Pátek 23. srpen 2019 23:12
reklama
3cAnalysis
reklama
Purple Trading konference
reklama
Purple Trading konference

Long & Short strategie v LYNX Idea Center

20.03.2019 17:24  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Funkční investiční strategie je základním pilířem pro efektivní a úspěšně obchodování na burze. Každý investor by si měl postupně vybudovat svoji strategii, která odpovídá jeho povaze, možnostem, přijatelnému riziku a v neposlední řadě očekávanému zhodnocení.

Abychom vám tvorbu strategie usnadnili, vytvořili jsme LYNX Idea Center. Zde pro vás každý den zveřejňujeme aktuální obchodní myšlenky na konkrétních příkladech. Mohou vám posloužit jako vzdělávací nástroj, ale také jako zdroj inspirace.

Jednou ze strategií, které se věnujeme je Long & Short obchodování. Čtěte dále a seznamte se s touto spekulativní strategií, která je velmi oblíbená zejména mezi hedge fondy po celém světě, a objevte aktuální investiční myšlenky.

Co ovlivňuje tržní cenu akcie?

Ceny akcií každý den podléhají nátlaku tržních sil, které více či méně hýbou s jejich cenou. Hlavními hybateli ceny jsou poptávka a nabídka. Pokud je v daný moment více kupujících než prodávajících, cena akcie se zvýší. Naopak pokud je v daný moment více prodávajících než kupujících, cena akcie se sníží.

Pochopení principu nabídky a poptávky je jednoduché. Těžší už je porozumět tomu, co v daný moment zapříčiní, že kupní síla jedné skupiny převáží kupní sílu té druhé. V tuto chvíli přichází do hry řada ukazatelů, které můžeme zkoumat prostřednictvím fundamentální a technické analýzy.

Pohyb ceny akcií signalizuje, jakou mají investoři ohledně dané společnosti náladu.

Co ovlivňuje tržní cenu akcie

Nejdůležitějším faktorem, který zpravidla ovlivňuje cenu akcií, je zisk společnosti, což je částka, kterou společnost vydělala za určité období. Z dlouhodobého hlediska musí být tato hodnota kladná. Veřejně obchodované společnosti, které emitovaly své akcie k veřejnému obchodováno prostřednictvím IPO, musí čtyřikrát ročně zveřejňovat své hospodářské výsledky. Období, kdy společnost zveřejňuje své výsledky obvykle provází zvýšená volatilita ceny jejích akcií.

Proč se tedy ceny akcií vlastně mění?

Nejpravdivější odpověď je, že nikdo s jistotou neví. Někteří se domnívají, že není možné předvídat, jak se ceny změní, zatímco jiní si myslí, že při kreslení grafů a při pohledu na minulé pohyby cen můžete určit, kdy nakupovat a kdy prodávat. Jediná jistota je, že akcie jsou volatilní a jejich cena se může velmi rychle změnit.

Short – vydělávejte na poklesu ceny

Otevírat pozice můžete dnes směrem nahoru (long) nebo směrem dolu (short). První varianta je poměrně jasná – nakoupíte akcie a pokud jejich hodnota vzroste a vy je následně odprodáte, cenový rozdíl je váš zisk. Jak to ale funguje s vyděláváním na poklesu ceny?

Poměrně jednoduše: obchodování na short v praxi probíhá tak, že si prodávající vypůjčí podkladové aktivum, které v budoucnosti nakoupí a jeho profit / ztráta je pak změna tržní hodnoty. Čím níže pak hodnota podkladového aktiva klesne, tím vyšší je váš zisk. Naopak, pokud se cena podkladového aktiva zvýší, vy realizujete ztrátu.

V praxi investor obchodující na short musí zpravidla blokovat marži, aby dokázal pokrýt případné ztráty, které jsou teoreticky neomezené (cena má neomezený prostor růstu). V některých případech musí též prodávající zaplatit poplatek za půjčení podkladového aktiva. Investor obchodující na krátko si obvykle půjčí prostřednictvím brokera dané podkladové aktivum, které broker drží pro jiného investora. Broker dané aktivum nakoupí, aby ho mohl půjčit investorovi.

Věřitel neztrácí právo prodat své cenné papíry v době, kdy jsou zapůjčeny. Zprostředkovatel obvykle drží velké množství takových cenných papírů pro řadu investorů, které, jelikož tyto cenné papíry jsou zastupitelné, mohou být místo toho převedeny na jakéhokoli kupujícího.

Krátkodobý prodej se obecně vztahuje na jakoukoli transakci, kterou investor používá k zisku z poklesu ceny vypůjčeného aktiva nebo finančního nástroje. Nicméně některé krátké pozice, realizované například prostřednictvím derivátových smluv, nejsou technicky krátkým prodejem, jelikož při otevření pozice není dodáno žádné podkladové aktivum.

Kritika obchodování na short

Praktiky obchodování na short se do obecného povědomí dostaly až ve 3. tisíciletí zejména po finanční krizi v roce 2008. Během této doby však princip krátkého obchodování našel celou řadu kritiků. Největším argumentem bylo. že investoři, kteří otevírali obrovské krátké pozice ve společnostech postižený krizí, jako byly Lehman Brothers, HBOS a Morgan Stanley, vytvořili nestabilitu na akciovém trhu a zvýšili tlak na ceny. V reakci na to řada zemí zavedla v letech 2008 a 2009 restriktivní pravidla týkající se prodeje nakrátko.

V září 2008 Komise pro výměnu cenných papírů v USA náhle zakázala prodej na krátko zejména v akciích finančních společností, na ochranu společností v obklíčení na akciovém trhu. Zákaz byl o několik týdnů později zrušen, jelikož se ukázalo, že neměl žádný efekt na stabilizaci trhu.

Krátkodobé zákazy obchodování na krátko byly zavedeny také ve Spojeném království, Německu, Francii, Itálii a dalších evropských zemích v roce 2008 s minimálním účinkem. Téhož roku zakázala též obchodování na krátko i Austrálie.

Německo v roce 2010 zakázalo prodej nekrytého obchodování na krátko některých cenných papírů eurozóny. Španělsko, Portugalsko a Itálie zavedly zákaz prodeje na krátko v roce 2011 a znovu v roce 2012. Zdá se, že ekonomičtí regulátoři mají po celém světě tendence omezovat obchodování na short, aby snížili potenciální klesající ceny. Vše však nasvědčuje tomu, že tyto restrikce nemají dlouhodobě žádný efekt.

LYNX Idea Center – Inspirace pro každého investora

LYNX Idea Center jsme vytvořili za účelem vzdělávání inspirace. Cílem je na praktických příkladech diskutovat nejen ziskový potenciál, ale rozebrat také rizika a nastavit pravidla pro řízení pozice.

Každý týden sdílíme 4 investiční myšlenky, které se zaměřují na 3 strategie. V tomto článku jsme diskutovali strategii Long & Short a dále se dočkáte dlouhodobých investičních myšlenek na hodnotové akcie a také investiční myšlenky na různé opční strategie.

Všechny strategie jsou dostupné v obchodní platformě LYNX Basic.

Níže je přehled aktuálních investičních myšlenek včetně detailního popisu.

LYNX Idea Center - Inspirujte se obchody jiných traderů

LYNX Idea Center nabízí možnost sledovat a kopírovat celé investiční strategie nebo jednotlivé obchody na live účtech. Můžete tak získat nové investiční nápady a tipy nebo se nechat inspirovat pro své vlastní obchody. Objevte vše podstatné o této unikátní službě.

The post Long & Short strategie v LYNX Idea Center appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Long signál týdne: Lufthansa (LHA)
  Akcie německé letecké společnosti Lufthansa byly nejsilnějším titulem z DAX indexu v období od srpna do ledna tohoto roku, kdy připsaly více než 50 %. Poté se ovšem trend poprvé zlomil. Po proražení důležitého supportu na hodnotě €28,50 se žezla pevně chopili medvědi a poslali trh jižním směrem. Od té doby je akcie v downtrendu.
 • Long signál týdne: PetMed Express (PETS)
  Americká společnost PetMed se specializuje na výrobu zdravotnických prostředků a poskytování zdravotnických služeb pro domácí mazlíčky. Tento obor se zdá být aktuálně velmi populární, protože akcie firmy se za několik měsíců více než zdvojnásobily.
 • Long signál týdne: Quality Care (QCP)
  Cenné papíry americké realitní společnosti utrpěly na konci léta poměrně hlubokou ztrátu. Ceny v srpnu padaly téměř volným pádem a zastavily se až těsně nad hranicí $13. Od té doby se zdá, že s trh stabilizoval a cena se opět drží nad oběma klouzavými průměry.
 • Long signál týdne: Renewable energy (REGI)
  V prostředí dlouhodobě klesajících cen ropy, čehož jsme byli poslední měsíce svědky, se pochopitelně hůř dařilo i akciím energetických společností, které vesměs všechny mířily na jih. Výjimkou byly cenné papíry REGI, které i v takto negativním tržním sentimentu, dokázaly připisovat zisky.
 • Long signál týdne: SAP (SAP)
  S posledním vyhlášením kvartálních výsledků společnosti SAP (XETRA: SAP) akcie získaly další nákupní momentum. Růstový pohyb, který začal v září, je prozatím velmi stabilní a i přestože akcie po posledním maximu zaznamenala výraznější korekci, máme neporušený růstový trend.
 • Long signál týdne: SPDR Gold Shares (GLD)
  Vzhledem k tomu, že na akciových trzích se nyní příliš dobrých příležitostí nenabízí, zařadili jsme místo jedné akcie tohle ETF. Ceny zlata se v posledních týden probudily a vyrazily výš. Aktuální nejistota na akciových trzích by mohla ještě více k růstu cen zlata přispět.
 • Long signál týdne: Twitter (TWTR)
  Populární sociální síť Twitter (NYSE: TWTR) si mezi býky dlouhodobě neužila příliš oblíbenosti. Již od IPO poznaly akcie téměř výhradně jižní směr. Výprodeje byly zrychlovány neuspokojivými kvartálními výsledky. Až od listopadu tohoto roku se objevily pozitivní zprávy. Twitter dokázal investory potěšit pozitivními čísly, což se odrazilo v růstu cen akcií.
 • Long signál týdne: Twitter (TWTR)
  Společnost Twitter nebyla poslední roky zrovna tou nejvýhodnější investicí. Od vstupu na burzu v roce 2013 si její akcie příliš radosti neužily a poslední dva roky vyloženě ztrácí. Dno našly až u hladiny $14
 • Long signál týdne: Volkswagen (VOW3)
  Akcionáři slavné německé automobilky Volkswagen (XETRA: VOW3) mají konečně důvod k radosti. Před několika týdny trh konečně velmi volatilně vyrazil vpřed, prolomil dlouhodobou hranici odporu a během pár dní přidal přes 10 % na hodnotě.
 • Long VIX strategie konečně nesla ovoce, nastal čas volatilitu opět prodávat?
  Po velmi klidných prázdninách se na trzích konečně něco děje a volatilita samozřejmě reaguje. Vypadá to, že stačilo jen pěkně poprosit.
 • Long & short v LYNX Idea Center
  Funkční investiční strategie je základním pilířem pro efektivní a úspěšně obchodování na burze. Každý investor by si měl postupně vybudovat svoji strategii, která odpovídá jeho povaze, možnostem, přijatelnému riziku a v neposlední řadě očekávanému zhodnocení.
 • Loňské investice do nemovitostí jsou rekordní. Letos se čeká opětovný růst.
  V roce 2018 dosáhl objem realitních obchodů rekordní úrovně 1,75 bilionu dolarů. Je to o 4 % více než bylo dosavadní maximum z roku 2017 v částce 1,68 bilionu dolarů.
 • Lov šakala
  Kto bude ďalší zo skupiny rizikových eur...
 • LTC/USD
  LTC/USD pokračuje ve svém poklesu již třetí týden. Dvojice vykazovala menší zotavení až do 153,01 a z této hodnoty zač...
 • LTRO od ECB sa vyparuje, problémy sa kopia
  Hoci Gréci pomaly každý deň zdôrazňujú, že držia osud...
 • Lúčenie s QE
  Fed v decembri prišiel s obmedzením mesačného objemu nákupov aktív z trhu. O celom QE napísal pre denník Telegraph výborný komentár...
 • Ľudia stále vo veľkom veria Bitcoinu, bublinu nevidia
  Bitcoin v pondelok prekonal magickú hranicu 8,000 USD a vytvoril nové historické maximá, pričom celková trhová hodnota všetkých Bitcoinov dosiahla 130 mld. USD. Prieskum spoločnosti Pollfish realizovaný v USA však ukázal, že až ¾ všetkých ľudí investujúcich, alebo obchodujúcich Bitcoin nedokázalo podložiť svoje investičné rozhodnutia žiadnym reálnym finančným fundamentom, alebo dôvodom. Dve tretiny investorov ešte svoje pozície nezatvorilo a stále drží nakúpené Bitcoiny, aj napriek veľkej volatilite. Prieskum bol realizovaný na 543 obchodníkoch s touto digitálnou menou.
 • Lufthansa zhoršila výhled, její akcie výrazně oslabily
  Největší německá letecká společnost Lufthansa zhoršila odhad celoročního zisku, a to zejména kvůli tlaku na snižování cen letenek v Evropě. Akcie podniku po zhoršení prognózy ztrácejí více než deset procent.
 • Luxusní produkty od Unica Color
  Myslíte si, že vypínače, zásuvky a mnohé další podobné prvky elektroinstalace musí být nutně šedé anebo obyčejně bílé?...
 • Lyft chce získat z primární nabídky akcií přes dvě miliardy USD
  Provozovatel alternativní taxislužby Lyft chce získat z primární nabídky akcií více než dvě miliardy USD (45,2 miliardy Kč). Firma v dnešním prohlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) oznámila, že chce nabídnout 30,8 milionu akcií v ceně 62 až 68 dolarů. Nabídka Lyftu by tak mohla být největší technologickou nabídkou od vstupu firmy Snap na burzu před dvěma lety, napsala agentura Bloomberg.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
TopForex
ThinkMarkets
UFX
reklama
RoboMarkets