Sobota 20. duben 2024 13:10
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost
reklama
InstaForex ETF

Rozbřesk: Akcie oslavují technickou stagflaci, výnosové křivky invertují

02.08.2022 09:08  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zatímco akciové trhy podpořeny kvartálními zisky zakončily červenec ve velmi dobrém rozmaru, tak ladění zpráv z makroekonomické oblasti zůstává poměrně ponuré. Amerika se ocitla v technické recesi, Německo stagnuje a rovněž zprávy z Číny jsou mizerné. Zároveň s tím však inflační data nejsou rovněž povzbudivá.

Fedem preferovaný index jádrové inflace (PCE) vzrostl v červnu meziměsíčně o 0,6 %, což implikuje meziroční změnu 4,8 %. Pokud se přitom podíváme do zemí, které zveřejnily inflaci již za měsíc červenec, tak se situace zjevně nezlepšuje. Předběžné údaje za minulý měsíc z eurozóny či např. Polska sice ukázala, že díky nižším cenám benzínu sice celková meziroční inflace stagnovala, ale jádrová složka (inflace očištěná o ceny potravin a energie) opět zrychlila.

Přestože se celkový stagflační dojem z hlavních ekonomik na euro-atlantické ose nikterak nezměnil, tak výnosové křivky dramaticky zploštěly či v některých případech dokonce prohloubily svoji inverzi. Hlavní trhy dluhopisů tímto pohybem vysílají několik vzájemně provázaných signálů dohromady. Za prvé, obavy z neukotvených dlouhodobých inflačních očekávání jsou menší. Za druhé, počítejme se skutečnou (nikoliv jen technickou) recesí a ní navázaným nárůstem nezaměstnanosti. A za třetí, hlavní centrální banky v čele s Fedem sice možná ve zbytku roku doručí další utažení měnové politiky, avšak to již bude labutí píseň tohoto jestřábího tažení. Trh si přitom myslí, že již ve druhé polovině příštího roku dojde k obratu a oficiální úrokové sazby se začnou naopak snižovat.

Události tohoto týdne mohou přinést velmi zásadní konfrontaci tohoto názoru. Jednak se dostanou do hry důležitá americká konjunkturální data (index ISM, červencové údaje z trhu práce) a jednak budou ve hře centrální bankéři, když bude zvyšovat sazby Bank of England a vystoupí někteří vlivní jestřábi z Fedu (Bullard, Mesterová). Klidně se přitom může stát, že data nebudou nic moc, ale centrální bankéři si s ohledem na vysokou inflaci udrží svůj jestřábí kurz. V takovém případě sázka na inverzní výnosovou křivku bude ještě zajímavější.


*** TRHY ***

Koruna


Koruna nikterak nereagovala na překvapivě dobrý výsledek českého HDP zveřejněný v pátek ráno. Česká ekonomika si ve druhém kvartále připsala 0,2 % mezikvartálně a překvapila tak pozitivně nejen nás (odhad -0,2 %), ale zejména trh (-0,4 %) a ČNB - poslední zimní prognóza předpokládala pokles o 1,2 %. 

Páteční čísla jsou pro ČNB dalším lehce pro-inflačním faktorem. Někteří členové bankovní rady dokonce hovořili o tom, že by pro ně růst domácí poptávky mohl být argumentem pro úvahy nad zvyšováním úrokových sazeb (Eva Zamrazilová). V našem hlavním scénáři však v tuto chvíli počítáme v srpnu spíše se stabilitou sazeb s tím, že trhy a nové pro-inflační faktory “dotlačí” ČNB k dalšímu růstu sazeb na zářijovém zasedání (+50bps na konečných 7,5 %). Dodejme, že kromě toho však dnešní česká čísla za PMI, která zřejmě propadnou ještě hlouběji pod 50 bodů, mohou být další argumentem pro holubice v bankovní radě, aby i nadále akceptovaly hrozbu recese.

Eurodolar

Eurodolar dostal po čase k dispozici býčí signály z eurozóny, když páteční data jednak ukázala na překvapivý růst HDP ve druhém čtvrtletí (0,7 % mezikvartálně) a jednak inflace včetně jádrové složky v červenci dále zrychlila. Obojí dohromady značí, že ECB pravděpodobně zvedne sazby znovu o 50bps, což je pro euro dobrá zpráva.

Nový týden začínáme pohledem na podnikatelské nálady, kdy tím nejzajímavějším indexem může byla americký ISM z průmyslu. Eventuální propad k hranici 50 bodů může eurodolar posunout ještě výše.


 
 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbor amerického HDP: Firmy hlásia pokles investícií
    Dnes popoludní dorazil z USA HDP za prvý kvartál. V anualizovanom vyjadrení rástla ekonomika oproti posledným trom mes...
  • Rozbřesk: Addio SuperMario
    Poslední tisková konference Maria Draghiho komentujícího zasedání ECB měla být oslavná rozlučková párty s odcházející legendou, jež udržela pohromadě největší měnovou unii novodobé historie. Namísto toho však může být odchod patrně nejvlivnějšího centrálního bankéře posledních pěti či sedmi let zastíněn spory vně i uvnitř ECB o to, zda poslední expanzivní opatření vyšperkovaná rozjezdem dalších nákupů dluhopisů je opravdu zapotřebí a zdali v kombinaci s hluboce zápornými úrokovými sazbami nezpůsobí více škody než makroekonomického užitku.
  • Rozbřesk: Achillovy paty německé ekonomiky, ČSÚ odkryl strukturu tuzemského HDP
    Německá ekonomika podle posledních čísel po slušném prvním kvartále opět šlape na brzdový pedál. Slabé Ifo i PMI podle našeho nowcastu ukazují na mírný pokles HDP v druhém kvartále. Za celý rok by pak pravděpodobně růst jen těžko překonal 0,6-0,7 %. K odhadům je třeba přistupovat opatrně, protože zatím nemáme k dispozici žádná tvrdá data z průmyslu nebo z maloobchodu. I tak je ale jasné, že globální geopolitické napětí a rozšiřování fronty v obchodní válce z velkých hráčů postihuje nejvíce Německo. Právě Němci mají mezi velkými ekonomikami nejtěsnější vazbu průmyslu na globální obchod. A není tedy divu, že se právě zde výhledy přepisují nejčastěji směrem dolů a výnos německého bundu se pohybuje čím dál hlouběji pod nulou.
  • Rozbřesk: Akcelerace českých mezd v časech lockdownu?
    Na první pohled to sice vypadá, že se situace na trhu práce už vrací do předkoronových časů, když nezaměstnanost roste jen symbolicky, zatímco růst mezd zrychluje, ale toto zdání přece jen trochu klame.
  • Rozbřesk: Akcie a euro opět posilují a může jim pomoci i dnešní index Ifo
    Zdá se, jako by kryptoměny v posledních týdnech žily jako správná spekulativní aktiva pouze komenty tržních “celebrit”. Bitcoinu v posledních týdnech pořádně “zatopil” Elon Musk, který zmínkami o vysoké energetické náročnosti bitcoinu poslal hlavní kryptoměnu za poslední měsíc dolů skoro o 50%. Včera pak volný pád (alespoň načas) zastavil investiční guru Ray Dalio z Bridgewaters, který otevřeně řekl, že by daleko raději vlastnil bitcoiny než vládní dluhopisy.
  • Rozbřesk: Akcie jako na horské dráze aneb návrat vysoké volatility
    Trhy zažívají návrat extrémní volatility. Včera americký akciový index Dow Jones ztrácel pod tlakem padající ropy a strachu z obchodních válek po zatčení čelní představitelky Huawei přes 700 bodů. Ke konci seance ovšem své ztráty nakonec skoro smazal, když se v tisku objevily zprávy, že Fed pod tlakem ekonomických nejistot a tržní volatility nakonec zvažuje zvolnění tempa utahování měnové politiky v příštím roce. Dnes bude v tomto ohledu důležité sledovat nová čísla z pracovního trhu, a to především dynamiku mezd. Pokud mzdy budou dále zrychlovat nad 3 %, nebudou trhy možná věřit, že si Fed od utahování měnové politiky odpočine na dlouho.
  • Rozbřesk: Akcie lámou rekordy, vydrží jim “radost z vakcíny”?
    Do nového roku vkládají trhy velká očekávání. Investoři na očkování a konec pandemie na straně jedné a na masivní měnové a rozpočtové stimuly na straně druhé. Jakoby stranou zůstávají zrychlující nové přírůstky nakažených, které se pravděpodobně ještě zakousnou do hospodářského růstu na začátku roku 2021.
  • Rozbřesk: Akcie mají našlápnuto k nejsilnějšímu startu roku za 30 let
    Tento týden bude v řadě zejména evropských zemí stále ve znamení Velikonoc. I tak dění na trzích může být zajímavé. Akciové trhy mají nakročeno k extrémně dobrému začátku roku, který řadu investorů překvapil. Zisky akcií v USA za první čtyři měsíce jsou v tuto chvíli nejvyšší za posledních třicet let. To je ve světle řady geopolitických nejistot, německé průmyslové recese a klopýtání Číny až překvapivá dávka optimismu. Americký akciový index S&P 500 je od začátku roku vzhůru o více než 15 %, zatímco čínské indexy skoro o 30 %. Akciový investoři mají tak značnou důvěru ve schopnosti centrálních bank - jak Fed, tak ECB předvedly holubičí obrat, který nalil krev do žil nejen akciovým investorům, ale i řadě rozvíjejících se trhů. Současně panuje přesvědčení, že čínská komunistická strana bude dál zvládat balancovat na napjatém laně a podporovat přeinvestovanou ekonomiku novými úvěry.
  • Rozbřesk: Akcie opatrně dobývají nové rekordy
    Konec týdne byl ve znamení velké úlevy z klesajícího geopolitického napětí. Jasný mandát pro Borise Johnsona výrazně snižuje nejistotu spojenou s brexitem alespoň pro nejbližší měsíce. A současně s tím světlo světa spatřila první fáze americko-čínské obchodní dohody. Ve zkratce je o tom, že se Čína zavázala nakupovat ve velkém americké výrobky.
  • Rozbřesk: Akcie oslavují technickou stagflaci, výnosové křivky invertují
    Zatímco akciové trhy podpořeny kvartálními zisky zakončily červenec ve velmi dobrém rozmaru, tak ladění zpráv z makroekonomické oblasti zůstává poměrně ponuré. Amerika se ocitla v technické recesi, Německo stagnuje a rovněž zprávy z Číny jsou mizerné. Zároveň s tím však inflační data nejsou rovněž povzbudivá.
  • Rozbřesk: Akcie pod palbou, Apple táhne trh dolů. Co trh řekne na středeční čínská čísla?
    Akciovým trhům opět není do zpěvu. Říjnový propad indexů byl nejhorší za posledních sedm let a zdá se, že se stabilizací mají trhy stále problém. Včera americké akcie ztratily přes 2 %. Padají především technologické tituly a akcie s expozicí na rozvíjející se trhy, zejména pak na Čínu - “první na ráně” z velkých společností tak zůstal opět Appel, který ztratil přes 5 %.
  • Rozbřesk: Akcie pod “palbou”. Co může změnit Fed a koruna odepsala část zisků
    Strach z inflace zavedl v uplynulém týdnu akciové trhy doprostřed “minového pole” - akciový index S&P 500 v pátek v závěrečném výprodeji ztratil 1,9 % a za celý týden skoro 6 %. To je nejhorší týdenní ztráta od března 2020 - chvíle, kdy startovala pandemie COVID 19. Nyní jsou ale důvody výprodejů jiné, je to na prvním místě obava z inflace a rychlého zvyšování amerických sazeb. A i proto bude v tomto týdnu ostře sledováno první letošní zasedání amerického Fedu.
  • Rozbřesk: Akcie s napětím čekají na Fed, v centru pozornosti utahování měnové politiky
    Akciové trhy se pokouší druhý den o stabilizaci, ale zdá se, že najít „pevnou” půdu pod nohama nebude tak lehké. Včera S&P 500 ve volatilní seanci opět ztratil (0,6 %) a index strachu (VIX) vyskočil na nejvyšší hodnoty od ledna 2021. Hlavním motorem strachu zůstává covidem nastartovaná inflace a dopad do politiky amerického Fedu, na jehož zasedání dnes trhy napjatě čekají.
  • Rozbřesk: Akcie zažily dobrý týden, sázky na “měkké přistání” se však zdají být předčasné
    Riziková aktiva v čele s akciemi zažila relativně dobrý týden. V pátek šly americké akciové trhy vzhůru o více než 3 % (necelých 6,5 % za týden) a to nehledě na slabší čísla, negativní vývoj na Ukrajině (postup ruských vojsk) a další nárůst cen plynu a elektřiny na evropských trzích (za poslední týden). Hlavním důvodem radosti akcií byl v uplynulém týdnu pokles výnosů na dluhopisových trzích spojený se sázkami na opatrnější růst úrokových sazeb. Americké dvouleté výnosy poklesly za posledních čtrnáct dní z 3,70 % o více než 40 bps, eurové ještě výrazněji - z okolí 2 % na 1,50 %. Stačí to k trvalé úlevě? Pravděpodobně těžko.
  • Rozbřesk: Akciové trhy i středoevropská měny odclonily blízko-východní napětí, euro by mohlo rozšířit zisky
    Česká koruna se díky příznivému globálnímu sentimentu posunula až pod úroveň 25,30 EUR/CZK, což jsou nejsilnější hodnoty od dubna 2018 (25,23). Právě tyto úrovně by měly fungovat jako další přirozená technická bariéra, kterou se investoři mohou v nejbližších týdnech pokusit otestovat.
  • Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
    Druhá vlna pandemie je realitou na čím dál větším počtu míst v Evropě – rychlé přírůstky případů vidí zejména Francie, Španělsko a Belgie. Ovšem i v relativně klidném Německu nervozita roste – Angela Merkelová včera na uzavřeném jednání ministerstva mluvila o tom, že do Vánoc mohou Němci vidět až 19 tisíc nových případů denně.
  • Rozbřesk: Akční prognóza ČNB - slabší růst & vyšší sazby
    Ač bylo listopadové zasedání bankovní rady delší než obvykle, ke zvýšení úrokových sazeb nakonec nevedlo. Stejně jako v září se pro zpřísnění měnové politiky našly jen dva hlasy, zatímco většina bankéřů ve světle přetrvávajících rizik a nejistot zahraničního původu zvolila taktiku vyčkávání. Hlavní úroková sazba ČNB tak i nadále zůstává na úrovni dvou procent, nicméně k vyšším sazbám se nejspíše stočí i příští debata centrálních bankéřů. Už proto, že k tomuto kroku je bude dál „nabádat“ nová prognóza předpokládající zhruba blízké dvojí zvýšení sazeb, které má ovšem už v polovině příštího roku vystřídat jejich rychlé snižování. A to dokonce možná až pod současnou úroveň. Nová prognóza je tedy ještě více akční než ta minulá, a tak si nepochybně zaslouží i větší pozornost finančních trhů.
  • Rozbřesk: Aktivita ve firmách se začíná vzpamatovávat, k dobrým časům je ale hodně daleko
    To nejhorší je za námi, ale vyhráno zdaleka není. Asi tak nějak by se daly shrnout včera zveřejněné květnové indexy nákupních manažerů za eurozónu. Nový výsledek potvrdil, že dubnová čísla byla (prozatím) naprostým dnem firemní aktivity a ekonomika se začíná pomalu vzpamatovávat s tím, jak opadávají restrikce a podniky ukončují nucené i dobrovolné odstávky. Celkový kompozitní PMI vyšplhal z předchozích 13,6 na 30,5 bodu, avšak k neutrální padesátkové hranici zbývá ještě extra velký kus cesty. A totéž vlastně platí i pro všechny zveřejněné dílčí subindexy, tedy pro výrobu, nové zakázky i zaměstnanost nebo pro jednotlivé země, jejichž předběžné výsledky byly včera rovněž zveřejněny.
  • Rozbřesk: Aktivita v průmyslu jako pohled z útesu a Saúdové drtí trh s ropou
    Včerejší den byl doslova nabytý domácími ekonomickými událostmi. Ranní indexy nákupních manažerů v průmyslu (PMI) ukázaly, v jak se tuzemské firmy cítily těsně po zavedení nouzového režimu. Index propadl na 41,3 (z předchozích 46,5), což na první pohled nevypadalo až tak strašně. Zvlášť když si vzpomeneme na situaci po pádu banky Lehman Brothers, kdy se PMI dotklo dokonce třicítky. Na druhou stranu šlo teprve o začátek současné koronavirové krize, kdy teprve automobilky začaly oznamovat krátkodobé odstávky, které už některé z nich začaly prodlužovat.
  • Rozbřesk: Aktuální vývoj české ekonomiky nelze považovat za zklamání
    Konečně jsme se včera dočkali podrobných výsledků české ekonomiky za druhý kvartál. Nakonec se ukázalo, že si hospodářství vedlo přece jen o trochu lépe, než indikoval bleskový odhad (+1 % vs. 0,6 %), nicméně stále jde o výrazně slabší výsledek ve srovnání s většinou zemí Unie. Slabší bylo nicméně toto číslo ve srovnání s odhadem ČNB, která předpokládala 1,7 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader