Neděle 24. září 2023 18:33
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading AI
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Dukascopy new

Ceny ropy na začátku obchodního dne klesají

15.03.2022 08:43  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V pondělí ceny ropy od začátku obchodní seance klesaly. Investoři se stále soustředí na napjatou geopolitickou situaci ve východní Evropě.

V okamžiku psaní článku se futures na ropu Brent propadly o 1,93 % na 110,5 USD za barel. Během předchozí seance futures vzrostly o 2,2 % na 112,67 USD za barel.

Mezitím se futures na WTI s dubnovým dodáním obchodují za 106,6 USD za barel, což je o 2,5 % méně než předchozí zavírací cena. V pátek kontrakty vyskočily o 3,1 % na 109,33 USD za barel.

Minulý týden ropa Brent přidala 5 %, zatímco benchmark WTI posílil o 6 %.

analytics622f173eba617.jpg

V pondělí dopoledne byly futures na ropu Brent opět pod tlakem. V důsledku toho toto aktivum ztratilo své předchozí zisky na pozadí zpráv, že Rusko a Ukrajina se možná nějak dohodnou.

Odborníci jsou přesvědčeni, že v blízké budoucnosti zůstane trh s ropou při absenci důležitých zpráv klidný. Proto se ropa Brent může nadále pohybovat v rozmezí 105 až 115 USD.

V případě pozitivních zpráv o rusko-ukrajinském konfliktu se cena může vrátit ke 100 USD za barel. V opačném případě může cena ropy vzrůst na svá roční maxima.

analytics622f1759ca85a.jpg

Dalším faktorem, který může vést k poklesu cen ropy, je možný pokles poptávky po ropě v Asii způsobený novou vlnou covid-19 v Číně. Trvale rostoucí počet infekcí tak vedl k zablokování města Šen-čen na jihovýchodě Číny.

Na pozadí těchto děsivých zpráv klesly ceny ropy v asijských zemích o 2 %.

Zároveň se vytrácí pravděpodobnost, že Írán obnoví dodávky ropy na světový trh. Rusko požadovalo od Spojených států záruky, že protiruské sankce nebudou po obnovení dohody o íránském jaderném programu bránit volnému obchodu a hospodářským vztahům mezi Ruskem a Íránem.

USA však nemají v úmyslu přistoupit na žádný kompromis. Jednání se tak kvůli silným postojům obou stran dostala do slepé uličky.

Pozoruhodné je, že uzavření jaderné dohody pravděpodobně povede ke zrušení sankcí proti vývozu íránské ropy a plynu. V nejlepším případě může Írán do konce roku 2022 zvýšit svou produkci o 1 milion barelů denně. Země však o této otázce jednají již více než rok, avšak bezvýsledně.

Občasné vojenské konflikty v Libyi způsobují přerušení těžby ropy. Odborníci se dokonce domnívají, že brzy může opět vypuknout občanská válka. Objekty těžby ropy jsou zpravidla první na ráně. Přestože se situace zhoršuje, účastníci trhu nepočítají s možným poklesem těžby ropy o 1 milion barelů denně.

Mezitím v pátek společnost Baker Hughes oznámila, že počet vrtných souprav na území USA vzrostl o 8, zatímco počet vrtných souprav v Kanadě klesl o 7. Nicméně vrtná aktivita je stále mírná, protože producenti nechtějí na pozadí nejistoty na trhu investovat do těžby ropy velké peníze.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ceny ropy klesají, čínská inflace v květnu zrychlila
  Ceny ropy jsou dnes od rána pod prodejním tlakem, když se propadají o necelá dvě procenta. K tomu pravděpodobně přispěly obavy ze zpomalení světové ekonomiky a poslední API report, který upozornil na výrazný růst amerických ropných zásob. Podle něj zásoby ropy minulý týden rostly o 4.8 mil barelů a benzínu o 0.8 mil barelů, což bylo shodně nad většinovým konsenzem. Na druhou stranu jsme se ale dočkali docela příznivého EIA reportu. Americká agentura změnila výhled pro růst produkce směrem dolů na tento i příští rok. Nově očekává, že by americká produkce ropy měla letos růst o 1,36 mil. bpd na 12,32 mil. a příští rok o 940 tis. bpd. Další dobrou zprávou pro býky by mohl být komentář, ministra pro ropu Spojených arabských emirátů, který uvedl, že je OPEC blízko dohodě na prodloužení platnosti aktuálních těžebních kvót alespoň do konce letošního roku.
 • Ceny ropy klesají, protože USA zvažují uvolnění strategických rezerv
  Ceny ropy se ve čtvrtek propadly už o více než 5 %. Pokles přišel poté, co USA oznámily, že uvolní část ropy ze svých nouzových rezerv. V době psaní článku se futures kontrakty na Brent s dodáním v červnu propadly o 4,26 % na 106,69 USD za barel. Dnešek je posledním dnem obchodování s kontrakty na Brent s dodáním v květnu.
 • Ceny ropy klesají, zlato se drží i přes optimistické zprávy z americké ekonomiky
  Komoditní index Bloomberg (Bloomberg Commodity Index) se již druhý týden v řadě propadá. Ceny ropy jdou dolů v souvislosti s tím, jak polevují obavy ohledně situace v Iráku, a s tím, jak se Libye chystá na obnovení svého vývozu. Vyhlídky na rekordní úrodu kukuřice a sójových bobů v USA tlačí ceny těchto komodit dolů.
 • Ceny ropy klesajú, tankovať budeme lacnejšie
  Ceny ropy zaznamenali aj napriek zavedeniu embarga na dovoz ruskej ropy a cenového stropu pomerne prudký pokles, pričom sa dostali na najnižšie úrovne od začiatku roka. Trh s ropou sa dostal pod tlak vďaka slabým ekonomickým vyhliadkam vo svete, ktoré môžu viesť k poklesu spotreby ropy. Výpadok dodávok ruskej ropy do Európy by však mal z dlhodobého hľadiska podporovať rast cien ropy v kombinácii s tohtoročnou vykurovacou sezónou. Preto môžu byť súčasné poklesy ropy len dočasné.
 • Ceny ropy klesá v reakci na report o zvyšování produkce Saúdské Arábie
  Ropné benchmarky Brent i WTI po poledni klesají v reakci na nový report Bloombergu o navyšování produkce Saúdské Arábie. Země je dle agentury připravena rychle navýšit těžbu v případě, že íránské exporty zkolabují. Americký prezident Donald Trump včera zveřejnil rozhodnutí, že neprodlouží výjimky na importy íránské ropy. Brent v reakci klesl k úrovni 74 dolarů za barel.
 • 🛢Ceny ropy klesli o viac ako 3%
  Silné zhodnotenie amerického dolára, ktoré viedlo k poklesu páru EURUSD pod hladinu 1,18 a oslabeniu mien protinožcov, vedie tiež k výraznému oslabeniu komoditného trhu. Ropa je jednou z najhorších komodít. Po včerajšom neúspešnom opätovnom vstupe do kanála vzostupného trendu sa dnes WTI obchoduje pod veľkým tlakom. Cena sa v súčasnosti blíži k 3 dôležitým úrovniam: 60 dolárov za barel, 23,6 Fibonacciho retracement z nedávneho rastového pohybu a kĺzavému priemeru s periódou 50. Ak by došlo k prelomeniu nižšie, potom by sa poklesy mohli prehĺbiť smerom k hladine 55 USD za barel. Ak sa však kupujúcim podarí zastaviť poklesy, môže sa spustiť ďalší impulz smerom k dolnej hranici rastového kanála.
 • 🔴Ceny ropy klesly za rok o 30 %!
  Cena ropy Brent od začátku roku 2023 klesla přibližně o 9 %, ale pokles ceny za posledních 12 měsíců již přesahuje 30 %. Podíváme-li se na celý pohyb po pandemickém oživení, ceny ropy se v současné době obchodují poblíž středního bodu. I když se zdálo, že problémem by mohla být nedostatečná nabídka a rostoucí poptávka, ukázalo se, že tyto obavy byly zbytečné. Od června 2022 lze na trhu s ropou pozorovat silný medvědí trend a poslední problémy v bankovním sektoru mohly připomínat finanční krizi z let 2007-2009, kdy se ceny ropy rychle propadly ze 150 dolarů na méně než 40 dolarů za barel. Mohla by se historie opakovat? Ukáže se levná ropa jako lék na řadu současných problémů? Čeká nás v pozdější části roku další pokles cen, nebo se ropa zotaví?
