Úterý 24. listopad 2020 18:48
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets webinare

Levné energie drží ceny německých průmyslových výrobců v deflaci

20.11.2020 08:58  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


26,35

USD/CZK

22,19

EUR/USD

 

1,187

USD/PLN

3,768

Ropa Brent

USD/barel

44,17

Zlato

USD/unce

1865

Aktualizováno

8:52

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Před necelou hodinou zveřejněné ceny německých průmyslových výrobců za říjen vykázaly očekávaný meziroční pokles. Dnešní ekonomický kalendář dále nabídne pouze listopadový výsledek spotřebitelské poptávky v eurozóně. Česká vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 12. prosince.

Podle konsensu trhu vzrostly v říjnu ceny německých průmyslových výrobců meziměsíčně o 0,1 % oproti předchozím 0,4 %. V meziročním srovnání poklesly o 0,7 % oproti -1,0 % v září. Ceny tak setrvaly v deflaci již devátý měsíc v řadě. Hlavní podíl na nízké dynamice cen měly opět ceny energií, které sice oproti září nepatrně vzrostly (o 0,3 %), oproti září 2019 však byly v průměru o 2,9 % nižší. Bez zohlednění složky energií byly ceny průmyslových výrobců meziročně o 0,1 % vyšší.

Spotřebitelská důvěra v eurozóně podle RBI v listopadu polevila z říjnových -15,5 bodů na -18,0 bodů. Náladu mezi spotřebiteli zatěžuje trvající druhá vlna pandemie. Již zářijový výsledek reflektoval nárůst obav ze ztráty zaměstnání. Domácnosti tak zhoršily vyhlídky na budoucí vlastní finanční situaci a odkládají větší výdaje. I přes další zhoršení však indikátor spotřebitelské důvěry setrvá nad hodnotou z jarní vlny pandemie, kdy indikátor v dubnu poklesl na -22,0 bodů. Podrobnější výsledek Eurostat zveřejní 27. listopadu.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Včerejší videokonference lídrů sedmadvacítky, na které byla na programu mimo jiné debata o podpůrném ekonomickém balíčku, nepřinesla řešení. EU se nepovedlo obejít veto Polska a Maďarska, kterým se nelíbí, že vyplácení peněz ze záchranného fondu je podmíněno dodržováním principů právního státu. Vyjednávání tak budou pokračovat, zatímco proces implementace fiskálního podpůrného programu zůstane pozastaven.

Ani jednání o brexitu nepřinesla tento týden vzájemnou obchodní dohodu mezi EU a Velkou Británií. Jednání budou pokračovat příští týden. Kdyby se podařilo vyjednat a ratifikovat dohodu do konce roku, odpadl by problém cel. Nicméně v přechodné fázi by i tak došlo k netarifním bariérám a navýšením obchodních nákladů.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti na amerických úřadech práce vzrostl na 742 tisíc a zaznamenal tak nárůst poprvé od začátku října. Přibylo o 42 tisíc žádostí více, než předpovídal trh, a o 33 tisíc oproti předcházejícímu týdnu. Naopak počet pokračujících žádostí poklesl o 429 tisíc na 6,4 milionů. Na tamní trh práce tak znovu dolehla koronavirová situace, která vedla k zavedení ekonomických restrikcí napříč USA. Historicky je počet nových žádostí vyšší, než byl během kterékoliv recese, kterou Spojené Státy prošly.

Průzkum podnikatelského prostředí z dílny Philadelphského Fedu poklesl z 32,3 na 26,3 bodu, a pokořil tak trhem odhadovaných 22,5 bodu. Výsledek šetření poukazuje na mírné zlepšení v aktivitě továren. Přísun nových objednávek se udržel na hodnotě 37,9 oproti předchozím 42,6. Zhoršil se ovšem výhled na období příštích šesti měsíců.

Česká měna během včerejšího dne stagnovala vůči euru (EUR/CZK 26,35) a oslabila vůči dolaru zhruba o sedm haléřů na USD/CZK 22,26. Koruna se v posledních dnech pohybuje na nejsilnějších hodnotách od září. Impuls k posílení ji dodaly pozitivní zprávy o vakcíně proti koronaviru a také výhra J. Bidena v amerických prezidentských volbách. Obě události jsou již v kurzu koruny započítány a moc prostoru k dalšímu posílení v následujících dnech nezbývá. V regionálním srovnání si koruna vedla dobře, jelikož maďarský forint a polský zlotý byly negativně ovlivněny politikou, když Maďarsko a Polsko vetovaly návrh EU, který by vyplácení peněz ze záchranného fondu podmínil dodržováním právního státu.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

16:00

EUR

Spotřebitelská důvěra (předb. odhad, listopad, v b.)

-18,0

-18,0

-15,5

 

 

 

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: SRN index cen průmyslových výrobců, EUR spotřebitelská důvěra

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Lenka Kalivodová, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Letošní topná sezóna bude levnější než ta loňská, díky koronaviru. Koncem letoška a v příštím roce navíc výrazně zmírní i celkové zdražování v ekonomice
  Inflace v Česku je stále nepříjemně vysoko. V srpnu sice zpomalila, ale jen nepatrně. Stále znatelně převyšuje cíl České národní banky ve výši dvou procent. Za normálních okolností by centrální banka na inflaci čítající meziročně 3,3 procenta, což právě je její srpnová úroveň, reagovala zpřísněním měnové politiky. Nyní však okolnosti samozřejmě rozhodně normální nejsou. Navíc lze očekávat, že inflace se v nadcházejících měsících postupně vrátí blíže k cíli ČNB, byť tato její cesta níže se protáhne hodně do příštího roku.
 • Letošní úroda je nadstandardní. Ceny v obchodech by měly přestat růst
  „Na polích se letos urodilo více obilovin, brambor, cukrovky, máku, řepky, slunečnice i hrachu na zrno. Sklizně však komplikuje nedostatek zahraničních pracovních sil. Nezaměstnaní Češi fyzicky náročné práce v zemědělství odmítají vykonávat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Letošní úroda obilovin bude hojná
  „Letošní úroda by měla zbrzdit vysoký růst ceny mouky a dalších pekárenských výrobků. Na českých polích se urodilo více obilovin, než činí desetiletý průměr. Bude však záležet i na úrodě v cizině, kam zemědělci mohou českou produkci vyvézt,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Letošní úroda obilovin by měla být lepší než loni. Zmírní tedy tlaky v oblasti potravin
  První odhad letošní sklizně nebyl příliš povzbudivý. Sklizeň většiny základních zemědělských plodin ČR by letos měla být slabší než loni. Druhý, zpřesněný odhad poskytuje lepší obrázek. Sklizeň základních obilovin by měla být vyšší než loni. To by zmírnilo potenciální tlak na růst cen pekárenských výrobků, zejména pečiva, který hrozil, pokud by se situace odvíjela v souladu s prvotním odhadem sklizně.
 • Levin (predseda House Ways and Means Committee)
  Dnes by sa podľa slov predsedu komisie Ways and Means Committee malo hlasovať v ...
 • Levi's se po 30 letech vrací na burzu, chce získat 587 mil. USD
  Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. se po více než 30 letech vrací na akciovou burzu. V primární veřejné nabídce (IPO) firma hodlá získat zhruba 587 milionů dolarů (13,4 miliardy Kč), informovala dnes agentura Reuters. Firma, která vznikla před více než 165 lety, svůj záměr poprvé nastínila asi před měsícem.
 • Levi’s znovu nabídne své akcie na burze
  Oděvní výrobce prvních džínsů Levi’s se vrací zpátky na burzu po 30. letech. Společnost chce prodejem svých akci...
 • Levná ropa znovu doléhá na evropské akcie, euro silnější navzdory postupnému pádu inflačních očekávání
  Evropské akciové indexy dnes znovu zamířily do červených čísel a krátce před otevřením Ameriky ztrácejí okolo jednoho až dvou procent. Na akciové trhy doléhá strašák levné ropy a její dopad na energetický sektor. Německý DAX se dnes propadá o dalších 100b. a přestože zatím neuhnul z bočního trendu, ve kterém se drží od 22. ledna, přibližuje se stále více jeho spodní hraně v pásmu 9 560 – 9 600.
 • Levné akcie velí k opětovnému nákupu, ale opatrně
  Americké akcie obnovily svůj propad z minulého týdne a přes páteční korekci opětovně zamířily dolů. Index S&P 500 poklesl o 0,6 %, když největší brzdou díky své vysoké váze v indexu byly akcie Apple, které přišly o 2,1 %. Celý sektor informačních technologií ztratil 1,6 % a byl zdaleka nejhorším. Druhým největším propadlíkem se staly energetické společnosti se ztrátou 0,8 %. Naopak v plusu se držely defenzivní sektory jako maloobchodní řetězce (+0,6 %) nebo utility (+0,4 %).
 • Levné a kontroverzní akcie General Electric
  Akcie General Electric (GE) ztratily za poslední dva roky zhruba 80 procent své hodnoty poté, co se společnost postupně dostala do významných operativních i finančních potíží. Někteří analytici (například z investičního domu JPMorgan) negativní vývoj akcií velmi přesně odhadli. Nyní však na akcie GE mění názor a otáčí výhled z negativního na neutrální. Vidí potenciál, že se firmě podaří obrat k lepšímu, což by se velmi pravděpodobně pozitivně odrazilo v ceně akcií.
 • Levnější energie vedly ke snížení tempa inflace
  Spotřebitelské ceny v říjnu vykázaly meziroční růst o 2,9 % oproti předchozím 3,2 % a skončily tak o jednu desetinku pod tržním odhadem. V meziměsíčním vyjádření došlo k růstu o 0,2 % oproti zářijovému poklesu o 0,6 %. Náhled do struktury inflace ukazuje, že ke snížení dynamiky růstu spotřebitelských cen přispěly především nižší ceny v oddíle bydlení, kde se projevil avizovaný pokles cen energií a plynu. Naopak v září ke zpomalení inflace přispělo zlevnění cen potravin.
 • Levnější ropa brzdí růst cen průmyslových výrobců
  V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v listopadu se podle očekávání snížily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika však zůstala stejná jako v říjnu, tedy na úrovni 0,9 %. Stejně jako předchozí měsíce tohoto roku k tomuto růstu přispívají zejména ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 8,7 %, zvyšovaly se i ceny v oblasti potravinářství (o 3,5 %). Naopak výrazně klesají ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků a ceny chemických produktů, které jsou rovněž ovlivněny nižšími cenami ropy na světových trzích.
 • Levnější volání proti silné koruně
  Snížení cen mobilních operátorů by mohlo být jednou z řady událostí vedoucích k oslabení české koruny. Proč? Vysvětluje Peter Leonidou, obchodní ředitel společnosti ForexTime Ltd.
 • LG Electronics
  Jihokorejský výrobce elektroniky LG Electronics hospodařil ve čtvrtém čtvrtletí s provozní ztrátou 35 miliard wonů (755 milionů korun). Vykázal tak první ztrátu za šest let, hlavně kvůli slabému výkonu mobilní divize. Ztráta je také nejhorší od čtvrtého čtvrtletí 2010.
 • Libanonská ekonomika je vlivem politické krize ve vážné krizi
  Libanonská ekonomika přichází kvůli politické krizi denně o 70 až 80 milionů dolarů (1,6 až 1,8 miliardy korun). Řekl to dnes v Paříži úřadující libanonský ministr obchodu Mansúr Btajš. Situace se podle něj zhoršuje a je třeba ji rychle vyřešit.
 • Libanonu hrozí bez reforem kolaps, varuje francouzský ministr
  Libanon je v natolik hluboké politické a ekonomické krizi, že mu bez potřebných reforem hrozí celkový kolaps. Podle agentury AP to dnes prohlásil francouzský ministr zahraničí před chystanou návštěvou prezidenta Emmanuela Macrona v Bejrútu příští týden.
 • Libertariánství není mrtvé!
  Řada libertariánů se dnes snaží o změnu svého pohledu tak, aby řešil reálné problémy současnosti a zároveň si ponechal rysy, které mají pro společnost největší přínos. Nový think tank Niskanen Center se o tuto změnu směru pokouší také. Jeho prezident Will Wilkinson začíná u analýzy tvrdých dat a nutí libertariány, aby se smířili s následujícím faktem: Obecně platí, že čím bohatší země, tím vyšší jsou výdaje její vlády. Platí to jak u rozdílných zemí, tak u jednotlivých zemí v čase. Velký vládní sektor tak dnes nalezneme v zemích, jako je Francie, Dánsko či Finsko, malý vládní sektor v zemích jako Nigérie, Bangladéš či Súdán.
 • Liberty House chce převzít hutě společnosti ArcelorMittal
  Britská společnost Liberty House má zájem o hutě společnosti ArcelorMittal, které může převzít. Informaci zveřejnila E...
 • Libor (medzibankové sadzby)
  3-mesačný Libor na USD padol na historické&nbsp...
 • LIBORovi zvoní umíráček
  Mezibankovní sazba LIBOR, kterou v minulosti stihlo několik skandálů s manipulací při jeho stanovování, dostala novou konkurenci. Americká centrální banka v New Yorku začala po Velikonocích zveřejňovat novou úrokovou sazbu zvanou SOFR (Secured Overnight Financing Rate), která je založena na reálných transakcích s americkými státními dluhopisy provedenými.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB konference gladis