Sobota 20. duben 2024 01:17
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král

TZ Allianz Trade: Insolvence opět nabírají na síle. Česko se zatím drží pod úrovní před pandemií

11.04.2023 13:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Počet insolvencí se odrazil od pandemického minima a v polovině sledovaných zemí se dostane nad úroveň před pandemií. Naznačuje to Globální index platební neschopnosti pojišťovny Allianz Trade. Insolvence táhnou vzhůru zejména západoevropské ekonomiky. V Česku by letos mělo být o čtvrtinu méně insolvencí ve srovnání s rokem 2019, přesto jich meziročně přibude.

Globální index by měl v tomto roce podle analýzy Allianz Trade vzrůst o 21 %, v roce 2024 pak o 4 %. K celosvětovému oživení insolvencí zatím nejvíce přispívá západní Evropa – například třikrát více než Asie. Oživení v oblasti insolvencí podniků nicméně není překvapením – spolu s ukončováním podpůrných opatření zavedených v době pandemie se projevily i otřesy způsobené válkou na Ukrajině i výluky v Číně.

„Očekáváme, že například ve Francii v tomto roce bude 59 000 insolvencí, což je meziroční nárůst o 41 %, v Německu ve srovnání s rokem 2022 přibude 22 % bankrotů. Českým podnikům se stále daří zůstat poměrně hluboko pod předcovidovou dobou, nicméně i u nás v tomto i příštím roce očekáváme meziroční nárůst, a to o 8, respektive 13 %,“ shrnuje závěry analýzy ředitel české pobočky Allianz Trade Dalibor Trojek.

Oživení insolvencí se podle Allianz Trade alespoň v Evropě šíří napříč odvětvími. A přestože nejzasaženější budou stále malé a střední podniky, je zřejmý i narůstající trend „velkých“ insolvencí, tedy takových s tržbami nad 50 milionů eur. „Na globální úrovni jsme v posledním čtvrtletí roku 2022 zaregistrovali 88 velkých insolvencí, což je mírně nad úrovní před pandemií. Nejvíce se na tom podílela tři odvětví: stavebnictví, maloobchod a služby,“ říká Dalibor Trojek s tím, že s velikostí společnosti roste i riziko dominového efektu, který souvisí s velkým počtem dodavatelů těchto velkých hráčů.

Příčin pokračujícího oživení bude několik. Poptávka pravděpodobně zůstane výrazně pod minimem potřebným k tomu, aby se počet insolvencí alespoň stabilizoval. Analytici Allianz Trade očekávají, že globální růst v roce 2023 zpomalí (+2,2 %) a v roce 2024 jen mírně oživí (+2,3 %). Eurozóna a USA by tak v letech 2023-2024 potřebovaly v průměru 1,3 p.b. a 1,5 p.b. dodatečného růstu HDP.

Kromě poptávky budou testovat odolnost nejzranitelnějších společností také dlouhodobý tlak na ziskovost, slabší hotovostní rezervy a přísnější finanční podmínky. Patří sem ty, které mají nejmenší cenovou sílu (např. specializovaný maloobchod, jako je textil, domácí spotřebiče, a některé služby včetně restaurací); ty, které jsou nejvíce vystaveny vyšším mzdovým nákladům, jako je maloobchod, doprava a stavebnictví; a ty, které jsou nejvíce vystaveny rostoucím nákladům na splácení úroků (stavebnictví, zboží dlouhodobé spotřeby).

