Středa 01. prosinec 2021 05:06
reklama
Purple Trading CUP
reklama
Purple Trading CUP
reklama
Dukascopy
reklama
InstaMarkets

AUD/USD. Zápis z jednání RBA a Loweho rétorika nejsou ve prospěch australského dolaru

19.11.2021 13:18  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Australský dolar zůstává pod tlakem. Zápis z posledního zasedání Reserve Bank of Australia, zveřejněný tento týden, jen posílil holubičí sentiment. Obchodníci páru AUD/USD vlastně ignorovali i celkové oslabení amerického dolaru: pár jen opustil 5týdenní minimum (0,7251), na které se dostal během čtvrteční americké seance. Celkově se dál pohybuje v závěsu za americkou měnou, jejíž australský protějšek nemá vlastní síly na rozsáhlou ofenzivu. Na obzoru je stále hladina supportu 0,7200 (spodní linie ukazatele Bollingerova pásma v denním grafu), která je ve střednědobém horizontu cílem medvědů tohoto páru.

Vraťme se ale k úternímu zápisu z jednání RBA. Dokument má skutečně "holubičí" charakter a odráží aktuální postoj regulátora. Podle obsahu zápisu hodlá být centrální banka ve věci úrokové sazby dál trpělivá, dokud nebudou splněny podmínky týkající se růstu mezd a inflace. V souladu s hlavním scénářem se tak stane nejdříve v roce 2024. Na tomto místě připomeňme, že ještě nedávno trh opatrně předpokládal, že RBA očekávaný harmonogram zvýšení sazeb vzhledem k rostoucí inflaci ještě posune. Podle posledních údajů odpovídal celkový CPI ve třetím čtvrtletí předběžným prognózám většiny odborníků, a to jak v ročním, tak ve čtvrtletním vyjádření. V ročním vyjádření se zvýšil na 3,0 % a ve čtvrtletním vyjádření na 0,8 %. Index jádrové inflace (metoda useknutého průměru a váženého mediánu) vykázal také kladnou dynamiku a odrazil tak proces oživení.


Když tento týden Philip Lowe tato čísla komentoval, zdůraznil, že samotná inflace "na zvýšení sazby nestačí". Zároveň zopakoval znění doprovodného prohlášení RBA. Inflace podle něho navzdory současnému oživení růstu zůstává nízká a její další tempo bude vcelku pomalé. Uvedl také, že růst inflace není udržitelný a je z velké části způsoben dočasnými faktory. Když své závěry shrnul, řekl, že nejnovější výpočty a prognózy myšlenku zpřísnění měnové politiky nepodporují. "Pořád si myslím, že první zvýšení sazeb přijde nejspíš za 3 roky – v roce 2024," řekl Lowe.

Postoj předsedy RBA odráží zápis z listopadového zasedání. Členové regulátora naznačili, že centrální banka je stále odhodlána ponechat extrémně pružnou měnovou politiku. Hlavní faktory nejistoty podle jejích představitelů souvisejí s pokračujícím narušením dodavatelských řetězců a s dynamikou mezd. O té se mluvilo i na listopadovém zasedání RBA – v této souvislosti zazněl temín "samostatný požadavek". Jak uvádí doprovodné prohlášení, tempo růstu mezd členy centrální banky zvlášť znepokojuje: "Trh práce by měl generovat výrazně vyšší tempo růstu mezd, než je tomu v současnosti."

Jinými slovy, šéf Reserve Bank of Australia znovu vyloučil možnost zvýšení úrokových sazeb v příštím roce. Podle něj bude regulátor reagovat jen na velmi, velmi silný a prudký růst inflace. Pravděpodobnost realizace tohoto scénáře se ale blíží nule. Tato jistota vyplývá částečně z faktu, že ceny energií v Austrálii začínají klesat, a to díky využívání větrné a solární energie. Philip Lowe dále poukázal na slabé údaje z trhu práce. Připomeňme, že míra nezaměstnanosti v říjnu vzrostla na 5,2 %, ačkoli prognóza byla optimističtější (4,8 %). Ukazatel vykázal růst po souvislém desetiměsíčním poklesu. Neuspokojivý byl i ukazatel růstu počtu zaměstnaných – navzdory prognóze růstu na 50 000 se propadl do záporné oblasti, když se snížil o 46 000. I v září a srpnu se tento ukazatel dostal do záporného pásma. Zároveň je třeba poznamenat, že úřady největších australských států začátkem října výrazně uvolnily karanténní omezení.


"Holubičí" rétorika šéfa RBA ostře kontrastuje s kroky Fedu, který už začal omezovat QE. Pokud jde o osud úrokové sazby, můžeme hovořit o opaku korelace. Podle mnoha expertů a některých představitelů Fedu americký regulátor příští rok zvýší sazbu nejméně jednou. V případě RBA je tento scénář vyloučen, i když mnoho analytiků připouští možnost, že australská centrální banka začne zpřísňovat měnovou politiku před rokem 2024, konkrétně v roce 2023.

V tom případě může pár AUD/USD ve střednědobém horizontu vzhledem k posilování americké měny obnovit sestupný trend. Proti australskému dolaru vůči americké měně lze těžko něco namítat. Podle mého názoru je "stropem vzestupné korekce úroveň 0,7320 – horní hranice cloudu Kumo v denním grafu. Pokud v této cenové oblasti začne vzestupná dynamika slábnout, bude moudré uvažovat o krátkých pozicích s prvním cílem na úrovni 0,7250 (5týdenní minimum z tohoto týdne) a s hlavním cílem na úrovni 0,7200 (spodní linie ukazatele Bollingerova pásma v časovém rámci D1).

Autor článku: Tým Instaforex

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • AUD/USD Odmítnutí při testování trojitého dna
  AUD/USD vytvořil downtrend swing a v tomto okamžiku se pokouší zlomit pivot W L3. Pokud ho prorazí, obchodníci se musí soustředit na hodnotu POC 0,7620-60, protože cena může jít a znovu zkontrolovat trojité dno (zelená čára). To je oblast, kde bychom měli vidět čerstvé býky a cena by mohla odmítnout až 0,7450. Konečný cíl je 0,7370, ale lze ho dosáhnout, pouze pokud se AUD/USD zavře pod 0,7450.
 • AUDUSD opätovne atakuje hornú hranu trojuholníkovej formácie (TA, D1)
  Jej spodná hrana spája tri predošlé minimá. Zaujímavejšie je to pri hornej hrane. Tá je od svojho vzniku atakovaná už po siedmy krát, navyše keď sa pozrieme ďalej do histórie, tak zistíme, že v rokoch 2013 a 2014 dokonca bola pri klesajúcom trende spodnou trendovou čiarou (h/t @auaurelija):
 • AUDUSD padl na letošní minima ❗
  AUDUSD začal dnešní seanci silným poklesem. Pár se dostal až na nejnižší úrovně tohoto roku. Australský dolar dnes klesá nejvíce z hlavních světových měn a na páru s USD ztrácí 0,4 %. Z technického pohledu vidíme snahu prodejců dostat AUDUSD pod klíčovou zónu supportu na 0,7580. Oblast je definována spodní limitou struktury Overbalance a předchozími cenovými reakcemi z 2. února a 25. března. Mírně pod touto úrovní se nachází 150 období EMA, která v minulosti posloužila jako silný support. V případě, že se kupcům podaří ubránit tuto oblast, můžeme očekávat obnovení rostoucího trendu. Naopak průraz by mohl znamenat rychlé dobývání dalších minim.
 • AUD/USD: pair is trading in wide flat
  On Thursday, the AUD remained on about the same level against the USD, despite quite strong data on Retail Sales from ...
 • AUD/USD po zápisu ze zasedání RBA a maloobchodních prodejích čeká na NFP
  V noci vyšel zápis z posledního jednání australské centrální banky (RBA). Ta sice na zasedání nerozhodla o úpravě úrokově sazby, nicméně...
 • AUDUSD prerazil hornú hranu strednodobej trojuholníkovej formácie (TA,D1)
  AUDUSD pred chvíľou prerazil hornú hranu klesajúcej trojuholníkovej formácie a okamžite poskočil o zhruba 0,3 centu. Tá bola prítomná pomerne dlho – jej druhý vrchol sa sformoval v apríli, čiže môžeme povedať, že to bola strednodobá technická formácia. Páru to síce otvorilo priestor pre rast, vstupuje však do pásma cca. 0,77-0,775, ktoré neúspešne atakuje už od augusta. Pokiaľ by sa mu podarilo cez neho dostať, tak by ho čakala rezistencia okolo úrovne 0,78, ktorú navyše zosilňuje úroveň 38,2% Fibonacciho ústupu. Čo sa týka miním, tak tie sú ohraničené rastovou trendovou čiarou:
 • AUD/USD reaguje na data z Číny
  Čínský export v únoru výrazně posílil a překonal téměř dvojnásobně očekávání trhů. Špatnou zprávu naopak z...
 • AUDUSD - rekordy
  Austrálsky dolár dosahuje svoje takmer 30-ročné m...
 • AUD/USD v očekávání po čínských datech
  Národní statistický úřad v Číně dnes zveřejnil výrobní index nákupních manažerů (PMI). Index se v lednu propadl n...
 • AUDUSD začíná být mírně překoupený. Pozor na zítřejší zasedání RBA
  Australský dolar je letos ve skvělé formě. Jen od začátku roku již dokázal zpevnit na páru s americkým dolarem o téměř sedm procent a jeho růstový trend ani v minulém týdnu nejevil známky zpomalení. Spíše naopak. Z Austrálie přišly minulý čtvrtek nečekaně dobré výsledky obchodní bilance, která zaznamenala největší měsíční přebytek v historii a AUD se na páru s dolarem vyhoupl zpět nad 0,76 AUDUSD. Kompletně tak již zlikvidoval ztráty, které nabral na páru s dolarem po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.
 • AUD / USD – 13. 6. 2019
  Australský dolar klesl na 2-týdenní minimum, protože smíšený soubor údajů o domácím trhu práce podpořil opětovné spekulace o případném snížení úrokových sazeb RBA již v červenci. Květnová zpráva o ekonomice ukázala, že nezaměstnanost zůstala na 5,2 procenta oproti očekáváním trhu.
 • AUD / USD – 15. 8. 2019
  Aussie roste proti hlavním měnám na základě robustních údajů z trhu práce. Nezaměstnanost zůstala nezměněna na úrovni 5,2% – zatímco počet vytvořených pracovních míst vzrostl na 41,1K, když očekávání trhy bylo 14K. Počet nově vytvořených míst na full time vzrost na 34,8K oproti předpokladu 21,1K.
 • AUD vystřelil nahoru poté, co RBA ponechala sazby beze změny
  RBA dnes překvapila svým rozhodnutím ponechat základní úrokovou sazbu...
 • AUD zpevnil v reakci na data z trhu práce
  Australská ekonomika přidala v září 14,7 tis. nových pracovních míst, což byl výsledek ve shodě s většinovým konsenzem, který počítal s výsledkem jen o 300 pracovních míst vyšším. Většina nových míst navíc přišla díky místům na plný úvazek (+26,2 tis.), zatímco zaměstnání na částečný úvazek zaznamenaly propad o 11,4 tis. Příjemně pak překvapila také míra nezaměstnanosti, která klesla o desetinu procenta na 5,2 % a skončila tak desetinu pod většinovým konsenzem. Její pád byl ale do značné míry kompenzován snížením participace na pracovním trhu, která klesla rovněž o desetinu na 66,1 %.
 • AUD ztrácí kvůli rostoucím šancím na snížení sazeb
  Australský dolar si dnes od rána prochází prodejním tlakem, když klesá na páru s americkou měnou o půl procenta. Korekce je výsledkem několika nových informací. Australský bankovní regulátor dnes naznačil, že může uvolnit pravidla, která nyní uplatňuje pro získání nových hypoték. Pokud by se tak skutečně stalo, může mít tento krok mírný dopad na snížení sazeb a tedy i zvýšení poptávky po hypotékách. Ve svém prohlášení uvedl, že by banky měly snížit minimální sazbu, kterou posuzují, zda je žadatel schopen splácet hypotéku. Tato sazba přitom nyní byla nastavena na poměrně vysokých 7 % a regulátor nyní pro posouzení navrhuje sazbu 2,5 % nad tržní úrokovou sazbou na hypotéky. Tuto změnu opodstatňuje výhledem pro další vývoj sazeb, které by měly zůstat dlouhodobě na nižších úrovních.
 • AUD ztrácí kvůli zápisu ze zasedání RBA. Trh i centrální banka dál počítají s nižšími sazbami
  Australský dolar dnes ráno začal na většině měnových párů ztrácet. Na vině je tentokrát zveřejnění zápisu z minulého zasedání Reserve Bank of Australia. Co jsme se ze zápisu dozvěděli? Hlavně to, že banka stále preferuje snižování úrokových sazeb, i když s jejich snížením v krátkém horizontu prozatím nijak nepospíchá.
 • Augustová zápisnica FOMC
  FOMC potvrdilo potrebu ďalších rokov uvoľňovania&...
 • Aukce mléka na Novém Zélandu, JPY mírně koriguje ztráty, RBA nepřekvapila; analýza USD/JPY, AUD/CAD, USD/CHF
  Dnes odpoledne se bude konat aukce mléka na Novém Zélandu, která je jedním z klíčových faktorů, jež ovlivňují cenu novozélandského dolaru...
 • Aukce státních dluhopisů překonávají rekordy z minulého týdne
  Dnešní aukce státních dluhopisů překonala svým objemem své rekordy z předchozího týdne. Ministerstvo financí tak touto cestou umístilo na trh dalších 87,4 mld. Kč se splatnostní od jednoho roku až do pěti let. Poptávka investorů však byla téměř dvojnásobná. Atraktivita státních dluhopisů stoupla poté, co ministryně financí před více než týdnem oznámila, že se dohodla s guvernérem ČNB na odkupech dluhopisů centrální bankou na sekundárním trhu. Ačkoli potřebná legislativa prozatím čeká v Poslanecké sněmovně a bankovní rada na posledním jednání mírnila očekávání trhu, zájem investorů nadále pokračuje. Napomáhá tomu i chvilkové uklidnění globálních trhů uprostřed koronavirové pandemie a fakt, že české státní dluhopisy zůstávají relativně levné.
 • Aukcie EURo dlhopisov na tento týždeň
  8.3 grécka aukcia 6-mesačných pokladničnýc...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaMarkets