Pátek 19. duben 2024 10:00
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Komoditní trh má za sebou bolestivý týden

02.03.2020 16:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Nejhorší týden na Wall Street od roku 2011 byl jednou z příčin podobně brutálního týdne v oblasti komodit. Obecně orientovaný Bloomberg Commodity Index ztratil více než 6 % a všechny jeho komponenty se propadly do červených čísel. Za rychlým oslabováním stála nevyhnutelná zpráva, že se čínský koronavirus rozšířil z Asie i do zbytku světa.

Zvýšené riziko globální pandemie může mít i další výrazně negativní ekonomické dopady. Propad důvěry spotřebitelů, změna spotřebního chování a omezení výdajů se mohou negativně promítnout do výnosů společností, které mají už teď problémy se zásobováním, protože musí počkat, než se Čína, která je dnes světovým centrem výroby v podstatě všeho, vzpamatuje z utrpěného šoku.

Ropa v červených číslech

Nejhůř byl zasažen energetický sektor, kde se ropa i ropné produkty propadly v reakci na největší poptávkový šok od globální finanční krize v letech 2008-09. Ropa se přiblížila k minimu z prosince 2018, což je 50 dolarů za barel ropy Brent a 42,4 dolarů za barel WTI. Samotná ropa Brent se od 6. prosince, kdy se skupina OPEC+ rozhodla dál snížit produkci, propadla už o víc než 20 %. Vzhledem k rychle upadajícímu výhledu na růst poptávky v roce 2020 a dosud robustní produkci zemí mimo OPEC je skupina pod stále větším tlakem, aby výrobu dále omezovala.


Ve čtvrtek a v pátek tento týdne se ve Vídni konají schůzky OPEC a OPEC+ a pokud nebudou na poslední chvíli zrušeny kvůli virové hrozbě, budeme patrně svědky oznámení dalšího omezení produkce. Saúdská Arábie prosazuje výraznější omezení a spekuluje se, že dojde ke snížení o další milion barelů denně. Rusko se zatím drželo zpátky, ale vzhledem k tomu, že ropa naceněná v ruských rublech už spadla na své minimum z října 2017, je vcelku možné, že Moskva projeví zájem o uzavření dohody.

Ropa Brent se koncem minulého týdne vrátila na 50 USD za barel, což odpovídá minimu z prosince 2018. To je významná psychologická hranice, kterou nechal trh daleko za sebou už počátkem roku 2019. Nedávný propad cen a rostoucí úvěrový spread může zasáhnout i produkci mimo OPEC a tady vidíme možné zárodky budoucího zotavení.

Přetrvávající poptávkový šok přispěl i k oslabení dalších komodit, a tak se vysoce kvalitní (HG) měď znovu propadla ke kritické úrovni podpory 2,48 dolarů za libru. Vzhledem k tomu, že těžební společnosti dál pokračují v produkci, ale čínská ekonomika, coby největší světový odběratel, již delší dobu zpomaluje, dojde patrně k převisu nabídky, což může dál tlačit na snižování cen. Prolomení výše uvedené úrovně s sebou podle Fibonacciho teorie nese riziko, že se může cena propadnout až na 2,38 USD za libru, nebo v nejhorším případě dokonce na 2,23 USD/lb.

Oslabené zlato

Největší týdenní výprodej akcií od roku 2011 a zvýšená volatilita pomohly nastartovat oddlužování hedgeových fondů ve většině tříd aktiv s výjimkou bezpečných vládních dluhopisů. Vzhledem k tomu, že „papírové“ dlouhé pozice ve zlatě dosáhly ve formě ETF a futures minulý týden rekordního objemu, stal se i žlutý kov navzdory slušným výhledům obětí likvidace dlouhých pozic.

Také stříbro utrpělo těžkou ránu a propadlo se na své dvouměsíční minimum poblíž 17 USD za unci. Protože se polovina poptávky po stříbře odvozuje od jeho průmyslového využití, znamenaly celosvětové obavy ze zpomalení růstu, že bude ohroženo odprodejem. V důsledku toho se poměr mezi zlatem a stříbrem, který vyjadřuje hodnotu jedné unce zlata v uncích stříbra, vyšplhal až na 95,5, což je téměř třicetileté maximum a technická úroveň, na které k jistému odprodeji skutečně došlo.

K oslabení zlata došlo navzdory velice příznivému vývoji sazeb a výnosů. V posledním týdnu vzrostla očekávání ohledně budoucího poklesu sazeb ze strany FOMC a nyní se na rok 2020 předpovídají hned tři snížení o 25 bazických bodů, přičemž první se očekává již 18. března. Desetileté reálné výnosy se propadly na -0,30 %, zatímco celkový objem půjček se záporným výnosem vzrostl na 14,2 bilionu USD.


Pro aktiva, jako je zlato, která nenesou úroky ani jiné výnosy, jsou všechny výše uvedené faktory příznivé. Jak se však trh snažil reagovat a všichni potřebovali prostředky, aby snížili svou expozici napříč trhy, byl tento kov vystaven korekci. Vzhledem k možné stabilizaci akcií může krátkodobý výhled nabídnout nižší ceny a lepší vstupní úrovně pro ty, kdo chtějí do zlata investovat dlouhodoběji. Jak ukazuje níže uvedený graf, je současná úroveň podpory 1600 USD za unci a následně 1550 USD za unci, což odpovídá růstu z minima dosaženého v červnu 2019.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Komoditní RSI: Co frčí a co ne
    Index relativní síly (Relative Strength Index, RSI) je indikátor technické dynamiky trhu, jehož účelem je určit, kdy se trh nachází ve stavu překoupenosti...
  • Komoditní RSI: Co frčí a co ne?
    Komodity se v červenci propadly o téměř 5 %, což je největší propad od června 2013. Cena americké ropy WTI se za posledních několik týdnů propadla o 10 dolarů za barel. Cenu cukru i nadále tlačí dolů očekávání rekordní úrody v Brazílii.
  • Komoditní společnost Glencore po třetinové ztrátě dnes přidávala až pětinu
    Včerejším tahounem výprodejů byla jednoznačně společnost Glencore kotovaná na londýnské burze. Během jediné seance ztratila téměř třetinu ceny. Obchodovala se nejníže v historii - až na 67 pencích na akcii a zároveň za nejvyššího zaznamenaného objemu na této akcii.
  • Komoditní spready a jejich obchodování
    Při zvýšené volatilitě a nejistotě na trhu hledají mnozí obchodníci možnosti pro ochranu proti nepříznivému vývoji, mi...
  • Komoditní spready na červen
    Jednou ze strategií zaměřujících se na minimalizaci rizika a zvýšení statistické pravděpodobnosti úspěšného obchodu jsou komoditní spready. Květen přináší několik zajímavých obchodních příležitostí v oblasti komoditních spreadů. Jednu z nich najdete v tomto článku a celkem 5 nejzajímavějších analýz komoditních spreadů je možné získat v rámci nového Komoditního newsletteru.
  • Komoditní spready: Praktický průvodce pro obchodování
    Komoditní spready mohou být odpovědí. Jak název napovídá, jedná se o specifický přístup k obchodování komodit. Obchodování komoditních spreadů je krom své časové nenáročnosti oblíbené také pro omezené riziko.
  • Komoditní spready: Praktický průvodce pro obchodování
    Hledáte cestu, jak zhodnocovat své prostředky pomocí časově nenáročné strategie? Komoditní spready mohou být odpovědí. Jak název napovídá, jedná se o specifický přístup k obchodování komodit. Obchodování komoditních spreadů je krom své časové nenáročnosti oblíbené také pro omezené riziko.
  • Komoditní spready 101 – Základy obchodování spreadů
    Při zvýšené volatilitě a nejistotě na trhu hledají mnozí obchodníci možnosti pro ochranu proti nepříznivému vývoji, mi...
  • Komoditní supercyklus je u konce. Hledejme nový motor
    Země, které dosud růst své ekonomiky opíraly o boom na komoditních trzích, se musejí připravit na pokles...
  • Komoditní trauma: FOMC vzal reflačnímu obchodování vítr z plachet
    Výbor FOMC minulý týden snížil riziko možného nástupu pádivé inflace, když navzdory očekáváním oznámil, že urychlí zpřísňování své politiky. Tím sebral vítr z plachet reflačnímu obchodování a vyslal komoditní sektor na cestu k jedné z největších týdenních ztrát od loňského března, kdy trhy na počátku pandemie zachvátila panika. Také čínské úřady se dál snažily přibrzdit inflaci omezením spekulací a hromadění komodit. Třetím nepříznivým vlivem pak byl silnější dolar, který dosáhl vůči měnovému koši dvouměsíčního maxima.
  • Komoditní trhy mají za sebou úspěšný měsíc, nejvíce rostl zemní plyn
    Přestože zbývá ještě několik hodin do závěru obchodní seance, velmi dobré březnové výsledky komodit se snad dají komen...
  • Komoditní trhy v roce 2024
    Uplynulý rok přinesl korekci cen světových komodit, a to i přes pokračování konfliktu na Ukrajině. Změnu nepřinesl ani závěr roku, který byl ve znamení krize na Blízkém východě po říjnovém teroristickém útoku v Izraeli. Ceny komodit až na výjimky, jako je zlato dále klesaly. Zklamáním roku byly zejména obiloviny, např. cena pšenice poklesnula až na nižší hodnoty než před vypuknutím krvavé války. Index měřicí výkonnost hlavních komodit se za rok snížil až o 12 %. A co by mělo ovlivňovat trhy v nadcházejícím období?
  • Komoditní výhled: Analytici ve většině případů počítají s dalším růstem
    Pár dnů zpět jsme na tomto místě zveřejnili aktuální výhled pro měnové páry podle průzkumu agentury bloomberg mezi, která se dotazuje analytiků předních finančních institucí po celém světě (včetně XTB). Dnes bychom se mohli jen tak pro zajímavost podívat také na komodity. Výhled je vždy ke konci sledovaného období a tabulka níže zachycuje aktuální ocenění pro dané období podle ceny forwardu (horní řádek), medián odhadu analytiků (prostřední řádek) a rozdíl mezi tímto mediánem a aktuální cenou daného aktiva (spodní řádek).
  • Komoditní výhled: Komodity z pohledu klimatických změn a inflace
    Kombinace obav z pomalého růstu, geopolitického napětí, klimatické změny a inflačních tlaků připravila globálním komoditám potenciálně volatilní rok 2020. Zatímco globální růst – a s ním i poptávka po klíčových cyklických komoditách – zůstanou nadále nevýrazné, budeme svědky nejrůznějších problémů na straně nabídky, jejichž příčinou budou společenské nepokoje a klimatická změna.
  • Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy
    Globální fiskální panika, která se zřejmě spustí v nadcházejících čtvrtletích, přinese dodatečné zisky u několika klíčových komodit. Zdá se, že zlato je v nejlepší pozici, aby využilo obnoveného snižování sazeb centrálních bank a výnosů dluhopisů. Riziko obnovení měnové války by naopak mohlo oslabit americký dolar, což je pro komodity další pozitivní zpráva.
  • Komoditní výhled: Zlaté časy pro zlato
    Zářijový útok na největší ropnou rafinerii světa ukázal, jak zranitelné jsou globální dodávky ropy. Navíc by globální fiskální panika, které jsme si zvlášť všímali v našich posledních čtvrtletních vyhlídkách, v nadcházejících měsících mohla být doplněna o slabší dolar. I přes rizika recese poskytne kombinace těchto dvou faktorů podporu zejména drahým kovům i klíčovým americkým zemědělským komoditám.
  • Komoditní výhled: Zlatí býci sbírají síly, inflace v centru pozornosti
    Zlato má díky geopolitické nejistotě a zvýšené hrozbě korekce u rizikovějších aktiv potenciál pro skutečné dlouhodobé posílení. Všechny komodity nyní v podstatě využívají pozornosti, která se upírá k inflaci s tím, jak současný expanzivní cyklus směřuje ke své závěrečné fázi a roste tlak na ceny. Investoři tlačí komoditní indexy na několikaměsíční maxima.
  • Komoditní zhrnutí - ropa, zlato, pšenice, zemní plyn (18.07.2023)
    Ropa reaguje poklesem poté, co se dostala do blízkosti 200denního průměru (u WTI ano, u Brentu velmi blízko).
  • Komoditný vodopád
    Ak niečo stálo za pozornosť posledné dni tak je to určite hromadný výpredaj komodít. Za posledných päť dní je striebro...
  • Komoditný výhľad na 20. týždeň
    Drahé kovy Drahé kovy minulý týždeň odmietli pokles aj napriek tomu, že USD index vzr&aac...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Broker EX-CAP
FBS
BidAskBit
reklama
Fintokei ProTrader