Pátek 19. srpen 2022 12:45
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
InstaMarkets
reklama
Dukascopy forex
reklama
InstaMarkets

Jak limitovat své ztráty při ekonomické krizi?

01.08.2022 09:48  Autor: Purple Trading  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Slavné přísloví říká, že po bitvě je každý generál. To platí i u investování a v době ekonomické krize dvojnásob. Pravděpodobně každý investor si někdy zpytoval svědomí, že danou akcii neprodal včas a nevyhnul se tak velkým ztrátám. S odstupem času je jednoduché říci, jak se měl investor zachovat, aby za krize výrazně neprodělal. Načasovat trh je však velmi náročné. Podívejme se tak na několik strategií, které mohou limitovat výši investorovy ztráty či dokonce vést k potenciálnímu zisku během ekonomické krize.

Hedging jakožto metoda zajištění se proti ztrátám

Používají ji jak retailoví obchodníci tak nadnárodní korporace a finanční instituce. Jejím cílem je zmírnit potenciální rizika, plynoucí například z ekonomických krizí, a ochránit tak své investice. Řeč je samozřejmě o hedgingu, tedy metodě, při které investor drží pozice na aktivech/kontraktech, které proti sobě mají inverzní vztah - tedy když jeden instrument stoupá, druhý klesá a naopak.

Zatímco značnou výhodou hedgingu je schopnost investora aktivně snižovat rizika, a díky tomu být připraven na nepříznivý tržní vývoj, “daň” v podobě nižších potenciálních výdělků, se může některým jevit jako nevýhoda. Přecejen se tady bavíme o investování do dvou protichůdných instrumentů, takže značný obchodní úspěch na jednom bude vždy doplněn o mírně hořkou pachuť způsobenou ztrátou na druhém. Jenže tak to zkrátka u pojištění, kterým hedging v podstatě je, chodí.

CFD na index VIX a S&P 500

O indexu VIX, který měří strach a volatilitu na americkém akciovém trhu, jsme již psali zde. Okrajově jsme také zmínili, že index VIX je možno využít jako hedging při investici do amerických akcií nebo přímo indexu S&P 500. Mezi indexy VIX a S&P 500 totiž platí inverzní vztah - v okamžiku kdy americké akciové indexy rostou a výhled do budoucna je také pozitivní, bude index VIX klesat. V okamžiku negativního výhledu způsobeného blížící se recesí nebo geopolitickou nestabilitou pak index VIX zpravidla roste. Je nutno připomenout, že VIX je výhledový index - neměří tak aktuální strach a volatilitu, ale pouze tu očekávanou.

Obchodníci tak mohou využít práve onoho inverzního vztahu jako určité formy hedgingu, nebo spekulace. Ideálním nástrojem pak jsou futures kontrakty na VIX, které je možné obchodovat pomocí CFD, opcí nebo ETF fondů.

Praktická ukázka: COVID řádí na amerických trzích (březen 2020)


Pojďme se podívat na příklad z nedávné historie. V březnu 2020 došlo na amerických akciových indexech po propuknutí koronavirové pandemie k výrazným korekcím. Vše “vyvrcholilo” v pondělí 16. března, kdy dokonce index S&P 500 poklesl o téměř 13 %, index VIX naopak vytvořil historický rekord uzavírací ceny přes 80 bodů. Na grafu níže je vidět D1 graf indexu VIX, který od 22. února poměrně výrazně rostl. I s pozdějším načasováním trhu tak měli obchodníci dost času zajistit se proti výrazným ztrátám nákupem CFD nebo call opce na VIX.

VIX graph purple trading mt4
Graf č. 1: Index VIX v platformě MT4 na časovém rámci D1

Díky futures kontraktu na S&P 500 lze využít při očekávání krize i tento slavný americký akciový index. Tradeři tak mohou podobně jako u indexu VIX obchodovat CFD, opce či ETF fondy. Oba zmíněné instrumenty (S&P500 a VIX index) jsme začali nedávno nabízet právě ve formě futures, klienti Purple Trading tak mají možnost využít je k hedgingu v případě, že nervozita na trzích začně růst. Podívejte se na obchodní specifikace S&P500 a VIX futures.

Hedging poklesu na trzích v prvním pololetí 2022


Pro další výrazný pokles na akciových trzích nemusíme chodit příliš daleko - první pololetí roku 2022 bylo totiž pro americké akcie jedním z nejhorších v historii, když index S&P 500 poklesl o více než 20 %. Portfolia mnoha dlouhodobých investorů tak utržila velké rány. Nemuselo tomu tak však být v případě vhodného hedgingu, například pomocí shortování indexu S&P 500 přes CFD. Ty je možné využít u většiny světových akciových indexů, které jsou také součástí nabídky Purple Trading.

S&P500-mt4-graph-purple-trading
Graf č. 2: Index S&P 500 v platformě MT4 na časovém rámci D1

Hedging pomocí zlata

Jako poměrně zajímavá forma hedgingu se v dobách ekonomické krize nabízí zlato, popřípadě akcie těžařů zlata. Zlato je totiž dlouhodobě známé jako “bezpečný přístav” - tedy aktivum, kam investoři přesouvají své prostředky v dobách nejistoty. Neznamená to však, že byste měli ihned koupit zlaté cihličky. Se zlatem se pojí také několik nevýhod, nenese totiž žádný pravidelný výnos a jeho skladování může některé investory odradit. Rozhodně také neplatí, že pokud začíná ekonomická krize, tak cena zlata ihned poroste. Podobně jako jiná aktiva je i zlato ovlivňováno řadou faktorů a není krize jako krize.

Praktická ukázka: Opět březen 2020, tentokrát však se zlatem


Podívejme se však opět na situaci z roku 2020, kdy s akciovými trhy výrazně zamával koronavirus. Zlato prošlo v březnu také poměrně výraznou korekcí, když jeho cena spadla ze 1 700 USD/tr. unci na přibližně 1 500 USD/tr. unci. Zlato však velmi rychle získalo druhý dech a do srpna vytvořila nová historická maxima, když atakovalo hranici 2 100 USD/tr. unci. Akciový index S&P 500 za stejné období stihl jen vymazat ztráty a navrátil se na podobné hodnoty, jako byly na konci února. Vhodně načasovaný nákup opcí nebo CFD na zlato tak může výrazně omezit případné ztráty z investic do akcií při krizi.

Gold-graph-mt4-purple-trading
Graf č. 3: Zlato v platformě MT4 na časovém rámci D1


Analytici se shodují - další krize může být za rohem

Ekonomika funguje v cyklech a příchod krize je tak nevyhnutelný. Otázkou samozřejmě zůstává, kdy k tomu dojde a jak vážné budou následky. Pokud chcete na krizi být připraveni a zahedgovat své pozice, všechny výše zmíněné instrumenty najdete v nabídce Purple Trading. Přejeme úspěšné obchodování!
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak je důležité míti průmysl
  Česká průmyslová výroba odolává koronavirovému šoku ze všech sektorů ekonomiky nejlépe a dokonce lépe, než se očekávalo. V říjnu, v době nouzového stavu, si průmysl po sezónním očištění připsal 3 % meziměsíčně a v meziročním srovnání po zohlednění jednoho chybějícího dne byl o 1,3 % vyšší. Po zohlednění všech sezónních faktorů si připsal celé 1 % meziročně, největší přírůstek od května 2019!!! Přitom v září průmysl byl ještě o 2 % pod loňskou úrovní. Dalším velkým úspěchem je, že v říjnu překonal jarní propad a vyšplhal se na předkoronavirové úrovně! V porovnání s únorem 2020 je průmyslová výroba o 1,9 % vyšší!
 • Jak je na tom cena zlata
  V poslední době jsme mohli zaznamenat protichůdné zprávy. Jedna z nich hlásá, že cena zlata je nejvyšší za poslední 4 měsíce. Jiná mluví o oslabení zájmu o zlato.
 • Jak je na tom Facebook pět let po svém IPO?
  Akcie společnosti Facebook sice po zveřejnění výsledků za první čtvrtletí tohoto roku oslabily, pesimismus ale není namístě. Ano, Facebook varoval, že letos znatelně zpomalí tempo růstu tržeb, protože k uživatelům už nelze nadále pumpovat další a další reklamu. Mark Zuckerberg se ale může spolehnout, že částečně to vyváží Instagram. Podle Morgan Stanley dosáhnou příjmy z reklamy na této aplikaci jen letos 3,6 miliardy dolarů. Facebook se navíc snaží o další pokrok v oblasti videí, aby k sobě mohl přetáhnout peníze, které zatím proudí do televizní reklamy.
 • Jak je na tom Tesla
  Morgan Stanley je přesvědčen, že společnost Tesla je velký podnik. Pokud by nastaly nějaké potíže, americká vláda by z...
 • Jak je to letos s dividendami?
  Na Pražské burze je hned několik společností, které vyplácejí slušnou dividendu. Jak to ale bude letos, kdy je hospodaření společností, obchodování a výplata ovlivněna pandemií a z ní vyplývající situací?
 • Jak Johnson přitížil i Draghimu - komentář k zítřejšímu zasedání Evropské centrální banky
  Chaos nad chaos. I tak lze vystihnout uplynulý týden v britské politice. Premiér Boris Johnson během něj vršil porážku nad porážku. Nic zásadního neprosadil. Pravděpodobnost tvrdého brexitu ke konci příštího měsíce proto v uplynulých sedmi dnech dramaticky spadla. To zajímá i evropské centrální bankéře, kteří už zítra přelomově rozhodnou o tom, jak se eurozóna popasuje s ekonomickými riziky, která se už delší dobu vrší jako Johnsonovy porážky. Tvrdý brexit je přitom centrálním bankéřům rizikem klíčovým.
 • Jak jsou bankovky a mince špinavé?
  Peníze v hrsti vyvolávají nejen pocit blaženosti, ale v dnešní situaci, v souvislosti s pandemií koronaviru, přináší rovněž obavy z přenosu nevítaných mikroskopických hostů. Do jaké míry jsou tyto obavy o naše zdraví na místě? Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla na pravou míru, že nikdy neinformovala o tom, že bankovky a mince přenášejí koronavirus, pouze doporučila, že po kontaktu s hotovostí je žádoucí umýt si ruce a nedotýkat se obličeje.
 • Jak komodity ovlivňují inflaci?
  Inflace se zdála být po mnoho let mrtvé téma. Centrální banky se delší dobu snažily stimulovat růst cen, zejména prostřednictvím stimulace růstu mezd. Inflační cíle byly více než splněny, bohužel především prostřednictvím nabídkových faktorů. Někdy je těžké odpovědět na otázku, zda je vysoká inflace způsobena růstem cen komodit, nebo spíše vysoká inflace způsobuje růst cen komodit (ve snaze investorů se proti vyšším cenám zajistit). V současné době můžeme zcela jednoznačně konstatovat, že rostoucí ceny komodit způsobily všudypřítomné zdražování produktů. V tomto článku se podíváme na spotřebitelské ceny a jednotlivé skupiny komodit v USA a Eurozóně.
 • Jak koronavirus zasáhne českou ekonomiku? Způsobí tu propouštění?
  Zpomalení čínské ekonomiky o jeden procentní bod vyvolává zpomalení ekonomik střední a východní Evropy v rozsahu od 0,25 do 0,3 procentního bodu, vyplývá z výpočtu České národní banky. Pokud by tedy například šíření nákazy koronavirem vedlo ke zpomalení čínské ekonomiky z šesti- na pětiprocentní roční růst, tj. o jeden procentní bod, Česko musí počítat s tím, že neporoste tempem 2,2 procenta, nýbrž tempem 1,9 procenta.
 • Jak kryptoměny narušují tradiční finance?
  Když Satoshi Nakamoto v roce 2009 spustil Bitcoin, stal se z něj software s otevřeným zdrojovým kódem (OSS). To znamená, že veškerý kód, díky němuž první světová kryptoměna funguje, může kdokoli libovolně používat.
 • Jak Macronovo vítězství ovlivní euro?
  Francie rozhodla: prezidentem byl na druhé funkční období znovu zvolen proevropský centrista Emmanuel Macron. Co to znamená pro evropskou měnu?
 • Jak moc je koruna překoupená?
  Málokdo pochybuje o tom, že koruna bude v dlouhém období posilovat. Co se však stane bezprostředně po vypnutí intervencí zůstává otevřenou otázkou. V krátkém období bude klíčové, jak moc si před exitem trhy vsadí na silnou korunu. Podle posledních čísel se zdá, že to trochu přehánějí.
 • Jak moc jestřábí signál vyšle Fed při rostoucím předvolebním napětí?
  Pohled na prudce oslabující mexické peso, které se stalo synonymem tržního strachu z prezidentování Donalda Trumpa, potvrzuje, že téma amerických voleb se rozehrálo opět naplno. Nejen, že tak zastiňuje další důležitá data jako například včerejší index ISM, ale dokonce vrhá stín i na právě probíhající zasedání Fedu. Za jiných okolností by totiž jednání FOMC bylo co do důležitosti jasně nejtěžším kalibrem, neboť zvýšení úrokových sazeb se blíží.
 • Jak moc zatřásla delta varianta důležitými americkými daty?
  Ani nejvyšší inflace v eurozóně za posledních deset let ani slabší americká data včera nepřinesly nárůst volatility na eurodolarovém trhu. Dnes přijdou na řadu americká čísla silnějšího kalibru - ADP report z trhu práce a index podnikatelské nálady v průmyslu ISM. V obou případech se obáváme, že s ohledem na šířící se delta variantu koronaviru v USA, mohou obě statistiky trh zklamat a dolar na čas oslabit.
 • Jak moc zdraží elektřina a plyn, odpoví experti v pořadu Naše Česko
  Co je důvodem zdražování elektřiny a plynu a jak moc ceny energií na podzim porostou? V Evropě se navíc objevuje hrozba plošných blackoutů, které mohou připravit o elektrický proud miliony domácností. Jak reálná je tato hrozba pro Česko? V pořadu Naše Česko odpoví experti Václav Bartuška a Petr Kusý v 17:30 na TN LIVE.
 • Jak mohou slabší data dopadnou na americký trh s bydlením?
  Realitní trh v USA si teoreticky vede velmi dobře. Ceny dřeva rostou na historická maxima mnohdy až do abstraktních úrovní. Guvernér Fedu Powell včera také mluvil o realitním trhu. Zmínil nízkou nabídku a vysokou poptávku, což vede k výraznému nárůstu cen.
 • Jak může fungovat anonymní kasino založené na kryptoměnách?
  Představa zcela anonymního kasina byla ještě před několika lety naprosto nereálná. Nicméně, v současnosti již existuje řada kasin založených na kryptoměných, z nichž je alespoň jedno zcela anonymní.
 • Jak může přejmenování Facebooku na Meta ovlivnit MANU a jiné altcoiny
  Decentraland, decentralizovaná platforma 3D virtuální reality fungující na principu blockchainu Etherea, zaznamenala 31. října nárůst tokenu MANA na cenové maximum 4,11 dolarů.
 • Jak může stagflace ovlivnit hospodářské výsledky podniků
  ,,Rizika stagflace rostou. ECB právě snížila výhled hospodářského růstu na letošní rok na 3,7 % a zvýšila prognózu inflace na 5,1 %. To bude pro některé akcie (nikoli však pro většinu) obtížné prostředí. Vyšší inflace a následné vyšší úrokové sazby snižují ceny, které jsou investoři ochotni za akcie zaplatit. Nejdramatičtěji se to letos projevilo u nejdražších technologických segmentů trhu. Zatímco nižší hospodářský růst a rostoucí vstupní náklady mohou snižovat ziskové marže. To způsobilo, že diskreční spotřebitelská odvětví, jako jsou automobilový průmysl, oděvní průmysl a maloobchod, patří v letošním roce k těm s nejhoršími výsledky.
 • Jak může zvýšení sazeb centrální bankou zvýšit zájem o kryptoměny?
  Již šestý měsíc se světová ekonomika neustále propadá do úplné krize, kterou účinně urychlují další faktory. I když vezmeme v úvahu katastrofální důsledky války na Ukrajině, byla to koronavirová krize, která se stala hlavním katalyzátorem obtížné ekonomické situace. V důsledku politiky kvantitativního uvolňování přesáhl na konci roku 2020 globální dluh 225 % celosvětového HDP a vládní dluh USA 99 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading akcie CFD