Neděle 24. říjen 2021 05:27
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy
reklama
Purple konference
reklama
InstaMarkets

Stinná stránka Bitcoinu, aneb proč zatím nepřijímat platby v kryptoměně?

22.09.2021 14:21  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Bitcoin zažívá velký boom. Stále více firem zavádí možnost přijímat platby v této měně, Salvador jej dokonce nedávno přijal jako oficiální státní měnu. My v Ekonomických stavbách se přirozeně zajímáme o inovace, a proto intenzivně přemýšlíme, zdali už nenastal čas umožnit lidem zaplatit svůj dům či měsíční splátku Bitcoinem? 

Můj vztah k tomuto pokroku je složitý. Bitcoin je myšlenka dvou zcela odvrácených tváří – úžasné a geniální, i šílené zároveň. Obě musíme poznat, abychom mohli pochopit, jak celý princip funguje.

Samotná původní myšlenka neznámého autora Bitcoinu je geniální. Ve své jednoduchosti a čistotě neprolomitelná, nemanipulovatelná. Už mnoho let proto přemýšlím, proč se někdo nepřihlásí k myšlence tak mimořádné?

Letadlo děsivých rozměrů

Byť tak nebyl vymyšlen, je Bitcoin dnešních dní a dnešní hodnoty obrovským letadlem. Takovým, které překonává nespočet letadel a pyramid, které jako Češi dobře známe – princip, kdy hrstka na vrcholu pyramidy zbohatne na úkor tisíců dole, je symbolem našich devadesátých let. 

Kdo do Bitcoinu nastupoval první, ten letí první třídou a pohádkově zbohatl. Tito lidé za sto tisíc korun kdysi koupili sto Bitcoinů a dnes drží majetek téměř za sto milionů. Pohádkový let první třídou, nezdá se vám?

Později do letadla nastoupila byznys třída. Tito lidé už zbohatli méně, ale stále dobře – obvykle za stejných sto tisíc získali 2 Bitcoiny. Svoji investici tak zhodnotili dvacetkrát a dnes drží necelé dva miliony.

Aktuálně do letadla nastupuje ekonomická třída. To jsou ti, kteří všem předchozím jejich obrovská bohatství zaplatí. Jen nevíme, jestli je to ještě ekonomická+, tedy ta třída, kde lidé za cenu opravdu velkého rizika ještě trošičku vydělají. Nebo jestli už jdou uličkou opravdu jen zástupy těch, kteří teď koupí hodně drahé Bitcoiny od těch, co je kdysi kupovali levně, aby na nich prodělali všechny své peníze, až Bitcoin ztratí svou hodnotu.

Z této perspektivy je už celkem pochopitelné, že se k autorství myšlenky nikdo nepřihlásil, že? Autor nastupoval první a do první třídy. Nechce být jednou konfrontován se svými vydělanými miliardami na úkor moře lidí, kteří o peníze přijdou. Pak chápu, že bylo rozumné vzdát se i slávy za tento objev.

Hodnota za hodnotu

Své děti od prvních krůčků učím jednoduchý princip běhu světa. Buď někomu prospěšný, přines mu opravdovou hodnotu, a za to získej odměnu. Pokud synek Vítek pomůže sousedce opravit elektřinu a dostane od ní dvacet vajec, přinesl sousedce hodnotu a hodnotu taky dostal. 

Bohužel stále častěji vidíme snahy lidí žádnou hodnotu nepřinášet, a přesto si co největší odnést. Současný svět Bitcoinu je toho příkladem. Držíte ve své peněžence řetězec znaků – řetězec, který nemá pro nikoho žádnou hodnotu a nikomu nic nepřinesl, ale i přesto chcete, aby vám tento řetězec z vašich původních sto tisíc vytvořil sto milionů. Prostou spekulací, neboť jste nikomu nic nedali, ničím jste nepřispěli tomuto světu a jen využíváte situace, že se do letadla hrne stále více lidí. Tahle tlačenice před letadlem uměle zvyšuje zájem o to, dostat se do fronty a nastoupit.

A to je můj první problém s Bitcoinem.

Dokud učíme své děti, že za rozumnou práci dostanou rozumnou odměnu, stojí náš svět na slušných základech. Jakmile jim ukazujeme, že roční plat nějakého fotbalisty může být dvě miliardy. A nebo, že mohou získat peníze jen za to, že spekulují na růstu čehokoliv, začali jsme cestu k zániku své vlastní civilizace.

Nezapomínejme, že pokud jde takto snadno získat obrovské množství peněz, jejich hodnota pak prudce klesá, a hodnota nemovitostí naopak raketově roste.

Skutečná hodnota

I Bitcoin nese ve své podstatě skutečnou hodnotu – umožňuje svobodně poslat peníze kamkoliv bez jakýchkoliv omezení, a to je jeho opravdová hodnota. Potíž je v tom, že tato  hodnota je jen zlomkem, za který dnes Bitcoin koupíte.

Reálná služba Bitcoinu by se dala vyčíslit zhruba na pět tisíc korun, zbytek do 960 tisíc je jen spekulativní bublina. Hodnota zvýšená spekulativním principem letadla. Letadla, ze kterého už dávno první třída vystoupila. Dnes potichu vystupuje byznys a nastupuje ekonomická.

A to je můj druhý problém s Bitcoinem. 

Líbí se mi ta technologie,  připadá mi úžasná a rád bych ji podpořil třeba tím, že svůj dům budete moci zaplatit převodem Bitcoinů. Zároveň ale nejde opomíjet neštěstí těch, kteří na myšlence kryptoměny prodělají fůru peněz. 

Totální ekologická propast

Třetím, nejvíce fatálním problémem bitcoinu, je jeho doslova neudržitelná energetická náročnost.

Nezávislost a neprolomitelnost Bitcoinu pramení z takzvaného blockchainu, což si lze představit jako zápis velkého bloku účetních operací, tedy jednotlivých převodů Bitcoinů. Tento zápis provede server, který o právo zapsat blockchain soutěží s mořem jiných serverů. A tomuto principu se říká těžba. Na jedné straně nádherný princip, na druhé straně naprosto neudržitelný. Servery soutěží tak, že zpracovávají složitou účetní operaci a nejrychlejší vyhrává. Bohužel je tímto způsobem 99,99 % elektrické energie pohánějící servery vynaloženo zcela zbytečně a vypuštěno do vzduchu bez užitku.

Kolik je to energie? V letošním roce to je ekvivalent toho, co za rok spotřebuje celá Ukrajina. Šílené! Co je však šílenější je trend a tempo růstu – za tři roky bude správa Bitcoinu spotřebovávat energii stejnou jako USA. Za deset let už to nejspíše bude hodnota srovnatelná s tím, co dnes spotřebuje většina světa.

Platí tedy, že Bitcoin přináší mizivě hmatatelnou hodnotu na úkor velkého množství energie, obvykle vyrobené ve velmi neekologických elektrárnách. Bitcoin je tedy ekologickou katastrofou. Není možné být fanda životního prostředí a Bitcoinu zároveň – ačkoliv se tak například spousta majitelů Tesly tváří. 

A pořád jde o geniální myšlenku

Přes všechno, co jsem napsal, jde stále o naprosto geniální myšlenku. V dnešní době relativizace pravdy nabízí Bitcoin možnost pevného bodu. Místa, kde jsou informace zapsané tak, že pravda zůstává nezpochybnitelnou. Vnést do dnešní doby plné pochybností jistotu a neměnnou pravdu může být tou největší přidanou hodnotou Bitcoinu.

Pokud se tedy vrátím k úvodní otázce – kdy budete moci svůj dům zaplatit Bitcoinem  – je odpověď z mého pohledu snadná:

 • Až o Bitcoinu budou psát převážně lidé, kteří neprofitují z jeho popularity.
 • Až bude hodnota více odpovídat skutečnému užitku, který Bitcoin přináší.
 • Až se vyřeší zbytečná spotřeba elektrické energie a provoz sítě bude mít také ekologický smysl, nejen ten ekonomický.

Třeba to  bude dříve, než si vůbec umíme představit. Jen se bojím, že mnoho lidí letících v ekonomické třídě bude z této doby očisty hodně nešťastných. Především, až budou přicházet o své životní úspory při narovnávání hodnoty.

David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Stiglitz: Záchranný balík pro španělské banky nebude fungovat. Odchod Řecka by byl pro euro dobrou zprávou
  Zatímco Société Générale a Moody?s varují před negativními až fatálními důsledky...
 • Stihnou státy zpracovat korespondenční volební lístky včas? 
  Korespondenční hlasování dosud využil rekordní počet Američanů a jednotlivé státy se mohou začít připravovat na ještě větší nápor v následujících dvou týdnech. Rekordní zájem uprostřed pandemie však zdvihá obavy, jestli se podaří všechny volební lístky včas spočítat a jestli náhodou nebude třeba na výsledky z některých států čekat o něco déle. Předběžné průzkumy však naznačují, že by se mělo vše stihnout a dosavadní prezident Donald Trump si může připravovat případné alibi, pokud skončí jako poražený.
 • Stimulační opatření na podporu ekonomiky budou fungovat jen dočasně
  „Dokud vědci a lékaři nevyvinou metodu, jak účinně bojovat s koronavirem, bude naše hospodářství chřadnout. Ekonomické stimuly dokážou pouze po omezenou dobu zmírňováním negativní důsledky šíření koronaviru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Stimulační opatření zastavila propady na trzích
  „Klíčovým ekonomickým ukazatelem bude nezaměstnanost. V případě, že počty nezaměstnaných budou skokově narůstat, měly by vlády přijít s dalšími stimulačními opatřeními na podporu hospodářství,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Stimulační politika ze strany ECB a FEDu pokračuje. Rusko očekává návrat ekonomiky na předkrizovou úroveň koncem 2021
  Izraelská ekonomika poprvé od roku 2002 poklesla, když se HDP v letošním roce snížilo o 2,4 %. O rok dříve přítom izraelské hospodářství vzrostlo o 3,4 %. Tamní centrální banka však predikovala mnohem větší pokles o 3,7 %. Institut pro fiskální studie (IFS) konstatoval, že by Británie musela zvednou daně o 60 miliard liber ročně, pokud by se rozhodl současný ministr financí Rishi Sunak kompenzovat ztráty způsobené pandemii. Sunak má 3. března nastínit, jakým způsobem bude řešit dopady pandemie.
 • Stimul a oživení znovu hlavním tématem. Zisky pro akcie, ztráty pro americké dluhopisy
  Růst akcií na hlavních trzích, ráno poměrně skromný, během dne o něco nabral na síle. V Evropě se nejvíce daří německému DAXu, jenž si připisuje 0,8 pct. V zámoří je v čele Nasdaq s 0,5pct růstem, zatímco ostatní indexy se drží stále relativně při zemi s mírnými zisky. Pražskou burzu stáhly půl procenta do záporu hlavně banky.
 • Stimul, výsledky i utichnutí strachu z retailu pomáhají akciím výš
  Americký Senát těsně souhlasil se začátkem debaty o rozpočtu na rok 2021 včetně výdajů na pomoc ekonomice postižené koronavirem. Tím se otevírá možnost zvolit pro fiskální balík režim, ve kterém stačí pro schválení prostá většina senátorů. Když vezmeme v potaz nutné doplnění výdajových detailů, finální odklepnutí stimulu podpisem prezidenta by mohlo údajně proběhnout v polovině března.
 • Stimuly prídu. Maňana.
  Trh si na konci júla zažil veľkú eufóriu, keďže po slovách Draghiho z ECB, že centrálna banka eurozóny urobí všetko potrebné pre to, aby zastabilizovala situáciu.
 • Stimuly pro zlato: Paulson (versus Goldman Sachs), Janet Yellen i průmysl
  Globální poptávka po zlatě ve 3Q dosáhla čtyřletého dna. Vývoj je připisován zejména Indii. Kam se tržní cena může ubí...
 • Stimuly zaberajú. Rast čínskej ekonomiky je podľa Li Keqiang indexu najrýchlejší za tri roky
  Od amerických volieb sa o fiškálnych stimuloch a ich dopadoch na globálnu ekonomiku hovorí predovšetkým v súvislosti s Trumpum a USA. Do úzadia sa pritom dostáva Čína, ktorá po problémoch v minulom roku spustila ďalšiu vlnu stimulov. Tie by napríklad by len tento rok podľa aktuálnych čísel OECD mali pridať k rastu globálneho HDP zhruba 0,3% a podobne by mali byť významným prispievateľom ku globálnemu rastu aj v budúcom roku. Ich efekt by mali Trumpove stimuly predbehnúť až v roku 2018, samozrejme pokiaľ budú realizované (graf od@peter_tl)
 • Stinná stránka Trumpových fiskálních stimulů
  Ekonomický růst v USA by mohl výrazně zpomalit po vypršení Trumpových obrovských fiskálních stimulů, které mají skončit zhruba za dva roky. Varoval před tím bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke.
 • Stín recese v eurozóně se prodlužuje. Nákupní manažeři předpovídají další pokles průmyslu i služeb
  Německá ekonomika, která v prvním kvartále těsně ochránila eurozónu před recesí, ztrácí sílu. Index nákupních manažerů (PMI) v německém průmyslu se v květnu propadl nejvíce od června 2009, ačkoliv bylo očekáváno zlepšení. Spolu s horším výsledkem obdobného indexu ve Francii tak předznamenaly pokles indexu PMI ve výrobě celé eurozóny. Data naznačila, že se eurozóna musí připravit na další kontrakci nejen v průmyslu, ale také ve službách. Ekonomové se proto obávají, že ve druhém kvartále již blok zemí platících eurem recesi neunikne. Euro v reakci oslabilo na 22měsíční dno.
 • Stoja za poklesom eura očakávania normalizácie politiky ECB?
  Časť analytikov razí teóriu, že posilnenie eura ktoré ignoruje nárast úrokových diferenciálov v prospech USA, je dielom očakávaní normalizácie politiky ECB. T.j. že euro posilňuje kvôli tomu, že ECB zrejme onedlho ukončí QE a začne pozvoľne dvíhať sadzby. Priaznivci tejto teórie hovoria, že je to dôvod, prečo aktuálne rastú CAD a GBP a v tomto roku by mali mať z podobného dôvodu dobré vyhliadky AUD a NZD.
 • Stojíme na tenkom ľade dôvery
  V uplynulých dvoch analýzach sme písali o tom, že pribúda signálov na rast rizikovej averzie, problémy sa kopia, centrálne banky a politici veľmi obozretne rozprávajú o tom, ako je situácia stabilizovaná. No to je len zdanie. Nemecké akcie aj včera ukázali, aká je umelo vybudovaná dôvera krehká. Stačili slová o tom, že rating Španielska by opäť mohol ísť nižšie a videli sme prepad o 50 bodov v priebehu minút. A ani krajiny s ratingom AAA nie sú bez rizík, napríklad taká UK si svoj rating ťažko zaslúži.
 • Stop viru, návrat k normálu
  Ekonomický a strategický výzkum Komerční banky připravil nový report - MAKROEKONOMICKÁ PROGNÓZA ČR.
 • Stoupající nervozita na Wall Street
  V úterý, Americký trh uzavřel obchodní seanci zase se ztrátou. Demokratická a republikánská strany pokračují v trvání ...
 • Stoupá poptávka po zlatě. Nakupují i centrální banky.
  Celosvětová poptávka po zlatě v poslední době opět roste. Spolehlivý uchovatel hodnoty v loňském roce zaznamenal růst zejména díky nákupům centrálních bank. Jednotlivci investují do zlatých mincí.
 • Strach dluhopisů z rozpočtových plánů Donalda Trumpa roste
  Výprodeje na dluhopisových trzích pokračují. To ústřední, co si zatím trhy berou z Trumpova překvapivého vítězství, je totiž rozpočtová expanze. Je to to hlavní, co Donald Trump vypíchl ve svém projevu po volbách, nejčastěji o ní mluví i jeho poradci a je to asi jedno z mála témat, které dnes dokáže rozdělenou Ameriku alespoň trochu spojit - má podporu i mezi demokraty.
 • Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru
  Zatímco ratingová agentura S&P oznámila, že čínská Evergrande je na pokraji krachu, západní finanční trhy přestávají toto riziko vnímat tak naléhavě jako včera. Zdá se, že při tom sázejí na určitý zásah čínské vlády, která se asi nebude snažit zachránit přímo danou firmu, ale bude chtít zabránit divokému krachu a systémovým problémům. Rizikem zůstává další utužení regulace v sektoru a jeho ochlazení s důsledky na dynamiku ekonomiky, ale to je přece jen menší problém než neřízený kolaps. Pomáhat může i vyjádření šéfa Evergrande, který věří, že firma se brzy z problémů dostane.
 • Strach kvůli obchodu znovu bičuje trhy. Euro srazily naděje na měnovou podporu
  Finanční trhy i dnes bičují obavy týkající se obchodu. Americké akciové trhy si dopoledne prošly výraznými výkyvy a americké státní dluhopisy obnovily rally, která dotlačila výnos 30letých papírů vůbec poprvé pod 2 %. Kromě toho přišla smíšená data z americké ekonomiky. Maloobchodní tržby za červenec i index filadelfského Fedu skončily nad očekávání lépe. Průmyslová výroba se ale v červenci oproti předešlému měsíci propadla, i když trh počítal s růstem. Také pravidelná týdenní statistika nových příspěvků v nezaměstnanosti byla horší, než se čekalo.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaMarkets