Neděle 26. březen 2023 17:10
reklama
Purple Ropa se obchoduje u nas
reklama
Instaforex krypto
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
Tickmill logo

ECB rozhodne o úrokových sazbách

15.03.2023 11:30  Autor: Admiral Markets  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ve čtvrtek bude pozornost obchodníků upoutávat rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) o úrokových sazbách. Šéfka ECB Christine Lagardeová minulý týden uvedla, že "musíme pokračovat v přijímání všech opatření, která jsou nezbytná k návratu inflace na 2 %. A my tak budeme činit." ECB od července 2022 zvýšila úrokové sazby o 3 %.

Později dnes britský kancléř Jeremy Hunt představí rozpočet, v němž nastíní plány vládních výdajů. Ekonomové předpokládají, že Hunt oznámí daňové úlevy pro podniky investující ve Spojeném království.

Rozhodnutí ECB o úrokových sazbách

Rada guvernérů ECB ve čtvrtek oznámí své rozhodnutí o úrokových sazbách. Někteří ekonomové naznačují, že centrální banka eurozóny přistoupí ke zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. Upozornila na to zpráva agentury Reuters týkající se průzkumu mezi ekonomy: "Zatímco medián ukazoval na vrchol depozitní sazby na úrovni 3,75 %, tento názor zastávalo pouze 19 z 60 dotázaných ekonomů. Dvanáct jich uvedlo, že bude vyšší, ale 29, že bude nižší. Nejvyšší prognóza hovořila o 4,25 %."

Analytici ING uvedli, že investoři by se měli zaměřit na to, jak je ECB připravena postupovat po očekávaném zvýšení sazeb. Ve své zprávě k tomu poznamenávají: "Až dosud byla ECB v otázce zvyšování sazeb překvapivě jednotná. Nedávné komentáře představitelů ECB však naznačují, že debata v ECB bude opět vyhrocenější. Zatímco hlavní ekonom Philip Lane a další se vyslovují pro opatrnější přístup, který by mohl vést ke zpomalení tempa zvyšování sazeb a ne tak vzdálené pauze či ukončení, jestřábí tábor, v jehož čele v současnosti stojí Isabel Schnabelová, se vyslovuje pro další razantní zpřísňování."

Zpráva Commerzbank uvedla, že jestřábí politika ECB by mohla podpořit jednotnou měnu. "V současné době se očekává, že sazby dosáhnou vrcholu na úrovni 3,25 % oproti dřívějším 4 %. ECB si nyní pravděpodobně ponechá své možnosti ohledně budoucího vývoje sazeb ještě otevřenější a bude doufat, že její příští rozhodnutí v květnu se bude konat v méně napjatém tržním prostředí," bylo uvedeno ve zprávě.

Pokles maloobchodních tržeb v USA v únoru?

Po údajích o inflaci v USA se očekává, že zpráva o maloobchodních tržbách odhalí další podrobnosti o stavu ekonomiky. Analytici trhu naznačují, že tržby se v únoru pravděpodobně meziměsíčně snížily o 0,3 %. Je třeba poznamenat, že v lednu maloobchodní tržby v USA vzrostly o 3,0 %.

Zpráva CitiBank šla ještě dále a naznačila, že "po velmi silném lednovém růstu o 3,0 % m/m očekáváme v únoru pokles celkových maloobchodních tržeb o 0,7 % m/m." V únoru se očekává pokles o 0,7 % m/m. Pouze 0,7% pokles v tomto měsíci nevyváží většinu síly z minulého měsíce a naznačuje, že základní síla spotřeby zboží sice není tak silná jako v lednu, ale je o něco silnější, než bychom si mysleli před šesti měsíci."

Zpráva o HDP Nového Zélandu v centru pozornosti

Statistický úřad Nového Zélandu by měl ve středu oznámit údaje týkající se růstu HDP země. Ekonomové předpokládají, že v posledním čtvrtletí roku 2022 vzroste HDP v meziročním vyjádření o 3,3 %. Naopak na čtvrtletní bázi se HDP Nového Zélandu pravděpodobně snížil o 0,2 %. RBNZ předpokládá, že růst ekonomiky v roce 2023 dosáhne v průměru zhruba 3,9 % a v roce 2024 pak poklesne na 0,1 %.

