Pátek 19. duben 2024 23:57
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader

Žijete od výplaty k výplatě, a přesto si chcete dávat peníze stranou? Stačí se zbavit zlozvyků a můžete mít rázem navíc více než 3000 korun

14.07.2022 09:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk


Každý by měl mít finanční rezervu nejen na větší výdaje v budoucnu, ale třeba i na přilepšení k důchodu nebo na dobrou školu pro děti. Otázkou je, kde na to vzít peníze, když člověk netrpělivě čeká na každou výplatu. Odpověď nemusí být složitá. Pokud se člověku podaří omezit zlozvyky nebo zbytečné výdaje, například alkohol nebo cigarety, rázem mu v rozpočtu zbude v průměru více než 3000 korun měsíčně. Vyplývá to ze struktury aktuálního spotřebního koše, který zveřejňuje Český statistický úřad.

Spotřební koš počítá s podílem jednotlivých druhů zboží a služeb na celkových výdajích průměrného obyvatele ČR. Vezmeme-li v úvahu člověka, kterému nezbývá nic stranou, protože utratí celý svůj plat (nyní v průměru 37 929 Kč), zjistíme, že zatímco například za jogurty utratí v průměru 137 korun, za tvrdý alkohol to je přes 537 korun a lahvové pivo vytáhne z peněženky dalších 483 korun. Cigarety ubírají z měsíčního rozpočtu člověka v průměru 1814 korun.

Průměrné výdaje Čechů na vybrané zboží a služby

Pekárenské výrobky; obiloviny

1075 Kč

Maso

1605 Kč

Mléko, sýry a vejce

1131 Kč

Jogurty

137 Kč

Ovoce

493 Kč

Zelenina

556 Kč

Káva, čaj a kakao

251 Kč

Bydlení, voda, energie, paliva

10141 Kč

Doprava

3933 Kč

Pošty a telekomunikace

1237 Kč

Rekreace a kultura

3091 Kč

Restaurace, kavárny a podobná zařízení

1488 Kč

Minerální vody, nealkoholické nápoje, ovocné a zeleninové šťávy

385 Kč

Destiláty a likéry

537 Kč

Víno

465 Kč

Pivo

483 Kč

Tabák

1814 Kč

Cigarety

1560 Kč


Poznámka: Výpočet vychází ze spotřebního koše pro rok 2022 zveřejněného Českým statistickým úřadem a z průměrné mzdy v prvním čtvrtletí roku 2022.

„Jde o průměrné výdaje, u každého se budou mírně lišit. Pokud někdo vykouří denně krabičku kvalitnějších cigaret, stojí to rodinný rozpočet 3600 korun měsíčně, jiný člověk utratí více za pivo. Vždy je však dobré si z výplaty něco odložit a neutratit vše. Nejlépe je omezit ty výdaje, které nejsou nezbytné,“ upozorňuje Anna Kortusová, analytička Portu.cz.

Šetřit lze i jinak

Kromě zlozvyků existují i další výdaje, které lze poměrně snadno omezit. Podle statistického úřadu například průměrný Čech utratí za minerální vody a slazené nápoje téměř 385 korun měsíčně. Pokud dá čtyřčlenná rodina přednost pitné vodě z kohoutku, může ušetřit 1500 korun.

Zejména ve větších městech, kde jsou restaurační služby dražší, lze výrazně ušetřit i na stravování. Jídlo z domova přihraje do rodinného rozpočtu i stovku denně, pokud už musíme do restaurace, výběrem z denního menu a vynecháním nápoje můžete získat nejméně 50 korun. Takto můžete ušetřit tisícovku měsíčně. A netřeba zdůrazňovat, že v době rekordních cen pohonných hmot vyděláte, pokud vyměníte auto za hromadnou dopravu.

Jak naložit s úsporami

Každý by si měl vytvořit finanční polštář, ze kterého by mohl jednoduše čerpat peníze v případě nenadálé události. Takový nouzový fond by měl mít výši asi třech měsíčních platů.  Peníze navíc je nutné investovat, protože se dlouhodobě zhodnocují lépe než na bankovním účtu. Důležitá je trpělivost a pravidelnost. Finanční trhy nevyhnutelně procházejí výkyvy, obdobími růstu a poklesů. Právě pravidelné investování eliminuje rizika spojená se špatnými časy. A naopak umožňuje investorům využívat levnější nákupy v době, kdy se trhům nedaří, jako je to třeba teď.

„Představme si, že 3000 korun, které průměrný Čech utratí za alkohol a tabákové výrobky, si místo toho každý měsíc odkládá stranou. Pokud je bude investovat po dobu 20 let do středně rizikového portfolia, může mít při dosavadní výkonnosti trhů na konci více než 1 200 000 Kč. V nejdynamičtějším případě by to byly při neutrálním scénáři 2 milióny korun,“ říká Anna Kortusová.


Pravidelně v Česku investuje podle výzkumu pro společnost Portu konaného v zimě 2022 polovina lidí. Průměrný vklad je pak 2000 korun. „Každý by měl investovat především podle svých možností. Neexistuje ideální částka, je vhodné investovat peníze, které v rodinném rozpočtu aktuálně nechybí. Není třeba úzkostlivě počítat každou korunu, ale myslet na budoucnost,“ dodává Anna Kortusová z Portu.cz.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Žiadne zmeny ohľadom lockdownov z Číny
    Očakávaná tlačová konferencia Čínskej štátnej rady dopadla sklamaním. Napriek niektorým mediálnym špekuláciám o tom, že Rada môže oznámiť zmiernenie obmedzení Covid, nebolo urobené žiadne zásadné oznámenie. Čína urýchli očkovanie starších ľudí (nad 80 rokov). Dôležitým faktom je, že čínski predstavitelia uviedli, že podľa ich názoru verejné pobúrenie nie je o obmedzeniach ako celku, ale o „univerzálnom prístupe k obmedzeniam“. To by mohlo naznačovať, že Čína prejde k cielenejším opatreniam, no jasné oznámenie nebolo vydané, takže ide len o špekulácie.
  • Žiadny Lehman 2.0, ale GReštart
    Môj komentár do printu (a aj na web) SME k víkendovým udalostiam v Grécku: Syriza dostala cez víkend silný mandát od voličov...
  • Žiadny lockdown v Nemecku? DE30 rastie🔼🔼
    Nedávno sa objavili informácie, že vládna koalícia v Nemecku (SPD, Zelení a FDP) odmietla Merkelovej návrh na zavedenie lockdownu v krajine. Za zmienku stojí, že Merkelová rezignuje na svoju funkciu.
  • Žiadosti o podporu v USA nečakane vzrástli
    Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu, bol v týždni končiacom sa 14. Novembra na úrovni 0,742 milióna, v porovnaní s 0,711 milióna v predchádzajúcom týždni. Dnešné dáta prekonali trhové očakávania na úrovni 0,707 milióna. Ide o piaty týždeň po sebe s žiadosťami o podporu pod hladinou 800 tis. Dnešné dáta však stále zostávajú vysoko nad hladinou 665 000, ktoré boli zaznamenané na vrchole veľkej recesie v marci 2009.
  • Žiadosti o podporu v USA prekonali 2.4 milióna
    Žiadosti o podporu v USA skončili na úrovni 2,438 milióna, v týždni, ktorý sa skončil 16. mája, čím sa celkové žiadosti o podporu zvýšili na približne 39 miliónov (od 21. marca), kedy začala pandémia v USA. Dnešné dáta prekonali očakávania trhu na úrovni 2,4 milióna, pričom sa jedná o najnižší nárast nových žiadostí o podporu. Minulý týždeň požiadalo o podporu v USA 2,981 milióna ľudí.
  • Žiadosti o podporu v USA sú už štvrtý týždeň v rade pod hladinou 800 tisíc, inflácia v USA nenaplnila očakávania
    Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, bol v týždni končiacom sa 6. novembra na úrovni 0,709 milióna, v porovnaní s 0,751 milióna v predchádzajúcom týždni. Dnešné dáta boli nižšie ako trhové očakávania na úrovni 0,735 milióna. Ide o štvrtý týždeň po sebe s žiadosťami o podporu pod hladinou 800 tis. Dnešné dáta však stále zostáva vysoko nad úrovňou 665 000, ktoré boli zaznamenané počas veľkej recesie v marci 2009.
  • Žiadosti o podporu v USA vzrástli viac, ako sa očakávalo
    Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, bol v týždni končiacom 5. decembra 0,853 milióna, v porovnaní s 0,712 milióna v predchádzajúcom týždni. Dnešné dáta prekonali očakávania trhu vo výške 0,725 milióna. Ide o najvyšší počet od polovice septembra z dôvodu narastajúcich prípadov COVID-19 a zavádzania nových blokovacích opatrení.
  • Žiana nová hypobublina. Dlh amerických domácností klesol na vyše štrnásťročné minimum
    FED včera večer zverejnil svoje kvartálne finančné účty. Z hľadiska dlhodobej stability je to jeden z najvýznamnejších reportov, ktorý ukazuje, či ekonomika rastie na dlh, alebo nie.
  • Žijeme ve výjimečné době extrémně nízkých úrokových sazeb
    Problematiku nastavení úrokových sazeb lidé řeší již zhruba 5 000 let. Například archeologické nálezy z Mezopotámie, které jsou z doby přibližně 3 000 let před naším letopočtem, hovoří o nastavení úrokové sazby ve výši dvacet procent. Ve stejné výši nastavoval úrokové sazby i Chammurapiho zákoník v Babylónii, který pochází z období 1 800 až 1 600 let před naším letopočtem.
  • Žijeme v tichu pred búrkou
    Hoci v posledných dňoch začína silnieť pocit z uhorkovej...
  • 🔴ŽIVÁ DISKUZE: Jsou akciové trhy moc vysoko?
    Připojte se k nám dnes v 18:00 do diskuze na YouTube, kde budeme řešit, proč akcie letí do nebývalých výšin. Je to známka iracionálního jednání, nebo skutečný odraz ekonomického optimismu?
  • ŽIVĚ: ECB drží vytyčený směr, potvrdí ho i Mario Draghi?
    ECB na svém dnešním zasedání ponechala vše beze změny. Kromě sazeb zůstává stejné i nastavení politiky kvantitativního uvolňování. Beze změn zůstávají možná trochu překvapivě i některé dobře známé formulace, nechávající ve hře možnost dalšího poklesu sazeb nebo opětovné rozšíření QE. To lze interpretovat jako lehce holubičí signál, který by euru nemusel být úplně po chuti. Otázkou zůstává, zda tento signál potvrdí ve svém vystoupení i Mario Draghi na tiskové konferenci od 14:30.
  • (ŽIVĚ) Konference ECB, vystoupí Christine Lagardeová, EURUSD stále klesá !
    Christine Lagardeová, předsedkyně Evropské centrální banky, se vyjádří k rozhodnutí EBC zvýšit sazby o 25 bazických bodů a k situaci v ekonomice EMU. Zde jsou nejdůležitější momenty z tiskové konference Lagardeové:
  • ŽIVĚ: Řeč předsedy Fedu Jerome Powella
    Předseda Federálního rezervního systému, Powell. Očekávám, že výdaje a výstup během příštího roku zpomalí. Nezaměstnanost stoupá, ale stále je historicky nízká. Trh práce se ochladil, ale je stále silný.
  • Živé vysílání: ČNB snižuje úrokové sazby (host: Jan Berka)
    ČNB dnes poprvé od začátku utahování měnové politiky snížila úrokové sazby. Posun o 25 bp níže očekávala většina oslovených analytiků a pro trh tedy nešlo o větší překvapení. Po tiskové konferenci rozebereme s hostem Janem Berkou dopady nejnovějšího rozhodnutí, jak ovlivňuje další vývoj koruny a jaké jsou další kroky ČNB.
  • Živé vysílání: Rok války na Ukrajině (23. 2. od 18:00)
    V pátek se dočkáme prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu. Bohužel není co slavit. Intenzivní boje pokračují a konec konfliktu je v nedohlednu. S našimi hosty probereme aktuální vývoj konfliktu jak z vojenského, tak také z geopolitického a ekonomického pohledu. Budou Rusové dál šířit zkázu, nebo je zastaví ukrajinská obrana a protiofenzíva? Díky redaktorovi ČT Andreasi Papadopulosovi bychom se mohli dozvědět, jak to vypadá přímo v první linii bojů. A ekonom Lukáš Kovanda nás seznámí s jeho pohledem na dopady války na Česko. Díky jim a dalším hostům je rozhodně na co se těšit!
  • Živé vysílání: Wall Street Open (IPO Arm) 14.9.2023
    Trhy se otřepaly z mírného růstu inflace v USA za měsíc srpen a výrazně je neznervóznělo ani zvýšení sazeb ze strany ECB. Pozornost investorů se soustředí na největší IPO v letošním roce, společnosti Arm. Podíváme se, jak se podařilo Armu začít obchodování na burze Nasdaq a jakou IPO přinese price action.
  • Živé vysílání: Wall Street Open (Nová IPO a čekání na Fed) 19.9.2023
    Trhy relativně nervózně přešlapují na místě a zatím nenašly odvahu umazat páteční ztráty po expiraci zářijových opcí. V růstu pokračují výnosy z amerických státních dluhopisů a medvědí trh na dluhopisech se i nadále prohlubuje. To ovlivňuje stále americký dolar, který má za sebou 9 týdnů růstu. Tématem nejen komoditních trhů začíná být růst ropy. Ekonomické i politické téma následujících měsíců zdaleka nereflektuje očekávání recese nebo zpomalování Číny.
  • ŽIVÉ VYSÍLANÍ: Wall Street Open od 15:20
    Čeká nás další seance na amerických akciových trzích. Opět jsme před jejím začátkem trochu nervózní, ačkoliv technologické akcie mírně korigují včerejší ztráty. Z pohledu makrokalendáře nás dnes nečeká nic zásadního a trhy tedy budou vnímat především aktuální sentiment a jeho vývoj. Pohled na aktuální obrázek na trzích probereme s Martinem Jakubce již od 15:20!
  • ŽIVÉ VYSÍLANÍ: Wall Street Open s Martinem Jakubcem
    Akciové indexy po dvoutýdenním propadu hledají cestu zpět na vyšší úrovně. Investoři se opět zaměřili na velké technologické společnosti, které realizovaly největší zisky. Jen akcie Nvidie rostly o 8,5 % a podílely se na růstu indexu S&P 500 z 34 %. Její výsledky nás čekají ve středu a do té doby budou trhy bedlivě sledovat, jak se bude vyvíjet dění na dluhopisech, kde pokračují v růstu výnosy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader