Čtvrtek 28. březen 2024 16:01
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex Ebook

Událostí loňského roku na domácím devizovém trhu byla listopadová intervence centrální banky

02.01.2014 08:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

02.01.2014 08:08: Vývoj kurzu české měny proti euru byl po většinu roku 2013 relativně klidný. Po první polovinu loňského roku se koruna pohybovala v lehce oslabujícím trendu – z hodnot těsně nad 25,00 CZK/EUR na počátku roku se kurz postupně dostal k úrovni 26,00 CZK/EUR, kterou několikrát otestoval. Za tímto oslabováním koruny stál trend snižující se inflace, který vedl centrální banku k verbálním intervencím proti české měně. Již od srpna se pak na bankovní radě hlasovalo o použití přímých intervencí na trhu jako měnověpolitického nástroje.

Sílící dezinflační tendence a růst hrozby deflační spirály nakonec vedly k tomu, že centrální banka na svém listopadovém zasedání použití devizových intervencí schválila. Po více než měsíci od intervence je zřejmé, že cílování kurzu koruny kolem úrovně 27,00 CZK/EUR, jak po posledním zasedání centrální banka oznámila, vůbec neznamená, že by byl kurz fixní na této úrovni. Postupem času se ukázalo, že centrální banka bude bránit posílení koruny pod zmiňovaných 27,00 CZK/EUR. Nad touto úrovní se i podle následných prohlášení centrálních bankéřů bude koruna pohybovat tržně bez omezení.

V pointervenčním období koruna ztratila další zhruba tři procenta, když kurz testoval v předvánočním období hladinu 27,70 CZK/EUR. Co stálo za pokračujícím oslabováním české měny? Nepřímo se jednalo o důsledek intervence, kdy centrální banka skoupila na trhu eura v objemu přes 7 mld. EUR. Přirozená zásobárna eur – exportéři – mají své devizové příjmy z určité části měnově zajištěné, nová eura vygenerují až postupem času. Dalším vysvětlením mohou být obavy, zda skutečně intervence a kvůli tomu slabší koruna zabrání tomu, aby v lednu nebyl zaznamenán meziroční pokles spotřebitelských cen. Lednové číslo bude zveřejněno počátkem února a bezesporu bude významnou determinantou kurzu koruny.

Oslabující trend nad cíl centrální banky je podle našeho názoru ze střednědobého pohledu přestřelením, fundamentálně není ospravedlnitelné, aby trend oslabující koruny pokračoval. Při pohledu na rovnovážný kurz lze konstatovat, že díky zásahu ČNB je koruna aktuálně (při kurzu 27,40 CZK/EUR) podhodnocená o téměř deset procent. Již během prvního pololetí letošního roku očekáváme posílení koruny směrem ke 27,00 CZK/EUR a jeho stabilizaci nad touto úrovní a tedy částečnou eliminaci zmíněné podhodnocenosti. To se bude dít v případě, že se bude naplňovat inflační prognóza ČNB. Rizikem je ovšem to, že inflace bude ve srovnání s prognózou centrální banky nižší, což by se projevilo v neochotě koruny posilovat směrem ke 27,00 CZK/EUR.

Spekulace ohledně dalších kroků ČNB či tzv. exit strategie začnou být aktuálnější v průběhu druhé poloviny tohoto roku – to bude také možnost začít hodnotit prvotní účinky kroku ČNB.

Jan Vejmělek
Economic & Strategy Research

Investment Banking
Komercni banka, a. s.
Societe Generale Group

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ÚDAJE O MALOOBCHODNÍM PRODEJI V USA PODPOŘILY GLOBÁLNÍ TRH
    Dolar se zhluboka nadechl, když dnes ráno téměř překonal 5-týdenní maximum oproti ostatním hlavním měnám. Tato síla by...
  • Údaje o počtu pracovních míst mimo zemědělství tlačí akcie směrem nahoru v kontextu očekávání kvantitativního uvolňování
    Včera jsme jasně prolomili hranici 1150 a zavřeli vysoko nad ní. Poslední cenová akce naznačuje,...
  • Údaje o sentimentu, inflaci a nezaměstnanosti poodhalí stav ekonomik
    Prezidentka ECB Lagarde včera konstatovala, že ekonomika eurozóny pravděpodobně setrvá v deflaci i v nadcházejících měsících. Jako hlavní důvody zmínila nedávný pokles v cenách za energie, silnější euro a dočasné snížení daně z přidané hodnoty v Německu.
  • ÚDAJE O ZAMĚSTNANOSTI V USA BYLY SLABŠÍ NEŽ SE OČEKÁVALO
    Nejdůležitější zpráva z USA o pracovních místech byla zveřejněna v pátek. Za měsíc červenec bylo vytvořeno 162...
  • Údaje z niektorých štátov pripravili pôdu pre prekvapenie rastu nemeckej inflácie
    Kľúčovými európskymi dátami dňa je zverejnenie predbežnej nemeckej správy CPI za september, ktorá je naplánovaná na 14:00. Trhový konsenzus poukazuje na medziročné zrýchlenie zo 7,9 % na 9,5 %. Existuje však veľká šanca, že aktuálna správa prekvapí smerom nahor vzhľadom na dnes zverejnené údaje o inflácii z nemeckých štátov:
  • ÚDAJE Z TRHU PRÁCE V USA UPOKOJILY AKCIE
    Spolu se zveřejněním zprávy americké zaměstnanosti za měsíc květen se globální akcie posunuly vzhůru a americký dolar ...
  • Údaje z trhu s bydlením v USA se nadále stabilizují
    Počet zahájených bytů a povolení k budoucí výstavbě v USA se v dubnu nadále stabilizoval. Zahájení výstavby bytů dopadlo téměř podle očekávání a počet stavebních povolení byl nižší, než se čekalo. Oba údaje byly ve srovnání s předchozím měsícem nižší. Přesto je trh s bydlením stále mnohem slabší než před necelým rokem. Jak je patrné z grafu,v nejbližší době lze očekávat určité ochlazení na trhu s bydlením.
  • Události aktuálního týdne: James Hughes, Chief Market Analyst v Alpari
    Tento týden byl historickým týdnem, v němž se znovuzvolení Baracka Obamy do Bílého domu shodou okolností časově krylo se zahájením obměny...
  • Události dnešního dne
    Velká Británie   Inflace ve Velké Británii zůstala překvapivě na nejvyšších hodnotách od května...
  • Události, které v průběhu týdne zamávaly cenou eura
    Jednou dolu a jednou zase nahoru. K jízdě na housenkové dráze by se dal přirovnat cenový vývoj měnov...
  • Událostí týdne bude středeční zasedání Fedu
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování se ztrátou. Index Dow Jones oslabil o 0,1 %, S&P 500 si pohoršil o 0,2 % a technologický Nasdaq klesl o 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo technologickým firmám (-0,8 %) následovaným energetickými společnostmi (-0,7 %). Protipólem jim byly především síťová odvětví se ziskem 1 %. Americký ministr obchodu Wilbur Ross neočekává, že by v průběhu summitu G20 dospěl prezident Donald Trump s jeho čínským protějškem k obchodní dohodě. Spíše dle něj se oba vůdci dohodnou na tom, že jejich země budou pokračovat v obchodním jednání. Stanoví si harmonogram a pravidla jednání. V závěru svého proslovu uvedl, že Čína je tím, kdo by měl obchodní válku ukončit, když podle Spojených států vznikla právě kvůli nim.
  • Událost, která změnila svět investování. Před 30 lety bylo spuštěno první ETF
    Před 30 lety došlo k revoluci v investování. Investoři si totiž vůbec poprvé mohli na burze kromě akcií koupit tzv. burzovně obchodovaný fond (ETF). Ty v následujících letech získaly oblibu investorů především díky nižší rizikovosti oproti nakupování jednotlivých akcií. Došlo tak k zásadní změně v tom, jak lidé zhodnocují své peníze.
  • Událost týdne před námi: Euro vyhlíží ECB z 1,18 k dolaru
    Již zítra proběhne klíčové zasedání Evropské centrální banky. Na něm centrální bankéři s nejvyšší pravděpodobností nepohnou sazbami, odhalí ale plán ústupu z měnové expanze, tedy měsíčních nákupů aktiv. Podle posledních slov Maria Draghiho nemá jít úplně o revoluci, dopad na trhy ale mít bude. To naznačuje již dnešní chování hlavního měnového páru eurodolar, který se posouvá na metu 1,1800 EURUSD.
  • Udělá Apple z Garminu druhou Nokii?
    Společnost Apple je technologickým lídrem a dominuje na trhu v mnoha segmentech. V oblasti smart hodinek jako celku má Apple na trhu jednoznačně největší podíl ze všech výrobců, avšak v dražším segmentu outdoorových hodinek dlouhodobě dominuje společnost Garmin. Může Apple novými Apple Watch Ultra přebrat Garminu podíl v této oblasti? Proč si Apple dělá zálusk na tento segment, kolik je v něm peněz a jaké marže v něm výrobci dosahují? Na tyto otázky jsme se podívali v našem videu.
  • Udělala G20 dost, aby bylo v měnové válce vyhlášeno příměří?
    Víkendová ,,oťukávací" schůzka zemí G20 nepřinesla měnovým trhům téměř nic nového, i když určité nové zajímavé prvky stojí za ...
  • Udělejte ze svých dětí malé finančníky. Není to tak složité...
    Říká se, že peníze vládnou světu. To je do jisté míry pravda, ale když začnou ovládat naše životy víc, než je zdrávo, je to špatně. Přitom se to lehce může se to stát každému, kdo se s nimi nenaučí hospodařit a kdo s nimi nerozumně nakládá. Aby k tomu nedošlo, měli bychom se s nimi učit zacházet už od dětství. Proto u svých potomků nepodceňujte výchovu k finanční gramotnosti.
  • Udeří až 10procentní inflace, největší zdražování za generaci. Proč právě teď a jak se připravit?
    Česko v příštím roce čeká inflační smršť. Zvláště neúprosná bude v prvních měsících roku, zejména hned v lednu, kdy meziroční míra hladiny růstu spotřebitelských cen může atakovat nevídanou hodnotu deseti procent. Během roku smršť sice zmírní, ale odeznívat bude jen pomalu. Průměrná míra inflace se tak přiblíží sedmiprocentní hladině. Celá generace Čechů nemá s takovým růstem cen zkušenost, neboť půjde o nejrapidnější celoroční inflaci od roku 1998.
  • Udržia akcie svoj rast? - Výhľad pre akciové indexy na 44. týždeň
    Jedná sa o týždenné zmeny jednotlivých spoločností rozdelených podľa sektorov. Minulotýždňový sentiment na akciách bol celkov prorastový...
  • Udrží býci na německém indexu DAX30 úroveň 13 000 bodů?
    CFD DAX30 zaznamenal velmi slabé týdenní uzavření. Aktuálně je trh poháněný nejnovějšími zprávami a vývojem Coronavirus. Výsledné riziko pro účastníky trhu způsobilo pokles k psychologicky relevantní úrovni 13 000 bodů.
  • Udrží GBPUSD úroveň 1,21? Záležať bude od formy BrExitu (FA, TA)
    Hlavným driverom na libre v posledných mesiacoch vôbec nie sú ekonomické dáta, ale správy o tom, že aká bude forma BrExitu. Keby to tak nebolo, tak by to na GBPUSD vyzeralo úplne inak (a GBPUSD by neklesol po dnešnej silnej priemyselnej výrobe), v indexe ekonomických prekvapení stále je stále UK výrazne nad USA, a to aj napriek výraznému zlepšeniu dát z USA po zvolení Trumpa za prezidenta
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new