Středa 22. května 2024 14:22
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster srovnani

Výstup z trhu je stejně důležitý jako vstup

03.06.2013  Autor: Ondřej Hartman  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk

Vzpomeňte si na své začátky (pokud už je máte za sebou) a uvědomte si: kolik úsilí jste věnovali nalezení vstupu do obchodu? A kolik jste věnovali naplánování výstupu? Pravděpodobně dojdete k závěru, že vstupu jste přikládali mnohem větší důležitost, že? Podívejme se dnes na toto téma trochu více.

Psychologický jev: vstupy důležitější než výstupy?

V tradingu se lidé opravdu nejvíce zaměřují na vstupy do obchodů a výstupům věnují relativně malou pozornost. Jak to můžeme říct s takovou jistotou? Není pravda, že většina investorů vydělává nejvíce peněz v býčím trendu a pak je zase odevzdávají v trendu medvědím? A bylo by to tak i tehdy, kdyby měli jasnou strategii pro řízení výstupů? Asi sotva. Skoro to někdy vypadá, jako by hlavním cílem bylo „hlavně ať jsem v nějakém obchodu, to ostatní se uvidí potom.

Mnozí tradeři nemají problém se vstupem do obchodu, když nastane vhodná příležitost, ale často tak činí, když už je cena rozjetá. Pak ovšem trpí, když se cena začne vracet zpět. Drží se v pozici a doufají, že se trend v jejich směru zase vrátí, a pokud mají štěstí, tak se to i stane. Tím se zachrání ze ztrátové pozice. Znamená to tedy, že tradeři věnují mnohem větší pozornost ceně při vstupu, ale už menší při výstupu. Přitom jediný způsob, jak v trzích vydělávat, je „kupovat levně a prodávat draho“.

Proč umíme vstoupit a neumíme vystoupit?

Když tedy tradeři nemají problém se vstupem do trhu, proč je potom pro ně problém vystoupit z něj? Má to zřejmě několik důvodů.

Prvním bude zřejmě nedostatečné plánování. Když do obchodu vstupuje profesionál, ví přesně, jaké podmínky musí být splněny, aby z obchodu vystoupil. Kromě toho o tom už nemusí přemýšlet nebo znovu zvažovat, jestli jeho výstupní podmínky jsou opravdu splněny. Prostě jedná přesně podle plánu.

Začínající trader oproti tomu podléhá různým pocitům a emocím, impulsům a dojmům. Jeho hlavní otázka zní „co když?“. Jeho myšlení vypadá asi takto: “Co když teď prodám, ale cena půjde pořád nahoru? To přijdu o spoustu zisků“. Nebo: „Co když si teď nevyberu zisk a trh půjde dolů?? A jedna z nejoblíbenějších myšlenek je „když to neprodám, tak aspoň nebudu mít ztrátu.“ Tím se někdy brání trader tomu, aby nemusel opustit obchod, který je ve ztrátě.

Dalším jevem, který je psychologům dobře znám, je to, že po vstupu do obchodu máme tendenci v něm setrvávat, protože „máme pocit“, že pravděpodobnost úspěchu je na naší straně. Jinými slovy máme tendenci se na obchod dívat zkresleně a posuzovat jej více v náš prospěch. Tím si vlastně podvědomě chceme potvrdit, že jsme se pro obchod rozhodli správně.

Radši rychle pryč aspoň s nulou!

Další běžný jev spočívá v tom, že nezkušený trader okamžitě uzavírá obchod, když se vrátí ze ztráty na break-even (tj. na cenu, na které do obchodu původně vstoupil). Trader chce co nejdříve obchod uzavřít, aby si vydechl po prodělaném psychickém vypětí. Umíte si představit, že byste takto obchodovali dlouhodobě a s úspěchem? Přesto to mnozí dělají, dokud nepřijdou o dost peněz a svůj trading nevzdají.

Lepší alternativou však je naučit se dodržovat přesná pravidla pro výstupy a dospět tak k pravidelnému sklízení zisků.

Různé možnosti výstupů

Existuje mnoho různých výstupních strategií a jejich použití záleží na obchodním stylu a toleranci k riziku. Pro začínajícího tradera je výstup zdrojem neustálých dilemat, proto je třeba naplánování výstupu věnovat plnou pozornost ještě před vstupem.

Konkrétněji řečeno základní technikou výstupu je využití oblasti, kde očekáváme dostatečnou poptávku a nabídku. Jednoduše řečeno, když nakoupíme tam, kde je nahromaděná velká poptávka, můžeme s velkou šancí na úspěch využít pro výstup nejbližší oblast cen, kde očekáváme větší nabídku. Jednou z oblastí, kterou takto tradeři využívají, je oblast cen kolem klouzavých průměrů nebo na S/R úrovních (supporty a rezistence).

Kromě toho lze vymyslet i mnoho jiných výstupních strategií, například na pevné ceně, při vzniku reverzního signálu, na posouvaném cílovém profitu, na stop-lossu nebo na posouvaném ochranném stop-lossu. Lze se ale také řídit hlediskem času a vystoupit, pokud po určité době od vstupu nejde trh očekávaným směrem, případně když vyprší předem stanovený čas atp.

Nejdůležitější je, když?

Bez ohledu na techniku výstupu (celá pozice naráz na jedné ceně, postupné výstupy na různých cenách atp.) musí mít trader výstup naplánován před tím, než vstoupí do obchodu. Proč? Protože dokud nejsou v trhu otevřené pozice, nejde o peníze a trader nepodléhá emocím a různým psychologickým klamům, které začnou působit později. Vyhne se tak špatným a neuváženým rozhodnutím, která jsou zákonitě ovlivněna tím, že je již v obchodě a cítí emoce, které v něm probouzí pohled na neustále kolísající grafy, případně na údaj o aktuálním zisku nebo ztrátě.

Závěr

Dobrý vstup do obchodu bez dobrého a předem promyšleného výstupu není dobrým způsobem tradingu a nevede k pohodovému a ziskovému obchodování.

Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Trading beze ztrát
  Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, který se specializuje na oblast psychologie obchodníků na finančních trzích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a knihu Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme přinášet jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu.
 • Trading je nuda
  Dnešní článek začal poněkud provokativním tvrzením, že trading je nuda. Určitě jste zažili adrenalin z obchodování, když jste s tradingem začínali, ale možná ho zažíváte ještě dnes. Je to tak ale správně? Na to se pokusím odpovědět v dalších odstavcích.
 • Trading psychologie: Brett Steenbarger a vnitřní dialog
  Opět přinášíme článek od trading psychologa Bretta Steenbargera. Tentokrát jde o trochu obtížnější článek na téma psychologie tradingu.
 • Trading za hranicí zóny komfortu
  Cítíte se při tradingu pohodlně? Běží všechno, jak jste zvyklí. Pohoda, že? V tom případě vás dnešní článek možná vyburcuje k nějaké změně. Dosud se totiž pohybujete ve své zóně komfortu. A chcete-li se pohnout dál, budete z ní muset ven.
 • Trpělivost a zkušenosti, co disciplína?
  Trendy, supporty, rezistance, Fibonacciho úrovně, formace a tvary svíček. Indikátory a oscilátory atd. Zkrátka technická analýza. FED, BoE, ECB, spotřebitelská inflace, výrobní inflace, nezaměstnanost, maloobchodní tržby, zahraniční obchod, dluhy zemí PIGS atd. Zkrátka funadamenty. Cena ropy, situace v DJIA, S&P 500, DAX30, situace v DX - dolarovém indexu atd. Zkrátka korelace.
 • Trpíte sebedestruktivním chováním?
  Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah.
 • Třesou se vám při otevření obchodu ruce?
  Tématem dnešního vzdělávacího článku bude nervozita před obchodem, respektive před samotným otevřením obchodu. Není výjimkou, že začínající trader se často dostane do stavu, kdy cítí nervozitu před zadáním obchodu a s „hrůzou“ klikne myší na pokyn v obchodní platformě. Jak předcházet takovéto situaci, kdy cítíme nervozitu?
 • Umění diverzifikace v tradingu
  Diverzifikace je v tradingu klíčovým slovem, o kterém se mluví často, ale ne vždy je plně pochopeno, co všechno může zahrnovat. Většinou si ho spojujeme se světem investic, nicméně je třeba pochopit, že nejde čistě jen o rozložení investic mezi různé finanční instrumenty, ale o mnohem širší koncept, který má za cíl snížit riziko a zvýšit potenciální výnosy.
 • V čem se liší úspěšný a neúspěšný trader?
  Co je to úspěch? Je rozdíl mezi úspěšným člověkem a úspěšným traderem? Jaké hodnoty nám slouží k porovnání úspěšnosti? A má vůbec cenu v dnešní materiální společnosti řešit tyto ryze materiální otázky filozofickou úvahou? Zkusme na chvíli odhlédnout od forex, ? Ł $ Ł Ą a pipů a grafů a podívejme se i na jiné hodnoty, které určují kvalitu našeho úspěchu.
 • Vysoké zhodnocení kapitálu z pohledu psychologie