Ekonomové ANZ očekávají v posledním čtvrtletí výraznější pokles HDP. "Pro čtvrté čtvrtletí HDP, které bude zveřejněno příští čtvrtek, jsme si připravili tužku na pokles o 0,3 % q/q. To je slabší než naše dříve zveřejněná prognóza +0,3 % q/q a únorová prognóza RBNZ MPS +0,7 %. Ekonomika zpomaluje - jen možná ne takovým tempem, jak by mohl naznačovat růst čtvrtletního HDP ve 4. čtvrtletí," zdůrazňují ve své zprávě.

Zajímá vás obchodování na základě makroekonomických zpráv? Zjistěte, jak tento přístup funguje, na našich bezplatných webových seminářích. Setkejte se a komunikujte s odbornými obchodníky. Sledujte a učte se z živých obchodních seancí.

 

Tradingové webináře zdarma

Nalaďte se na živé webové semináře pořádané našimi tradingovými experty.

ZAREGISTROVAT SE ZDARMA

Tento materiál neobsahuje a neměl by být vykládán jako materiál obsahující investiční poradenství, investiční doporučení, nabídku nebo výzvu k jakýmkoli transakcím s finančními nástroji. Vezměte prosím na vědomí, že tato obchodní analýza není spolehlivým ukazatelem jakékoli současné nebo budoucí výkonnosti, protože okolnosti se mohou v průběhu času měnit. Před přijetím jakéhokoli investičního rozhodnutí byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce, abyste se ujistili, že rozumíte rizikům.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • ECB předstvuje nový "protikrizový" program nákupu aktiv
  Evropská centrální banka se rozhodla zvýšit úrokové sazby o více než bylo původně oznámeno. To znamená, že ECB vnímá inflaci jako vážný problém, ale zároveň se rozhodla vytvořit nástroj, pomocí kterého bude řešit nežádoucí pohyby spreadů dluhopisů.
 • ECB překvapivě snížila sazby o 25 bb, dnes nás čeká report z amerického trhu práce
  Euro včera proti dolaru ztratilo, když se posunulo z ranních úrovní okolo 1,350 EUR/USD pod hladinu 1,340 (minimum během dne bylo...
 • ECB příliš nepřekvapila, s eurodolarem více hýbal Fed - poslal ho dolů
  Druhý tendr ECB na tříletou likviditu ukázal na vyšší poptávku bank než v prosin...
 • ECB: Případné navýšení expanze může srazit euro
  Vzhledem k posledním opatrným komentářům ECB, resp. Draghiho a slabosti inflace lze předpokládat posílení robustní monetární expanze, klíčové ovšem...
 • ECB připouští riziko stagflace
  Evropská centrální banka připouští rostoucí riziko stagflace, protože výrazně snižuje své prognózy růstu a zvyšuje výhled inflace. Prezidentka ECB Christine Lagardeová uvedla, že zvýšené geopolitické napětí na Ukrajině má hluboký dopad na evropskou ekonomiku, protože ceny energií a komodit nadále rostou.
 • ECB připravuje nové QE: jak bude vypadat?
  Zatímco z eurozóny přicházejí první inflační čísla za červen (v Německu nečekané zpomalení meziroční dynamiky na 8,2 %, ve Španělsku zase překvapivé zrychlení na 10,2 %), výroční konference ECB přinesla další střípky k jejímu připravenému anti-fragmentačnímu nástroji. Připomeňme, že ten má centrální bance umožnit zvyšovat úrokové sazby, aniž by došlo k destabilizaci dluhopisových trhů, respektive k příliš prudkému růstu výnosů států jižního křídla eurozóny. Přestože detaily ohledně nového nástroje zůstávají nejasné, v podstatě by mělo jít o další program nákupu dluhopisů (QE).
 • ECB přitvrdí měnovou politiku
  Zatímco v červenci se ECB po osmi letech vymanila z pasti záporných úrokových sazeb, dnešní zasedání by mělo potvrdit odhodlání centrální banky dále normalizovat měnovou politiku. Vzhledem k jestřábím komentářům posledních týdnů se jeví nejpravděpodobněji (a v souladu s očekáváním trhu) relativně agresivní reakce v podobě zvýšení depozitní sazby o 75bps.
 • ECB přiznala porážku, budoucnost je nejistá
  Když se člověk na výstupy ze čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky podívá podrobněji, zjistí, že přijatá rozhodnutí jsou poměrně překvapivá a zásadního rázu. Ale pěkně popořadě.
 • ECB riskuje finanční nestabilitu univerzálním zvýšením úrokových sazeb
  „ECB se sice chystá zvýšit úrokové sazby, ale čelí mnohem větším rizikům než Fed, z nichž nejzávažnější je tzv. roztříštěnost. Zvýšením sazeb v boji proti 8% inflaci by ECB mohla ve skutečnosti způsobit další finanční nestabilitu, zejména pokud jde o náklady na vládní půjčky. Důvodem je její univerzální přístup k úrokovým sazbám, který je nucena uplatňovat, přestože situace se velmi liší podle toho, v jaké zemi EU se nacházíte.
 • ECB rozhodne o kvantitativním uvolňování až v prosinci
  Jednou z klíčových událostí minulého týdne bylo čtvrteční zasedání Evropské centrální banky ohledně nastavení měnové politiky. Prezident ECB Mario Draghi na tiskové konferenci uvedl, že rada o změně aktuálního stavu vůbec nejednala. Žádná změna v nastavení politiky ECB se tedy nekoná a veškeré komentáře vyzněly víceméně neutrálně. Centrální banka neprojednávala ani natažení programu kvantitativního uvolňování ani jeho útlum. Dveře jsou tedy otevřené na obě strany.
 • ECB - Rozhodnutie o úrokoch (aktualizované)
  ECB navŕšila hlavnú úrokovú s...
 • ECB - Rozhodnutie o úrokoch (aktualizované 16:25)
  ECB navŕšila hlavnú úrokovú s...
 • ECB rozhoduje o sazbách, v USA začíná nabitý earnings týden
  Již třetí týden v řadě se americkým trhům podařilo uzavřít se ziskem. Index S&P 500 zavřel na 2 033 bodech a připsal t...
 • ECB rozmýšľa o zmene výhľadu pre politiku. Euro vystrelilo nahor
  ECB dnes prekvapila trhy. V jej protokole z posledného zasadnutia sa objavila zaujímavá pasáž. A to, že podľa Výkonnej rady by mohlo dôjsť v úvode tohto roka k zmene rétoriky ohľadom monetárnej politiky a jej výhľadu. Úvodom roka majú zrejme v ECB na mysli marcové zasadnutie, kedy budú k dispozícii nové ekonomické projekcie (ECB má zvyku robiť zmeny na tých zasadnutiach, kedy sú zverejňované projekcie, čo je raz za kvartál).
 • ECB rychle dohání Fed. Koncem příštího roku svou bilanci nafoukne o téměř bilion dolarů
  Jedna zajímavost k rozhodnutí Evropské centrální banky prodloužit kvantitativní uvolňování (QE) až do koce roku 2017. Vypadá to, že se díky němu bilance ECB poprvé od roku 2013 přehoupne (v dolarovém vyjádření) příští rok přes bilanci americké centrální banky. Ta od roku 2014 neroste a drží se v okolí 4,4 bilionu dolaru, což je zhruba čtvrtina amerického HDP. Bude-li ECB pokračovat v nákupech podle plánu, měla by být její bilance koncem příštího roku o 300 mld. větší než bilance Fedu. Už nyní bych si přitom tipnul, že ani toto nebude finální suma, protože je velmi pravděpodobné, že bude ECB ukončovat QE postupně stejně jako v minulosti Fed.
 • ECB sa blíži
  O 13:45 bude rozhodnutie o úrokovej sadzbe ECB, kde neočakávame prekvapenie a ponechanie...
 • ECB sa darí znižovať úroky na podnikateľské úvery, tie klesli na historické minimá
  Zámerom uvoľňovania ECB je znížiť dlhodobé úrokové sadzby a zvýšiť tým dopyt po nových úveroch. Tie tvoria banky zo vz...
 • ECB sa končí dovolenka
  Posledné týždne to čoraz viac vyzerá na definitívne politické fiasko.Neúspešné riešenie dlhovej krízy na spôsob Trojky...
 • ECB sa nepáčia zmeny dohôd politikov
  Euroval tiež s nižším ratingomPo tom, ako Francúzsko pri&sc...
 • ECB sa opäť vyhráža
  Spoločná mena včera zaznamenala ďalší pokles voči euru a to kvôli horším dátam nemeckého sentimentu PMI ako aj kvôli...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
CMS Forex
Tickmill
UFX
reklama
Dukascopy krypto