Středa 24. duben 2024 16:27
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani

Skotové říkají „ne“. Trhy jásají a libra i dolar s nimi.

22.09.2014 11:08  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pokud by hlasovalo pro samostatnost, pak by podle mnohých prognóz mohlo být Skotsko oním „motýlem který zamával křídly v amazonské džungli“ a spustil dlouho očekávaný krach na akciových trzích a růst volatility, která se ze záhadných důvodů během léta nedostavila.

Jenže se stal opak. Obří zdroj nejistoty je pryč a akciové trhy mohou pokračovat ve svém pochodu vzhůru, tlačeném přemírou globální likvidity. Americký FED možná utáhne kohoutky, ale Japonská banka zase zaplavuje trhy penězi a Evropská centrální banka neúprosně kráčí směrem ke kvantitativnímu uvolňování.

Včerejší bezčasí se soustředilo na růst dlouhodobých refinančních operací (LTRO), čímž se projevila chyba ve strategii ECB. Možná, že banky nebudou chtít dobrovolně vstupovat do TLTRO, obzvláště pokud nepředvídají koncovou poptávku po půjčkách ze strany nefinančních podniků.

Tento pokus zvýšit velikost rozvahy ECB „pasivními“ prostředky bezpochyby selže a nakonec bude nahrazen „aktivní“ politikou, tj. kvantitativním uvolňováním jak ho známe z kuchyní FEDu, Bank of England či Japonské banky.

Proto teď očekávám velkou explozi bezuzdnosti napříč trhy. GBP a USD, nyní už bez hrozby skotského „ano“, porostou, zatímco EUR a JPY vypadají dosti slabě.

Členové Výboru pro měnovou politiku Bank of England budou víc v pohodě a jejich prsty nebudou tolik tlačit na růst sazeb, čímž potvrdí jemný posun  v sentimentu, který se tento týden ukázal v novému SEPu (Souhrnné ekonomické prognóze) FEDu a jeho exitové strategii.

Trhy mají nyní na růžích ustláno, obzvláště díky tomu, že napětí v ukrajinské krizi pokleslo.

Libra okamžitě dosáhla dvouletého maxima v páru s eurem a v  6:31 londýnského času rostla o 0,43% na 1,2743. Měnový pár GBPUSD si sáhl až na 1,6525, což znamenalo růst o 0,27% na 1,5440 v 8:31 londýnského času.



Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Skončil výprodej bitcoinů?
    Minulý čtvrtek zažil kryptoměnový trh rozsáhlý výprodej. Došlo k němu v souvislosti s makroekonomickými a tržními obavami a také se zvěstmi o prodeji SpaceX a bankrotu Evergrande. Bitcoin ztratil 2 500 dolarů a za méně než 24 hodin byla na trhu s digitálními měnami zlikvidována více než 1 miliarda dolarů.
  • Skončí oslabování libry růstem britské ekonomiky, nebo měnovou krizí?
    Kurz britské libry letos oslabil asi o 7 %, čímž eliminoval veškeré posílení, které se dostavilo v letech 2011 a 2012 ...
  • Skončí oživení globální ekonomiky růstem sazeb, který spustí dluhovou krizi?
    Společnost Pimco už za dob, kdy v ní vládl „dluhopisový král“, ráda přicházela s novými koncepty. Mimo jiné tak v pokrizových letech začala hovořit o novém normálu, který později trochu překřtila, ale princip zůstal nezměněn: Pohybujeme se v novém prostředí, které sebou kvůli řadě dlouhodobých faktorů nese pomalejší tempo reálného a nominálního růstu a také nižší sazby (reálné a nominální a to jak ty skutečné, tak rovnovážné). V jedné ze svých posledních analýz Pimco zauvažovalo nad tím, jak na sebe pasuje ne zrovna radostný dluhový vývoj ve světě a právě nověnormálový scénář vývoje v globální ekonomice.
  • Skončí válka na Ukrajině ještě před 16. říjnem? Na Putina zřejmě tlačí čínský prezident, který má před sebou životní událost, a napomoci by mohl i Kissinger
    Válka na Ukrajině by mohla skončit letos před 16. říjnem. Vyplývá to z rozhovoru Deutsche Welle s ruským ekonomem Andrejem Illarionovem, poradcem ruského prezidenta Vladimira Putina z let 2000 až 2005. Podle Illarionova Putin v posledních dnech znatelně změnil svoji dosavadní strategii. Zatímco ještě donedávna se zdálo, že na Ukrajině upřednostní dlouhou opotřebovávací válku, nyní náhle velmi pospíchá, vyhlašuje v zabraných ukrajinských regionech referenda, částečně mobilizuje a chřestí jadernými zbraněmi.
  • Skoro hotová dohoda s Čínou, Draghi do Fedu a stabilní výhled českých sazeb
    Středa nabídla finančním trhům slušnou řádku zajímavých zpráv. Dozníval efekt včerejších komentářů z Fedu, naznačujících možná opatrnější uvolňování měnové politiky v návaznosti na výhled. Do toho někteří američtí představitelé přicházeli s příznivými komentáři k možné dohodě s Čínou. Ministr financí Mnuchin řekl, že doufá v dohodu s Čínou a že Trump a Xi mají úzké pracovní vztahy. Smlouva je podle něj už hotova z 90 procent a nyní je důležité, zda se obě strany vrátí k jednání. Důvěru v obnovení rozhovorů projevil také ministr obchodu Ross.
  • „Skoro lockdown“ a těžké časy před námi
    V Česku znatelně přituhuje. Ne, počasí je zatím relativně v pořádku, takový standardní podzim, ale epidemiologicky přišla v posledních týdnech plnohodnotná arktická zima.
  • Skoro milion českých domácností hlásí už teď závažné potíže kvůli drahým energiím. Hitem je samovýroba dřeva, lze při ní získat palivo za desetinu ceny dřeva z pily
    Závažné problémy kvůli drahým energiím má už teď pětina tuzemských domácností. Těch je celkem 4,5 milionu, tudíž závažné problémy se týkají takřka milionu domácností. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti PAQ Research. Závažné problémy znamenají střední či dokonce velké potíže v souvislosti s drahými energiemi.
  • Skoro tříprocentní zhodnocení akcií KB pomohlo burze k růstu
    Pražská burza vstoupila do nového týdne růstem. Index PX dnes zpevnil o 0,58 procenta na 899 bodů. Vzhůru ho táhly hlavně akcie Komerční banky a telekomunikační společnosti O2. Naopak v červených číslech zakončil dnešní seanci například ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Skoro 50 % majitelů kryptoměn své první digitální aktivum nakoupilo v loňském roce
    Pomalý start, ale drtivý konec. Tato sportovní terminologie by se dala použít k popisu nárůstu obliby digitálních aktiv mezi lidmi. Když Satoshi Nakamoto v roce 2009 uvedl na trh první kryptoměnu Bitcoin, pravděpodobně ani nedoufal, že v roce 2021 jeho děťátko spustí lavinu zájmu o kryptoměny, a to téměř ve všech zemích světa.
  • S korunou znovu hýbou sazby, hlavní trhy jsou opatrné
    Nedávné poznámky bankéřů z ČNB nechala koruna bez reakce. Slova Jiřího Rusnoka i Tomáše Holuba, stejně jako poslední dění na globálních trzích, tak nenašly odezvu. Dnešní poznámka Marka Mory však posílá kurz koruny k euru do blízkosti 24,50. Viceguvernér ČNB prohlásil, že vrchol úrokových sazeb může být výrazně nad 5 procenty, což je možnost, která dosud od bankéřů nezazněla. Mora řekl, že na březnovém zasedání pravděpodobně podpoří zvýšení sazeb aspoň o 50 bodů a poté bude podporovat další zvyšování tak vysoko, jak bude potřeba.
  • Skotská ekonomika loni výrazně zaostala za Británií
    Hospodářský růst ve Skotsku se loni takřka zastavil a ekonomika zaostala za celou Británií nejvíce za posledních šest let. HDP Skotska se zvýšil jen o 0,4 procenta po předloňském vzestupu o 2,1 procenta.
  • Skotské referendum hýbe trhy
    Dnes se Skotové v referendu vysloví buď ve prospěch nezávislého státu, nebo že Skotsko zůstane součástí Velké Británie. Až do poloviny...
  • Skotské referendum – Makrodata pro 15.-19.9
    V minulém týdnu dolar posiloval napříč ostatními měnovými páry a vytvářel nové dlouhodobější rekordy. EU uvalila konce...
  • Skromné zisky v Americe, přestávka v Evropě a korekce na koruně
    Ekonomika eurozóny ve 4Q loňského roku, jak ukázala revize, klesala o trochu méně. Německý index ZEW prokázal značný nárůst optimismu o budoucím růstu a index aktivity průmyslu v newyorské oblasti se zvedl nad očekávání směrem do oblasti naznačující expanzi sektoru.
  • Skrytá úskalí „gig ekonomiky“
    Podnikatelé v posledních letech pravidelně čelí výzvě v podobě nutného přizpůsobení se novým trendům ve všemožných oblastech. Nové formy spolupráce, úbytek zaměstnanců a nárůst „freelance“ spolupracovníků anebo transformace dodavatelského i odběratelského řetězce? Vítejte ve světě „gig ekonomiky“.
  • Skryté pozadí francouzských protestů
    Protesty jsou součástí spontánního a neorganizovaného hnutí s nepříliš jasnými požadavky, které však má velkou podporu právě na francouzském venkově. Vše začalo, když ceny benzínu vzrostly kvůli vyšším cenám ropy a zelenému zdanění.
  • Skrytý potenciál ródia. Jde o zajímavou formu investice?
    O zlatě, stříbře a jejich potenciálu se v souvislosti se zpomalujícím růstem globální ekonomiky a nastupující recesi píše často. Pozornost investorů se ohledně investic do drahých kovů ve velké míře soustředí i na platinu a paládium, jejichž cena výrazně roste. Skutečným průkopníkem v růstu cen mezi drahými kovy je však ródium, vzácný kov, jehož hodnota během poslední krize výrazně překonala všechny výše uvedené komodity - když pokořila hranici 10 tisíc USD.
  • Skrytý signál v grafu posune Bitcoin na nová historická maxima
    Od svého historického maxima na hodnotě 69 000 dolarů cena primární kryptoměny postupně klesala. Zatím se jako podpora osvědčila hranice okolo 30 000 dolarů, mnoho analytiků však věří, že i tato podpora poleví a Bitcoin trochu oslábne.
  • Skupina ARX koupila TES Vsetín
    Investiční skupina ARX Equity Partners koupila strojírenskou společnost TES Vsetín vyrábějící elektromotory za stamiliony korun. Investiční skupina ARX Equity Partners koupila od americké gigantické společnosti s názvem Advent International strojírenskou společnost TES Vsetín, která vyrábí elektromotory. Podle informací vyplývajících z trhu se hodnota transakce pohybuje ve středních stovkách milionů korun. Skupina ARX Equity Partners tuto akvizici uskutečnila ze svého čtvrtého fondu soukromého kapitálu.
  • Skupina Coloseum nabídne na pražské burze až 38 procent akcií
    Skupina Coloseum chce emitovat až 38% podíl akcií, které nabídne prostřednictvím PX Start Burzy cenných papírů Praha v průběhu června. Stane se tak historicky první veřejně obchodovatelnou společností z gastronomického sektoru na pražské burze. Coloseum si jde pro více než 100 miliónů korun nového kapitálu na snížení zadlužení a financování nových projektů. Jedním z nich je i master-franšízová spolupráce s Caffé Pascucci a uvedení tohoto italského řetězce do Česka.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace