Úterý 16. duben 2024 22:02
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
CapXmaster

Špatné zprávy chodí o nákaze i dividendách, trhy jsou však v klidu

18.09.2020 09:56  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na dění kolem koronaviru finanční trhy reagují velmi vlažně díky předpokladu, že už nepřijde silný řízený útlum hlavních ekonomik a že hospodářskopolitické stimuly zůstanou dostatečně masivní. Nelze však zakrýt, že poslední zprávy příznivé nejsou.

Virus měl včera silný den nejen v ČR, ale také dalších západních zemích. V USA po uspokojivém útlumu nákazy čísla opatrně naznačují start třetí vlny a je určitě třeba sledovat, jestli to další dny potvrdí. Nepříjemné jsou i výsledky studie, podle níž lidé, jež získali protilátky na Covid-19, je ve většině případů ztratili už za dva měsíce. To dost nabourává naděje, že proti dalšímu šíření nákazy pomůže rostoucí promořování. Ještě větší pozornost se tím může upřít k vakcínám, o jejichž termínu nasazení ale dostáváme dost protichůdné informace, respektive časový rozptyl je velký. Největší optimista je americký prezident, podle něhož bude očkovací látka dostupná už v říjnu.

Co se týče nové podpory měnové či fiskální politiky, příliš to nevypadá na brzkou akci. ECB ani Fed nenaznačily, že by chtěly své programy dál zvětšovat. Větší fiskální výdaje v USA pak stále visí na rozděleném Kongresu. 

Do toho je tu nepříjemná zpráva pro akcie amerických bank: Fed zvažuje, že prodlouží omezení výplat dividend a odkupů vlastních akcií až do konce roku. Původně měla omezení vypršet ve třetím kvartálu. 

Dohromady se tak trhy v pátek nemají úplně z čeho radovat, ale vývoj nějak výrazně negativní není, spíše to na většině trhů vypadá na balancování kolem včerejších hodnot. Evropské akcie jsou mírně v záporu, ovšem americké futures naopak indikují otevření lehce v plusu. Pohyb dluhopisů je smíšený při malých změnách výnosů. Zlato si připisuje 0,4 procenta. Eurodolar stihl ještě včera v Americe nahradit většinu ztrát, načež se dnes už poměrně v klidu obchoduje poblíž 1,1850. Ropa ovšem navyšuje zisky díky oznámenému tvrdšímu postupu OPEC vůči členům nedodržujícím těžební omezení. 

Koruna si ráno vede docela dobře a vůči euru se dostává znovu pod 26,70. Pražská burza pak mírným růstem výkonnostně překonává západ Evropy. Z dnešního kalendáře bude stát z pozornost americká spotřebitelská důvěra spolu s několika komentáři bankéřů z Fedu.

Přehled kurzů nejdůležitějších měn dnes v 09:54 SEČ:
Střední Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CZK/EUR26.6930-0.102426.733426.6813
CZK/USD22.5210-0.153022.563522.5040
HUF/EUR360.0434-0.1269360.7000359.8859
PLN/EUR4.4501-0.10104.45534.4477
Asiekurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CNY/EUR8.0106-0.04408.01898.0012
JPY/EUR123.9405-0.0016124.2960123.9157
JPY/USD104.5675-0.1799104.8280104.5555
USA, Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
GBP/EUR0.91310.00660.91500.9124
CHF/EUR1.07650.06971.07791.0763
NOK/EUR10.72380.020810.725510.6980
SEK/EUR10.4047-0.066310.413310.3849
USD/EUR1.18520.05911.18691.1847
Ostatníkurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
AUD/USD1.3671-0.06841.36861.3635
CAD/USD1.3159-0.02891.31631.3146
* vůči závěru evropského obchodování z předchozího dne

Pozn. Aktuální kurzy měn najdete v sekci Měny&Sazby - Online - Měny

 

 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Špatná data z USA na závěr týdne, analýza USD/CHF
    Americký dolar dostává v závěru týdne další ránu, když index spotřebitelské důvěry konstruován Univerzitou Michigan v březnu klesl na nejslabší úroveň od loňského října. Index spadl tento měsíc podle předběžných údajů na 90,0 bodu z 91,7 bodu za únor, zatímco analytici očekávali mírné zlepšení proti předchozímu měsíci na 92,2 bodu.
  • Špatná kondice českého průmyslu
    „Český průmysl a s ním i celá ekonomika prochází recesí. Již v červenci klesla průmyslová výroba meziročně o 2,8 %, přičemž předtím pět měsíců v řadě rostla. V srpnu pak průmyslová produkce meziročně klesla o 1,7 %. I když tempo poklesu zpomalilo, postihlo opět většinu odvětví české ekonomiky. Nejde však jen o výkon v uplynulém období; ani vyhlídky do budoucna nevyznívají pro průmyslovou produkci nijak pozitivně. Hodnota nových zakázek se v srpnu meziročně snížila o 4,2 %. Český průmysl čelí poklesu jak domácí poptávky, když nové tuzemské zakázky klesly o 5,5 %, tak zahraniční, kde se nové zakázky se meziročně snížily o 3,4 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Špatná nálada spotřebitelů se zlepšuje, naopak důvěra podnikatelů v ekonomiku klesá
    Český statistický úřad dnes zveřejnil indikátor důvěry spotřebitelů a podnikatelů v ekonomiku. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 1,3 bodu na hodnotu 92,5, důvěra spotřebitelů naopak podruhé v řadě vzrostla.
  • Špatná úroda povede k dalšímu zdražování
    „Lidé se musí připravit na zdražování pekárenských výrobků. Kvůli špatné úrodě obilovin totiž bude docházet ke zdražování mouky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Špatné časy pro americké obiloviny
    Kukuřičné futures na chicagské burze rostou stále výš díky tomu, že se trh snaží přizpůsobit případnému dramatickému kolapsu vyhlídek na letošní rozsah výsadby a sklizně ve Spojených státech. Rozsáhlé záplavy v americkém kukuřičném pásu ohrožují značnou část letošní úrody.
  • Špatné červencové číslo z českého průmyslu by mělo být jednorázovou záležitostí
    Na včerejší nepříliš povzbudivou statistiku červencových maloobchodních tržeb naváže dnes v Česku zveřejnění dalších ekonomických indikátorů za první prázdninový měsíc. A čtení to zřejmě bude ještě méně radostné, než tomu bylo včera. Hlavní důvod nepříliš příznivých čísel je zřejmý - konstelace svátků byla totiž taková, že měl letošní červenec o tři pracovní dny méně než ten loňský. Nicméně ani po očištění o tento efekt data příliš neoslní, červencové zpomalení totiž bylo patrné i na západoevropských datech.
  • Špatné počasí bude mít i nadále velký dopad na kapitálové trhy
    POČASÍ: Meteorologové budou mít i nadále velký vliv na kapitálové trhy, neboť podle předpovědi se na severní polokouli již potřetí v řadě objeví meteorologický jev La Niña. Jednalo by se o rekordní "trojí výskyt" v řadě a hrozí tak ještě větší narušení celosvětového zásobování zemědělskými produkty. Vysoké ceny komodit jsou výzvou pro nižší inflaci a spotřebitele na rozvíjejících se trzích, ale pro některé, od firem dodávajících hnojiva až po akcie zemědělských zařízení, jsou pozitivní. Stejně tak se po nejklidnějším začátku za poslední desetiletí pravděpodobně zrychlí sezóna hurikánů v Atlantiku, což představuje hrozbu pro napjaté trhy s americkými rafinovanými ropnými produkty, jako je například benzin. Vyšší ceny by mohly pomoci rafineriím, ale poškodit spotřebitele.
  • Špatné úvěry maďarských domácností porostou ještě rok, firem dva, odhadla centrální banka. Prostor pro snížení sazeb?
    Teprve na konci roku 2013 mají v Maďarsku vrcholit špatné úvěry domácností, s lepším přístupem k úvěrům p...
  • Špatné výsledky Tankanu zvyšují šance na zásah Bank of Japan
    Podmínky pro podnikání v japonském výrobním sektoru byly na začátku roku nejhorší za poslední 3 roky. Kvartální výsled...
  • Špatné zprávy: Banky jsou opět v hledáčku trhu
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo bank. Staré tržní pravidlo říká: aby se potvrdil trend, musí jej vést banky. Špatné...
  • Špatné zprávy mnoho škod nenapáchaly, akcie lehce v červeném. Koruna ustupuje
    Poté, co akciové trhy vytěsnily problémy spojené s koronavirem a pohybovaly se na historických maximech, přišlo varování firmy Apple, že nesplní nedávno stanovené cíle pro tržby za aktuální kvartál. Společnosti z technologického sektoru jsou asi vůbec nejcitlivější na problémy ve výrobních řetězcích, jejichž velká část se navíc nachází v Číně. Proto se i zmíněné oznámení setkalo s poměrně negativní reakcí, když upozornilo, že předpokládané zpomalení čínské ekonomiky nezůstane bez následků ani v západním světě.
  • Špatné zprávy pro AUD, cena železné rudy začíná znovu klesat
    Po velmi slušném tříměsíčním růstu se situace na železné rudě začíná v září obracet. Poté co se cena železné rudy s dodávkou v Číně vyšplhala koncem srpna až nad 80 dolarů za tunu, se včera vrátila zpět pod hranici 70 dolarů, přičemž jen během uplynulých pěti dnů klesla o téměř 10 %. Zářijová korekce je docela zajímavá a trochu záhadná, jelikož jde ruku v ruce se zatím velmi silnou čínskou poptávkou a pokračujícím růstem cen oceli.
  • Špatné zprávy vyprchaly. Zlato se prodává, dolar jede dál
    V průběhu dnešního obchodního dne vyprchaly negativní zprávy ze včerejška. Reakce na další výhrůžky KLDR nebyla prudká, výprodeje technologických akcií se zastavily a následuje odraz mírně výš, nová data náladu nezkazila. Nové komentáře z Fedu zatím nepřinášejí nic nového, ale večer má ještě promluvit předsedkyně Yellenová.
  • Špatný den pro ČEZ
    Na evropském trhu panovala v pondělí dobrá nálada. Investoři tak navazují na minulý týden, kdy indexy zaznamenaly nejlepší výkon za poslední měsíc. Akcie těžařů se nejvíce podepisovaly na růstu evropského indexu Stoxx 600, zatímco čínské technologické společnosti pomohly asijskému akciovému trhu vyskočit o více než 1,5 %. Na dobrý sentiment to vypadá i v zámoří, když dopoledne futures na hlavní indexy posilovaly kolem půl procenta.
  • Špatný rok pro českou ekonomiku - propad HDP se prohloubil
    „Český statistický úřad dnes zveřejnil zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí. Bohužel se však jen potvrdilo to, co už naznačoval předběžný odhad – česká ekonomika má vážné problémy. Podle zpřesněného odhadu klesl HDP ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 0,7 %. Tento propad je dokonce ještě větší, než původně odhadovaný mezičtvrtletní pokles o 0,3 % a meziroční o 0,6 %. Jako jediná země EU se tak Česká republika stále nevrátila na svou úroveň z doby před pandemií covid,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Špatný týden pro technologické akcie. Netflix -6%
    Minulý týden, zkrácený o pondělní Svátek práce v USA a Kanadě, nám konečně přinesl trochu volatility a vzruchu na akciové trhy. Naplní se historická pověst září, jako měsíce nepřátelského k akciím?
  • Špeciálne ponuky a ceny na finančnej konferencii ShowFx World v Bratislave
    Vítame všetkých českých a slovenských obchodníkov a záujemcov o obchodovanie a investície na finančnej konferencii ShowFx World v Bratislave, ktorá sa uskutoční dňa 8. septembra v hoteli NH Hotel Gate One Bratislava.
  • Špeciálny report: Môže vírus ukončiť desaťročný býčí trh?
    Pre väčšinu akciového trhu bol rok 2019 veľmi silný, napriek všeobecne slabej globálnej ekonomike, pričom tento rok pokračoval v tomto modeli. Napriek zjavnému riziku spôsobenému koronavírusom bol americký technologický index (US 100) vo februári v zisku viac ako 10%. Nálada sa však nedávno zhoršila vďaka šíreniu vírusu za hranicami Číny. Mohlo by to predstavovať zmenu trendu na trhoch? Je možné, že vírus na Wall Street zabije desaťročný býčí trh?
  • Špekulácie na ďalší vývoj zlata sú po prvý krát od roku 2001 v mínuse. Čo čakať ďalej?
    Negatívna nálada na zlate dosiahla ďalší míľnik. Po prvýkrát od roku 2011 bolo na jeho ďalší vývoj uzatvorených viac short kontraktov ako longov. Btw. v tom čase bola cena zlata pod 300 USD za uncu. Z môjho pohľadu sú dôvody pre negatívny vývoj zlata tri:
  • Špekulácie na devalváciu čínskeho juana opäť rastú
    Špekulanti si opäť zobrali na mušku čínsky juan (teda offshorový juan – CNH, ktorý je prístupný zahraničným subjektom). Keďže ž Číny nechodia zlé čísla, tak dôvod bude zrejme taký, že sa niečo šušká o možnej devalvácii. Spread medzi súčasným kurzom USDCNH a trojmesačným forwardovým kontraktom je najvyšší od marca (t.j. špekulanti očakávajú o 3 miesiace slabší juan). Tieto špekulácie ešte ani zďaleka nedosahujú úrovní zo začiatku roka, avšak niečo sa rozhodne deje:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader