Sobota 20. duben 2024 17:06
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

ExxonMobil a Pfizer se svými hospodářskými výsledky a prognózami

01.02.2023 15:06  Autor: InvestCentrum  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Společnost Exxon se ziskem 56 miliard USD za minulý rok překonala rekordní zisk západních ropných společností.

Předpokládá se, že hlavní ropné společnosti překonají své vlastní roční rekordy díky vysokým cenám a rostoucí poptávce, čímž se jejich společný zisk dostal k hodnotě 200 miliard USD.

Výsledky společnosti Exxon velmi silně překonal tehdejší rekordní čistý zisk 45,2 miliardy USD, který vykázala v roce 2008, kdy cena ropy dosáhla 142 USD za barel, cca 30 % více než průměrná cena v roce 2022. Loňské zisky pomohlo zvýšit hluboké snížení nákladů během pandemie.

Kathryn Mikellsová, finanční ředitelka, řekla agentuře Reuters: „Celkový zisk a cashflow se meziročně docela velmi stouply“. „Takže to bylo opravdu kvůli kombinaci silných trhů, vysoké propustnosti, silné výrobě a opravdu dobré kontrole nákladů.“

Exxon uvedl, že ve 4. čtvrtletí způsobila ztrátu 1,3 miliardy USD neočekávaná daň EU, která začala platit v posledním čtvrtletí, a snížení hodnoty aktiv. Společnost Evropskou unii žaluje a tvrdí, že daň překračuje její zákonné pravomoci.

Bez započtení poplatků byl zisk za celý rok 59,1 miliardy USD. Těžba se oproti předchozímu roku zvýšila o cca 100 000 barelů ropy a plynu za den na 3,8 milionu barelů.

Neočekávané daně

Výsledky mohou připravit další konfrontaci s Bílým domem. Administrativa prezidenta Joea Bidena kritizovala minulý týden kvůli tomu, že vkládají peníze do výplat akcionářů, místo do produkce.

Společnost Exxon se pochlubila, že jeho cash flow z provozní činnosti se minulý rok dostalo na 76,8 miliardy USD, zatímco v roce 2021 to bylo 48,1 miliardy USD.

Kathy Mikells odporovala, že daně z neočekávaných zisků jsou„protiprávní a špatná politika“. Dodala: „Uvalit nové daně na zisky z těžby ropy „má opačný účinek, než jaký se snažíte dosáhnout“.

Společnost Exxon vykázala ve 4. čtvrtletí zisk bez započtení poplatků ve výši 14 miliard USD, o 60 % více než ve stejném období loňského roku, ale o skoro 25 % méně než v předchozím čtvrtletí, jelikož ceny ropy se snížily a některé provozy postihly výpadky kvůli chladnému počasí.

Výdaje na projekty

Výdaje společnosti Exxon na nové projekty v oblasti těžby ropy a zemního plynu se v loňském roce vrátily na 22,7 miliardy USD, což je o 37 % více než v předchozím roce.

Darren Woods, generální ředitel společnosti Exxon, řekl: „Proticyklické investice uskutečněné před pandemií a během ní, zajistily lidem energii a produkty, které potřebovali, když se ekonomiky začaly dávat dokupy“.

Výsledky společnosti předchází předpokládaným silným výsledkům společnosti Shell, které budou zveřejněny tento týden, a výsledkům společností BP a TotalEnergies, které budou zveřejněny příští týden.

Společnost Pfizer vydala v tomto týdnu výhled tržeb na rok 2023 ve výši 67 až 71 miliard USD, což představuje pokles oproti rekordním výsledkům z roku 2022.

Farmaceutická společnost za celý rok 2022 zaúčtovala 100,3 miliardy USD, historicky nejvyšší hodnota díky více než 50 miliardám USD z prodeje vakcín a antivirotik Covid.

Společnost Pfizer předpokládá, že tržby se v letošním roce sníží poklesnou až o 33 % oproti minulému roku, jelikož pandemie poleví a poptávka po jejím portfoliu vakcín Covid klesne. Letos očekává společnost tržby z prodeje vakcíny Covid ve výši 13,5 miliardy USD a vakcíny Paxlovid ve výši 8 miliard USD.

Pfizer očekává v letošním roce zisk 3,25 – 3,45 USD na akcii, je to asi 50% pokles oproti rekordním 6,58 USD z minulého roku. Minulý rok zaúčtovala společnost čistý zisk 31,4 miliardy USD, asi 43% nárůst oproti roku 2021.

Výsledky výrobce léků za 4. čtvrtletí z velké části naplnily očekávání analytiků. Společnost zaúčtovala za čtvrtletí čistý zisk ve výši skoro 5 miliard USD, 47% nárůst oproti stejnému období roku 2021. Za čtvrtletí se dostala společnost na tržby ve výši 24,3 miliardy USD.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Export za rok 2019 dosáhl rekordní hodnoty
    Prosincová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila schodkem 6,7 mld. Kč, což v porovnání s loňským prosincovým výsledek znamená pokles zhruba o 2 mld. Kč. Výsledek je zhruba v souladu s tržními očekáváními. Na konci roku klesl vývoz meziročně o 2,4 % a dovoz pak o 1,5 %, a to i přesto, že loňský prosinec měl o jeden pracovní den více než prosinec 2018. Opět tedy export klesal rychleji než import. Listopadový výsledek byl revidován o necelou miliardu nahoru na 11,0 mld. Kč. Meziroční propad o 5 mld. Kč zaznamenal přeshraniční obchod s motorovými vozidly. Naopak dovoz strojů či počítačů, elektronických a optických přístrojů zaznamenal meziroční pokles, což celkové bilanci pomohlo zmírnit prosincový schodek.
  • Expozice fondů se začátkem roku 2017 kloní spíše k energetice
    V průběhu posledních prosincových dní se hedgeové fondy odvracely od kovů a zemědělských futures směrem k energetice. Všech pět energetických futures zaznamenalo dlouhé čisté pozice minimálně na ročním maximu, zatímco pokračoval exodus z kovů, zejména zlata. Kombinovaná expozice klíčových plodin byla mělká a dlouhé pozice sektoru sojových bobů vyvažovaly krátké pozice pšenice a kukuřice.
  • Expozice na Rusko je po sankcích hlavní riziko. Po negativním úvodu se trhy zklidňují
    Západní země se o víkendu konečně odhodlaly k protiruským sankcím s velice citelným dopadem. Páteční dobrá nálada na trzích podpořená tehdy slabými opatřeními, sázkami na méně přísný Fed a možná i nadějí na jednání o příměří, je tedy pryč. Nově je tématem hlavně expozice na rubl a ruská aktiva, přičemž rizika jsou nejen cenového rázu. Sankce navíc vyvolávají otázku škod na západních ekonomikách a celkově velká nejistota doléhá na chuť investorů riskovat.
  • Expresní půjčky slaví úspěch
    Již několik let obohacují finanční trh nové, transformované půjčky, tzv. finské, podle země původu. Nabízené převážně...
  • Exprezident Klaus kritizuje finanční krizový plán Evropské komise
    Bývalý prezident Václav Klaus a jeho institut vyzvali vládu, aby nedovolila přijetí plánu Evropské komise na rozdělení peněz v souvislosti s řešením následků krize způsobené pandemií nového koronaviru. Uvedli to v prohlášení, které poskytli ČTK. Za plánem vidí prostředek k nové fázi centralizace Evropské unii či k posílení politické unie.
  • Extra navýšení důchodů o 300 korun mají zaplatit Facebook, Amazon, Apple. Zdanění technologických obrů ale stačit nebude, důchodový účet spadne do ještě většího deficitu
    Mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace, na kterém se včera večer dohodla koaliční rada ANO a ČSSD, chce ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová financovat z digitální daně. Zejména američtí technologičtí obři jako Facebook, Amazon, Apple či Google (resp. jeho mateřská společnost Alphabet) by tak zaplatili navýšení penzí o 300 korun.
  • Extrémně volatilní pátek na EUR/USD
    ISM (Institute for Supply Management; Institut řízení zásob) v USA dnes zveřejnil index nákupních manažerů za výr...
  • Extrémní dvoudenní růst Čezu (CEZ1.CZ) překonal klesající trendovou čáru v blízkosti úrovně 500 korun za akcii
    Také čtvrtá seance tohoto týdne na pražské burze skončila růstem. Index PX přidal 1,07 % a závěrečná cena dosáhla na 1009,51 bodů. Nad tisícibodovou úrovní se index obchodoval naposledy 5. března tohoto roku. Obchodované objemy dnes vystoupaly na 423,8 mil. Kč. Z českých blue chips jednoznačně vystupovaly akcie společnosti ČEZ (CEZ1.CZ; +3,35 na 493 Kč), které už druhý den v řadě rostly o více než 3 %. Od počátku týdne už společnost přidává 5,6 %. Mírnější růst nabídl bankovní sektor v čele s Komerční bankou (KOMB.CZ; +0,78 % na 642 Kč). Obstojně rostly také Moneta (MONET.CZ; +0,59 % na 68,30 Kč) a Erste bank (RBAG.CZ;+0,39 % na 662,20 Kč). Z nejvíce obchodovaných společností zaznamenaly pokles pouze akcie Philip Morris (TABAK.CZ;-0,27 % na 14 820 Kč).
  • Extrémní rozdíly v evropských podnikatelských náladách
    Takový rozdíl mezi podnikatelskými náladami v eurozóně dlouho nepamatujeme. Celková podnikatelská nálada v eurozóně (podle PMI) sice vystoupala na jedenáctiměsíční maxima (54,4 bodu), ale to výhradně kvůli výraznému optimismu v sektoru služeb (56,6 bodu), zatímco nad průmyslem se stahují mračna (45,5 bodu - 3letá minima. Rozdíly mezi indexy nákupních manažerů v průmyslu a ve službách jsou dokonce nejvyšší od roku 2009.
  • Extrémní růst, který přerušil obchodování, nevydržel. Merkelová se vyhýbá stimulu
    Volatilita na finančních trzích zůstává opravdu masivní. Včerejší propad na chvíli přerušil obchodování s americkými akciemi a přinesl jim extrémní ztráty. Dnes následoval naopak extrémní růst, díky kterému americké futures narazily na horní limit. Jenže o pár hodin nato je opět všechno jinak.
  • ExxonMobil i Chevron mají za druhé čtvrtletí hlubokou ztrátu
    Americké ropné koncerny ExxonMobil a Chevron vykázaly za druhé čtvrtletí hlubokou ztrátu. První z nich 1,1 miliardy dolarů (24,3 miliardy Kč), druhý 8,3 miliardy dolarů (183,3 miliardy Kč). V případě Exxonu je to navíc poprvé minimálně za 36 let, kdy má podnik ztrátu druhé čtvrtletí po sobě, uvedla dnes agentura Reuters. Pandemie nemoci covid-19 totiž citelně snížila poptávku po ropě i cenu suroviny.
  • Exxon Mobil odepíše majetek v hodnotě až 20 miliard dolarů
    Americký ropný a plynárenský gigant Exxon Mobil odepíše majetek v hodnotě 17 až 20 miliard dolarů (373 až 439 miliard Kč) a přikročí k výraznému snížení investičních výdajů. Oznámila to firma, která se nyní potýká s negativními dopady pandemie covidu-19 na poptávku a ceny.
  • Exxon Mobil v Evropě seškrtá 1600 pracovních míst
    Americká ropná společnost Exxon Mobile dnes oznámila, že ve svých evropských dceřiných společnostech seškrtá 1600 pracovních míst. V roce 2019 koncern zaměstnával kolem 75.000 lidí.
  • Exxon Mobil zklamal
    Největší veřejně obchodovaná ropná společnost na světě vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 1,68 miliardy dolarů, což je meziroční pokles o 39,6 procenta. Firma uvedla, že hlavním důvodem jsou mimořádné odpisy ve výši dvou miliard dolarů. Bez nich by podnik naopak překonal odhady, pomohly mu hlavně vyšší ceny ropy a nižší náklady. Zisk na akcii 41 centů proti zisku 67 centů před rokem.
  • EY: Ceny nových aut ve 2. čtvrtletí stouply o 2,3 procenta
    Ceny nových osobních aut vzrostly ve druhém čtvrtletí v porovnání se začátkem roku o 2,3 procenta. Za rok by tak současným tempem mohly vozy zdražit téměř o deset procent. Důvodem růstu výrazně nadinflačním tempem jsou legislativní požadavky na snižování emisí a povinnou výbavu. Vyplývá to z dat pravidelného cenového indexu poradenské společnosti EY.
  • EY: Provozní zisk předních světových automobilek loni prudce stoupl
    Přední světové automobilky v loňském roce prudce zvýšily své zisky, a to navzdory negativním dopadům nedostatku čipů a dalších součástek na jejich výrobní aktivity. Podle studie poradenské společnosti EY se loni souhrnný provozní zisk 16 největších světových automobilových koncernů zvýšil o 168 procent na 134 miliard eur (zhruba 3,3 bilionu Kč), napsala agentura DPA.
  • EY: Přes 60 % populace není schopno uspořit více než 5 tis. Kč měsíčně
    Kolik si Češi dokáží měsíčně odložit? Nejvyšší podíl (35 %) zaujímá skupina občanů, která uspoří či investuje jeden až pět tisíc korun měsíčně. Ovšem víc než čtvrtina (27 %) si dokáže odložit maximálně jeden tisíc korun měsíčně. Jen 18 % je pak schopno uspořit do 10 tisíc korun měsíčně.
  • E15: Škoda Auto kvůli dopadům záplav ve Slovinsku omezí výrobu
    Automobilka Škoda Auto přechodně omezí výrobu ve svých továrnách v Mladé Boleslavi a Kvasinách na Rychnovsku. Zdůvodnila to dopadem záplav ve Slovinsku na svého významného dodavatele. Napsal to dnes server E15.cz, podle kterého by omezení mohlo trvat dva týdny a redukce výroby se nedotkne plně elektrického modelu Enyaq. Automobilka informace nechtěla komentovat.
  • FAA a Boeing začali testovat 737 MAX
    Piloti a zkušební posádka amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) dnes zahájili první z testovacích letů Boeingu 737 MAX. Potvrdil to úřad FAA. Americký výrobce letecké techniky Boeing usiluje o novou certifikaci stroje. Letadla 737 MAX, až do loňska nejprodávanější model Boeingu, byla loni na jaře kvůli dvěma tragickým nehodách vyřazena z provozu. Testování má trvat tři dny. Akcie Boeingu včera večer připisovaly 10,4 procenta.
  • FAANG+ Index: Obchodujte nejvýkonnější technologické akcie přes futures
    FAANG je zkratka pro vysoce prosperující akcie technologických amerických společností: Facebook (FB), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Netflix (NFLX) a Alphabet/Google (GOOGL).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new