Pondělí 25. září 2023 21:28
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB Ondřej Hartman

Tato základní pomůcka může být klíčem k vašemu úspěchu v tradingu

Napsal:   Sekce: Články Purple Trading

Trading je fascinující svět plný příležitostí a za jistých okolností může přispět k dosažení finanční nezávislosti. Je však také vysoce rizikový a skutečností je, že většina retailových traderů ztrácí peníze. Proto by každý obchodník měl využívat tuto základní pomůcku.


Nebudeme vás napínat, touto základní pomůckou je obyčejný obchodní deník. Schválně se zeptejte se traderů, kterým se nedaří, jakým způsobem získávají zpětnou vazbu o svých obchodech. Zjistíte, že obchodní deník buď nemají vůbec, nebo jej mají, ale nepoužívají jej správně.

Pojďme to tedy změnit, v tomto článku se podíváme na důležitost obchodního deníku a jak jej v tradingu efektivně využívat.

V čem vám může obchodní deník pomoci?

Pokud bychom měli uvést, co je hlavním cílem obchodního deníku, pak bychom jej mohli shrnout takto:

Cílem obchodního deníku je sledovat a zaznamenávat všechny aspekty obchodů, včetně vstupních a výstupních úrovní, velikosti obchodu, použité strategie, emocionálního stavu a výsledků obchodu. Na základě toho poskytuje traderovi zpětnou vazbu, která je pro jeho neustálé zlepšování klíčová. 

Nyní si důvody, proč se v tradingu bez obchodního deníku neobejdete, rozebereme podrobněji:

 1. Obchodní deník poskytuje možnost podrobně analyzovat obchody a vyhodnocovat rozhodování tradera. Díky obchodnímu deníku můžete najít vaši tradingovou výhodu (tzv. edge) nad trhem. Můžete také najít oblasti, ve kterých se budete muset zlepšit. Je to risk management? Nebo nemáte dobře nastavený systém? Bez zaznamenávání a vyhodnocování těchto informací trader nebude mít jasný obraz toho, co mu funguje a co ne.
 2. Dokumentování obchodů do deníku omezuje impulzivní reakce. Obchodování je často provázeno emocemi, jako je strach, chamtivost, naděje, vzniká stres, jindy zase euforie atd. Zaznamenávání svých emocionálních stavů při obchodování nám umožňuje identifikovat, jaké emoce ovlivňují naše rozhodování a jak s nimi lépe pracovat.

Zároveň dokumentování obchodů vyžaduje čas a je při něm potřeba přemýšlet, což nutí k tomu, aby zůstala v akci racionální část mozku. Tímto způsobem se můžeme naučit nepodléhat impulzivním reakcím a zůstat disciplinovaní.

 1. Zjistíte počet ziskových anebo ztrátových obchodů v řadě. Zjistit také můžete to, zda je pro vás lepší obchodovat ráno nebo odpoledne, které dny jsou pro váš systém ziskové, nebo které naopak skončily většinou ve ztrátě, a proto je lepší v těchto dnech neobchodovat atd.
 2. Zjistíte, zda jste disciplinovaní a vstupujete do obchodu vždy podle předem daných pravidel anebo zda v tradingové platformě bezmyšlenkovitě klikáte.
 3. Uvědomíte si, zda je pro vás vhodný intraday trading, swing nebo poziční trading.

Celkově lze říci, že prostřednictvím zaznamenávání výsledků obchodování může trader identifikovat vzorce chování, které vedly k ziskovým obchodům, a vyhnout se opakovaným chybám, které vedou ke ztrátám.

Jak efektivně využívat obchodní deník?

Aby obchodní deník traderovi dobře sloužil, je nutné dodržovat několik zásad.

 1. Především musíte mít jasně stanovený plán, což je popis vašeho obchodního systému. Musíte mít jasně dáno, které instrumenty budete obchodovat, jak bude vypadat daný signál, jaké časové rámce budete sledovat, jaký je maximální risk na jednu pozici, jestli budete scalpovat nebo budete hledat spíše swingové obchody atd.
 2. Dále je nutné zaznamenávat všechny obchody. Trading je o systému, ne o několika obchodech. Tím, že zaznamenáte všechny obchody, tak se vám podaří odhalit okamžik, kdy jste začali porušovat pravidla, proč některé obchody byly provedeny mimo plán atd. 
 3. Dbejte na to, abyste obchody dokumentovali včas. Nejlépe okamžitě poté, kdy jste do obchodu vstoupili. A pak samozřejmě v okamžiku, kdy byl obchod ukončen. Jen tak si budete pamatovat aspekty, které vás při rozhodování k daném obchodu ovlivnily.
 4. Do deníku si ukládejte nejen grafy se znázorněním daného obchodu, ale zaznamenávejte si i poznámky k emocím a myšlenkám, která byly v okamžiku obchodu aktuální. 
 5. K deníku je potřeba se pravidelně vracet. Jen tak vám poskytne zpětnou vazbu a tím budete mít šanci na postupné zlepšování.

Systematické psaní deníku se může zdát jako zbytečná nebo otravná činnost, ale pokud si deník povedete poctivě, postupem času zjistíte, že vám pomůže odhalit vzorce vašeho chování, které vám při tradingu škodí. Znalost těchto vzorců je prvním předpokladem k tomu, abyste svoje výsledky mohli zlepšit.

Jak může obchodní deník vypadat?

Obchodní deník nemusí být nic složitého, postačí obyčejný excel, do kterého si budete systematicky zaznamenávat atributy, které souvisejí s každým obchodem. Jak záznamy v deníku mohou vypadat si ukážeme na dvou následujících příkladech. První ukázka je příklad ziskového obchodu a na druhé ukázce je obchod ztrátový.Obrázek č.1: Příklad záznamu k ziskovému obchodu v obchodním deníkuObrázek č.2: Příklad k záznamu ztrátového obchodu v obchodním deníku

U každého obchodu jsou zaznamenány technické parametry k obchodu. Důležitou součástí je pak graf, ze kterého jsou jasné body vstupu a výstupu. A protože úspěch v tradingu záleží na psychologii, velice cenné jsou poznámky k emocím, kondici, samomluvě atd. Zde trader může zjistit, zda se mu náhodou některé problémy neopakují.

V uvedených ukázkách je vidět, že trader nedokázal počkat na to, až cena dojde k hladině rezistence v případech spekulací ve směru short. Do obchodů vstupoval předčasně, protože působil strach ze zmeškání příležitosti (tzv. FOMO).

Chcete vědět, jak využívají obchodní deník profesionálové?

Nyní tedy víte, že obchodní deník je neocenitelným nástrojem pro každého tradera, který chce dosáhnout úspěchu ve světě tradingu. Máte také představu, jak takový deník může vypadat. Pokud jste si deník dosud nevedli a v obchodování se vám nedaří, měli byste si nějakou formu deníku vytvořit.


Sledujte zdarma panelovou diskuzi s O. Hartmanem a dalšími

Ostatně, obchodní deník je tématem, kterým se zabývají také profesionální obchodníci. Pokud vás zajímá, jak to zvládá například Ondřej Hartman, Jarda Tupý, Petr Plecháč či Jakub Kralovanský, můžete se jich zeptat napřímo. Koncem června totiž chystáme exkluzivní panelovou diskuzi na téma “Začátky úspěšných traderů”.

REGISTRACE ZDARMA

CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Tam kde není vůle, není ani cesta
  Životní cíle jsou velkou záhadou, jejichž podstatu věda prozatím nedokázala rozluštit. To nám však nebrání, si naše cíle plnit.
 • Tancuj, dokud muzika hraje
  Současné období rekordně nízké volatility i úrokových sazeb by se dalo přeložit také jako „Nakupuj riziková aktiva, dokud centrální banky rozhazují peníze“.
 • TA OIL WTI
  Technická analýza...
 • Taper už začíná trhy bolet
  Americká centrální banka (Fed) přišla na svém posledním zasedání minulou středu s výrazně jestřábí rétorikou. Málokdo čekal, že ze slibování nulových sazeb až do konce roku 2023 je naráz realitou možné zvýšení úroků o 12 měsíců dříve. O rychlejším ukončení amerického kvantitativního uvolňování ani nemluvě. Mimořádná podpora finančních trhů levnými penězi z banku nejmocnější měnové instituce světa tak zřejmě skončí o poznání dříve.
 • Tato aktiva sledujte při občanské válce! | Investiční Memento #39
  Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 39. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
 • Tato hrozba trhy pomalu opouští
  V létě bylo velmi intenzivně diskutované téma inverzní výnosové křivky, a to především ve Spojených státech, kde je silným indikátorem přicházející recese. Na druhou stranu jsem zde také zmiňoval, že existují i inverze, po kterých recese nepřichází. A zdá se, že americká centrální banka (Fed) dokázala tuto hrozbu výrazně snížit.
 • Tato komodita je až překvapivě levná
  Už týden plní internetová zpravodajství titulky o polární bouři, která nyní svírá americký středozápad. Podle agentury Reuters dosahují teploty až -40°C, čímž jde o nejmrazivější počasí v oblasti Velkých jezer za posledních 25 let. Zásoby zemního plynu jsou navíc velmi nízko a dosahují minim v rámci 5letého průměru. V tuto chvíli bychom čekali, že cena zemního plynu v USA bude alespoň v nejbližších kontraktech rostoucí a hodně volatilní.
 • Tato měna je nejlevnější v Evropě
  Dnes se podíváme na jednu měnu, která by se líbila Warrenovi Buffetovi, investorovi, který je známý přístupem hodnotového investování. Praxe nákupu podhodnocených aktiv s dobrým fundamentem je doménou především pro akciové trhy, ale i na forexu můžeme s podobnou strategií sklízet úspěchy.
 • Tato strategie pomohla svému autorovi vyhrát titul mistra světa v tradingu 2x po sobě!
  V rámci oslav 5. narozenin Purple Trading vystoupí se svou přednáškou na konferenci v Praze dvojnásobný mistr světa ve Forex a futures tradingu, Jan Smolen. Pokud vás zajímá, díky jaké strategii obsadil a poté i obhájil titul mistra světa v této velenáročné disciplíně, srdečně vás zveme k poslechu!
 • Tato strategie vás naučí číst v pohybech velkých hráčů
  Dokážete z čistého grafu odhadnout, jak pravděpodobně smýšlí velcí hráči a jakým směrem se tak bude ubírat vývoj ceny vámi obchodovatelného instrumentu? Strategie Patrika Klempára to zvládá a její nejhorší výsledky byly podle jejího autora 38 % zisku p.a. Pojďte se s námi podívat, jak ji obchoduje.
 • Technická analýza akciového indexu Dow Jones a vybraných měnových párů
  V dnešním blogu technické analýzy představím z mého pohledu nejzajímavější Price Action pro nadcházející období. Cena indexu Dow Jones se z pohledu technické analýzy nachází na rozhodující úrovni, stejně jako měnový pár EUR/USD. Cena měnového páru AUD/CAD testuje spodní hranici Klesajícího klínu.
 • Technická analýza akciového indexu S&P 500 a vybraných měnových párů
  V dnešním blogu technické analýzy představím z mého pohledu nejzajímavější Price Action pro nadcházející období. Cena indexu S&P 500 se vrátila po reakci na důležitou rezistenci zpět do rostoucího trendu. Cena měnového páru EUR/USD klesla pod důležitou trendovou čáru a USD/CAD testuje významnou rezistenci.
 • Technická analýza akciového indexu S&P500 a vybraných měnových párů
  V dnešním blogu technické analýzy představím z mého pohledu nejzajímavější Price Action na měnových párech pro nadcházející období. Akciový index S&P 500 zahájil korekci rostoucího trendu. To může mít vliv na vývoj ceny dolaru a jeho měnových párů. Cena měnového páru USD/CAD se nachází na rozhodující S/R úrovni a na denním grafu měnového páru USD/JPY se dokončila ukázková jednoduchá korekce.
 • Technická analýza akciového indexu S&P 500, EUR/USD a USD/JPY
  Pozitivní sentiment, zasetý na akciových trzích v půlce března, panuje i nadále a americké akciové indexy již atakují historická maxima. Trhy stále podporuje ropa, která i přes pesimistická očekávání a předpovědi postupně navyšuje několikaměsíční maxima.
 • Technická analýza a obchodné stratégie - časť 1.
  Obchodovanie ako také ponúka nespočetné množstvo možností a prístupov ako sa na trhy pozerať. Niektoré sú viac úspešné a iné zas menej. Niekomu funguje „TO“ a inému zas „TAMTO“. Ponúkam svoj pohľad na vývoj trhu a technickú analýzu ako takú. V cykle niekoľkých vzdelávacích článkov si postupne rozoberieme viac.
 • Technická analýza a obchodné stratégie - časť 2.
  Obchodovanie ako také ponúka nespočetné množstvo možností a prístupov ako sa na trhy pozerať. Niektoré sú viac úspešné a iné zas menej. Niekomu funguje „TO“ a inému zas „TAMTO“. Ponúkam svoj pohľad na vývoj trhu a technickú analýzu ako takú. V cykle niekoľkých vzdelávacích článkov si postupne rozoberieme viac.
 • Technická analýza a obchodné stratégie - časť 3.
  Obchodovanie ako také ponúka nespočetné množstvo možností a prístupov ako sa na trhy pozerať. Niektoré sú viac úspešné a iné zas menej. Niekomu funguje „TO“ a inému zas „TAMTO“. Ponúkam svoj pohľad na vývoj trhu a technickú analýzu ako takú. V cykle niekoľkých vzdelávacích článkov si postupne rozoberieme viac.
 • Technická analýza AUD/NZD, USD/JPY a XAU/USD
  Aktuální technická analýza měnových párů AUD/NZD, USD/JPY a zlata (XAU/USD).
 • Technická analýza během krize koronaviru: Hlavní je zachovat chladnou hlavu
  Trading může být během rozvášněné krize koronaviru adrenalinovým sportem. Technická analýza se s černou labutí dostává do apokalyptického nádechu a předvídá, že akcie a komodity shoří v plamenech pekelných. Je takřka českou specialitou orientovat se výhradně na exaktní indikátory a čísla, které mají předvídat budoucnost. Jak zachovat hlavu a jakým chybám se vyvarovat?
 • Technická analýza: Bitcoin a ChainLink/USD
  Investoři na Bitcoinu nedokázali prolomit 12 000 USD a viděli jsme v posledních týdnech velký propad pod 10 000 USD. Momentálně se Bitcoin ustálil, ale stále sledujeme kritické hodnoty. Spolu s Bitcoinem se propadl i celý trh. Podíváme se, jak to vypadá na Chainlinku, který je stále v roce 2020 v +420% zhodnocení.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Ondřej Hartman