Čtvrtek 26. květen 2022 10:37
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
XTB analyticke forum

Výprodej světových akcií - zaměřeno na index spotřebitelských cen v USA

10.05.2022 10:00  Autor: Admiral Markets  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Na začátku obchodního týdne se na světových akciových trzích prohloubila medvědí nálada, která byla poznamenána výprodeji na Wall Street a na asijských indexech společně s údaji o indexu spotřebitelských cen v USA.

Inflace je žhavým tématem a jedním z hlavních faktorů ovlivňujících nálady, protože akcioví investoři se zaměřují na vyhlídky vyšších úrokových sazeb, které budou tlačit na úroveň investic, forexoví obchodníci oceňují novou úroveň nejistoty na měnových trzích.

Údaje o míře inflace v USA za duben budou zveřejněny zítra, 11. května. Meziroční výsledek za březen trhy šokoval, protože se jednalo o neočekávaně vysokou hodnotu za posledních 40 let v důsledku zvýšených cen ropy, která však již byla započítána a pozornost se soustředí na meziměsíční míru inflace bez započtení cen energií a potravin.

Klíčovou otázkou je, zda se trend vysoké míry inflace zrychlí, nebo zmírní. Očekávání dubnových výsledků indexu spotřebitelských cen předpokládají nárůst inflace (bez energií a potravin) o 0,4% oproti 0,3% v březnu. V závislosti na tom, zda budou skutečné výsledky nižší nebo vyšší než očekávané údaje, by mohlo dojít k cenové akci na měnových křížích USD.

Zajímá vás fundamentální analýza? Připojte se k webinářům Admirals!

Tradingové webináře zdarma

Nalaďte se na živé webové semináře pořádané našimi tradingovými experty.

 

Dopad zpřísnění měnové politiky na akciové trhy

Zpřísnění měnové politiky pravděpodobně zpomalí tempo investic, jelikož úvěry zdraží.

Dokud inflační tlaky nebudou vykazovat známky zmírňování, budou úrokové sazby pravděpodobně dále růst. Vyšší úrokové sazby motivují investory k ukládání peněz na spořicí účty, ale ztěžují splácení úvěrů, což zvyšuje riziko nesplácení na dluhových trzích. Vzhledem k tomu, že globální zadlužení je po pandemii rekordní, není divu, že jsou investoři nervózní.

Změna ochoty riskovat se odrazila ve spotových cenách zlata, které zamířily vzhůru, protože USD po decimování EUR v posledním měsíci ztrácel půdu pod nohama. Status bezpečného přístavu se přesunul od zlata k USD a vzhledem k přitažlivosti vyšších výnosů státních dluhopisů se pravděpodobně nezastaví, ale v době psaní tohoto článku převládají obavy z globální recese nad zvířecí náladou.

Stručně řečeno, obchodníci s měnami a akcioví investoři se zajišťují proti rizikům a jakákoli dobrá zpráva o inflaci v USA by pravděpodobně náladu zklidnila.

Co se týče dalších obchodních zpráv, Čína a EU zveřejní 11. května aktualizované údaje o míře inflace a CNY a EUR se mohou od výsledků odvíjet.

 

Investujte do nejlepších světových nástrojů

Tisíce akcií a ETF na dosah ruky

 

Tento materiál neobsahuje a neměl by být vykládán jako investiční poradenství, investiční doporučení, nabídka nebo výzva k jakýmkoli transakcím s finančními nástroji. Upozorňujeme, že tato obchodní analýza není spolehlivým ukazatelem jakékoli současné nebo budoucí výkonnosti, protože okolnosti se mohou v průběhu času měnit. Před přijetím jakéhokoli investičního rozhodnutí byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce, abyste se ujistili, že rozumíte rizikům.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Výprodej na ropě zesiluje, dolar mezitím likviduje část pátečních ztrát
  Ani na pondělí nezvykle bohatý ekonomický kalendář zatím obchodníky na akciovém trhu k větší aktivitě nepřinutil. Evropské indexy se od rána drží přibližně půl procenta v mínusu, zatímco burzy v USA zahájily pondělní seanci na úrovních z konce minulého týdne. Objemy na burzách jsou přitom výrazně podprůměrné, když se v některých případech pohybují v Evropě více než 40 % pod třicetidenním průměrem. Německý DAX zůstává nad hranicí 10 600 euro a pokračuje v konsolidaci v bočním trendu na dosah horní hrany pásma, ve kterém se drží od letošního února.
 • Výprodej na technologiích vystřídala euforie. Výnosy dnes klesly
  Po včerejším výprodeji zachvátila technologický sektor naopak euforie a Nasdaq tak kráčí v čele akciového růstu s 3,2procentním ziskem. S&P 500 je výš i 1,7 pct, Evropa pak zaostává, když třeba DAX roste jen o půl procenta. Pražský index PX dnes vykazuje nevýraznou změnu při smíšeném pohybu hlavních titulů.
 • Výprodej na trzích nepolevuje. Jak dlouho než některá z centrálních bank začne s hašením požáru?
  Pokračujeme. Asi tak lze ve stručnosti shrnout dnešní situaci na finančních trzích ve srovnání se včerejškem. Ani dneš...
 • Výprodejní mexická vlna obkroužila celý svět
  Americký akciový trh na úvod nového týdne zažil další mohutnou výprodejovou vlnu. Index S&P 500 přišel o 2,1 % a spadl tak na 14měsíční dno. Od začátku roku tak jeho hodnota klesla o 4,8 %. Včerejší výprodeje byly patrné napříč všemi sektory. Nejmenší ztráty utrpěly finanční instituce, i tak jejich jednoprocentní pokles lze označit za poměrně výrazný. Negativní sentiment nejvíce pocítili realitní developeři a utility, jejichž akcie propadly o 3,7 %, respektive 3,3 %. Index malých podniků Russell 2000 dokonce vstoupil do medvědího trhu, když od svého srpnového historického maxima spadl již o 21 %.
 • Výprodejová vlna je snad u konce
  Americké akciové burzy po otevření trhů přerušily dvoudenní výprodejovou vlnu. Průmyslový Dow Jones roste o 1,4 %, S&P 500 si připisuje 1,4 % a technologický Nasdaq získává dokonce 2,5 %. V rámci indexu S&P 500 se daří téměř všem sektorům, když se jejich zisky pohybují až do výše přes 3 % v případě technologických firem. Jediný ztrátový sektor jsou utility, které odepisují 0,3 % ze své hodnoty.
 • Výprodejová vlna se ze Spojených států rozšířila do celého světa
  Nálada na evropských trzích podlehla včerejším výprodejům ve Spojených státech. Ztráty zde však nejsou tak rozsáhlé. Hlavní index Stoxx 600 aktuálně oslabuje o 0,9 %. Téměř všechny sektory se nachází v červených číslech s výjimkou realitních developerů (+0,6 %) a utilit (+0,4 %). Nejhlubší ztráty zaznamenávají průmyslové podniky (-1,5 %) a energetické společnosti (-1,4 %).
 • Výprodej rizika pokračuje, euro i středoevropské měny pod tlakem hlavně kvůli Řecku
  Na rizikových aktivech pokračují výprodeje, což ukazují jak akcie, tak ropa i měny. Včerejší data z U...
 • Výprodej rizika se trhů drží i odpoledne, koruna navyšuje ztráty
  Finančním trhům v úvodu týdne ukázaly směr neúspěchy Řecka při sestavování vlády...
 • Výprodej rizika se trhů drží i odpoledne, koruna navyšuje ztráty
  Finančním trhům v úvodu týdne ukázaly směr neúspěchy Řecka při sestavování vlády...
 • 📉 Výprodej se prohlubuje, DE30 ztrácí 3 %
  Výprodej na globálních akciových trzích pokračuje. Propad spustily obavy z krachu čínského developera Evergrande a možného průsaku problémů napříč trhy. Indexy dnes předvádějí hluboké výprodeje. Evropa klesá mezi 2 a 3 % a ztráty futures na americké indexy se blíží 2 %.
 • 📉 Výprodej trhů pokračuje
  Výprodej na globálních akciových trzích pokračuje. Asijské akcie následovaly Wall Street a vykázaly výrazné ztráty. Japonský Nikkei (JAP225) padl o 2,5 %. Situace v Evropě nevypadá o mnoho lépe. Většina hlavních akciových indexů na starém kontinentu ztrácí 1,5 - 2 %. Rychlý růst inflace a nedostatek akce ze strany centrálních bank se zdá být hlavním důvodem výprodeje.
 • Výprodej trhu slábne
  Globální akcie uzavíraly týden v záporné oblasti a čelí tlakům, protože čínsko-americké obchodní napětí, dočasné omezení provozu vlády a nedávné zvyšování sazeb Fedu děsí investory, kteří se rozhodli před vánočními prázdninami přijmout přístup „počkáme a uvidíme“. Ceny ropy čelí největším týdenním ztrátám za poslední čtyři roky, což naznačuje, že jak akcie, tak negativní korelace ropy, již neexistují. Stejně jako Fed, švédská Riksbank se nečekaně rozhodla k prvnímu zvýšení sazeb za 7 let.
 • Výprodej v Asii poslal do červených čísel i evropské trhy, ztrácejí také AUD a NZD
  První týden nového roku začal na trzích pěkně zostra. Čínské akciové indexy se krátce po zahájení obchodování a bez zj...
 • Výprodej v Číně. Co za ním stojí a proč se dnes na tamním akciovém trhu obchodovalo jen 15 minut
  Máme za sebou v tomto týdnu již druhý den, kdy bylo obchodování na čínském akciovém trhu kompletně přerušeno. Tentokrá...
 • 😱Výprodej v Evropě 📉
  Hlavní evropské indexy začaly nový týden medvědím cenovým gapem. Poklesy se prohloubily po začátku standardní seance. Hlavním důvodem jsou obavy z ruské invaze na Ukrajinu, která by dle amerických tajných služeb mohla začít už v tomto týdnu. Německý DAX a francouzský index CAC 40 ztrácejí 3,2 %. Britský FTSE 100 klesá o 1,9 % a italský FTSE MIB ztrácí 3,5 %.
 • Výprodej virtuálních měn pokračuje i ve středu
  I ve středu pokračoval největší výprodej virtuálních měn za několik posledních měsíců. Většina virtuálních měn ztratil...
 • Výrazné oživení ekonomiky USA překvapuje Fed. Zotavování té britské je dle BoE velmi dobré
  Americká centrální banka na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Také nedošlo k úpravě programu nákupu aktiv. Všeobecně se neočekávalo, že Fed na tomto zasedání nijak nebude upravovat svoji monetární politiku, a proto mělo zasedání jen malý vliv na finanční trhy.
 • Výrazné poklesy indexov na začiatku obchodovania!
  Začiatok dnešného obchodovania priniesol silné poklesy na amerických aj európskych akciových indexoch. Výnosy amerických 10-ročných dlhopisov dnes vyskočili na 2-ročné maximá a dosiahli 1,83 %. Väčšina blue-chips indexov zo starého kontinentu zaznamenáva poklesy o viac ako 1 %. Nemecký DE30 klesol o 1,5 % a momentálne sa pohybuje blízko úrovne 15 700 bodov. US100 futures klesli o 1,8 % a dostali sa pod hladinu 15 300 bodov.
 • Výrazné zlepšení zaměstnanosti nemusí dolaru pomoci, koruně zůstávají včerejší ztráty
  Páteční ráno začíná na hlavních finančních trzích bez jasného trendu. Na klíčových měnových párech sledujeme pouze menší změny, akcie v západní Evropě se vyvíjejí smíšeně a dluhopisové výnosy mírně klesají. Drahé kovy zhruba drží pozice, ropa je oproti včerejšku výš.
 • Výrazných pohybů se dnes na měnovém páru EURUSD nedočkáme
  EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad denním pivotem 1,0958 EURUSD. Oscilátor relativní síly RSI vystoupil z pásma ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Dulovec VWAP