Fed přitlačil na jestřábí strunu, ale eurodolar ho ignoruje a hledí do Rigy

14.06.2018 10:47  Autor: Patria.cz  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Zasedání amerického Fedu v souladu s očekáváními přineslo posun jestřábím směrem. Dokonce můžeme říci, že větší, než jsme předpokládali. Trhy ale mnohdy zareagovaly opačným směrem. Na jednu stranu nepatrně stouply krátké americké výnosy, americké akcie zamířily dolů a pod tlak se dostaly rozvíjející se trhy, což by výsledku zasedání odpovídalo. Naproti tomu ovšem delší americké dluhopisové výnosy klesly a dolar na hlavních párech oslabil. Eurodolar se obchoduje na 1,1825.

Měnový výbor Fedu podle očekávání zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů. Navíc ale přidal do své letošní projekce jedno zvýšení navíc, takže v druhé polovině roku by měly sazby stoupnout ještě dvakrát (celkově letos čtyřikrát). Pro příští rok je plánováno trojí zvýšení, v roce 2020 jedno, dlouhodobě rovnovážná sazba pak zůstává beze změny na 2,9 procenta. Prognóza pro růst HDP v letošním roce stoupla na 2,8 procenta, vylepšen byl výhled pro nezaměstnanost i inflaci. Růst jádrového deflátoru PCE se už letos má dostat na cíl centrální banky. Z tohoto pohledu dává rychlejší utahování politiky smysl.

Akcie v Asii nepotěšil Fed, ale ani nová čínská data, která podstřelila konsensy. Platí to jak pro maloobchodní tržby, tak pro průmyslovou výrobu. Směrem do červeného po otevření zamířily také hlavní evropské akciové indexy. Problémy akcií znamenají na druhé straně větší poptávku po amerických dluhopisech a jejich nižší výnosy. Obojího pak využívá japonský jen, který dnes na páru s dolarem posiluje. V případě rostoucího eurodolaru nebo posilující libry pak zřejmě hraje hlavní roli příprava na dnešní zasedání ECB v Rize.

Aktuální chování trhu naznačuje možný návrat do módu známého z loňského roku, kdy i sebemenší náznak konce evropského QE posílá euro vzhůru. ECB by dnes mohla naznačit opuštění tohoto programu do konce letošního roku, přičemž předpokládáme postupné snižování objemů nákupů během 4Q. Detaily se asi ještě nedozvíme a banka si nechá otevřenou možnost nákupy dluhopisů prodloužit, pokud to bude třeba. Zároveň zřejmě zopakuje, že úrokové sazby zůstanou sedět na minimech ještě dlouho po ukončení QE. Takové zprávy nepřekvapí, ale samotná vyhlídka konce QE vypadá pro euro evidentně hodně lákavě. Vzpomínky na loňský vývoj pak vyvolává růst eurodolaru i přes rozevírání úrokového diferenciálu ve prospěch americké měny.

Dnešní odpoledne a reakce na konferenci Maria Draghiho ukáží, jestli se tento mód na euru upevní. Podle nás ale ani tak nedostane euro velký prostor k růstu. Situace je totiž ve srovnání s loňskem přece jen odlišná v jedné podstatné věci. Zatímco tehdy ekonomika eurozóny překvapovala velmi pozitivně a odhady jejího růstu se soustavně vylepšovaly, letos se data v eurozóně zhoršují a naopak stoupá výhled pro ekonomiku americkou. Vzhledem k tomu i utahování politiky Fedu bude dál zvyšovat náskok před ECB.

Že trhy věří euru, můžeme sledovat také na páru s českou korunou. Tu včera podpořili další bankéři z ČNB, podle nichž se už na červnovém zasedání bude jednat o zvýšení úrokových sazeb. Vzhledem k vývoji inflačních tlaků jde o reálnou variantu, ale koruna z toho nedokázala vytěžit vůbec nic. Pár euro-koruna se dál nachází těsně nad 25,70.

Kromě ostře sledovaného zasedání ECB dnes máme v kalendáři americké maloobchodní tržby. Měly by na jádrové úrovni zhruba kopírovat dynamiku z předchozího měsíce, jejich zveřejnění se ale bude krýt se začátkem konference Maria Draghiho (14:30), takže přilákají minimum pozornosti.

Přehled kurzů nejdůležitějších měn dnes v 10:47 SEČ:
Střední Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CZK/EUR25.7040-0.005625.730525.6832
CZK/USD21.7379-0.276221.810421.7306
HUF/EUR321.52000.2640321.5000320.5200
PLN/EUR4.2741-0.09904.28034.2715
Asiekurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CNY/EUR7.55880.17587.56107.5382
JPY/EUR130.0145-0.0588130.0830129.8393
JPY/USD109.9715-0.3240110.0790109.9200
USA, Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
GBP/EUR0.8799-0.18660.88640.8797
CHF/EUR1.16210.05251.16261.1615
NOK/EUR9.46390.14129.47089.4470
SEK/EUR10.16500.134010.190010.1330
USD/EUR1.18220.26931.18271.1799
Ostatníkurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
AUD/USD1.32240.21161.32501.3186
CAD/USD1.2963-0.13641.29931.2961
* vůči závěru evropského obchodování z předchozího dne

Pozn. Aktuální kurzy měn najdete v sekci Měny&Sazby - Online - Měny


Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Fed: převahu měly možná překvapivě holubice
  Rozbor: Fed dle očekávání zkrátil výkupy dluhopisů o 10 mld. USD. V komentáři k rozhodnutí bylo nejvýznamnější změn...
 • Fed přibližuje zvýšení úr. sazby
  Fed opakoval, že dosavadní politika minimálních úr. sazeb je správná. K předchozímu rozhodnutí monetární politiky 17. prosince centrální banka...
 • Fed přichází víceméně s tím, co trhy chtěly
  Včerejší krok Fedu znamenající zahájení druhé fáze kvantitativního uvolňování přinesl něco jak pro býky, tak pro...
 • FED přináší jestřábí překvapení s holubičími prvky
  Rozhodnutí FEDu zvýšit úrokové míry, vyhlášené na prosincové schůzce, bylo jedno z těch kontroverzních v kontextu současného cyklu utahovaní.
 • Fed přinese vyšší sazby, holubičí tón by však mohl akciové trhy podpořit
  Americký akciový trh nakonec včerejší seanci uzavřel bez výraznějších změn. Index S&P 500 se oproti pondělnímu závěru příliš nepohnul, ačkoliv na začátku seance mířil k vyšším hodnotám. Zisky však neudržel a v závěru obchodování dokonce oproti předchozímu dni ztrácel. Nejlépe se dařilo prodejcům zbytného spotřebního zboží, jejichž akcie posílily o jedno procento. Naopak největší ztráty utrpěly maloobchodní řetězce (-1,2 %).
 • Fed přinesl dolaru další ztráty, když korigoval dřívější signály ohledně sazeb
  Fed vysílá tak trochu rozporuplné signály. Poslední měnové jednání naznačovalo rychlejší růst úrokových sazeb než dříve, když se posunuly vzhůru názory zástupců měnového výboru na trajektorii sazeb a předsedkyně Yellenová jasně naznačila první zvýšení v polovině příštího roku. Zápis ze stejného jednání ale očekávání rychlejšího utahování politiky naopak tlumí, když odvrací pozornost od názoru jednotlivých členů a zdůrazňuje závazek k podpůrné politice při stále trvající slabosti ekonomiky a nízké inflaci.
 • Fed přinesl dolaru zisky, lehce posílily i středoevropské měny
  Americký Fed si včera vybral druhou z diskutovaných variant. Přistoupil k omezení nákupů aktiv v rámci QE o 10 miliard...
 • Fed přinesl eurodolaru jen přechodné změny, centrální banky se budou sledovat i dnes
  Jednání Fedu k žádné změně politiky podle očekávání nevedlo a doprovodné prohlášení se dál nese v hodně holubičím...
 • Fed přinesl volatilitu, ale žádný nový impuls
  Včerejší vývoj měnového páru eura vůči dolaru poznamenalo zasedání americké centrální banky. Ve výsledku se ale projevilo pouze dočasným zvýšením volatility...
 • Fed připravil trh na zvýšení dolarových sazeb ještě v letošním roce
  Přes lehce slabší americká data, která nám ekonomický kalendář v posledních dnech a týdnech přinášel, Fed včera podle očekávání ohodnotil rizika pro nejbližší období jako vyrovnaná a podpořil tak očekávání zvýšení dolarových sazeb ještě do konce letošního roku. My tento krok očekáváme na prosincovém zasedání. Nicméně dlouhodobé projekce dolarových sazeb byly ze strany členů FOMC sníženy. Ani dnešní statistika prodejů stávajících domů v USA za srpen příliš povzbudivá nebude. Z eurozóny se dočkáme mírného zlepšení spotřebitelské důvěry. Sledován bude i projev prezidenta ECB, který vystoupí na první výroční konferenci ESRB (European Systemic Risk Board). Neméně zajímavý bude výsledek druhé aukce programu TLTRO II, kde očekáváme dodatečný objem likvidity ve výši 50 mld. USD. Dolar reagoval na včerejší Fed nepatrným oslabováním, euro by si podporu mělo i během dnešního dne udržet. Region přinese pouze zápis z posledního jednání polské centrální banky.
 • Fed rozhodl: K navýšení úrokových měr nedojde!
  Předchozí týden pokračovaly akciové trhy opět v rostoucím trendu. Námi sledované futures kontrakty na S&P500 opět uzav...
 • Fed rozhodne o dalším kurzu eurodolaru
  Nacházíme se v období mezi dvěma nejdůležitějšími plánovanými událostmi prosince. Máme za sebou zasedání ECB, která se...
 • Fed rychlejší zvyšování sazeb nenaznačil, akcie přesto uzavřely v mínusu
  Americký akciový trh včera uzavřel se ztrátou 0,7 %. Do červeného se dostal až v závěrečné hodině. Kromě energetického sektoru (+0,4 %) se nedařilo žádnému odvětví, nejhůře dopadly maloobchodní řetězce (-1,9 %) a telekomunikační společnosti (-1,8 %). Zasedání americké centrální banky dle očekávaní změnu v nastavení úrokových sazeb nepřineslo. Nicméně komentáře i v souvislosti s nedávnými inflačními daty nebyly až tak jestřábí, jak trhy očekávaly. Počáteční reakce akcií byla ve směru vzhůru, nicméně poté přišly výprodeje a akciový index S&P 500 uzavřel ve ztrátě. To je vcelku překvapivý výsledek i vzhledem k faktu, že hodnocení hospodářského vývoje bylo vcelku pozitivní a Fed aktuálně vidí rizika jako vyrovnaná.
 • FED sa podľa včerajšieho protokolu obáva poklesu inflácie o niečo menej
  Hlavnou otázkou pred zverejnením včerajšieho protokolu zo zasadnutia FED vo večerných hodinách bolo to, či jednotliví členovi zmenia rétoriku ohľadom výhľadu pre infláciu. Vzhľadom na to, že dolár v posledných dňoch slabol, tak podľa trhov boli riziká skôr také, že ju zmenia smerom k viac negatívnej.
 • Fed: Sazby nadále na minimu. Růst ekonomiky nestačí na silnější snížení nezaměstnanosti. Inflační tlaky zesilují
  Americká centrální banka (Fed) nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změn na histor...
 • FED sazby ponechal - tržní analýza 9.11.2018
  Na úrovni 2,25 %. Důležitý byl pro trhy doprovodný komentář – US ekonomice se daří, data z trhu práce jsou pozitivní. FED hodlá zachovat politiku navyšování úrokových sazeb a na příštím zasedání v prosinci sazby nejspíše zvýší. Dolar a dolarový indexy na to reagovaly posílením. Na dolarovém indexu je nejdůležitější rezistence 97,20 (nejvyšší úroveň z předchozího měsíce) a poté 97,40 (roční 50 % fibonacci retracement).
 • Fed sazby zvýší, důležitější však bude nová prognóza
  O tom, že Fed dnes zvýší úrokové sazby, nikdo nepochybuje. Mnohem zajímavější bude nový medián úrokových sazeb, který ukáže, jak američtí centrální bankéři vidí sazby do budoucna. Podle našeho názoru by se trajektorie očekávaného vývoje úrokových sazeb mohla posunout směrem nahoru. To by mohlo zeleným bankovkám vlít krev do žil. Polský maloobchod si udrží solidní dynamiku z ledna. V následujících měsících na něho však dopadne omezení nedělních prodejů.
 • Fed se chce stát Tvým přítelem na Facebooku... aneb (nejeden) Velký bratr Tě sleduje
  Vaše příspěvky v diskusích a komentáře na sociálních sítích zajímají už i centrá...
 • Fed se chystá opět zvýšit úrokové sazby
  Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,00. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,34, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,42. EUR/CZK forwardové body na horizont 12 měsíců se nacházejí poblíž -230 bodů.
 • Fed se zaměřil na finanční stabilitu poboček evropských bank v USA. Sektor padá a stahuje evropské i americké indexy
  Evropské banky se ponořily do ztrát a táhnou k výrazným poklesům evropské akciov...

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Admiral Markets MT
 
XTB Voboril

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
GBPGBP0.75 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.75 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Led
26

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Brno)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


úno
9

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

úno
23

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Bře
23

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
XTB Voboril
reklama
ShowFX
reklama
XTB Voboril
reklama
konference Bitcoin