Sobota 28. květen 2022 05:29
reklama
InstaMarkets
reklama
Purple broker v ziskovosti
reklama
Purple broker v ziskovosti
reklama
virarosi krypto

Inflace vytvoří politické vakuum. Dokáže jej Bitcoin vyplnit? 

09.05.2022 18:36  Autor: BidAskBit  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ceny rostou v době všudypřítomné nedůvěry ve vládu, že problém napraví. To nechává otevřené dveře k bitcoinu, konečnému protiinflačnímu zajištění.

Poté, co guvernér Federálního rezervního systému Paul Volcker v 80. letech zlomil vaz americké inflaci, USA a další západní ekonomiky se těšily z blaženého, mnohaletého období neškodných trendů spotřebitelských cen, s mírnými, předvídatelnými nárůsty v průměru kolem 2% ročně. Byl to klíčový příspěvek k pozitivní zpětnovazební smyčce: Důvěra v nezávislou měnovou politiku centrálních bank rostla a zakořenila a v důsledku toho vzkvétaly ekonomiky i akciové trhy. 

Objevilo se několik drsných míst – kolaps dot.com v roce 2000 a velká finanční krize v roce 2008, abychom jmenovali dva velikány, zatímco stále se zvětšující mezera mezi nemajetnými plodila deziluzi z politického modelu, na němž Wall Street generovala své bohatství. Nicméně skutečnost, že se inflace se vší nejistotou a stresem, který přináší ekonomickému rozhodování, stala vzdálenou vzpomínkou, znamenala, že loď hospodářské expanze se soustavně vrací do původního kurzu.

A teď? Co znamenají současné zkušenosti s rostoucími cenami pro dlouhodobý globální ekonomický výhled? A co by to mohlo znamenat pro Bitcoin? Její obhájci ji prezentují jako inflační pojistku, ale v posledních měsících udělala jen málo pro to, aby si tento status vydobyla, neboť její cena v dolarech se zhoupla v souladu s vzestupy a (většinou) poklesy akciového trhu. 

Způsob, jak se nad těmito otázkami zamyslet, je zvážit, jaký dopad má přetrvávající cenová nejistota na ekonomické a stejně důležité politické rozhodování. 

Nejistota je zpět 

Vzhledem k tomu, že inflace je v březnu navázána na 8,5% a Fed zavádí nejstrmější zvyšování sazeb za posledních 22 let, aby se ji pokusil srazit, potýkají se Američané napříč ekonomickým spektrem – nejen v segmentech společnosti s nižšími výdělky – každý den s ekonomickými dilematy, jimž nečelí už desítky let. Koupím si to nové auto teď pro případ, že by bylo v budoucnu dražší, nebo bych se měl obávat o jistotu zaměstnání, vzhledem ke všem řečem o hrozící recesi? Tento druh nejistoty, přenášený napříč společností, má hluboký dopad na ekonomiku jako celek. 

Tato nejistota je nepříjemnou zkušeností pro kohokoli jiného než pro ty nejchutnější (a nejšťastnější) lidi, kteří přijdou na to, jak vydělat peníze v inflačním prostředí. A nevyhnutelně to má politické důsledky. Vzpomeňme si, jak jednofunkční prezidentství Jimmyho Cartera v roce 1980 odsoudila k záhubě inflace. Nebo si vezměme neustálý obrat ve vládách v ekonomikách protkaných inflací, jako je Argentina.

Už teď se mnozí domnívají, že prezident Joe Biden je odsouzen jít cestou Jimmyho Cartera. Jeho obliba v posledním průzkumu Gallupova ústavu činila skličujících 41,3%.

Přidejme k tomu Bidenovy obavy: přízrak stagflace, dvojí úder inflace plus nezaměstnanost, který by na nás mohly přivodit poruchy dodavatelského řetězce spojené s pandemií. Panují obavy, že i když nás Fed zažene do recese, změkčující agregátní poptávka nedokáže prolomit inflační cyklus, protože ji vykompenzuje efekt zhodnocování cen nákladů tažených nabídkou. 

Zprávy z Amazonu a Applu už oznamovaly úder na firemní dno v důsledku problémů s dodávkami, které přineslo poslední uzamčení v Číně spojené s COVID-19. Je to potenciální recept na stagflaci. A to je politikova noční můra.

Přesouvání politických rovnic 

Kromě nebezpečí u volebních uren pro stávající lídry je možné, že politika inflace bude zcela odlišná od politiky v roce 1980. Tehdy panovala obecně větší důvěra v to, jak je společnost řízena. Postupem času, shodou okolností s rozvratem způsobeným globalizací a internetem, důvěra ve vládu, v korporace, v prosazování práva, v média a v další důležité instituce od té doby ochabla, jak dokládá Edelman ve své výroční zprávě Trust Barometer. 

Tato sílící nuda vnáší další vrstvu nepředvídatelnosti do politických a ekonomických rozhodnutí, která lidé učiní. Bude-li například Donald Trump opět republikánským kandidátem pro rok 2024, co to bude znamenat pro všechny ty houpající se voliče, kteří v roce 2020 znechuceně hlasovali proti němu? Možná se budou držet za nos a vrátí ho k moci, ale radost z toho mít nebudou. A demokraté, no, budou vyloženě deprimovaní. Nastane určitá míra nedůvěry v politický výsledek a v systém, který jej přinesl, což nebyl případ vítězství Ronalda Reagana nad Carterem v roce 1980.

Jinými slovy sílí pocit, že tradiční politika nebude řešením našich ekonomických těžkostí. 

Na penězích záleží 

Jak tato politická deziluze ovlivní to, jak lidé smýšlejí o penězích? No, stojí za to si uvědomit, že po tisíciletí byly peníze převážně politickým projektem, kdy se vlády snažily kontrolovat jejich vydávání a oběh. Vrcholem tohoto úsilí byla éra fiat měny posledních 50 let. 

V průběhu dějin, kdy důvěra v politický systém klesla na nízkou úroveň, se však lidé uchylovali k alternativám, přičemž zlato je hlavním příkladem. 

Nyní Bitcoin nabízí alternativu, takovou, která má hodnotné vlastnosti nad rámec pouhého uchovatele hodnoty. Nejdůležitější je, že bitcoin je digitální, což znamená, že může být integrován do převládající internetové ekonomiky s programovatelnými schopnostmi. A její funkčnost – jak její vynucený nedostatek, tak její transakční a nahrávací mechanismy – je dána v podstatě společným procesem konsensu.

Jinými slovy, Bitcoin je vlastně alternativní systém řízení našich peněz. Není žádná záruka, že si ji lidé masově vyberou, ale současná éra ekonomické a vládní nejistoty a nedůvěry, kterou zasévá do institucí, jim k tomu nabízí stejně dobrý důvod jako každý jiný.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Inflace v USA je na 2,6 %. FDA pozastavil vakcínu od J&J
  Úterní seance konečně doručila zajímavější pohyby na finančních trzích, a to jak akciových, tak devizových. Akciové trhy nejvíce zajímala zpráva, že americký regulátor pro kontrolu léčiv FDA doporučil pozastavit vakcinaci od společnosti Johnson&Johnson, což okamžitě dostalo riziková aktiva pod tlak. Mezitím byla zveřejněna data inflace v USA, která poskočila vysoko nad 2 %.
 • Inflace v USA na rozdíl od Evropy roste
  Krátce před koncem dvoudenního zasedání americké centrální banky (Fed), na němž bankovní rada rozhoduje, zdali ponechá základní úrokovou...
 • Inflace v USA roste "jen" podle očekávání, vrchol je blízko
  S napětím očekávaná listopadová inflační data ze zámoří nakonec dopadla podle očekávání. Meziměsíční růst cen o 0,8 pct je sice o chlup vyšší, ale meziroční inflace na úrovni 6,8 pct a jádrová inflace 4,9 procenta odpovídají tržnímu konsensu.
 • Inflace v USA v březnu zrychlila na 8,5 %
  Americká inflace sice zrychlila, ale cenová hladina očištěná o ceny energií a potraviny rostly jen o 0,3 % meziměsíčně.
 • 👉 Inflace v USA – vše, co potřebujete vědět
  Inflační data za březen nepříjemně překvapila. Index spotřebitelských cen CPI vzrostl v USA meziročně o 2,6 %, nicméně trhy vysoký cenový růst převážně ignorovaly. Zástupcům americké centrální banky se podařilo situaci zklidnit. Tržní konsenzus nyní dosahuje na 3,6 %. A co když bude zveřejněn ještě vyšší výsledek? Jak vysoká inflace musí přijít, aby ji Fed už nemohl ignorovat?
 • ❗ Inflace v USA vystřelila vzhůru
  Inflace se v USA utrhla ze řetězu. Index spotřebitelských cen CPI vzrostl v červnu na 5,4 % YoY. V květnu dosáhl CPI na 5,0 %. Analytici očekávali naopak mírný pokles na 4,9 %. Výrazně nad konsenzus vzrostl také jádrový ukazatel. Dosáhl na 4,5 % YoY. V květnu dosáhl na 3,8 %. Byl očekáván vzestup na "pouze" 4,0 %. Hlavními tahouny růstu cen byla doprava a ceny paliv. Na trhu jsme svědky výrazné reakce. Americký dolar sílí, slábne naopak zlato a akcie. US500 ztratil v okamžité reakci více než 100 pips. EUR/USD klesl výrazně až do blízkosti úrovně 1,18.
 • Inflace v USA vyšší, aktivita továren v státě New York nižší
  Index spotřebitelských cen (CPI) vzrostl v únoru v meziměsíčním měření o 0,7 procenta, což je nejvíce od června 2...
 • Inflace v USA vzrostla o rekordních 4,2 %. Růst cen zažívá také Česko, dle ČNB však pouze dočasný
  Index spotřebitelských cen (CPI) v USA v dubnu zaznamenal meziroční nárůst o 4,2 %. Naposledy bylo takto vysoké číslo reportováno v září 2008. Jádrová inflace se pak vyhoupla z 1,6 % a rovných 3 %. Zveřejněný fundament vedl k výprodejům na amerických akciových trzích, jelikož investoři se začali obávat, že Fed bude muset kvůli zvýšené inflaci utahovat rozvolněnou monetární politiku mnohem dříve, než se doposud očekávalo.
 • Inflace v USA vzrostla v lednu o 7,5 %. Jaká bude reakce Fedu?
  Americké ministerstvo práce ve čtvrtek uvedlo, že ve srovnání s předchozím rokem index spotřebitelských cen (CPI) za leden vzrostl o 7,5 %. Jedná se tak o nejvyšší údaj od února 1982. Příčinou nárůstu je zejména zvýšení cen potravin, energií a nákladů na bydlení. Jádrová inflace rostla nejrychleji od srpna 1982. Za leden vzrostla o 6 %.
 • Inflace v USA zřejmě zaútočí na 6 %. Výnosy rostou, akcie jsou opatrné
  Výnosy na hlavních trzích v USA a Evropě mají během listopadu jasně sestupný trend. Není to ovšem nižšími inflačními očekáváními - ta naopak dál stoupají a zájem investorů o inflačně zajištěné dluhopisy je silný. Dnes jsou na programu další důležitá data o inflaci z USA a před nimi dochází na dluhopisech k obratu. Výnosy obracejí nahoru a v americkém případě jsou výš zhruba o 4 bazické body. Menší měrou stoupají také výnosy v Evropě.
 • Inflace vzroste nad 10 % a ČNB zvýší sazby
  Data o vývoji české ekonomiky ukážou slušné tempo mezd na konci minulého roku, které ovšem nepřevýšilo růst inflace, takže uvidíme reálný pokles průměrné mzdy. Inflace za únor velmi pravděpodobně překročila 10 % y/y. Průmyslová výroba by z počátku roku mohla vykázat solidní čísla reflektující zlepšení v subdodávkách. Maloobchodní tržby s výjimkou prodeje aut budou spíše slabší. Centrální banka pravděpodobně přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.
 • Inflace zase drtí Čechy, je vyšší, než se čekalo. Citelně zdražuje pivo, zelenina, benzín, alkohol, tabák i auta
  Inflace v České republice svým růstem překonává očekávání. Poprvé od loňského září se v dubnu dostala nad úroveň horní meze tolerančního pásma cílování inflace, které stanovuje Česká národní banka, když dosáhla úrovně 3,1 procenta. Jak trh, tak ČNB přitom předpokládaly, že inflace skončí pod úrovní tří procent.
 • Inflace zaskočila ekonomy i Českou národní banku, takovýto růst cen nikdo nečekal. Bude hůř
  Červencová inflace ekonomy zaskočila svojí razancí. V meziročním vyjádření dosáhla 3,4 procenta, když ji táhlo zdražování služeb, včetně ubytování, nebo jídel v restauracích. Takový růst spotřebitelských cen nikdo nečekal. Česká národní banka pracuje ve své aktuální prognóze s odhadem červencové inflace na úrovni tří procent. Ekonomové zpravidla vyhlíželi inflaci pod třemi procenty.
 • Inflace zatím stále zrychluje
  Spotřebitelské ceny v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 1 %, což přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali zdražení o 0,5 %, náš odhad činil 0,6 %. Meziroční tempo růstu cen se zvýšilo na 3,4 % z předchozích 2,8 %.
 • Inflace znovu nad cílem ČNB
  Lednová inflace skončila o jednu desetinu procentního bodu nad odhadem a lehce se tak vzdálila cíli centrální banky. Oproti loňskému lednu spotřebitelské ceny rostou o 2,2 %, ve srovnání s prosincem o 0,8 %. Lednové výprodeje s inflací tentokrát příliš nezahýbaly.
 • Inflace znovu při síle
  Meziroční tempo inflace dosáhlo v prosinci 6,6 % po předchozích 6,0 %, což bylo v souladu s naší i tržní prognózou. Meziměsíční přírůstek činil 0,4 %. Za celý rok 2021 činil meziroční růst spotřebitelských cen 3,8 %, díky ještě relativně ještě nízkému tempu inflace na začátku roku.
 • Inflace znovu vzrostla
  Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 %, což odpovídá zvýšení o 0,4 % oproti červnu. Růst inflace byl ovlivněn především zvýšením cen ve složce rekreace a kultura. V této kategorii zaznamenaly výrazný růst ceny dovolených s komplexními službami, které se zvýšily o 23,2 % v porovnání s minulým měsícem. Během července pokračoval i růst cen pohonných hmot a olejů o 4,4 %, což přispělo k meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen. V sektoru potravin byly vyšší především ceny nealkoholických nápojů o 2,7 %. Naopak na snižování meziměsíční celkové úrovně spotřebitelských cen se projevily nižší ceny potravin a nealkoholických nápojů. Směrem dolů se pohybovaly zejména ceny zeleniny (12,2 %), brambor (28,0 %), ovoce (6,0%), vepřového masa (3,3 %) a cukru (10,1%).
 • Inflace zpomaluje díky levnějším energiím
  Spotřebitelské ceny v ČR v říjnu oproti září vzrostly v průměru o 0,2 %. Meziroční růst cen zpomalil na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 %. Poprvé od května se tak meziroční míra inflace vrátila do tolerančního pásma ČNB. O výrazné překvapení se nejedná. Výsledek je desetinku pod očekáváním trhu a také centrální banky a naopak desetinku nad naším odhadem.
 • Inflace způsobila kolaps eura
  Euro se již několik dní snaží udržet své pozice. Tento boj však probíhal se střídavými úspěchy. Euru podrazila nohy inflace, která dosáhla svých nejvyšších hodnot.
 • Inflace zrychlila nad odhady
  Spotřebitelské ceny na začátku roku vzrostly v průměru o 1,5 % a meziroční míra inflace poskočila na 3,6 %. To je 0,2 procentního bodu nad naším odhadem, ale celých 0,4 procentního bodu nad očekáváním trhu. Koruna reagovala mírným posílením k 24,82 CZK/EUR. Inflace je tak nejvýše od března roku 2012.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Insta zivy seminar