Úterý 02. červen 2020 15:41
reklama
Admiral spread new
reklama
Bossa live trading
reklama
Purple Trading husnik

Market Alert: Co očekávat od čtvrtečního zasedání ECB?

11.09.2019 13:20  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Čtvrteční zasedání ECB je jednou z nejvíce očekávaných událostí tohoto roku na finančních trzích. Banka by měla odpovědět na zpomalující evropskou ekonomiku a tržní očekávání jsou vysoká. V této analýze se podíváme na možné scénáře a dopad na dva hlavní dotčené trhy. DE30 a EURUSD.

Zasedání ECB – pozadí

Na konci roku 2018 ukončila ECB program kvantitativního uvolňování (nákupy aktiv) a doufala v brzké zvyšování úrokových sazeb. Ekonomická realita však brutálně změnila očekávání. Výrobní sektor se začal propadat, globální ekonomika výrazně zpomalila a svoji roli hrála také geopolitická rizika. V neposlední řadě se ECB musí zabývat klesající inflací. Už na minulém zasedání jsme se dočkali oznámení o chystaných opatřeních a ve čtvrtek by měla banka specifikovat konkrétní nástroje. Rozhodnutí o sazbách proběhne ve 12:45 a následná tisková konference začíná jako obvykle ve 14:30.

Co očekává trh?

Na rozhodnutí o sazbách se můžeme podívat v těchto rozměrech: depozitní sazby a jejich odstupňování a nového kvantitativního uvolňování. Depozitní sazba je v současnosti nastavena na -0,4 % a měla by být snížena alespoň o 10 bazických bodů (bps). Očekávání trhu je však ještě vyšší - pokles o 20 bps na -0,6 %. Negativní sazby jsou problémem hlavně pro banky, které platí ECB za uložení peněz. Nicméně se očekává také odstupňování negativního úročení těchto vkladů dle jejich výše. Část peněz by tak mohly mít banky právo uložit za 0 % sazbu nebo méně negativní sazbu, než na jaké výši bude nastavena depozitní sazba. Trh také očekává zavedení nového kvantitativního uvolňování (QE) ve výši alespoň 30 miliard euro měsíčně (nákupu dluhopisů), které by mohlo trvat alespoň 9 měsíců. Očekává se kombinace těchto nástrojů a tržní reakce bude záviset na tom, jak se jednotlivá očekávání podaří naplnit.

Jsou vysoká očekávání na místě?

Od té doby, co člen ECB Olli Rehn zmínil, že je potřeba přijít s výrazným stimulem (bazuka), očekávání na zásah ECB výrazně vzrostla, což stlačilo EURUSD na dlouhodobá minima a naopak pomohlo vzhůru indexu DE30. Dostali jsme se až do bodu, kdy je téměř nemožné, aby ECB udělala více, než trh očekává. Pokud se očekávání naplní, bude se jednat o nejlepší scénář pro akcie a naopak nejhorší pro euro. ECB ovšem může také zklamat a prostor k tomu se zdá být nemalý. Sazby s velkou pravděpodobností klesnou, ovšem větší otázkou zůstává obnovení QE. Někteří členové ECB se vyslovili proti tomuto kroku. Takže rozhodně nelze vyloučit, že i kdyby bylo QE schváleno, tak bude nižší, než očekával trh, nebo bude podmíněno zhoršením ekonomické situace. Podobný výstup by byl pro investory negativní zprávou. Mario Draghi se také může opřít o dobré výsledky sektoru služeb a situaci na trhu práce a nechat tak jakékoliv "kontroverzní" rozhodnutí na své nástupkyni. 

Dotčené trhy:

DE30
Zdroj: xStation5

Německý index DE30 v posledních týdnech výrazně vzrostl. Dominantní bylo očekávání investorů na výrazný zásah Evropské centrální banky na podporu ekonomiky. Je tak zřejmé, že možné zklamání investorů by se zde mohlo výrazně projevit. Z technického pohledu má DE30 před sebou množství rezistencí - horní limita klesajícího cenového kanálu je již testována a vidíme také formaci reverzní hlava a ramena na 12 440 bodech. Býci by potřebovali skutečně dobrý důvod, aby se v brzké době podívali nad tyto úrovně. Opačným směrem vidíme podstatně více prostoru s důležitým supportem až na úrovni 11 850 bodů. 

