Čtvrtek 25. duben 2024 06:29
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

Udělejte ze svých dětí malé finančníky. Není to tak složité...

28.12.2021 17:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Říká se, že peníze vládnou světu. To je do jisté míry pravda, ale když začnou ovládat naše životy víc, než je zdrávo, je to špatně. Přitom se to lehce může se to stát každému, kdo se s nimi nenaučí hospodařit a kdo s nimi nerozumně nakládá. Aby k tomu nedošlo, měli bychom se s nimi učit zacházet už od dětství. Proto u svých potomků nepodceňujte výchovu k finanční gramotnosti.

I když se finanční gramotnost dostává postupně i do osnov vzdělávání na základních a středních školách, raději na to moc nespoléhejte. Navíc, aby se vaše děti staly skutečně dobrými hospodáři, budou potřebovat systematickou a každodenní přípravu, kterou zvládnete nejlépe vy sami v rodinném prostředí. Doporučujeme se na tuto roli co nejlépe připravit.

Začněte u sebe

Chcete-li tedy naučit své děti být pány svých peněz, musíte mít sami dostatečné znalosti. Ve skutečnosti nejde o to, abyste měli dovednosti investičního bankéře, ale musíte se zajímat o to, jak se správně sestavuje rodinný rozpočet, jaké jsou vhodné spořicí a investiční produkty a co nejvíce ohrožuje vaši finanční stabilitu.



Říká se, že příklady táhnou, takže se k financím chovejte tak, jak byste chtěli, aby se jednou chovali i vaše ratolesti. Z vašich činů a pohnutek nejlépe pochopí, co je správné. Zbytečně nerozhazujte a nezadlužujte se, vytvářejte si finanční rezervy. Starším dětem vysvětlujte, do jakých produktů investujete a proč. Finančním expertem se nikdo nestane přes noc, takže buďte trpěliví a pokud si nevíte rady, poraďte se s odborníkem nebo s někým z přátel, kdo má s penězi více zkušeností.

Při výchově k finanční gramotnosti si můžete vytvořit jakési lekce, v kterých se děti postupně dozvědí o všem důležitém. Ty mohou vypadat například následovně:

Kdo šetří, má za tři

Základem je, aby děti pochopily, že peníze se musí vydělat a že je budou potřebovat celý život. Většina z nás nejsou miliardáři, takže musí co nejdříve slyšet životní pravdu, že bez financí se nebudou schopni o sebe samy postarat a že nekontrolované rozhazování jim může hodně znepříjemnit život a uvrhnout je v budoucnosti do velké nejistoty.

Dejte jim například k dispozici nějakou menší částku, ať si vyzkoušejí, co si za ni mohou pořídit, vysvětlete jim, které věci jsou nezbytné a které ne.

Na těchto příkladech je postupně naučíte, že základem je spoření. Nejen na horší časy, ale třeba také na věci, po nichž touží (kolo, mobilní telefon, laptop). Už kolem věku pěti až šesti let jim začněte poskytovat malé kapesné odpovídající vašim možnostem a jejich potřebám. Bavte se s nimi o tom, co chtějí se svými korunkami udělat a pořiďte jim starou dobrou kasičku, do které si budou střádat to, co jim zbyde, nebo to, co dostanou jako dárek.

Základem je rozpočet

U těch starších jsou na místě rozhovory o tvorbě rozpočtu. Už osmileté dítě chápe jednoduché rady a poučky, jak si peníze rozpočítat, jak svoje finance hlídat a jak se připravit na to, když si chtějí na něco začít šetřit.



Upozorněte je, že pokud mají nějaké finanční závazky, měly by je včas plnit. Vždyť ani drobná částka, kterou budu zbytečně dlouho dlužit například kamarádovi, nikoho nepotěší a kamarádství neprospěje.

Upozorněte je, že dluhy jsou nebezpečné, pokud nejsou pod kontrolou. Že půjčovat si máme jen tehdy, když je to opravdu nutné, a hlavně u důvěryhodného subjektu. Děti nad deset let už mají dostatek matematických znalostí na to, abyste je pomalu začaly seznamovat s různými finančními produkty i s tím, jak to funguje v bankách či úvěrových a investičních společnostech.

Dobrá práce, dobrý výdělek

Finance jsou nedílnou součástí života, takže i to, jak k životu přistupujeme, určuje naši finanční pohodu. Proto se musí děti dozvědět, že pokud se budou dobře učit a jednou si najdou dobré zaměstnání, budou mít nejspíš také více peněz.

Pomozte jim najít nějaké možnosti, jak si už v dětství přivydělat nějakou menší částku: Třeba při pomoci s drobnými pracemi u sousedů a podobně. Středoškoláci by určitě měli část volna obětovat na nějakou pravidelnou brigádu, která vylepší jejich rozpočet.

Obrana před konzumem

Málokdy si uvědomíme, jak všudypřítomná reklama dokáže zamotat dětem hlavu (a ostatně nejenom dětem). Mluvte s nimi o tom, jak se nenechat manipulovat, jak se vyhnout tomu, aby nás neovládala konzumní touha kupovat přehnaně doporučované a vychvalované zboží, které vlastně ani nepotřebujeme. Jenom tak pochopí, jak reklama funguje a jak nás podprahově ovlivňuje.

Berte je s sebou na nákupy a vysvětlujte jim, co a proč kupujete, co se vyplatí, jak správně ušetřit. Zkuste jim dávat jednoduché úkoly, například, co nejnutnějšího by koupily za minimální částku apod.

Pár tipů na závěr:

· Ve svém počínání buďte důslední, výchova k finanční gramotnosti vyžaduje čas a trpělivost. Začněte s ní u svých dětí už od mateřské školky a vytrvejte až na práh dospělosti.

· Nebojte se mluvit o svých „finančních“ chybách, kterých jste se v minulosti sami dopustili. Použijte je jako ilustrační případ.

· Neodměňujte děti za takové samozřejmosti jako pomoc v domácnosti nebo pěkné známky ve škole. Tyto věci by neměly být spojovány s jejich drobnými přivýdělky.

· Nebojte se jim odhalit rodinný rozpočet a podle jejich možností jim také vysvětlete, jak dlouho na kterou položku vyděláváte.

Richard Siuda, ředitel Conseq penzijní společnosti

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Údaje z trhu s bydlením v USA se nadále stabilizují
    Počet zahájených bytů a povolení k budoucí výstavbě v USA se v dubnu nadále stabilizoval. Zahájení výstavby bytů dopadlo téměř podle očekávání a počet stavebních povolení byl nižší, než se čekalo. Oba údaje byly ve srovnání s předchozím měsícem nižší. Přesto je trh s bydlením stále mnohem slabší než před necelým rokem. Jak je patrné z grafu,v nejbližší době lze očekávat určité ochlazení na trhu s bydlením.
  • Události aktuálního týdne: James Hughes, Chief Market Analyst v Alpari
    Tento týden byl historickým týdnem, v němž se znovuzvolení Baracka Obamy do Bílého domu shodou okolností časově krylo se zahájením obměny...
  • Události dnešního dne
    Velká Británie   Inflace ve Velké Británii zůstala překvapivě na nejvyšších hodnotách od května...
  • Události, které v průběhu týdne zamávaly cenou eura
    Jednou dolu a jednou zase nahoru. K jízdě na housenkové dráze by se dal přirovnat cenový vývoj měnov...
  • Událostí loňského roku na domácím devizovém trhu byla listopadová intervence centrální banky
    Vývoj kurzu české měny proti euru byl po většinu roku 2013 relativně klidný. Po první polovinu loňského roku se koruna pohybovala v lehce oslabujícím trendu – z hodnot těsně nad 25,00 CZK/EUR na počátku roku se kurz postupně dostal k úrovni 26,00 CZK/EUR, kterou několikrát otestoval. Za tímto oslabováním koruny stál trend snižující se inflace, který vedl centrální banku k verbálním intervencím proti české měně. Již od srpna se pak na bankovní radě hlasovalo o použití přímých intervencí na trhu jako měnověpolitického nástroje.
  • Událostí týdne bude středeční zasedání Fedu
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování se ztrátou. Index Dow Jones oslabil o 0,1 %, S&P 500 si pohoršil o 0,2 % a technologický Nasdaq klesl o 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo technologickým firmám (-0,8 %) následovaným energetickými společnostmi (-0,7 %). Protipólem jim byly především síťová odvětví se ziskem 1 %. Americký ministr obchodu Wilbur Ross neočekává, že by v průběhu summitu G20 dospěl prezident Donald Trump s jeho čínským protějškem k obchodní dohodě. Spíše dle něj se oba vůdci dohodnou na tom, že jejich země budou pokračovat v obchodním jednání. Stanoví si harmonogram a pravidla jednání. V závěru svého proslovu uvedl, že Čína je tím, kdo by měl obchodní válku ukončit, když podle Spojených států vznikla právě kvůli nim.
  • Událost, která změnila svět investování. Před 30 lety bylo spuštěno první ETF
    Před 30 lety došlo k revoluci v investování. Investoři si totiž vůbec poprvé mohli na burze kromě akcií koupit tzv. burzovně obchodovaný fond (ETF). Ty v následujících letech získaly oblibu investorů především díky nižší rizikovosti oproti nakupování jednotlivých akcií. Došlo tak k zásadní změně v tom, jak lidé zhodnocují své peníze.
  • Událost týdne před námi: Euro vyhlíží ECB z 1,18 k dolaru
    Již zítra proběhne klíčové zasedání Evropské centrální banky. Na něm centrální bankéři s nejvyšší pravděpodobností nepohnou sazbami, odhalí ale plán ústupu z měnové expanze, tedy měsíčních nákupů aktiv. Podle posledních slov Maria Draghiho nemá jít úplně o revoluci, dopad na trhy ale mít bude. To naznačuje již dnešní chování hlavního měnového páru eurodolar, který se posouvá na metu 1,1800 EURUSD.
  • Udělá Apple z Garminu druhou Nokii?
    Společnost Apple je technologickým lídrem a dominuje na trhu v mnoha segmentech. V oblasti smart hodinek jako celku má Apple na trhu jednoznačně největší podíl ze všech výrobců, avšak v dražším segmentu outdoorových hodinek dlouhodobě dominuje společnost Garmin. Může Apple novými Apple Watch Ultra přebrat Garminu podíl v této oblasti? Proč si Apple dělá zálusk na tento segment, kolik je v něm peněz a jaké marže v něm výrobci dosahují? Na tyto otázky jsme se podívali v našem videu.
  • Udělala G20 dost, aby bylo v měnové válce vyhlášeno příměří?
    Víkendová ,,oťukávací" schůzka zemí G20 nepřinesla měnovým trhům téměř nic nového, i když určité nové zajímavé prvky stojí za ...
  • Udeří až 10procentní inflace, největší zdražování za generaci. Proč právě teď a jak se připravit?
    Česko v příštím roce čeká inflační smršť. Zvláště neúprosná bude v prvních měsících roku, zejména hned v lednu, kdy meziroční míra hladiny růstu spotřebitelských cen může atakovat nevídanou hodnotu deseti procent. Během roku smršť sice zmírní, ale odeznívat bude jen pomalu. Průměrná míra inflace se tak přiblíží sedmiprocentní hladině. Celá generace Čechů nemá s takovým růstem cen zkušenost, neboť půjde o nejrapidnější celoroční inflaci od roku 1998.
  • Udržia akcie svoj rast? - Výhľad pre akciové indexy na 44. týždeň
    Jedná sa o týždenné zmeny jednotlivých spoločností rozdelených podľa sektorov. Minulotýždňový sentiment na akciách bol celkov prorastový...
  • Udrží býci na německém indexu DAX30 úroveň 13 000 bodů?
    CFD DAX30 zaznamenal velmi slabé týdenní uzavření. Aktuálně je trh poháněný nejnovějšími zprávami a vývojem Coronavirus. Výsledné riziko pro účastníky trhu způsobilo pokles k psychologicky relevantní úrovni 13 000 bodů.
  • Udrží GBPUSD úroveň 1,21? Záležať bude od formy BrExitu (FA, TA)
    Hlavným driverom na libre v posledných mesiacoch vôbec nie sú ekonomické dáta, ale správy o tom, že aká bude forma BrExitu. Keby to tak nebolo, tak by to na GBPUSD vyzeralo úplne inak (a GBPUSD by neklesol po dnešnej silnej priemyselnej výrobe), v indexe ekonomických prekvapení stále je stále UK výrazne nad USA, a to aj napriek výraznému zlepšeniu dát z USA po zvolení Trumpa za prezidenta
  • Udrží libra růstový trend?
    Libra je nyní na páru s americkým dolarem nejsilnější od dubna roku 2018 a vypadá to, že jí nemá příliš co zastavit. Technicky překonala všechny důležité rezistence a fundamentálně jí pohání rychlá vakcinace a vyhlídky na rychlé ekonomické oživení. I přesto Británie čelí několika problémům včetně probíhajícího lockdownu, šíření mutací koronaviru nebo obchodních neshod s EU. Ve středu budou zveřejněna makroekonomická data, která možná napoví, jakým směrem se libra vydá.
  • Udrží medvědi CFD DAX30 pod 13 200 bodů? Pokud trh rezistenci prolomí, výhodu získají býci
    V roce 2014 se hodnota CFD DAX30 zvýšila o 2,65%, v roce 2015 se zvýšila o 9,56%, v roce 2016 se zvýšila o 6,87%, v roce 2017 se zvýšila o 12,51%, v roce 2018 se snížila o 18,26%, což znamená, že po pěti letech se hodnota zvýšila o 10,5%.
  • Udrží se DAX30 v obchodním rozpětí 13.300 až 13.100 bodů?
    Vzhledem ke slabému ekonomickému kalendáři a nadcházejícímu svátku díkůvzdání ve čtvrtek (více o změně obchodních hodin na našich webových stránkách), neočekáváme velkou volatilitu na akciových trzích a tedy ani na německém DAX30.
  • Udrží se EUR/USD nad 1,35?
    Evropská komise dnes zveřejnila index ekonomické nálady v eurozóně, který se dočkal výrazného posílení a předčil ...
  • Udrží si akcie Planet Labs vzestupný trend?
    Planet Labs (PL.US) je americká společnost pro satelitní snímkování založená bývalými vědci NASA. Planet poskytuje přesné satelitní snímky vybraných částí Země na podporu zpravodajského průzkumu a poskytování obchodních řešení pro soukromé společnosti. Výsledky společnosti za druhé čtvrtletí roku pozitivně překvapily Wall Street a její ocenění akcií prudce vzrostlo:
  • Udrží si GBP růst i v příštím roce?
    Britská měna získala důvěru a nyní se obchoduje stabilně výše. Vzestupný trend však nemusí trvat dlouho kvůli složité ekonomické situaci ve Spojeném království.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader