Pondělí 12. duben 2021 02:35
reklama
Admiral Markets na Admirals
reklama
Purple Trading psychologie webinar 2
reklama
BOSSA ebook analyza

V týdenním hodnocení pražská burza porazila ostatní a rostla, asi jako jediná

26.02.2021 17:29  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Za tento týden překonala BCPP svým výkonem jak evropské kolegyně, tak zámořské indexy.

Projev guvernéra americké centrální banky Fedu Jeroma Powella vyzněl pozitivně (žádné utahování měnové politiky na obzoru), nicméně rostly sazby na dluhopisech a to sráželo akciové trhy do mínusu.

Zámořská výsledková sezóna téměř skončila. A nutno dodat, že celkové hodnocení bude pozitivní. Tržby za Q420 překonaly konsensus trhu o 3 %, z pohledu čistého zisku to bylo dokonce o 18 %, ale důležité je také to, že v meziročním srovnání vzrostly tržby o 2,6 % a čistý zisk o 5,3 %.

Americký trh měřený širokopásmovým indexem S&P 500 maxima tentokrát nevylepšil. V pátek otevřel slabší o tři desetinky. Za celý týden pravděpodobně oslabí o cca 2,5 %. Půjde tak o druhý týdenní pokles v řadě. Ještě  hůř je na to technologická NASDAQ, který za týden padá o 6 %, ukazuje se , že technologické akcie jsou na růst sazeb více citlivé.

Evropské akciové trhy (index Stoxx Europe 600) v pátek krátce před koncem obchodování padají o 1,6 %. Za celý týden pak oslabí o cca 2,3 %. Vypadá to, že v pátek na konci obchodování index prohlubuje své ztráty. Většina obchodních seancí skončila v mínusu (kromě středy, kdy lehce rostla).

Pražská burza 

Hlavní index pražské burzy PX dnes (pátek 26.2.2021) oslabil o -0,96 %(1 057,6 b.). Podobný, v mnohých případech ještě horší, výkon byl ale vidět také na ostatních evropských parketech. Takže pražská burza se nijak nevymykala dnešnímu negativnímu trendu.

Za celý týden(Po-Pá) pak pražská burza dokázala uzavřít s mírným ziskem(+0,31 % t/t), a to díky pozitivnímu obchodování ve středu a zejména ve čtvrtek.  

V pátek zveřejnila výsledky za Q4 20 Erste Group. Čistý zisk 146 mil. EUR propadl meziročně díky opravným položkám (kvůli covidu), ale mírně překonal očekávání trhu. Erste navrhuje dividendu 0,5 EUR, což je ve shodě s doporučením ECB a má další 1 EUR na akcii pro potenciální další platbu. Nicméně výhled na 2021 vnímáme spíše opatrně(naše odhad jsou optimističtější).

Z dalších korporátních zpráv PPF prodloužila trvání dobrovolné nabídky na odkup akcií Monety, ČEZ vyjednává o koupi tuzemských aktiv Vodafonu, Česká zbrojovka vydává dluhopisy a Kofola nakoupí vlastní akcie. Nutno dodat, že žádná z těchto zpráv nepatří do kategorie super důležitých, spíše jsou to zprávy druhé kategorie, které nemají na trhy velký vliv.

·         PPF oznámila, že prodlužuje termín dobrovolné veřejné nabídky do 5. března. Týká se to odkupu akcií Monety za 80 CZK za jednu akcii. To ale není překvapením,  možnost tendr prodloužit byla v původních podmínkách.

·         ČEZ vyjednává o koupi Vodafonu. Není ale jasné, o co přesně vůbec jde,  podrobnější informace nejsou k dispozici.

·         Česká zbrojovka vydává dluhopisy na financování akvizici společnosti Colt. Ani to není překvapením, počítalo se s tím, financováním dluhopisy bylo zmíněno již při oznámení koupě Coltu.

·         Kofola koupí vlastní akcie pro potřeby opčního programu a rozdělí je vedení a zaměstnancům. Koupí necelých 30 tis. ks vlastních akcií od své dceřiné společnosti Radenska, která je drží za tímto účelem; zanedbatelné množství.

V samotný pátek většina akci oslabila, nejvíce Erste (-3,10 %, 707,4 CZK), pravděpodobně jako reakce na opatrný výhled na tento rok. Posilovaly pouze akcie Philip Morris ČR (+1,18 %, 15 380 CZK), PFNonwovens (+1,01 %, 800 CZK) a mírně také Kofoly (+0,39 %, 256 CZK) a ČEZu (+0,57 %, 529 CZK). oslabovaly také akcie technologické společnosti Avast (-4,41 %, 142,1 CZK).

Za celý týden to nebylo tak špatné. Vítězem se stala Erste Group (+3,3 %, 707,4 CZK), banky si obecně nevedly vůbec zle (Komerční banka +1,19 %, 678 CZK), Moneta (+0,64 %, 79 CZK) pojišťovna VIG (+1,4 %, 581 CZK). posiloval také ČEZ (+1,73 %, 529 CZK). zaostaly akcie České zbrojovky (-5,0 %, 380 CZK), která tak koriguje růst po oznámení akvizice legendární společnosti Colt.

Co se dá čekat příští týden?

Z makrodat to bude inflace v Eurozóně za únor (úterý), druhá revize HDP v ČR (úterý), kde bude důležitá struktura vývoje české ekonomiky.

Výsledková sezóna v zámoří je téměř u konce, mezi posledními budou reportovat Berkshire Hathaway, NGR Energy, HP, Target, GAP, Broadcom.

V Evropě pak budou k dispozici reporty společností Deutsche Telecom, BASF, Engie, Vivendi, Lufthansa William Hill, Uniper nebo ProSiebenSat.1.

Nadále budou trhy ovlivňovat informace o progresi v vakcinaci a já očekávám pozitivní zprávy týkající se rozvolňování restrikcí ve světě.

Týden 22.2.2021 – 26.2.2021

 

Po

Út

St

Čt

 

t / t

PX Index (ČR)

-1.11%

-0.05%

1.05%

1.40%

-0.96%

 

0.31%

S&P 500 (USA)

-0.77%

0.13%

1.14%

-2.45%

-0.55%**

 

-2.37%

Stoxx Europe 600

-0.44%

-0.42%

0.46%

-0.36%

-1.59%*

 

-2.34%

Zdroj dat: Boloomberg; * krátce před koncem pátečního obchodování; ** krátce po začátku páteční seance


Zdroj: Komerční banka
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Všetky investície sú aktuálne drahé
  V dnešných obrázkoch dňa som postoval tabuľku, ktorá sa pozerá na ocenenia akcií a dlhopisov v porovnaní s históriou. Tá ukazuje, že podľa mediánu viacerých ukazovateľov, je aktuálne ocenenie akcií historicky v USA v 88-om percentile a ocenenie dlhopisov v 84-percentile. Teda vyššie bolo v histórii len v 12%, resp. 16% prípadov.
 • Všetky oči na Draghim, potvrdí jastrabí výhľad, alebo zmení rétoriku?
  Európska centrálna banka bude vo štvrtok znova rozhodovať o monetárnej politike a očakávania trhu sú naozaj veľké. Mario Draghi v posledných týždňoch naznačil, že inflácia by mala pokračovať v raste nad 2%, aj keď aktuálne je iba 1.4% na ročnej báze a ECB tiež „pochválila“ európske ekonomiky za ich pekný rast a optimizmus.
 • Všetky tri kľúčové miery inflačných očakávaní v USA sú už nad 2%. Po prvý krát od roku 2011.
  V súvislosti s vyhliadkami pre politiku FEDu sa hovorí predovšetkým o vývoji inflácie a HDP. Je tu však ešte jedna zaujímavá veličina – inflačné očakávania, ktorá je tiež dôležitým vstupom pre rozhodovanie FEDu. Pozrime sa na to, ako sa vyvíjajú tri hlavné miery inflačných očakávaní v USA.
 • Všichni jsou blázni jenom akcie GameStop jsou letadlo
  „Přestože společnost GameStop v loňském roce uzavřela téměř 500 svých poboček, akci společnosti lámou rekordy a za necelého půl roku vzrostly přibližně 30krát,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Všichni proti dolaru, EUR/USD využívá situace, JPY konsoliduje.
  Americká měna posiluje a po neúspěšném testu maximální úrovně roku 2012 na kursu 84,12, se snaží...
 • Všude nízko, doma nejvýš
  Česká ekonomika zůstává nečekaně odolná: I přes problémy německého průmyslu vykazuje rekordní přebytky zahraničního obchodu a výroba si udržuje kladnou dynamiku. Cenový růst zůstává vysoko a příští rok ho ještě podpoří zvýšení spotřební daně.
 • V Švédsku sa začína hovoriť o konci QE, SEK prudko posilňuje
  V predvianočnom obchodovaní panuje na devízových trhoch vyššia volatilita len na švédskej korune. Včera k jej prudkému posilneniu prispel nečakaný rast indexu celkového sentimentu v ekonomike na najvyššiu úroveň od roku 2011 a dnes ho ešte viac zosilnilo zasadnutie centrálnej banky. To podľa očakávaní prinieslo predĺženie kvantitatívneho uvoľňovania na úrovni 5 mld. SEK mesačne o ďalšieho pol roka, či bude pokračovať aj v druhej polovici roka 2017, však nie je isté.
 • Vtedy a teraz
  SP500 ukončil víťaznú sériu, DJ v nej pokračujeAkciový index SP500 včera ukončil sériu siedmych prírastkov, kedy pokle...
 • V Texasu jsou lidé placeni za odběr zemního plynu
  Cena zemního plynu se na burze pohybuje kolem 2,6 dolaru za objemovou jednotku (MMBtu). Do budoucna by zemní plyn mohl začít zdražovat, protože se počítá s přestavbou uhelných elektráren na plynové, což zvýší poptávku po zemním plynu. K tomuto vývoji napomáhá prudký nárůst ceny emisních povolenek, který znevýhodňuje produkci energie s tvorbou skleníkových plynů.
 • V Trumpově vládě bude hrát obří roli ropa
  Od chvíle, kdy americká justice rozbila v roce 1911 Rockefellerův obří ropný koncern Standard Oil, byly americké odvětví energetiky a federální vláda ve při. To by se nyní mohlo změnit. Ve funkci amerického ministra zahraničí bude zřejmě potvrzen Rex Tillerson, šéf jedné z nejvlivnějších firem světa, energetického koncernu Exxon Mobil. Na ministerstvo energetiky má už podle všeho namířeno Rick Perry, někdejší guvernér největšího amerického producenta ropy Texasu.
 • V USA je nedostatok domov, vyššie sadzby nemusia pribrzdiť trh s bývaním
  Jedna z hlavných obáv ohľadom vyšších úrokových sadzieb spočíva v dopade na trh s bývaním. Priemerná sadzba na 30-ročné hypotéky je aktuálne podľa oboch hlavných prieskumov (bankrate.com a Freddie Mac) nad úrovňou štyroch percent, čo je o niekoľko desiatok percentuálnych bodov viac ako bola v letných mesiacoch. Drahšie hypotéky by teda mohli mať negatívny dopad na trh s bývaním.
 • V USA jsou platná nová cla na čínské zboží
  Ve Spojených státech začala platit nová cla, která v průměru vyjdou americkou domácnost na 24 000 ročně. Odnesou to americké podniky a spotřebitelé.
 • V USA končí výsledková sezoná, v hlavní roli bude opět Fed
  Americké akciové indexy dnes klesají po rozbouřeném týdnu. Dnes končí výsledková sezóna amerických společností, které reportovaly hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Akciový trh se tak znovu začíná plně soustředit na příští zvýšení úrokových sazeb v USA.
 • V USA nastupuje vláda slibující masivní výdaje, akciím se ráno daří
  Dnešní oficiální start Bidenovy administrativy i včerejší dlouhé vystoupení Janet Yellenové v Senátu dokázalo investory ještě znovu nadchnout pro masivní fiskální výdaje. Dobré zprávy přinesly i firemní výsledky - včera večer Netflix, dnes ASML - a dohromady se tak investoři znovu přiklánějí k rizikovým aktivům. Akciové indexy v západní Evropě rostou zhruba o půl procenta, dluhopisové výnosy vykazují drobný nárůst. Eurodolaru se zpočátku dařilo stoupat, ale od 1,2160 se odráží o něco níž na 1,2120. Slušně se dnes ráno daří ropě nebo drahým kovům.
 • V USA podle algoritmu fondu Quant začala hospodářská recese
  V USA pravděpodobně začala hospodářská recese. Indikátor je součástí řídícího algoritmu fondu Quan a recesi ohlásil na základě posledních údajů. Jeho autorem je Pavel Kohout. Technická recese se definuje jako pokles HDP 2 čtvrtletí po sobě.
 • V USA pravděpodobně začala hospodářská recese
  Jeden z indikátorů, který je součástí řídícího algoritmu fondu QUANT, ohlásil na základě posledních údajů pravděpodobný začátek hospodářské recese v USA. Tento indikátor funguje výlučně na základě analýzy výnosů federálních dluhopisů, není ovlivněn žádnými názory nebo emocemi. Vychází z práce profesora Campbella Harveye publikované v roce 1985. Jde o indikátor, který úspěšně předpověděl i minulou a předminulou recesi americké ekonomiky.
 • V USA sa črtá pozitívny trend pre ropu – pomer spotreby k ťažbe je na viacročných maximách
  Zásoby ropy v USA včera s rástli o 1,3 mil. barelov. Nakoľko sa čakal pokles o viac ako 3 mil. barelov, tak to je možn...
 • V USA sa opäť hovorí o clách na európske automobily. Kto by si ich odniesol najviac?
  Cez víkend dorazila správa, že americké Ministerstvo obchodu označilo importy automobilov z EÚ za ohrozenie národnej bezpečnosti. V praxi to dláždi cestu pre clá na importy európskych automobilov, o ktorých s obľubou hovorí americký prezident Trump, ktorý má mať 90 dní na rozhodnutie, čo s tým spraví.
 • V USA sa s cenami ropy prepadli aj výnosy z dlhopisov. FED však ceny ropy nesleduje...
  V piatok sa udiala zaujímavá vec. Výnosy z desaťročných amerických dlhopisov prudko klesli – o 10 bsp. Bol to najvyšší...
 • V USA sa začala výsledková sezóna, opäť sú očakávania nízke
  Koncom minulého týždňa sa začala výsledková sezóna, v rámci ktorej popredné americké spoločnosti zverejňujú svoje výsledky hospodárenia za tretí kvartál. Čo sa týka ziskov, latka je nastavená nízko, očakáva sa medziročný rast na úrovni 3 %, čo by nemalo byť problém prekonať (v minulom kvartáli dosiahli zisky na akciu medziročný rast 10,3%).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy