože byl příliš rychlý. Nejsme proti tomu, aby kotace libry dále rostly, ale myslíme si, že by mělo dojít ke korekci. Minulý týden jsme ji čekali, ale Nejvyšší soud vše "zkazil".
 • GBP/USD překonala resistenci
   Obchodování páru GBP/USD se v minulých měsících neslo v kolísav&e...
 • GBPUSD příliš nereagoval na poznámky hlavního ekonoma BoE
  Nejnovější komentáře Pilla z BoE neovlivnily britskou libru. Hlavní ekonom Bank of England preferuje pomalejší tempo zvyšování sazeb a vidí riziko přílišného zpřísnění, pokud se současné vysoké tempo růstu sazeb udrží.
 • GBPUSD rastie po silných maloobchodných predajoch
  Pár GBP/USD získava na vlne veľmi silných údajov o maloobchodnom predaji v Spojenom kráľovstve. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve (M/M) február: 1,2 % (predpoveď 0,2 %; predtým 0,9 %).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
GKFX
Z.com Trade
AxiTrader
reklama
Instaforex krypto