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týždenný výhľad: OPEC, Fed a UK
    Hlavnou udalosťou uplynulého týždňa bolo zasadnutie ECB. Tá rozšírila program QE o 9 mesiacov, no znížila objem nákupu aktív z 80 mld. ? mesačne na 60 mld. ? mesačne. Draghi zásadne poprel, že by sa jednalo o tapering a zdôraznil, že ECB bude ešte na trhu dlhšiu dobu aktívna. Taktiež sa zmenil kapitálový kľúč a ECB môže nakupovať aj dlhopisy pod zápornú depozitnú sadzbu. Tieto výsledky boli v neprospech EURa a vytvárajú nový predajný tlak, ktorý môže v nasledujúcich dňoch pokračovať...
  • Týždenný výhľad: RBA, USD a Deutsche Bank
    Budúci týždeň nám začne prakticky prvou dôležitou udalosťou v noci z pondelka na utorok. Bude zasadať Austrálska centrálna banka, no prekvapenie by nastať nemalo. Očakávania trhu sú jednoznačné a nikto nepredpokladá zmenu v sadzbách.
  • Týždenný výhľad: Trump určil nové trendy
    Hlavným ťahákom uplynulého týždňa boli bezpochyby americké voľby. V nich zvíťazil podceňovaný D.Trump a prinieslo to búrku nie len na finančnom trhu ale aj vo svete vzhľadom k dlhodobým trendom, ktoré sa dejú na geopolitickej scéne.
  • Týždenný výhľad: USD, Libra a centrálni bankári
    Počas budúceho týždňa bude iba veľmi málo zaujímavých makroekonomických výsledkov. Je to z toho dôvodu že, týždeň po NFP býva na dáta z pravidla chudobnejší. Neuvidíme ani žiadne zasadnutie centrálnej banky. Za zmienku stoja iba dve zverejnenia. Prvým sú maloobchodné tržby z USA a zápisnica z posledného zasadnutia FOMC. Obe by ale mali mať iba intradenný efekt na vývoj USD. Napriek tomu celkovo očakávame mierne posilnenie USD, avšak nie až také ako tomu bolo v tomto týždni.
  • Týždenný výhľad: US voľby prichádzajú
    Počas tohto týždňa sme videli až 4 rozhodnutia centrálnych bánk a značnú dávku makroekonomických výsledkov. Viac z hlavných udalostí, ktoré sa udiali počas týždňa nájdete v našom súhrnnom reporte.
  • Týždenný výhľad: Vianočná rally na akciách a BoJ
    V uplynulom týždni bolo hlavnou udalosťou zasadnutie Fedu. Na tomto zasadnutí sa FOMC rozhodlo zvýšiť sadzby o 0,25% na 0,75%. Fed zvýšil projekcie pre rast HDP a projekcie pre rast nezamestnanosti. Inflácia ostala prakticky bez zmeny. Hlavným dôvodom posilnenia USD bolo, že Fed naznačil až 3 možné zvýšenia sadzieb v budúcom roku pričom konsenzus trhu očakával, že Fed naznačí 2 zvýšenia. Guvernérka Yellen nevystavila pomyselnú „STOP-ku“ pre posilňovanie dolára a ani neupozornila na to, že by to bol problém...
  • Týždenný výhľad: zápisnica FOMC
    Finančný trh bol aj tento týždeň v znamení špekulácii o tom, čo prinesie nový US prezident Donald Trump. US dolár sa dostal na najvyššie úrovne od roku 2003 (dolárový index) a EM meny ako aj EM akciové trhy sa prepadajú, kvôli obavám z protekcionizmu a konca globalizácie.
  • TZ Allianz Trade: Čínská hrozba pro evropské automobilky. Je třeba se zaměřit na zvýšení soběstačnosti i srovnání podmínek
    O více než 7 miliard eur by se do roku 2030 mohly snížit zisky evropských automobilek. Podle aktuální analýzy pojišťovny Allianz Trade totiž přechod na alternativní pohony v čele s elektromobily mění pravidla hry; největším rizikem pro Evropu jsou čínští producenti, kteří mají výhodu prakticky ve všech aspektech. Řešením jsou podle analytiků snaha o srovnání obchodních podmínek, zvýšení surovinové soběstačnosti, výzkum na poli baterií a v neposlední řadě i umožnění čínských investic.
  • TZ Allianz Trade: Inflace v Česku a dalších zemí střední a východní Evropy by mohla klesat rychleji, než se čekalo
    Inflace ve většině zemí střední a východní Evropy bude kulminovat dříve, než se všeobecně očekávalo, zejména díky (zatím) mírné zimě a nízkým cenám energií. Výhled růstu nicméně i přesto zůstává utlumený. Podle aktuální analýzy pojišťovny Allianz Trade se totiž naplno projeví kromě efektů přetrvávající vysokého růstu cen i slabší zahraniční poptávka nebo vysoké úrokové sazby.
  • TZ Allianz Trade: Inflace zatím nepřiměla firmy k investicím. Podpoří tento trend její další růst?
    Až do roku 2019 tlačila globální dezinflace na výši podnikových investic. S návratem inflace, která je obvykle pro investice a zisky příznivá, se však tento trend neobrátil. Podle nejnovější analýzy pojišťovny Allianz Trade jsou na vině i takové faktory jako hromadění kapitálu v podnicích nebo vyplácení dividend. Analytici varují, že takové strategie mohou fungovat krátkodobě, v dlouhodobém horizontu by naopak mohly přispět k ještě vyšší míře inflace.
  • TZ Allianz Trade: Stanou se kovy novou ropou? „OPEC“ by mohl ohrožovat Evropu
    Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) by s jistou mírou nadsázky v budoucnu mohlo nahradit podobné společenství, pouze zaměřené na kovy a kritické nerosty. Právě ty totiž budou hrát čím dál významnější roli v rozvoji elektromobiility a nízkoemisní energetiky. Podle analytiků pojišťovny Allianz Trade by výsadní postavení několika zemí a s tím související možná kartelizace však mohly vést k manipulacím s cenami a v krajním případě i omezování mezinárodního obchodu.
  • U amerického dolaru dochází k poklesu – otevření čínského trhu zvyšuje optimismus
    Americký dolar v úterý oslabil blízko u sedmiměsíčního minima vůči ostatním hlavním měnám, jelikož investorům se ulevilo, že FED se nejspíš blíží ke konci svého cyklu zvyšování sazeb, a protože otevření čínského trhu podpořilo poptávku po rizikovějších aktivech.
  • U ‚Ameriky‘ se vás na příjem nezeptají
    Komerční článek: Peníze potřebují nejenom běžní občané, ale i podnikatelé, pro které platí trochu jiné podmínky. Běžně musí dokládat daňové přiznání, ovšem u nás tomu tak není.
  • Uber akcie klesly poté, co společnost oznámila ztrátu téměř 6 miliard dolarů
    Uber akcie klesly o 3.91% na 40,32 USD při otevření trhu na newyorské burze poté, co společnost oznámila ztráty ve výši 5.799 miliard USD. Navzdory tomu jsou tyto ztráty o 22% nižší než ztráty zaznamenané o rok dříve, kdy v důsledku IPO v květnu 2019 dosáhly 7.41 miliardy dolarů.
  • Uber dospívá a míří k IPO
    Druhý nejhodnotnější světový start-up Uber s hodnotou kolem $41,2 miliardy se opět přiblížil k první veřejné nabídce a...
  • Uber chce na burze získat deset miliard dolarů
    Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies chce na burze během své primární veřejné nabídky (IPO) prodat akcie za deset miliard dolarů (227 miliard Kč). V technologickém sektoru by tak šlo o jednu z největších IPO všech dob. Registraci u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve Spojených státech hodlá firma podle zdrojů agentury Reuters oznámit už ve čtvrtek, obchodování na newyorské burze by pak mělo být zahájeno začátkem května.
  • Uber informoval burzovní komisi o plánovaném vstupu na burzu
    Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies včera oficiálně informoval Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) o plánované primární veřejné nabídce svých akcií. Ve své zprávě pro komisi poskytl rovněž informace o svém hospodaření.
  • Uber koupí za 2,7 mld. USD firmu Postmates, rozšíří dodávky jídel
    Americká společnost Uber Technologies koupí za 2,65 miliardy USD (62,5 miliardy Kč) firmu Postmates. Rozšíří tak nabídku rozvozu jídel v době, kdy stále více lidí si kvůli koronavirovým omezením objednává jídlo domů, uvedla dnes agentura Reuters. Uber se potýká s problémy, protože zájem o jeho hlavní službu, což je alternativní taxi, kvůli omezení pohybu po celém světě prudce klesl.
  • Uber nabídne své akcie za 45 dolarů
    Americká společnost Uber Technologies oznámila, že své akcie nabídne za 45 dolarů (1032 korun). Cena, která je v dolní části předpokládaného pásma 44 až 50 dolarů, podle agentury DPA značí, že zájem o akcie je spíše zdrženlivý. S akciemi Uberu se bude na newyorské burze NYSE poprvé obchodovat dnes, bude to jedna z největších primárních veřejných nabídek (IPO) v historii.
  • Uber oznámil podrobnosti IPO, ve čtvrtletí byl opět ve ztrátě
    Americká společnost Uber Technologies nabídne své akcie za cenu 44 až 50 dolarů. Firma to uvedla v povinném oznámení před vstupem na burzu, a potvrdila tak informace médií. Tržní hodnota Uberu, který provozuje alternativní taxislužbu, se tak může pohybovat až kolem 90 miliard dolarů (2,1 bilionu Kč). Půjde tak o jednu z největších nabídek akcií v historii. Ve zprávě také stojí, že Uber v prvním čtvrtletí opět vykázal ztrátu, tentokrát zhruba jednu miliardu dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader