Neděle 26. května 2024 04:20
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

Výprodej v Asii poslal do červených čísel i evropské trhy, ztrácejí také AUD a NZD

04.01.2016 15:39  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

První týden nového roku začal na trzích pěkně zostra. Čínské akciové indexy se krátce po zahájení obchodování a bez zjevné příčiny začaly znovu propadat a ztratily 7 % předtím, než bylo obchodování na tamním akciovém trhu definitivně pozastaveno. Čína dnes nabídla z ekonomických dat pouze výsledky PMI pro výrobní sektor, který sice skončil pod většinovým konsenzem když se propadl na 48,2b., propad byl ale jen sotva tolik šokující, aby vyvolal takto velkou reakci na trzích, když konsenzus počítal s výsledkem okolo 48,9b. Výrazný výprodej si tak vysvětlujeme spíše chronickou volatilitou čínských akcií, která je umocněna novými pravidly, jenž vedly před celodenním přerušením obchodování k jeho dvěma dočasným pozastavením, které vyvolaly obavy z nízké likvidity, znemožnily obchodníkům zbavit se rychle akcií a po zahájení obchodování pravděpodobně ještě více umocnily původní výprodej.

Untitled4

Ať už byly ale důvody čínského novoročního výplachu jakékoli, dění na tamním akciovém trhu nezůstalo bez následků, když se pod silný tlak dostaly následně také indexy v Evropě, které otevřely s výraznými ztrátami, jenž v průběhu dne v některých případech ještě dokonce mírně navýšily.

Untitled1

Dnešní makro:

 • Španělský PMI pro výrobní sektor klesl v prosinci na 53b., zatímco konsenzus počítal s mírným růstem na 53,1b. Konsenzus ale dokázal překonat stejný ukazatel pro výrobní sektor v Itálii, který rostl v prosinci na 55,6b. (kons.: 54,9b.),
 • Britský PMI pro výrobní sektor v prosinci klesal z 52,5b. na 51,9b., zatímco konsenzus počítal s mírným růstem na 52,8b.,
 • Německá inflace v prosinci rostla meziročně o 0,3 %, zatímco konsenzus počítal s růstem o 0,6 %. Meziměsíčně se pak ceny propadaly o 0,1 % proti konsenzu +0,2 %.

Zveřejněné vsledky PMI potvrzují, že se Evropskému výrobnímu sektoru daří i nadále solidně expandovat, i když tempo jeho růstu možná není tak vysoké, jako někteří očekávali. Mnohem zajímavější zprávou je ale vývoj inflace v Německu, která začíná znovu klesat, což jde jasně proti konsenzu uvnitř ECB, která do roku 2016 počítala se znovunastartováním evropské inflace. Evropská měna sice dnes ráno z výprodeje na akciových trzích dokázala mírně těžit, po zveřejnění výsledků německé inflace se však dostala pod tlak a na páru s dolarem se vrací pod hranici 1,09 EURUSD.

Untitled2

Růst averze k riziku spojený s výprodejem na akciových trzích je dnes nosným tématem i na ostatních měnových párech. Zatímco nízkoúročené bezpečné přístavy jako je japonský jen posilují, s Čínou velmi spjaté měny jako AUD a NZD dnes celý den tahají za kratší konec provazu.

Untitled3

Zvýšená nervozita se přitom projevuje i na komoditním trhu, kde v novém roce znovu roste zájem o drahé kovy, který zvýšená volatilita a nervózní trhy tradičně svědčí.

Dnešek nabídne ještě v 16 hod. výsledky amerického ISM pro výrobní sektor. Zvědaví jsme ale především na zítřejší ráno, kdy po nuceném přerušení opět otevřou burzy v Číně, jejichž další pád nebo stabilizace může být hlavním fundamentem i pro zítřejší obchodní seanci.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Výprodejní mexická vlna obkroužila celý svět
  Americký akciový trh na úvod nového týdne zažil další mohutnou výprodejovou vlnu. Index S&P 500 přišel o 2,1 % a spadl tak na 14měsíční dno. Od začátku roku tak jeho hodnota klesla o 4,8 %. Včerejší výprodeje byly patrné napříč všemi sektory. Nejmenší ztráty utrpěly finanční instituce, i tak jejich jednoprocentní pokles lze označit za poměrně výrazný. Negativní sentiment nejvíce pocítili realitní developeři a utility, jejichž akcie propadly o 3,7 %, respektive 3,3 %. Index malých podniků Russell 2000 dokonce vstoupil do medvědího trhu, když od svého srpnového historického maxima spadl již o 21 %.
 • Výprodejová vlna je snad u konce
  Americké akciové burzy po otevření trhů přerušily dvoudenní výprodejovou vlnu. Průmyslový Dow Jones roste o 1,4 %, S&P 500 si připisuje 1,4 % a technologický Nasdaq získává dokonce 2,5 %. V rámci indexu S&P 500 se daří téměř všem sektorům, když se jejich zisky pohybují až do výše přes 3 % v případě technologických firem. Jediný ztrátový sektor jsou utility, které odepisují 0,3 % ze své hodnoty.
 • Výprodejová vlna se ze Spojených států rozšířila do celého světa
  Nálada na evropských trzích podlehla včerejším výprodejům ve Spojených státech. Ztráty zde však nejsou tak rozsáhlé. Hlavní index Stoxx 600 aktuálně oslabuje o 0,9 %. Téměř všechny sektory se nachází v červených číslech s výjimkou realitních developerů (+0,6 %) a utilit (+0,4 %). Nejhlubší ztráty zaznamenávají průmyslové podniky (-1,5 %) a energetické společnosti (-1,4 %).
 • Výprodej rizika pokračuje, euro i středoevropské měny pod tlakem hlavně kvůli Řecku
  Na rizikových aktivech pokračují výprodeje, což ukazují jak akcie, tak ropa i měny. Včerejší data z U...
 • Výprodej rizika se trhů drží i odpoledne, koruna navyšuje ztráty
  Finančním trhům v úvodu týdne ukázaly směr neúspěchy Řecka při sestavování vlády...
 • Výprodej rizika se trhů drží i odpoledne, koruna navyšuje ztráty
  Finančním trhům v úvodu týdne ukázaly směr neúspěchy Řecka při sestavování vlády...
 • 📉 Výprodej se prohlubuje, DE30 ztrácí 3 %
  Výprodej na globálních akciových trzích pokračuje. Propad spustily obavy z krachu čínského developera Evergrande a možného průsaku problémů napříč trhy. Indexy dnes předvádějí hluboké výprodeje. Evropa klesá mezi 2 a 3 % a ztráty futures na americké indexy se blíží 2 %.
 • Výprodej světových akcií - zaměřeno na index spotřebitelských cen v USA
  Na začátku obchodního týdne se na světových akciových trzích prohloubila medvědí nálada, která byla poznamenána výprodeji na Wall Street a na asijských indexech společně s údaji o indexu spotřebitelských cen v USA.
 • 📉 Výprodej trhů pokračuje
  Výprodej na globálních akciových trzích pokračuje. Asijské akcie následovaly Wall Street a vykázaly výrazné ztráty. Japonský Nikkei (JAP225) padl o 2,5 %. Situace v Evropě nevypadá o mnoho lépe. Většina hlavních akciových indexů na starém kontinentu ztrácí 1,5 - 2 %. Rychlý růst inflace a nedostatek akce ze strany centrálních bank se zdá být hlavním důvodem výprodeje.
 • Výprodej trhu slábne
  Globální akcie uzavíraly týden v záporné oblasti a čelí tlakům, protože čínsko-americké obchodní napětí, dočasné omezení provozu vlády a nedávné zvyšování sazeb Fedu děsí investory, kteří se rozhodli před vánočními prázdninami přijmout přístup „počkáme a uvidíme“. Ceny ropy čelí největším týdenním ztrátám za poslední čtyři roky, což naznačuje, že jak akcie, tak negativní korelace ropy, již neexistují. Stejně jako Fed, švédská Riksbank se nečekaně rozhodla k prvnímu zvýšení sazeb za 7 let.
 • Výprodej v Číně. Co za ním stojí a proč se dnes na tamním akciovém trhu obchodovalo jen 15 minut
  Máme za sebou v tomto týdnu již druhý den, kdy bylo obchodování na čínském akciovém trhu kompletně přerušeno. Tentokrá...
 • 😱Výprodej v Evropě 📉
  Hlavní evropské indexy začaly nový týden medvědím cenovým gapem. Poklesy se prohloubily po začátku standardní seance. Hlavním důvodem jsou obavy z ruské invaze na Ukrajinu, která by dle amerických tajných služeb mohla začít už v tomto týdnu. Německý DAX a francouzský index CAC 40 ztrácejí 3,2 %. Britský FTSE 100 klesá o 1,9 % a italský FTSE MIB ztrácí 3,5 %.
 • Výprodej virtuálních měn pokračuje i ve středu
  I ve středu pokračoval největší výprodej virtuálních měn za několik posledních měsíců. Většina virtuálních měn ztratil...
 • Výprodej zlata ještě neskončil
  Rally amerického dolaru a vyšší výnosy amerických dluhopisů jsou pro trh příliš silné. Ceny drahého kovu mohou nadále klesat, protože se očekává, že americká centrální banka v blízké budoucnosti zachová svou současnou měnovou politiku beze změny.
 • Výrazná globální akciová korekce je nyní hodně pravděpodobná
  Akcie jsou na relativní bázi vůči dluhopisům z celkového globálního pohledu nejdražší od roku 2007. Globální akciová riziková prémie totiž nyní dosahuje velice deprimované hodnoty 1,6 %. Přitom dlouhodobý průměr dosahuje podstatně vyšší úrovně 4,2 %. Extrémní akciové nadhodnocení na relativní bázi vůči dluhopisům je jasně patrné také z toho, že aktuální hodnota 1,6 % se rovněž nachází poměrně výrazně pod důležitou linií dlouhodobého průměru poníženého o jednu směrodatnou odchylku na úrovni 3,1 %.
 • Výrazná inflace se vrací do Česka, její dubnová úroveň svojí výší zaskočila ČNB i analytiky, hlavně kvůli potravinám. Koruna v reakci citelně posiluje, hypotéky letos moc zlevňovat nebudou
  Výrazná inflace se vrací do Česka. Její dubnová úroveň činí 2,9 v meziročním vyjádření. Jedná se o nejvyšší letošní údaj, který je při samé vrchní mezi tolerančního pásma cílování inflace ČNB. Ta ve své aktuální prognóze počítala s dubnovou inflací pouze ve výši 2,5 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ještě méně. Ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali inflaci pouze 2,4 procenta.
 • Výrazná korekce průmyslové produkce v listopadu po říjnovém silném nárůstu
  Průmyslová produkce v listopadu výrazně klesla a korigovala tak silný nárůst v předcházejícím měsíci. Meziměsíčně poklesla o 1,4 %, poté co v říjnu vzrostla o 2,8 %. V meziročním srovnání byla průmyslová produkce v listopadu nižší o 2,7 %. To představovalo výrazně silnější pokles, než s kterým počítal tržní konsensus, který činil -1,5 %.
 • Výrazné oživení ekonomiky USA překvapuje Fed. Zotavování té britské je dle BoE velmi dobré
  Americká centrální banka na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Také nedošlo k úpravě programu nákupu aktiv. Všeobecně se neočekávalo, že Fed na tomto zasedání nijak nebude upravovat svoji monetární politiku, a proto mělo zasedání jen malý vliv na finanční trhy.
 • Výrazné oživení listopadové průmyslové produkce
  Tuzemská průmyslová produkce po ostrém říjnovém poklesu o 3,7 % m/m v listopadu meziměsíčně reálně vzrostla o silných 3,1 % m/m. Meziročně, i přes vliv vyšší srovnávací základny, tak byla vyšší o 0,5 %. Listopadový údaj skončil výrazně nad očekáváními, když konsensus analytiků předpokládal meziroční pokles o -1,5 %.
 • Výrazné poklesy indexov na začiatku obchodovania!
  Začiatok dnešného obchodovania priniesol silné poklesy na amerických aj európskych akciových indexoch. Výnosy amerických 10-ročných dlhopisov dnes vyskočili na 2-ročné maximá a dosiahli 1,83 %. Väčšina blue-chips indexov zo starého kontinentu zaznamenáva poklesy o viac ako 1 %. Nemecký DE30 klesol o 1,5 % a momentálne sa pohybuje blízko úrovne 15 700 bodov. US100 futures klesli o 1,8 % a dostali sa pod hladinu 15 300 bodov.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster