Čtvrtek 26. květen 2022 23:42
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Dulovec VWAP
reklama
InstaMarkets
reklama
InstaMarkets

Compounding bojuje o trh s kryptoaktivy

09.05.2022 14:02  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Trh s kryptoaktivy minulý týden čelil velkému výprodeji, který umocnil setrvávající potíže trhu od začátku roku.

Hodnota bitcoinu se v posledních dnech propadla o 16 %, přičemž na začátku týdne se obchodovala až kolem 39 000 amerických dolarů. Od čtvrtka se pohybuje směrem dolů a v současné době se obchoduje těsně nad úrovní 33 000 dolarů. Oproti svému historickému maximu (ATH) z listopadu loňského roku je nyní o více než 50 % níže. 

Ether od čtvrtka utrpěl vážnější pokles o zhruba 17 %, protože toto kryptoaktivum se potýká s mnoha překážkami na trhu. Ether se ve čtvrtek obchodoval až na úrovni kolem 2 900 dolarů, ale od té doby se propadl a obchoduje se těsně nad hranicí 2 400 dolarů.

Obavy investorů do kryptoaktiv nyní vyvolává otázka, kdy tento propad skončí. Trh se ocitl v širší nepřízni investičních trhů, které bojují o to, kde je komfortní úroveň v důsledku zvyšování úrokových sazeb, jehož cílem je potlačit prudce rostoucí inflaci v celém západním světě. 

Trh se nyní pohybuje těsněji s dalšími významnými rizikovými aktivy, jako jsou technologické a jiné akcie. To svědčí o významném posunu v přítomnosti institucí na trhu s kryptoaktivy, které nyní představují mnohem větší podíl vlastnictví a mají tendenci spojovat své rozhodování o kryptoaktivách s jinými významnými aktivy.

I když to možná není útěcha pro investory do kryptoaktiv, kteří čelí výrazným propadům, je při širším pohledu zřejmé, že drobní investoři již nečelí trhu sami a samotná přítomnost institucí jako držitelů je pozitivní pro dlouhodobou hodnotu a potenciál. 

Volatilita a nedostatečná výkonnost trhu má tendenci se časem korigovat, takže nyní je pro investory klíčové, aby se ujistili, že jsou se svými investicemi spokojeni a jsou připraveni držet svůj kurs i přes další budoucí volatilitu. 

Nestabilita trhu ohrožuje vázanost UST na stablecoin

Nejistota na trhu s kryptoaktivy pokračuje a to způsobilo, že stablecoin UST na krátkou dobu ztratil svůj fixní kurz vůči americkému dolaru.

UST je jedním z koše stablecoinů, což jsou v podstatě digitální tokeny, které zrcadlí hodnotu tradičních fiat měn. UST používá koš aktiv, aby udržel fixaci na USD, ale ta je zkoušena nepříznivými tržními podmínkami.

O víkendu došlo k dumpingu aktiv na různých platformách a k jejich odstranění z poolů likvidity. 150 milionů amerických dolarů stáhl sponzor stablecoinu, společnost Terraform Labs (TFL), která peníze znovu uložila, jakmile si uvědomila, že UST se zbavuje fixace.

Není to jediný případ, kdy stablecoin dočasně opustil fixaci své hodnoty na USD.
Ale v prostředí strachu a nejistoty na kryptotrhu je to v současné době pravděpodobnější. TFL má nyní za úkol, podobně jako národní stát s fiat měnou, pevný kurz bránit.

To v podstatě znamená pumpovat do něj aktiva, aby si udržel svou hodnotu. Znepokojující je, že když země čelí měnové krizi, může své peníze bránit jen po omezenou dobu, než jejich cena nakonec klesne. To může být brzy případ UST v závislosti na rezervách TFL. 

Společnost Meta spustí podporu NFT

Objevují se zprávy, že by mohla být v blízké době spuštěna podpora NFT na platformách společnosti Meta, jako je Facebook a Instagram. 

Podle zprávy CoinDesk budou plány využívat blockchainy jako Solana, Ethereum Flow a Polygon. Pilotní schéma má být spuštěno již dnes. 

Přichází ve složité době pro trh s NFT. Uprostřed širšího výprodeje kryptoaktiv – a vlastně i tradičních aktiv – zaznamenaly NFT výrazný pokles tržní hodnoty. Ale některá spuštění, která stále probíhají, jsou stále svědky opravdu silné poptávky, což naznačuje, že chuť držet některá z těchto aktiv pořád existuje. 

Dopad toho, žeí Meta uvádí na trh NFT nemusí nutně změnit tvář trhu, ale pravděpodobně pomůže takříkajíc promazat jeho kola. Jakákoli příležitost, aby se tato technologie stala snáze dostupnou pro běžné lidi, je dobrá věc a pomáhá budoucímu potenciálu trhu. 

Gucci začne přijímat kryptoměny

Módní značka Gucci oznámila, že v některých svých obchodech v USA plánuje přijímat platby v kryptoměnách. Zákazníci budou moci platit kryptoaktivy, jako jsou bitcoin, dogecoin, ether, litecoin a shiba inu. Tato služba má být spuštěna v pobočce v Los Angeles a také v New Yorku. 

Přestože krok luxusní značky do oblasti kryptoaktiv pravděpodobně nebude zlomem, který protrhne hráz používání kryptoaktiv, je pozoruhodným milníkem, že se do této oblasti zapojuje takový trendsetter, jako je Gucci.

Zatímco výpady luxusních značek do oblasti NFT byly v uplynulém roce poměrně časté, v oblasti krypto plateb stále široce zaostávají. Módní značky jako Gucci se živí tím, že jsou trendsetteři, takže bude zajímavé sledovat, zda je budou následovat další módní domy, aby s nimi udržely krok.