EURUSD
Zdroj: xStation5

Pár se v posledních měsících obchoduje v relativně silném klesajícím trendu, a to i přes několik výrazných pokusů o změnu směru. Za normálních okolností je monetární expanze pro měnu negativní, nicméně vždy záleží hlavně na očekávání, která jsou již v trhu započtena. Nižší než očekávané QE (nebo žádné) by společné evropské měně mohlo výrazně pomoci. Jako hlavní support vidíme úroveň 1,0930 a rezistence leží na úrovni 1,1115 EURUSD.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Mario Draghi poslal euro pod 1,3100 EUR/USD
  Kvůli svátku zavřené londýnské trhy a absence amerických ekonomických zpráv vedly k tomu, že vývoj kurzu eura....
 • Mario Draghi povzbudil euro, dolar čeká ve strachu na Yellenovou
  Euro dnes posílilo na devítidenní maximum proti dolaru a výnosy dluhopisů zemí eurozóny stouply, když prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi zdůraznil oživení ekonomiky. Uvedl, že všechny signály nyní ukazují na silnější a rozšířenější oživení v eurozóně. Navzdory tomu podle prezidenta ECB potřebuje ekonomika eurozóny stále výraznou monetární podporu ze strany ECB, aby inflace neztratila na dynamice a byla trvale udržitelná v střednědobém horizontu. Ačkoliv inflace nedosahuje cílová 2 procenta, Draghi uvedl, že deflační síly byly nahrazeny reflačními.
 • Mario Draghi přiznal pokles inflačních očekávání v eurozóně, euro oslabuje; Švýcaři plánují udržet fixaci kurzu EUR/CHF, Abe rozpustil parlament; analýza ROPY a EUR/AUD
  Japonský jen v noci ukončil své silné oslabování poté, co tamní ministr financí Taro Aso upozornil právě na signi...
 • Mario Draghi přiznal, že se bojí deflační spirály, posílil sázky na červnový zásah ECB
  V neděli v Portugalsku odstartovalo 3 denní fórum Evropské centrální banky (ECB) na téma monetární politika v měn...
 • Mario Draghi startuje politické turné, ropa sleduje schůzku v Alžíru
  Šéf ECB Mario Draghi vyráží tento týden na politické turné. Navštíví Brusel a Berlín. V pondělí ho budou zpovídat poslanci v Evropském parlamentu a ve středu poslanci Bundestagu (zde neveřejně). Cíl se zdá být podle posledních výroků přicházejících z ECB jasný. Mario Draghi je přesvědčen, že centrální bankéři toho již o moc víc pro návrat inflace k cíli udělat nemohou. Opakuje proto čím dál hlasitěji, že míč je na straně národních vlád.
 • Mario Draghi upoutal pozornost svým prohlášením...
  V pondělí prezident ECB Mario Draghi upoutal pozornost svým prohlášením, že př&iacu...
 • Mark Carney podporuje členství Británie v EU, analýza GBP/USD
  Mark Carney, guvernér britské centrální banky (BoE), dnes v projevu před britským parlamentem z pozice šéfa centr...
 • Market Alert: Akcie se propadají, riziková averze roste kvůli novým Trumpovým clům
  V pátek jsme dosud svědky výrazného výprodeje na akciových trzích. Globální trhy padají po oznámení nových cel amerického prezidenta Donalda Trumpa na Mexiko kvůli nelegální migraci. Otevírá se tak další fronta obchodních válek?
 • Market alert: Bitcoin prudce roste díky obchodním válkám
  Rychlý návrat nejistoty okolo obchodního konfliktu mezi USA a Čínou měl v posledních dnech výrazný dopad na akciové indexy, australský dolar nebo třeba ceny sójových bobů. Nicméně je třeba zmínit i velkého vítěze nastalé situace: Bitcoin. Jen v květnu už přidal 60 % a od počátku roku už tato kryptoměna více než zdvojnásobila svoji hodnotu. V této analýzy se podrobně věnujeme důvodům cenovému vzestupu a instrument analyzujeme také na grafu.
 • Market Alert: Co můžeme dále očekávat na zlatě a stříbře?
  Ceny zlata propadly až o 50 dolarů za unci po zveřejnění rozhodnutí americké administrativy o pozdržení některých cen na importy z Číny. Jedná se o počátek konce výjimečné rally z posledních měsíců? A jak by se mohly poslední události dotknout stříbra, které mezi koncem května a polovinou srpna přidalo pětinu své ceny? Na tyto dva horké trhy se podíváme v dnešní analýze.
 • Market alert: Co očekávat od pátečního NFP reportu?
  Americký report NFP přitahuje dlouhodobě pozornost obchodníků. Tentokrát by mohl být zájem ještě vyšší vzhledem ke zklamání z únorových výsledků a také včerejší ADP report nevykreslil zrovna pozitivní obrázek o trhu práce v USA. Nejvyšší reakci čekáme na Wall Street a americkém dolaru. V této analýze nastíníme, co bychom mohli od zítřejšího NFP reportu očekávat.
 • Market alert: Co očekávat od večerního zasedání Fedu?
  Po nervózním květnu jsme se v posledních týdnech dočkali výrazného růstu na finančních trzích. Jedním z hlavních důvodů bylo očekávání pomoci centrálních bank v případě problémů globální ekonomiky. Tyto naděje přiživil v úterý guvernér ECB a ještě předtím jsme se dočkali několika komentářů holubičího charakteru z Fedu. Potvrdí dnes večer americká centrální banka vysoká očekávání, a jaký dopad by mohla mít na zlato, US500 nebo EURUSD?
 • Market alert: Co očekávat od večerního zasedání Fedu?
  Středeční zasedání americké centrální banky je s přehledem nejdůležitější událostí tohoto týdne. Investoři si jsou téměř jisti, že večer budeme svědky dalšího poklesu sazeb a s touto možností již trh počítá. Tržní reakce se tak bude odvíjet hlavně od dalších okolností. V této analýze se budeme věnovat důležitým faktorům zasedání a podíváme se na možné reakce na US500 a EURUSD.
 • Market Alert: Čo očakávať od NFP dát?
  NFP dáta za máj boli slabé a urýchlili diskusiu o znížení úrokových sadzieb v USA. Zatiaľ čo investori sú si istí, že k zníženiu sadzieb dôjde už v júli, NFP dáta za jún sú stále najdôležitejšími dátami.
 • Market alert: Chile v plamenech, peso padá na historická minima
  V minulém roce byly trhy zasaženy dvěma měnovými krizemi - v Turecku a Argentině. V tomto roce se však problém objevil tam, kde by ho čekal málokdo - v jihoamerickém Chile. V této analýze se podíváme na to, co je jádrem chilské krize a jejího dopadu na tamní ekonomiku a měnu. Chilské peso totiž v posledních týdnech dramaticky propadlo.
 • Market alert: Jaké impulsy přinesou trhu středeční novinky z centrálních bank?
  Středa bude kritickým dnem pro dění na trzích v tomto týdnu. Hlavně na měnovém páru EURUSD a akciovém indexu DE30 bychom se mohli dočkat zajímavých pohybů po zprávách z důležitých centrálních bank - Fedu a ECB. V této analýzy nastíníme, co můžeme od těchto centrálních bank očekávat a zhodnotíme aktuální technickou situaci na evropské měně a DE30.
 • Market alert: Je optimismus na akciových trzích opodstatněný?
  Německý akciový index DE30 vzrostl z prosincových minim už o 18 % a následoval tak ještě působivější růst na Wall Street. Vysoký růst přišel navzdory špatným makrodatům z německé ekonomiky. Výrobní index PMI klesl v březnu pod 45 bodů, což se stalo pouze pětkrát za posledních 20 let. Jsou tedy poslední růsty německých akcií oprávněné? Budeme svědky lepších výsledků PMI v dubnovém reportu?
 • Market alert: Libra prochází výraznými pohyby v souvislosti s Brexitem
  V posledním týdnu jsme svědky výrazných pohybů na britské měně. Pár GBPUSD si prošel největší dvoudenní rally za poslední více než dekádu díky rostoucím nadějím na uzavření smlouvy o Brexitu. Libra posílila o více než 600 pips z minim minulého týdne, i když se stále čeká, jak jednání o vystoupení Velké Británie z EU dopadne. Budeme svědky dalších zisků, nebo přijde prudký pád britské měny?
 • Market alert: Měli by se investoři obávat obchodních válek?
  Už 4 měsíce jsou investoři krmeni informacemi o tom, jak skvěle se vyvíjejí rozhovory o nové obchodní smlouvě s Čínou a že se bude jednat o fantastickou dohodu. Neděle však podobné spekulace dramaticky utnula. Americký prezident Donald Trump tweetoval o dalším zvýšení cel. Investoři doufají, že se jednalo více o nátlak jako součást strategie vyjednávání, než o skutečnou hrozbu, která by měla závažné důsledky pro globální ekonomiku.
 • Market Alert: Mohlo by sympózium centrálních bankéřů v Jackson Hole zkazit náladu investorů?
  Akciové trhy se v poslední době těší růstu, když obchodníci vyčkávají na stimul ze strany centrálních bank. Neexistuje lepší příležitost, jak proniknout do mysli centrálních bankéřů, než sledovat sympózium v Jackson Hole. V této analýze se budeme věnovat možným výstupům z tohoto sympózia a očekávaným tržním reakcím.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live trading