  Ve svém minulém článku jsem se detailně zabýval matematicko-teoretickou rovinou možnosti dosahování 30% měsíčního zhodnocení obchodního kapitálu pomocí odpovídající intradenní strategie. Ani bouřlivá diskuze pod článkem mě neodradila, a proto přidávám druhou část věnující se čistě psychologické stránce tohoto tématu.
 • Zbavte se iluze o kontrole nad trhem
  Dnešní téma se týká bez výjimky každého z nás. Tento článek vám objasní, jak funguje naše myšlení a co je třeba udělat pro to, aby nám přineslo úspěch v tradingu. Jak už je u Randeho zvykem, každé ponaučení nám ilustruje na příkladu z reálného života některého ze svých klientů. Dnes se tedy seznamte s příběhem tradera Johna.
 • Z čeho pramení úzkost v tradingu a jak to napravit
  Stejně jako většina náročných povolání může i trading (obchodování na finančních trzích) přinášet velký tlak a stres. Tento článek ukáže některé z běžných příčin úzkosti z obchodování a způsoby, jak je můžete řešit. Nemyslete si, že se vás to netýká. Dříve nebo později to potká většinu traderů, tak je lepší se na tu situaci řádně připravit.
 • Ztratili jste víru ve svůj trading? Možná děláte tyto chyby
  Víra a vůle jsou dva psychologické faktory, které jdou spolu ruku v ruce a doplňují se navzájem v jakékoliv lidské činnosti, trading nevyjímaje. Bohužel skutečnost je taková, že mnoho traderů postrádá buď jedno, druhé nebo obojí. Na základech této zásadní chyby se z nich pak stávají neúspěšní tradeři bojující s větrnými mlýny. V dnešním článku ze série textů věnujících se psychologii se tak zaměříme na to, jak se podobné situaci vyvarovat.
 • 3 kroky ke správnému money-managementu
  V tomto vzdělávacím článku se podíváme na zoubek klíčovému aspektu v obchodování na finančních trzích. Vytvoření strategie pro řízení peněz (money-management) a kontroly rizika není obtížným úkolem. Naopak by to měla být v podstatě jednoduchá věc, kterou můžeme udělat pro ochranu našeho obchodního kapitálu. Lidé ovšem mají obecně nutkání dělat jednoduché věci složitými a tento případ není výjimkou.
 • 3 návyky pro efektivní řízení otevřených pozic
  Věřte tomu nebo ne, otevřené pozice jsou stejně tak důležité, jako jakýkoliv obchodní plán a je potřeba se jim věnovat. Není dobré se domnívat, že vstupem do pozice a nastavením výstupních úrovní vaše práce s obchodem končí.
 • 3 způsoby, jak kontrolovat riziko
  Jistě jste se někdy ocitli v situaci, že jste byli bezradní ohledně ukončení obchodu ve ztrátě. Kde přesně obchod ukončit? Cena jde stále proti vám a vy se jen modlíte, aby se trh otočil vaším směrem. Dnešní vzdělávací článek navrhuje několik základních rad, abyste se těmto situacím v budoucnu úspěšně vyhnuli.
 • 4 způsoby, jak se vyhnout ovlivnění nedávnými výsledky
  Termín "zkreslení z nedávné minulosti" se v obchodním prostředí často skloňuje, ale co to přesně je? V nejzákladnějším smyslu se zkreslení z nedávné minulosti týká tendence obchodníků sledovat pouze nejnovější soubor událostí, zatímco starší, ale stejně důležité (nebo někdy dokonce důležitější) informace ignorují.
 • 5 kroků k full-time tradingu
  Tradingem se dá velice slušně živit a mnoho úspěšných traderů je živoucím důkazem, že to skutečně lze. Není to ovšem životní styl, který je vhodný pro každého z nás. Jako každý jiný byznys má obchodování na forexu své pasti a nástrahy, kterým se mnozí nováčci nedokáží vyhnout, hlavně díky nedostatečné přípravě a slabým znalostem.
 • 5 lekcí z psychologie tradingu z roku 2018
  Loňský rok nám mohl poskytnout mnoho různých lekcí z psychologie tradingu a my si z nich můžeme do tohoto roku vzít ponaučení. Pojďme se podívat na ty základní, které nám mohou v tradingu pomoci.
 • 6 důvodů, proč vám utíkají ziskové obchody
  Pro některé obchodníky je jen jediná věc horší než ztrátový obchod. A tím je ziskový obchod, kterého jste si sice všimli, ale nevyužili ho! Určitě jste se v této situaci už ocitli.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXGiants
GKFX
reklama
Dukascopy new