Simon Peters, eToro

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Co jsou opce a jak fungují.
  V tomto článku se dozvíte základní pojmy vztahující se k opčním kontraktům, ukážeme si co je call opce a co je put opce a jakou z nich využít pro stranu long a pro stranu short.
 • Colonial Pipeline obnovila po kyberútoku provoz části své potrubní sítě
  Americká společnost Colonial Pipeline po hackerském útoku obnovila provoz části své potrubní sítě pro přepravu ropných produktů. Ovládat ji bude prozatím manuálně. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mezitím narušení provozu, kvůli němuž vláda Spojených států vyhlásila stav nouze, připsala relativně neznámé zločinecké skupině DarkSide ("temná strana"). Ta je v médiích spojována s východní Evropou, případně s Ruskem.
 • Colt CZ: První kvartál naznačí rekordní rok
  Očekávané výsledky hospodaření: Výsledky společnosti Colt CZ Group SE (dříve Česká zbrojovka – CZG) za první kvartál tohoto roku podle nás podstatně vzrostly v meziročním srovnání. Očekáváme růst tržeb o 62 % y/y a zisku EBITDA o 56 %. Za tímto vysokým růstem zřejmě stála masivní poptávka zejména na hlavním trhu v USA. Rozdíl podpořila také konsolidace Coltu, který před rokem ještě nebyl součástí České zbrojovky.
 • Colt CZ: Velký nárůst počtu prodaných zbraní, kvartální výsledky vysoce překonaly odhady
  Výsledky hospodaření: Colt CZ prezentoval velmi silné výsledky za první kvartál tohoto roku. Pozitivní je zejména 46,1 % nárůst prodaných zbraní související s konsolidací Coltu a masivní poptávka nejen na klíčovém trhu v USA. EBITDA vzrostla o 120 % na 954,7 mil. CZK a vysoce překonala konsensus. Colt CZ Group potvrdil výhled na tento rok.
 • Co lze očekávat od dnešního zasedání ECB? Analýza EUR/USD
  Dnes očekáváme zasedání evropské centrální banky (ECB) s ohlášením výsledků jednání bankovní rady v 13:45....
 • Co lze očekávat od pátečního zasedání OPEC?
  Ministři zemí sdružených v OPEC se již začínají scházet ve Vídni, aby se zúčastnili pátečního zasedání, které mnozí označují jako nejtěžší od roku 2011. Tehdy seskupení zemí, včetně Venezuely a Íránu, zablokovalo snahy Saudské Arábie zvýšit produkci kartelu, která chtěla přibrzdit rostoucí ceny ropy. Tehdejší saudsko-arabský ministr Ali al-Naimi volal po zvýšení denních dodávek o 1,5 milionu barelů.
 • Commodity Upadte: Komodity se po propadu stabilizovaly
  Ole S. Hansen, komoditní stratég    I minulý týden jsme n...
 • Commodity Update: Komodity po nedávné rally konsolidují
  Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo BankKomoditní trhy mají za sebou po rally, kterou ...
 • [comod_WEATHER 1.1] Coffee, Cotton (Jan 2016)
  Prinášam prehľad zrážok pre dôležité produkčné oblasti kávy a bavlny. Posledný decembrový report nájdete tu.&nbsp...
 • Co mohou investoři letos očekávat od zlata a stříbra
  Rok 2021 byl pro obchodníky drahých kovů zklamáním. Ale pro jednotlivce, kteří kumulují zlato a stříbro jako pojistku před inflací pravidelnými nákupy, byl příznivý.
 • Co můžeme čekat od zasedání ECB?
  Hlavní událostí dnešního dne bude beze sporu zasedání Evropské centrální banky (ECB) v 13:45 a následně ti...
 • Co můžeme čekat od zasedání ECB? Analýza indexu S&P 500, ropy, NZD/USD
  Nejdůležitější událost dnešního dne bude zasedání Evropské centrální banky. Vzhledem k tomu, že ban...
 • Co můžeme čekat od zasedání ECB? Analýza ZLATA, ropy, GBP/NZD
  Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání Evropské centrální banky (ECB) v 13:45. Od ECB se nečeká změna ...
 • Co můžeme čekat od zasedání ECB a NFP?
  Pozornost investorů se dnes koncentruje na tiskovou konferenci ECB a NFP report z USA v 14:30 (počet nově vytvoře...
 • Co můžeme čekat od zítřejšího zasedání Fedu a proč je tak důležité pro finanční trhy?
  Dnes v úterý 18. března začíná dvoudenní pravidelné zasedání americké centrální banky (Fed), které vyvrcholí zítra večer. Od února bance šéfuje...
 • Co může nyní poslat trhy do kolen
  Připadá mi, že pokud něco zasadí trhům a ekonomice znatelnou ránu, nejde obvykle o předem dobře známé a obávané riziko...
 • Co může podpořit trhy k dalšímu růstu?
  V tomto článku bych se chtěl zaměřit na možnost, zda-li ještě trh disponuje silou, aby dále rostl. Jedná se však o subjektivní pohled, který je málo pravděpodobný, nicméně není nereálný. Pokud si myslíme, že akciový trh nemůže dále růst i při novém vrcholu, pokusím se nastínit pár důvodů, proč by i při nynějších číslech mohl růst. Na druhou stranu se na trhu vyskytují i další rizika, které mu nemusí dát šanci.
 • Co může pokazit odhadovaný globální růst?
  Na globální růst v roce 2018 máme v Saxo Bank opačný názor a domníváme se, že obecný odhad je až příliš optimistický. Očekáváme nižší růst HDP ve druhém a třetím čtvrtletí kvůli propadu úvěrového impulsu v Číně. Jak uvedl MMF, Čína stále představuje třetinu celosvětového růstového impulsu.
 • Co nás čeká v obchodním dnu 10.4.2018
  Dnes očekáváme další klidný den, pokud jde o globální vydání makroekonomických dat. Na severu Evropy vychází v Dánsku údaje o inflaci CPI pro Dánsko a v Norsko. A dále údaje o spotřebě domácností ze Švédska. Včera se rizikové sentimenty na světových finančních trzích poněkud zotavily s porovnáním za minulý týden. Minulý týden se intenzivněji zaměřil na obchodní konflikty mezi USA a Čínou. Včera prezident ECB Mario Draghi uvedl, že se očekává tempo hospodářského expanze, aby zůstala silná i v roce 2018, zatímco hlavní ekonom ECB Peter Praet nevidí důvod ke změně ekonomického výhledu ECB.
 • Co nás čeká v obchodním dnu 10.5.2018
  Evropské zasedání začíná v 10:00 se zprávou o italské průmyslové výrobě. Výkon továrny v třetím největším hospodářství eurozóny by měl za březen růst o 0,4% a za předchozí měsíc klesnout o 0,5%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy forex