Neděle 26. březen 2023 17:54
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
Purple Ropa se obchoduje u nas
reklama
Instaforex Autochartist nove

V americkém Severním ledovém oceánu došlo k zákazu těžby ropy a zemního plynu

15.03.2023 10:32  Autor: 3angleFX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Joe Biden, americký prezident, se zasadil o zablokování budoucího pronájmu ložisek ropy a plynu v Severním ledovém oceánu, což je součást plánu, jak ochránit 16 milionů akrů půdy a vody na Aljašce.

Podle lidí, kteří jsou obeznámeni s touto záležitostí, přišlo nedělní oznámení ve chvíli, kdy se administrativa připravovala na schválení velkého projektu těžby ropy Willow v arktické oblasti Aljašky, a to i přes námitky ekologů a spousty demokratů, kteří chtěli projekt zrušit úplně.

Omezení souvisí s budoucím pronájmem a nezastaví projekt Willow navržený společností ConocoPhillips. Společnost má v regionu už spousta let v držení velmi důležité smlouvy na pronájem ložisek ropy a plynu.

Ministerstvo vnitra informovalo o tom, že se Joe Biden rozhodl na neurčitou dobu zakázat budoucí pronájem přibližně 2,8 milionu akrů v arktickém Beaufortově moři pro těžbu ropy a zemního plynu.

Součást plánu, jak ochránit přírodu, je také vydání nových federálních pravidel, která omezují pronájem ložisek ropy a plynu na 13 milionech akrů aljašské národní ropné rezervy a rozšíření ochrany klíčových řek a jezer.

Představitelé administrativy uvedli, že takové snahy utvoří „ochrannou zeď“ proti budoucímu pronájmu ropy a zemního plynu v Arktidě a na severních svahu Aljašky na federálních pozemcích.

Předpokládané schválení projektu Willow rozčílí ekologické aktivisty bojující už několik let proti projektu označovaného jako tikající uhlíková bomba.

Projekt je podpořen ropným a plynárenským průmyslem, aljašskou kongresovou delegací a mnoha aljašskými domorodci. Bílý dům se nechce k předpokládanému schválení projektu Willow vyjádřit.

V roce 2015 ukončila společnost Shell kampaň v Arktidě ve výši 7 miliard USD v důsledku neuspokojivých výsledků těžby spojených se snižujícími se cenami ropy. Společnost BP PLC opustila Aljašku před 3 lety poté, co v regionu působila 60 let a své podíly prodala společnosti Hilcorp Energy Co v hodnotě 5,6 miliardy USD.

Analytici z výzkumné společnosti ClearView Energy Partners LLC napsali v neděli ve svém komentáři, že nejnovější omezení těžby v aljašské Národní ropné rezervaci by mohla oslabit pobídky k pokračujícímu rozvoji těžby ropy a zemního plynu na Aljašce, jestli by šla dostatečně daleko.

Severní ledový oceán – budoucí místo pro těžbu komodit

Severní ledový oceán se řadí stále mezi důležitější oblasti pro průzkum a těžbu surovin, jelikož změna klimatu způsobuje tání mořského ledu a zpřístupňuje zdroje, které nebyly dříve dostupné. Oceán je bohatý na ropu, zemní plyn, nerostné suroviny a rybolov, což může poskytnout významné hospodářské příležitosti pro země, které s oceánem sousedí.

Tání mořského ledu zpřístupnilo nové lodní trasy, například Severní mořská cesta či Severozápadní průjezd, nabízející kratší a nákladově efektivnější způsob přepravy zboží mezi Evropou a Asií. Tyto lodní trasy mají šanci se stát hlavními tepnami světového obchodu, jelikož snižují náklady na dopravu a zároveň zvyšují rychlost dodávek.

V oceánu se nacházejí významné zásoby ropy a zemního plynu. Americká geologická služba US Geological Survey vytváří odhady, že se v této oblasti nachází cca 13 % neobjevené ropy a 30 % neobjeveného zemního plynu na světě. Spousta zemí, včetně Ruska, Norska, Kanady a USA, už v Severním ledovém oceánu provádí průzkum, ale také těžbu ropy a zemního plynu.

Mimo ropu a zemní plyn je Severní ledový oceán bohatý na nerostné suroviny, například na zinek, měď, nikl či prvky vzácných zemin. Takové nerosty se využívají v celé řadě průmyslových odvětví, i v elektronice, obnovitelných zdrojích energie či v dopravě.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Uživatelé kryptoměn v Indii budou v roce 2023 představovat 53 % celosvětového počtu uživatelů.
  Podle BeInCrypto by počet indických krypto uživatelů mohl v roce 2023 překročit 150 milionů. Indie by tak na trhu získala více než polovinu globálního podílu uživatelů kryptoměn.
 • Uživatelé žalují Apple, že záměrně zpomalujete starší iPhony
  Americká technologická společnost Apple čelí ve Spojených státech amerických hned dvěmahromadným žalobám kvůli záměrnému snižování výkonu některých starších telefonů iPhone.
 • Už je to tu? ...Měnové trhy v limbu před summitem EU
  Přes noc jsme byli svědky volatilní seance. Trhy vytěžily drobná pozitiva z jednání o...
 • Už je to tu? ?Měnové trhy v limbu před summitem EU
  Přes noc jsme byli svědky volatilní seance. Trhy vytěžily drobná pozitiva z jednání o...
 • Už pozítří končí prodloužený termín podání daňového přiznání, i jednodenní opozdilce čeká obří pokuta. Ohledně placení zdravotního pojistného panuje chaos
  Už jen dva dny zbývají lidem v Česku na podání daňového přiznání k dani z příjmu, a to jak fyzických, tak právnických osob. Dvakrát prodloužený termín finálně vyprší v úterý 18. srpna. Pokud se přiznání v tomto termínu nepodá a pokud navíc nebude v daném termínu na účtu příslušného finančního úřadu již uhrazená daň, okamžitě naběhne tučná pokuta.
 • Už pozítří nastane brexit
  Již pozítří tu je brexit. Británie po skoro půlstoletí odejde z Evropské unie. Přesně se tak stane v pátek o půlnoci středoevropského času (v Británii bude tou dobou 23:00 hodin). Do konce roku 2020 ale ještě platí přechodné období. Co tedy pozítřejší brexit v praxi znamená pro jednotlivé skupiny Čechů?
 • Už pozítří se zpřísňují podmínky hypoték. Další tisíce Čechů tak budou muset na hypotéku zapomenout
  Už pozítří se Čechům zase o něco sníží šance získat hypotéku. Česká národní banka totiž zpřísní limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték. Přísnější podmínky ztíží nebo znemožní přístup k hypotéce až desetině žadatelů.
 • Už zase padají americké banky. Máme se připravit na další globální krizi?
  Když jsem chodil do školy, pídil jsem se po tom, co je zdrojem krize. Teorie na to byly různé, vždy ale fungovaly jen za určitých podmínek, které nebylo pokaždé snadné naplnit. A pak tam byla teorie cyklu takzvané Rakouské školy, která zjednodušeně říkala, že za to může vždy stejný faktor, a tím je centrální banka. Jako studentovi se mi tato teorie nelíbila, protože hodit vše na centrální bankéře mi přišlo až moc zjednodušující. Dnes dávám této teorii za pravdu.
 • Už zítra se setkají americký a čínský prezident. Trhy opatrně doufají v pozitivní průlom v obchodní válce
  Akciové trhy se při dnešním asijském obchodování propadly. Obchodovalo se v poměrně malých objemech. Nervozita je před sobotním setkáním amerického a čínského prezidenta dobře patrná. Donald Trump a Si Ťin-pching se setkají v rámci summitu skupiny zemí G20 v japonské Ósace a trh by rád věřil tomu, že schůzka bude znamenat pozitivní zlom ve vývoji ekonomických vztahů dvou nejsilnějších světových hospodářství. Ty jsou zvláště napjaté od letošního května, kdy zkrachovala jednání o smíru v obchodní válce.
 • Už 1,5 milionu domácností má problém vyjít s penězi. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku spadla nejníže v historii, zjistil ČSÚ
  Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se v září propadla na nejhorší úroveň v historii měření od roku 2003. Ukazatel vykázal hodnotu pouze 72,7 bodu. To znamená, že důvěra spotřebitelů odpovídá pouze 72,7 procenta dlouhodobého průměru let 2003 až 2021.
 • V České republice stoupá zájem o investice do nemovitostí
  V České republice také současně roste i zájem o dluhopisy vydávané přímo developery. Roste i zájem o realitní fondy. Vzhledem k západní Evropě však stále zaostává. Nemovitostní fond ČS aktuálně expanduje na polský trh, kde za 3 miliardy korun koupil administrativní budovu Proximo ve Varšavě. I když od roku 2006 stoupla průměrná cena pražského bytu o více než 40 %, nabídka fondů, které umožňují pro drobné investory vklad svých peněz do nemovitostí a současně nemuset kupovat dané nemovitosti přímo, se doposud vůbec nezměnila. V západní Evropě jsou na tom mnohem lépe a zde velký výběr z většího množství podílových fondů zaměřených na reality.
 • V Európe sa nič neopravilo
  V našom včerajšom komentári sme písali o tom, že veľká panika nehrozí. No obavy investorov o budúcnosť Talianska sme podcenili. Tí dlhopisoví, ktorí sa týždne tvárili, že sa nič nedeje, dnes spanikárili. To, čo sa dialo na talianskych dlhopisoch, nemá precedens.
 • V Európe to vrie
  Na povrchu sa nezdá situácia problematická – euro a európske dlhopisy síce oslabujú, no akcie sa obchodujú pomerne vysoko. No pod povrchom to vrie. Ak sa pozrieme do vnútra finančných trhov, narazíme na začínajúcu paniku v Európe. Je signálom toho, že treba byť veľmi obozretný.
 • V úterý je poslední den na přihlášení k paušální dani, nově na příjmy do dvou milionů ročně. Vyplatí se třeba advokátům, zato řemeslníkům spíše ne
  Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy třeba živnostníci, mají v úterý 10. ledna poslední den na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“.
 • Vábení zlata
  Ole S. Hansen, Senior Client AdvisorKdyž se mluví o zlatě, vyvolává to v lidech silné em...
 • Väčšie riziko problémom pre svetovú ekonomiku dnes hrozí skôr z Emerging Markets ako zo Západu
  Na stránkach BIS (Banky pre medzinárodné platby) som objavil skvelé štatistiky pre vývoj dlhu domácností a nefinančnýc...
 • Vadnoucí výhled ekonomiky si vyžádá další zásah ČNB
  Koruně předchozí dobrá kondice dlouho nevydržela a za poslední týden umazala téměř veškeré zisky z toho předchozího. Podobný vývoj předpokládáme i pro nejbližší období – koruna podle nás bude oscilovat okolo EUR/CZK 27,00 v závislosti na tom, zda bude z epidemiologického pohledu převládat spíše globální optimismus či pesimismus. Ačkoliv tak v tomto týdnu dorazí objemná várka předstihových ekonomických ukazatelů, musely by podle nás přijít se skutečně výrazným překvapením, aby na kurzu koruny cokoliv změnily. Že budou všechna data poblíž historických minim, je prakticky nesporné, a rozptyl odhadů je tak veliký, že bude obtížné trh šokovat.
 • Vágní ekonomický výhled a nedávné chování Fedu vyvolaly větší volatilitu trhů (očekávejte oživení v USD/JPY a EUR/JPY)
  Obchodování bylo minulý týden poměrně volatilní kvůli zveřejněným ekonomickým statistikám a zápisu z červencového zasedání Fedu. Je zřejmé, že na trhu dominuje nejistota, zejména proto, že globální ekonomice hrozí přechod do úplné recese a Fed pravděpodobně zesílí svou agresivitu po pauze ve zvyšování sazeb v září.
 • Vakcína a data zařídily trhům pozitivní páteční odpoledne
  Závěr týdne na hlavních finančních trzích vypadá pozitivně. Akcie v Evropě už stoupají docela výrazně, když vedoucí Paříž přidává 2,4 procenta. Wall Street se také přidává do klubu při růstu S&P 500 skoro o procento. Velmi dobře se daří rizikovějším dluhopisům na periferii eurozóny a i ty v jejím jádru aspoň drží pozice. Americké dluhopisy však při větším zájmu o riziko ztrácejí. Eurodolar dál lehce vystoupal na 1,1725. Zlato je zhruba na svém.
 • Vakcína na koronavirus je dopingem pro tržní sentiment
  Hlavními světovým trhy dnes obletěly zprávy, že se výzkumníkům z čínské university v Če-ťiangu podařilo najít lék působící proti 2019-nCoV, tedy kmeni koronaviru šířícímu se v rámci současné epidemie. Vedle toho britský tisk hovoří o výrazném průlomu tamních vědců na cestě k vakcíně proti tomuto viru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank