Pátek 29. březen 2024 15:16
reklama
CapXmaster
reklama
Purple trading AI
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
Fintokei SwiftTrader

Skrytá úskalí „gig ekonomiky“

20.04.2023 13:39  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podnikatelé v posledních letech pravidelně čelí výzvě v podobě nutného přizpůsobení se novým trendům ve všemožných oblastech. Nové formy spolupráce, úbytek zaměstnanců a nárůst „freelance“ spolupracovníků anebo transformace dodavatelského i odběratelského řetězce? Vítejte ve světě „gig ekonomiky“.

Sdílená ekonomika založená na platformách jako AirBnB a jí podobných postupně přechází v „gig“ ekonomiku. „Gig“ ekonomika, ptáte se? Název vychází z anglického označení konkrétního pracovního úkolu – gigu. V češtině tento jev prozatím bývá nejčastěji označován jako ekonomika zakázková.

Zakázková ekonomika je charakteristická vzestupem práce na vyžádání a „pracovníky na volné noze“, přičemž transformuje trh práce a poskytuje nové příležitosti podnikatelům, a to zejména těm drobnějším. Na druhou stranu pochopitelně do jisté míry ovlivňuje postavení jiné skupiny – zaměstnanců. Zakázková ekonomika přináší také řadu právních úskalí pro podnikatele, kteří jsou její součástí. Orientace v nich však může být (zejména) pro laika vcelku složitá. Uvedu pár příkladů:

Výzvou může být správné rozlišení mezi nezávislým dodavatelem, především je-li spolupráce opakující se, a zaměstnancem. Nesprávné zařazení spolupracovníků může vést k nákladným soudním sporům, ale také pokutám a jiným veřejnoprávním sankcím. Je třeba vyhodnotit mnohdy ne zcela jasná právní kritéria i faktickou povahu spolupráce a zajistit dodržování příslušných právních norem. Švarcsystém je totiž stále téma a vzestup zakázkové ekonomiky s největší pravděpodobností připoutá zvýšenou pozornost úředníků.

Podnikatelé v zakázkové ekonomice správně spoléhají na smlouvy definující podmínky vzájemného závazků mezi objednatelem a poskytovatelem „gigu“. Pro funkční ochranu zájmů obou (všech) zúčastněných stran je však zásadní zajistit, aby byly smlouvy zpracovány především na míru dané spolupráci. Používání vzorů je bohužel v ČR poměrně častý nešvar, který v konečném důsledku často přináší víc problémů než užitku. Odlišně je v různých vztazích nutné řešit i zcela zásadní věci, jako například práva duševního vlastnictví.

V rámci zakázkové ekonomiky podnikatelé shromažďují a zpracovávají osobní údaje klientů, zákazníků nebo poskytovatelů služeb. Správné nastavení spolupráce v této oblasti a dodržování příslušných norem je další výzvou, kterou je nutné zdolat s cílem prevence vzniku právních rizik spojených s porušením ochrany osobních údajů nebo porušením soukromí.

Pečlivě zvážit musí podnikatelé rovněž například své potřeby v oblasti pojištění, včetně obecné odpovědnosti, profesní odpovědnosti a pojištění odškodnění zaměstnanců. Vhodné pojistné krytí může poskytnout ochranu před potenciálními právními nároky a finančními ztrátami, které se v zakázkové ekonomice mohou objevit v dosti odlišné podobně v porovnání s dosud převažujícím dlouhodobým zaměstnáváním.

Jednoduché nejsou ani daňové souvislosti zakázkové ekonomiky. Pochopení daňových otázek a správné nastavení fungování spolupráce je nezbytné, abyste se vyhnuli zbytečným a nepříjemným střetu s daňovými zákony a finanční správou.

Orientace v právním prostředí zakázkové ekonomiky vyžaduje pečlivou pozornost nejen výše uvedeným právním oblastem. Vzhledem k tomu, že zakázková ekonomika stále roste, může být pro podnikatele klíčové, aby se v tomto rozvíjejícím se prostoru uměli správně pohybovat a díky tomu prosperovat. V současné době bude platit více než dříve, že je zapotřebí pozorně sledovat právní úpravu a v rámci aktuálně panujících trendů v tomto směru adaptovat také vlastní podnikání. A upřímně řečeno, může to být výzva mnohdy i pro profesionály.

Vít Kučera, advokát, advokátní kancelář, endors

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • „Skoro lockdown“ a těžké časy před námi
    V Česku znatelně přituhuje. Ne, počasí je zatím relativně v pořádku, takový standardní podzim, ale epidemiologicky přišla v posledních týdnech plnohodnotná arktická zima.
  • Skoro milion českých domácností hlásí už teď závažné potíže kvůli drahým energiím. Hitem je samovýroba dřeva, lze při ní získat palivo za desetinu ceny dřeva z pily
    Závažné problémy kvůli drahým energiím má už teď pětina tuzemských domácností. Těch je celkem 4,5 milionu, tudíž závažné problémy se týkají takřka milionu domácností. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti PAQ Research. Závažné problémy znamenají střední či dokonce velké potíže v souvislosti s drahými energiemi.
  • Skoro tříprocentní zhodnocení akcií KB pomohlo burze k růstu
    Pražská burza vstoupila do nového týdne růstem. Index PX dnes zpevnil o 0,58 procenta na 899 bodů. Vzhůru ho táhly hlavně akcie Komerční banky a telekomunikační společnosti O2. Naopak v červených číslech zakončil dnešní seanci například ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Skoro 50 % majitelů kryptoměn své první digitální aktivum nakoupilo v loňském roce
    Pomalý start, ale drtivý konec. Tato sportovní terminologie by se dala použít k popisu nárůstu obliby digitálních aktiv mezi lidmi. Když Satoshi Nakamoto v roce 2009 uvedl na trh první kryptoměnu Bitcoin, pravděpodobně ani nedoufal, že v roce 2021 jeho děťátko spustí lavinu zájmu o kryptoměny, a to téměř ve všech zemích světa.
  • S korunou znovu hýbou sazby, hlavní trhy jsou opatrné
    Nedávné poznámky bankéřů z ČNB nechala koruna bez reakce. Slova Jiřího Rusnoka i Tomáše Holuba, stejně jako poslední dění na globálních trzích, tak nenašly odezvu. Dnešní poznámka Marka Mory však posílá kurz koruny k euru do blízkosti 24,50. Viceguvernér ČNB prohlásil, že vrchol úrokových sazeb může být výrazně nad 5 procenty, což je možnost, která dosud od bankéřů nezazněla. Mora řekl, že na březnovém zasedání pravděpodobně podpoří zvýšení sazeb aspoň o 50 bodů a poté bude podporovat další zvyšování tak vysoko, jak bude potřeba.
  • Skotové říkají „ne“. Trhy jásají a libra i dolar s nimi.
    Pokud by hlasovalo pro samostatnost, pak by podle mnohých prognóz mohlo být Skotsko oním „motýlem který zamával křídly...
  • Skotská ekonomika loni výrazně zaostala za Británií
    Hospodářský růst ve Skotsku se loni takřka zastavil a ekonomika zaostala za celou Británií nejvíce za posledních šest let. HDP Skotska se zvýšil jen o 0,4 procenta po předloňském vzestupu o 2,1 procenta.
  • Skotské referendum hýbe trhy
    Dnes se Skotové v referendu vysloví buď ve prospěch nezávislého státu, nebo že Skotsko zůstane součástí Velké Británie. Až do poloviny...
  • Skotské referendum – Makrodata pro 15.-19.9
    V minulém týdnu dolar posiloval napříč ostatními měnovými páry a vytvářel nové dlouhodobější rekordy. EU uvalila konce...
  • Skromné zisky v Americe, přestávka v Evropě a korekce na koruně
    Ekonomika eurozóny ve 4Q loňského roku, jak ukázala revize, klesala o trochu méně. Německý index ZEW prokázal značný nárůst optimismu o budoucím růstu a index aktivity průmyslu v newyorské oblasti se zvedl nad očekávání směrem do oblasti naznačující expanzi sektoru.
  • Skryté pozadí francouzských protestů
    Protesty jsou součástí spontánního a neorganizovaného hnutí s nepříliš jasnými požadavky, které však má velkou podporu právě na francouzském venkově. Vše začalo, když ceny benzínu vzrostly kvůli vyšším cenám ropy a zelenému zdanění.
  • Skrytý potenciál ródia. Jde o zajímavou formu investice?
    O zlatě, stříbře a jejich potenciálu se v souvislosti se zpomalujícím růstem globální ekonomiky a nastupující recesi píše často. Pozornost investorů se ohledně investic do drahých kovů ve velké míře soustředí i na platinu a paládium, jejichž cena výrazně roste. Skutečným průkopníkem v růstu cen mezi drahými kovy je však ródium, vzácný kov, jehož hodnota během poslední krize výrazně překonala všechny výše uvedené komodity - když pokořila hranici 10 tisíc USD.
  • Skrytý signál v grafu posune Bitcoin na nová historická maxima
    Od svého historického maxima na hodnotě 69 000 dolarů cena primární kryptoměny postupně klesala. Zatím se jako podpora osvědčila hranice okolo 30 000 dolarů, mnoho analytiků však věří, že i tato podpora poleví a Bitcoin trochu oslábne.
  • Skupina ARX koupila TES Vsetín
    Investiční skupina ARX Equity Partners koupila strojírenskou společnost TES Vsetín vyrábějící elektromotory za stamiliony korun. Investiční skupina ARX Equity Partners koupila od americké gigantické společnosti s názvem Advent International strojírenskou společnost TES Vsetín, která vyrábí elektromotory. Podle informací vyplývajících z trhu se hodnota transakce pohybuje ve středních stovkách milionů korun. Skupina ARX Equity Partners tuto akvizici uskutečnila ze svého čtvrtého fondu soukromého kapitálu.
  • Skupina Coloseum nabídne na pražské burze až 38 procent akcií
    Skupina Coloseum chce emitovat až 38% podíl akcií, které nabídne prostřednictvím PX Start Burzy cenných papírů Praha v průběhu června. Stane se tak historicky první veřejně obchodovatelnou společností z gastronomického sektoru na pražské burze. Coloseum si jde pro více než 100 miliónů korun nového kapitálu na snížení zadlužení a financování nových projektů. Jedním z nich je i master-franšízová spolupráce s Caffé Pascucci a uvedení tohoto italského řetězce do Česka.
  • Skupina Colt CZ kupuje českého výrobce munice Sellier & Bellot
    Skupina Colt CZ Group SE (Colt CZ) kupuje českého výrobce munice Sellier & Bellot. Uzavřela dohodu se společností CBC Europe S.à r.l. (CBC) o koupi stoprocentního podílu ve firmě. Akcie podniku získá zbrojařský holding zaplacením 350 milionů dolarů, což je v přepočtu přes 7,8 miliardy korun, a novou emisí kmenových akcií Colt CZ. CBC se tak stane akcionářem Coltu s podílem přibližně 27 až 28 procent po skončení transakce. Konečný podíl určí letošní auditované hospodářské výsledky obou firem. Zástupci Colt CZ to ČTK sdělili v tiskové zprávě.
  • Skupina CPI vykoupí za 3 miliardy vlastní akcie
    Realitní impérium CPI Property Group, které vlastní miliardář Radovan Vítek připravuje velkou transakci. Hodlá vykoupit od svých od akcionářů až 400 milionů vlastních akcií.
  • Skupina ČEZ navýšila zisk o 49 procent
    „Půl hodiny po otevření pražské burzy reagují akcie skupiny ČEZ na zveřejněné výsledky mírným propadem o -0,67 procenta na cenu 518,00 koruny za kus. Zobchodováno bylo pouze 22 200 kusů akcií, z čehož lze usuzovat, že investoři neprojevují o výsledky skupiny ČEZ příliš velký zájem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti MIRA
    Energetická skupina ČEZ prodala většinu svých rumunských aktiv londýnské firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Společnosti podepsaly smlouvu, vypořádání transakce ještě podléhá schválení evropského antimonopolního úřadu a také Bezpečnostní rady rumunského státu. ČTK to dnes řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková. Cenu firmy neuvedly.
  • Skupina ČEZ vykázala rekordní výsledky za 4Q 2022
    „ČEZ výrazně překonal tržní očekávání a vykázal rekordní výsledek hospodaření za 4. kvartál 2022. Historicky nejlepší výsledek byl tažen vysokými cenami energií na trzích, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank