Sobota 11. červenec 2020 09:31
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Bossa live trading

Čína mení od nového roka menový režim. Juan bude menej závislý od USD

30.12.2016 14:16  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Čína mení od nového roka svoj menový režim. Čínska mena bola v posledných mesiacoch plus/mínus fixovaná na kôš 13 mien (voči doláru oslabovala kvôli silnejšiemu doláru, nie kvôli devalvácii). Od nového roka sa tento kôš rozširuje na 24 mien. Znamená to nižší podiel dolára, eura, vyšší podiel juhovýchodnej Ázie (predovšetkým Južnej Kórei) a emerging ekonomík (graf od @DailyFX):

2016-12-30_cny-new-basket

Celkovo sa tento kôš viac približuje k exportnej štruktúre krajiny. Podiel USA a Európy sa viac priblížil k podielu na čínskych exportoch (okolo 20%). Stále podhodnotený je podiel emerging markets (predovšetkým na úkor USA a Európy). Dáva to však celkom zmysel, pretože v tomto priestore je problém nájsť dostatok aktív s akou-takou kvalitou, ktoré by čínska centrálna banka držala vo svojom portfóliu pre menovo-politické účely.

Podiel vybraných skupín ekonomík na starom a novom koši pre CNY a štruktúry exportov (2014)

2016-12-30_cn-basket

Aký vplyv to bude mať na juan? Keby bol v súčasnosti tento kôš v platnosti, juan by bol voči zvyšku sveta o niečo silnejší. Konkrétne o zhruba 0,5%. A to z toho dôvodu, že v koši by bol nižší podiel mien, voči ktorým juan od začiatku roka najviac oslaboval (predovšetkým JPY a RUB), naopak sa do neho dostali meny, ktoré sa v posledných mesiacoch vyvíjali podstatne horšie ako juan (turecká líra, mexické peso).

Vývoj juana voči novému a starému košu mien (31.12.2015=1)

2016-12-30_cn-basket-2

Čína zrejme od 2.1. menu nerevalvuje, ale pri dennom fixovaní menového kurzu sa už bude pozerať na zmenu hodnoty nového koša a nie starého. Od nového roka by však jej sila mala závisieť menej od dolára. A to dvojakým mechanizmom, po prvé skrz nižší podiel dolára v koši a po druhé skrz vyšší podiel emerging markets mien v koši, ktoré majú tendenciu hýbať sa opačne ako dolár, a to s podstatne vyššou magnitúdou. Pokiaľ by teda pokračovalo posilňovanie dolára, tak by mal voči nemu juan oslabovať viac ako doteraz  (a nebude to masívnymi odlivmi kapitálu, ako mali niektorí vo zvyku tvrdiť v posledných mesiacoch, ale zmenou cieľového koša).

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Čína intervenuje na devizovém trhu rekordním tempem, analýza ZLATA, S&P 500, EUR/CAD
  Japonský jen (JPY) po ranním zasedání centrální banky (BoJ) posiluje, když banka nechala monetární politiku beze změny a nenaznačila...
 • Čína i přes zpomalení dominuje světovému obchodu
  Ministerstvo obchodu Číny dnes oznámilo, že celkové přímé čínské zahraničních investice od le...
 • Čína jen krůček od překonání rekordu ve velikosti ropného importu
  Jedna zajímavost ze světa ropy. Čína byla minulý měsíc jen krůček od toho, aby se stala historicky největším ropným importérem. Přestože si první příčku na pozici ropného importéra drží díky rostoucí soběstačnosti USA už od roku 2018, americký rekord z roku 2005 zatím nepřekonala. Tehdy USA během jednoho měsíce dovezly ze světa 10,77 mil. barelů, což je jen nepatrně více, než kolik dovezla Čína letos v dubnu.
 • Čína je pesimistická o dosažení dohody a kazí tržní náladu. Akcie klesají
  Po víkendových zprávách z oficiálních míst, že se mezi Čínou a USA vedou konstruktivní jednání, přišly také nepříznivé informace. Nikoli z oficiálních míst, ale od CNBC citující zdroje z čínské vlády. V Pekingu podle nich panuje pesimistická nálada ohledně dosažení dohody s USA. Čína usiluje o rušení uvalených cel a podle prohlášení z posledních týdnů se dařilo na tom s americkou stranou dohodnout. Jenže prezident Trump před časem prohlásil, že žádná dohoda o rušení cel není, a vypadá to, že tím Číňany zaskočil.
 • Čína je připravená vyjednávat s USA – tržní analýza 6.11.2018
  Čínský viceprezident Wang Qishan oznámil, že je Čína připravená na diskusi s USA ohledně obchodní dohody, která bude přijatelná pro obě strany. V žádném případě se nenechá Čína vydírat či zastrašovat. Prezident Trump již dříve pohrozil, že pokud nebude dohody dosaženo, uvalí cla na další čínské zboží ve výši 267 miliard USD. Optimistická očekávání ohledně dohody dopadají na asijské akciové indexy, které mírně posílily.
 • Čína je ve vážných problémech. Průmyslové podniky vykazují nejvyšší propad zisků od roku 2011
  „Čína je silně zadlužená. Celkový dluh státu, domácností a firem je odhadován na trojnásobek hrubého domácího produktu. S takto vysokým zadlužením je obtížné stimulovat chřadnoucí ekonomiku, která se potýká s masivním útlumem výrobní produkce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Čína má enormní zájem o lithium z Kanady navzdory australské snaze vyvinout levnější baterie
  Popularita elektromobilů v Číně vede k vytvoření sítě obchodních kontaktů s průmyslovými firmami až v kanadském Quebecu. Zájem přitom projevili nejen zpracovatelé, pro které jsou quebecké těžební projekty významnou obchodní příležitostí, ale i samotní výrobci baterií.
 • Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě
  Čína má nejvíce tzv. "startupových jednorožců", tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu USD (23 miliard Kč). Podle průzkumu čínské firmy Hurun má Čína takových podniků 206, zatímco druhé Spojené státy 203, uvedla na svých internetových stránkách BBC. Obě země dohromady se na celosvětovém počtu těchto společností podílejí více než 80 procenty.
 • Čína masívne stimuluje ekonomiku, aby zmiernila dopad obchodných vojen
  Čína okrem oslabovania meny (s cieľom znížiť dopad ciel) podniká opatrenia na podporu ekonomiky aj na domácom poli. V tomto týždni prudko klesá sedemdňová medzibanková sadzba Shibor, čo naznačuje, že centrálna banka napumpovala do finančného systému nové peniaze, aby stlačila nadol medzibankové úročenie a týmpádom aj úročenie v ekonomike. Aktuálne si banky na 7 dní požičiavajú za 2,35%, ešte v júni to pritom bolo viac ako 2,8%. V terminológii západných centrálnych bánk by to bol ekvivalent dvoch znížení úrokových sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu. Medzibankové úročenie je aktuálne na úrovniach, kde bolo počas problémov v rokoch 2015-2016.
 • Čína má strach z vývoje v USA, měnová masáž srážející dolar znehodnotí dluh a vyhrotí komodity
  Čínská vláda velmi nelibě nese slova šéfa amerického Fedu Bena Bernankeho o další měnové stimulac...
 • Čína mění strategii vůči zbytku světa: Žádné záchranné půjčky, ale skupovat aktiva pod cenou
  Byla to bolestivá lekce, ale Peking se poučil. Po dvou letech, kdy Čína sledoval...
 • Čína menu manipuluje. Avšak opačným smerom, ako tvrdí Trump
  V programe na prvých 100 dní Trumpovej vlády sa nachádza aj „opatrenie“, že poverí ministra financií, aby oficiálne označil Čínu za manipulátora meny. Ťažko povedať, či by to malo v praxi nejaké dopady, je to však základom pre prípadné zavedenie odvetných opatrení. V extrémnom prípade sa bavíme o 45-percentnom cle na importy, ktoré Trump sľuboval v kampani.
 • Čína môže zničiť svet
  Za posledný rok sme boli svedkami dvoch paník na finančnom trhu. Prvá bola z augusta minulého roka, druhá zo zači...
 • Čína musí jednat, pokud chce odvrátit politickou krizi
  Náš postoj k potenciálu čínské ekonomiky je již dlouho skeptický a skutečnost, že předpovídáme nižší růst, než na jakém se shoduje většina, tyto pochyby odráží. Uprostřed chaosu, který v současné době v Číně propuká, je naprosto jasná jedna věc – čínská ekonomika musí přejít na systém orientovaný na poptávku, který se více přiblíží západnímu modelu, neboť na růst poháněný investicemi se už dále spoléhat nemůže.
 • Čína musí přestat spoléhat na západ
  Export Číny si během listopadu pohoršil a zdůraznil tak potřebu země zaměřit se spíše na domácí poptávku...
 • Čína: Může to být ještě horší, než se zdá
  Známky slabosti v čínské ekonomice, která tvoří téměř třetinu celosvětového růstu, vyvolávají velké obavy. Zdá se, že čínský růst je již slabší, než informují oficiální zdroje. I když Washington a Peking dotáhnou dohodu o ukončení obchodního sporu, je třeba poznamenat, že to není pro Čínu a její vývozce „všelékem", protože zpomalení poptávky je globální.
 • Čína nasazuje proti Trumpovi těžkou zbraň – slabý jüan
  Čínská měna výrazně oslabila na nejnižší úroveň za rok vůči dolaru. Pokles je poháněn čínskými orgány, které se spoléhají na směnný kurz a prostřednictvím něj reagují na Spojené státy v souvislosti s eskalací obchodního napětí.
 • Čína navrhuje pojistky proti volatilitě, analýza ZLATA, USD/JPY, EUR/CHF
  Německé vývozy a dovozy v červenci stouply na rekordní hodnoty od zavedení statistiky v roce 1991. Sezónně očištěné exporty meziměsíčně...
 • Čína navyšuje stimuly, do finančného sektora naliala rekordný objem prostriedkov
  História ukazuje, že na spomalenie čínskej ekonomiky má vláda tendenciu reagovať stimulmi. Zatiaľ si dávala načas, avšak vyzerá to tak, že od začiatku roka prešla do ofenzívy. Dnes naliala centrálna banka do finančného systému rekordný objem likvidity – 560 mld. CNY. Centrálna banka síce tvrdí, že to je kvôli historicky vyššiemu dopytu po likvidite kvôli termínu splatnosti daní, je to však s odstupom najvyššia úroveň v histórii, čiže tam bude aj stimulačný komponent. Najmä keď január býva mesiacom, kedy banky upravujú svoje ciele na úverovanie a to by rada vláda videla vyššie.
 • Čína naznačila, že by kvůli zákazu Huawei mohla zakročit proti německým autům. Takový krok by měl dopad i na český automobilový sektor
  S dílčím smírem USA a Číny, který se podařilo dojednat během tohoto týdne, obchodní rozmíšky zjevně nekončí. Čína ústy svého velvyslance včera pohrozila Německu odvetnými opatřeními, pokud Berlín vyřadí společnost Huawei jako možného dodavatele technologie pro sítě páté generace (5G). Zmínila miliony aut, které Německo do Číny vyváží. Pokud by Čína podnikla kroky vůči německým automobilům, neblaze to poznamená také český automobilový sektor.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
CIX Markets
UFX
Saxo Bank
reklama
RoboMarkets copyfx