 • Ceny ropy konsolidují kvůli novým obavám z koronaviru
  Během uplynulého týdne se na trzích objevil pocit déjà vu a někteří aktéři se začali chovat stejně jako v 1. čtvrtletí, kdy pandemie viru Covid-19 poslala výnosy z akcií i obligací rychle ke dnu. Od dubna už dokázalo masivní zotavení celosvětových akciových trhů zahladit ekonomické dopady měsíců v karanténě.
 • Ceny ropy mírně rostou, kvůli Omikronu jsou investoři stále opatrní
  V úterý vzrostly ceny ropy, kvůli neustálému šíření Omikronu by se mohla snížit poptávka po pohonných hmotách. Futures na ropu Brent vyrostli o 0,8%, barel nyní stojí 72,11 USD, barel americké ropy WTI stojí 69,34 USD, futures stouply o 1,1%.
 • Ceny ropy na trhu a jejich vývoj
  V poslední době se čeká na to, zda Rusko na trzích ropy nezahájí cenovou válku se Spojenými státy. Po debatě mezi USA a Čínou na téma obchodní války se nervozita na trzích mírně uklidnila.
 • Ceny ropy opět rostou
  Organizace zemí vyvážejících ropu se zkratkou OPEC a její spojenci včetně Ruska se dohodli na snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů denně. Vyjádření vzešlo s prohlášení íránského ministra ropného průmyslu jménem Bídžan Námdar Zangáne. Ceny ropy díky tomuto vyjádření a budoucím vyhlídkám vývoje na snížení dodávek ropy nyní výrazně rostou. Severomořská ropa Brent si kolem dokonce připisovala více než 5 % a pohybovala se nad hladinou 63 dolarů za jeden barel.
 • Ceny ropy pod tlakom
  Za týmto poklesom stojí najmä obnovovanie produkcie v Mexickom zálive, keďže časť ropných vrtov bola odstavená kvôli hurikánu. Spoločnosť Royal Dutsch Shell, najväčší producent ropy v zálive, v stredu uviedol, že obnovil takmer 80% pôvodnej produkcie ropy.
 • Ceny ropy pokračují v růstu, Brent dosahuje výše 52 dolarů za barel
  Ceny ropy navázaly na velké zisky v minulém týdnu, přičemž společnost Brent zaútočila na čerstvé dvouměsíční ceny v pondělí, když se objevily další náznaky zpomalení výroby ropy v USA.
 • Ceny ropy po třítýdenních výškách, benzín klesne po obnově po Harveym
  Ceny ropy v USA zaznamenaly v úterý tři týdny svých nejvyšších hodnot, zatímco ceny benzínu klesly o téměř 3 %, jelikož rafinérie na pobřeží Mexického zálivu byly obnoveny po poruchách, které minulý týden způsobil hurikán Harvey.
 • Ceny ropy po výstupu na tříměsíční maxima klesly
  Ceny ropy se včera vyšplhaly až na tříměsíční maxima. Těžily z víkendového oznámení skupiny OPEC+ o prodloužení dohody o snížení těžby i ze zprávy o rekordním květnovém dovozu ropy do Číny. Později však ceny zamířily dolů, protože Saúdská Arábie ohlásila konec dobrovolného omezování dodávek ropy na trh.
 • Ceny ropy před zvýšením sazeb Fedu a ECB klesají
  Ceny ropy v pondělí klesly, protože obchodníci očekávají další zvýšení úrokových sazeb ze strany amerických a evropských centrálních bank.
 • 🛢Ceny ropy rastú v reakcii na OPEC+📈
  Rozhodnutie OPEC je pomerne rozsiahle, ale reakcia trhu je veľmi pozitívna. Väčšina krajín ponechá produkciu v apríli na nezmenenej úrovni v porovnaní s marcom, pričom Saudská Arábia podporuje ponechanie dodatočného zníženia produkcie o jeden milión barelov, k čomu krajina pristúpila vo Februári a v Marci.
 • Ceny ropy rostou, Brent dosahuje dvouměsíčního maxima
  Červencové futures na Brent na londýnské burze ICE Futures vzrostly do 18:00 GMT+2 o 1,07 USD (0,9 %) na 120,50 USD za barel.
 • Ceny ropy rostou kvůli dohodě lídrů EU na částečném zákazu ruské ropy
  Lídři EU se dohodli, že do konce roku sníží dovoz ruské ropy o 90 %. Dohoda je již hotová, budou upřesněny pouze podrobnosti. Podle agentury Reuters je asi 65 % ruského vývozu ropy do Evropské unie dodáváno na kontinent tankery, zbytek připadá na ropovod Družba. Polsko a Německo se již zavázaly ukončit dovoz ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba do konce roku, čímž se pokrytí zákazu zvýšilo na přibližně 90 %. V první řadě embargo ovlivní provoz tankerů.
 • Ceny ropy rostou, kvůli větší poptávce po pohonných hmotách
  V USA ve čtvrtek vzrostly ceny ropy, poptávka po ní je na rekordní úrovni. Navýšení cen pomohl i signál amerického Federálního rezervního systému, inflaci je totiž třeba řešit dříve než vykolejí ekonomiku USA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook