Sobota 20. duben 2024 17:26
reklama
FTMO král
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader

Ranní zpráva z akciového trhu: Závěr března patří výsledkové sezóně v Praze, zítra startuje ČEZ

18.03.2019 09:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Zítra ráno zveřejní své výsledky hospodaření za uplynulý rok energetická skupina ČEZ.
  • ČEZ začal stavět horkovod z Temelína do Českých Budějovic.
  • Evropské akcie by měly otevřít na úrovni pátečních zavíracích kurzů.
  • Ani v tomto týdnu se pravděpodobně nevyhneme hlasování o brexitu. Na stole bude znovu dohoda, kterou vyjednala premiérka Mayová s předsedou Evropské komise Junckerem. Tentokrát má ale skutečně šanci projít. Nejzajímavější událostí týdne se stane zasedání americké centrální banky. Více bychom se měli dozvědět zejména o bilanci Fedu. Sazby by na nadcházejícím zasedání Fedu tento týden měly zůstat beze změny.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování v zisku. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně polepšily o 0,5 % a technologický Nasdaq vzrostl o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo technologickým firmám (+1,2 %) a výrobcům luxusního zboží (+0,7 %). Na opačné straně se nacházeli realitní developeři (-0,4 %).

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu ukončují první obchodní den tohoto týdne ziskově. Nejlépe se daří akciovým trhům v Číně (+2,8 %) a Hongkongu (+1 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který roste o 0,6 %, se daří všem sektorům. Nejlépe jsou na tom energetické společnosti se ziskem 2,1 %.

Investoři s napětím očekávají další vývoj v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou. V minulých dvou týdnech byla vyjádření obou zemí docela smíšená. Avšak v pátek čínský premiér Liu He prohlásil, že obě země „udělaly konkrétní pokrok“. Bohužel více svá slova již nespecifikoval. Obě strany aktuálně pracují na konkrétním znění obchodní dohody a upravují jednotlivá ujednání. Čínská protistrana se nejvíce obává situace, kdy by americký prezident Donald Trump na poslední chvíli před podpisem smlouvy navrhnul zásadní změny ve smlouvě.

ČEZ

ČEZ zítra ráno bude zveřejňovat hospodářské výsledky.

Podle našich odhadů výroba elektrické energie ČEZ ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o zhruba 6,5 % a přiblížila se hranici 18 TWh. Výroba jaderných elektráren se meziročně zvýšila o 2,7 % a za celý rok se zastavila těsně pod hranicí 30 TWh. U uhelných elektráren odhadujeme dvouciferný růst ve Q4 18 s celoročním objemem produkce okolo 28 TWh. Očekávaný pokles tržeb je ovlivněn změnou ve vykazování fakturace zákazníkům za distribuci a příspěvek OZE, která vedla k poklesu výnosů, ale i nákladů v segmentech Prodej a Distribuce. Provozní zisk před odpisy EBITDA by měl klesnout o 8 % na 11,8 mld. CZK, kde negativní roli sehrály vyšší náklady na emisní povolenky či nižší příděl zelených certifikátů. Částečně by však měl být tento negativní vliv kompenzován vyššími realizačními cenami a pozitivním dopadem zajišťovacích obchodů. Výše odpisů dlouhodobého majetku by se měla pohybovat na podobných úrovních jako v minulých kvartálech, tj. okolo 7 mld. CZK, nicméně čtvrtý kvartál bývá spojen i s přeceňováním hodnoty majetku, a tak očekáváme dodatečné odpisy ve výši zhruba 1 mld. CZK. Meziročně by měly být vyšší úrokové náklady, na druhou stranu posílení turecké liry by mělo působit na finančních výsledky firmy pozitivně. Čistý zisk by měl dle našich odhadů dosáhnout ve Q4 18 1,9 mld. CZK, očištěný zisk by pak měl být o 1 mld. CZK vyšší. Na celoroční úrovni by pak výsledky měly naplnit cíle stanovené managementem, na úrovni očištěného čistého zisku v odhadované výši 14,2 mld. CZK by jej mohl ČEZ i překonat.

Obyvatelům Českých Budějovic bude už v topné sezoně 2020/2021 dodávat teplo horkovod vedený z jaderné elektrárny Temelín. Skupina ČEZ do 26 kilometrů dlouhého potrubí investuje zhruba 1,45 mld. CZK. Horkovod pro ni staví firma Tenza, která práce plánuje na necelé dva roky. Temelínské teplo by mělo pokrýt třicet procent výroby tepla pro jihočeskou metropoli, zbytek zajistí městská teplárna z vlastních zdrojů. Teplo by měl Temelín dodávat nejméně dvacet let.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z akciového trhu: Volatilita na akciových trzích roste
    Americké akcie se odprostily od vývoje na asijských a evropských trzích a během včerejší seance si mírně polepšily. Všechny tři nejsledovanější indexy, S&P 500, Dow Jones a Nasdaq, si připsaly jednu desetinu procenta. Nejvíce rostoucím sektorem byly utility, které si polepšily o 1,2 %. Poloviční zisky pak zaznamenaly akcie maloobchodních řetězců. Na opačné straně uzavřely akcie energetického sektoru, které přišly o půl procenta.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Vydali jsme nákupní doporučení pro akcie Fortuny s cílovou cenou 198 CZK
    Na amerických trzích se neslo čtvrteční obchodování v duchu nových historických maxim pro index Dow Jones, který překonal hranici 24 000 bodů. Posílil o 1,4 %, a dosáhl tak na nový vrchol 24 272 bodů. Stejně tak se dařilo i dalším hlavním indexům, když S&P 500 posílil o 0,8 % a technologický Nasdaq přidal 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce dařilo energetickým společnostem (+1,6 %), které potizivně reagovaly na jednání OPEC, kde se prodloužilo období snížených dodávek ropy na světové trhy až do konce roku 2018. Zisky dále zaznamenalo průmyslové odvětví (+1,5 %) a akcie informačních technologií (+1 %). Nebyl jediný sektor, který by utrpěl ztráty.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Výprodeje technologických akcií stáhly dolů celý trh
    Americkým akciím se začátek nového týdne vůbec nepovedl. Index S&P 500 přišel o dvě procenta, průmyslový Dow Jones ztratil 2,3 % a technologický Nasdaq propadnul dokonce o 2,7 %. Jednou z hlavních příčin byly akcie Apple, které včera přišly o pět procent kvůli obavám ze slabší poptávky po zařízeních iPhone. To s sebou totiž přineslo i poklesy akcií jeho dodavatelů.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Výsledky Erste Bank v Q2 překonaly očekávání trhu
    Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Další politická eskapáda v Bílém domě poslala před koncem obchodování index S&P 500 do rudých hlubin. Solidní firemní výsledky nakonec většinu ztrát umazaly a tak index zakončil jen s 0,2% ztrátou. Nejhůře se včera dařilo technologickým a energetickým společnostem. Technologický index Nasdaq odepsal téměř půl procenta. Industriálně zaměřený Dow Jones jako jediný ze tří hlavních amerických indexů včera mírně posiloval o 0,1 % a dostal se tak na další historické maximum.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Výsledky německých voleb by překvapení na trhy přinést neměly
    Index S&P 500 poprvé v tomto týdnu klesnul, a to o 0,3 % a uzavřel tak těsně nad hranicí 2500 bodů. Nejvíce k poklesu přispěly informační technologie, které ztratily 0,6 %. Největší firma Apple přišla o 1,7 %. V rámci sektorů ale nejhlubší ztráty utrpěly maloobchodní řetězce, které odepsaly jedno procento. Duem, které si udrželo zisky, byli průmyslníci a finančníci, kteří si polepšili o 0,3 %, respektive 0,2 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Výsledky pojišťovny VIG mírně překonaly naše i tržní odhady
    Americké akcie včera umazaly své dopolední ztráty a zakončily pondělní obchodování mírným ziskem. Hlavní americké akciové indexy si připsaly zisky do jedné desetiny procenta, když se nejlépe dařilo realitním developerům a telekomunikacím. Od větších zisků naopak indexy brzdily finanční instituce a energetické společnosti. Slabá obchodní aktivita naznačuje, že by tento týden mohl být poklidnější, když chybí výraznější makroekonomická data.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Zápis Fedu podpořil mírný růst akcií
    Americkým akciovým indexům se během včerejšího obchodování dařilo a připsaly si dvě desetiny procenta. V rámci indexu S&P 500 si nejvíce polepšili realitní developeři, síťová odvětví a informační technologie, když si shodně připsali půl procenta. Růstu pomohl i včerejší zápis ze zasedání Fedu, ze kterého vyplynulo, že zatímco zvýšení sazeb na prosincovém zasedání je stále pravděpodobné, tak ohledně zpřísňování měnové politiky v příštím roce panují velké pochybnosti. Ty zejména vyvolává aktuální nízkoinflační vývoj, u kterého si řada centrálních bankéřů není jista, zda jde pouze o dočasný jev nebo bude dlouhodobějšího charakteru. Na zápis reagovaly výnosy státních dluhopisů poklesem, což se pak projevilo pozitivně i na cenách akcií.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Zápis ze zasedání Fedu může dát trhům nový impuls – i ten k výprodejům
    Jediným americkým sektorem, který si včera polepšil, byly informační technologie. Akcie těchto společností si připsaly čtvrt procenta. Ostatní odvětví uzavřela úterní obchodování se ztratámi, z nichž největšími trpěly maloobchodní řetězce, které propadly o 2,3 %. Na tomto výsledku se nejvíce podepsaly akcie Walmartu, které přišly o více jak 10 % v reakci na neuspokojivé výsledky hospodaření. Index S&P 500 si celkově pohoršil o 0,6 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Zasedání Fedu a schůzka OPEC s Ruskem hlavními událostmi tohoto týdne
    Americké akcie se v pátek vyhnuly zásadnějšímu propadu, který předtím postihl evropské trhy. Cena ropy klesla o 2,5 % a stáhla sebou celý energetický sektor, který odepsal téměř jedno procento. Technologické tituly ukončily svoji desetidenní růstovou šňůru a v pátek také oslabily. Dalším zkomplikování domácí politické situace nasměrovalo investory k vládním dluhopisům a směrem k bezpečnějším akciím s vysokými dividendami. K ziskům to tak pomohlo utilitám, které si připsaly osm desetin procenta a výrobci domácího zboží čtvrt procenta. Na zvrat k růstu to však akciovým indexům nestačilo a tak všechny tři hlavní indexy za oceánem v pátek mírně ztratily kolem jedné desetiny procenta. Za celý týden si pak Index S&P 500 i Nasdaq připsaly půl procenta.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Zasedání Fedu nový impuls akciovým trhům nedalo
    Americké akcie včera velkých změn nedoznaly. Index S&P 500 zakončil pouhé tři setiny nad úterním zavíracím kurzem. Skokanem dne byly akcie telekomunikačních společností, které vzrostly o tři procenta. Podporou jim byly výsledky AT&T, které překonaly očekávání trhu, a jejíž akcie uzavřely včerejší seanci o více jak čtyři procenta výše. Zasedání americké centrální banky výraznější dopad na ceny akcií nemělo. To totiž nepřineslo žádné změny a k plánům na snižování bilanční sumy zaznělo jen to, že budou oznámeny „relativně brzy“. Dle nás by se tak mělo stát na následujícím zářijovém zasedání. Obchodní aktivita na americkém akciovém trhu však byla dle zobchodovanému objemu nadprůměrná, a to zejména díky technologickým společnostem. Průmyslový index Dow Jones pak vystoupal na svoje nové maximum.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Závěr týdne ozdoben novými rekordy
    Dobré hospodářské výsledky amerických firem vedly v minulém týdnu k novým rekordům akciových indexů. Páteční seanci tak S&P 500 a technologický Nasdaq uzavřely na svém historickém maximu, když si připsaly 0,5 %, respektive 0,3 %. Rovněž tomu pomohly reportované výsledky firem Amazon a Ford. Akcie technologické společnosti si polepšily o 2,5 %, hodnota automobilky se zvýšila o téměř 11 %. Na výrazně lepší údaje o HDP za první kvartál akciové trhy bezprostředně nereagovaly. Přesto jsou pro ně určitě pozitivním faktorem.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Závěr týdne se ponese v poklidném duchu
    Včera byly trhy v USA uzavřeny. Byl Den díkuvzdání. Ten navíc ovlivní i obchodní hodiny dnes v pátek, kdy se bude obchodovat jen polovinu obchodní doby než běžně.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Závěr uplynulého týdne se akciovým trhům nevydařil
    V pátek zveřejněné americké maloobchodní tržby, které předčily očekávání, akciovým trhům nepomohly. Nejsledovanější indexy výrazně oslabily pod tíhou obav z globálního hospodářského růstu zejména kvůli zpomalení ekonomického vývoje v Číně kvůli celním bariérám. Index S&P 500 přišel o 1,9 %, když dolů je v čele s farmaciemi a informačnímí technologiemi stáhly všechny sektory, průmyslový Dow Jones odepsal dvě procenta a technologický Nasdaq ztratil 2,3 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Zisk Monety překonal očekávání trhu, úrokové výnosy však pokračují v propadu
    Americké akcie včera pokračovaly v negativní reakci na úterní tweety amerického prezidenta Trumpa, které naznačovaly možnost použití vojenské síly proti Severní Koreji. Příklon investorů k bezpečným aktivum však ke konci obchodování díky uklidňujícím vyjádřením ostatních členů americké vlády vyprchal a trhy dohnaly téměř všechny své předchozí ztráty. Index S&P 500 tak nakonec ztratil pouze do jedné desetiny procenta.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Ztráty amerických technologických obrů táhnou akciové trhy dolů
    Při absenci makroekonomických dat bude začátek týdne patřit především politickým událostem, když investoři budou vyhodnocovat výsledek prvního kola francouzských parlamentních voleb a sledovat snahu britských konzervativců sestavit vládu po nepřesvědčivém vítězství v předčasných volbách. Z pohledu celého týdne bude nejsledovanější středeční zasedání americké centrální banky, od které se očekává, že tento týden zvýší sazby o 0,25 pb. V Evropě se ve čtvrtek sejde euroskupina, která se zřejmě opět neúspěšně bude snažit dojít k dohodě ohledně financování Řecka.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Zvýšená riziková averze odrazuje investory od nákupu akcií
    Americký akciový index S&P 500 klesl během včerejší seance o tři čtvrtě procenta. Důvodem je obecně riziková averze v souvislosti s napětím v Severní Koreji, blížící se hurikán Irma k Floridě a rostoucí náklady způsobené škodami jeho předchůdce Harveyem. Nejztrátovějším sektorem se tak staly finanční instituce, které utrpěly i klesajícími výnosy státních dluhopisů. V průběhu úterní seance odevzdaly 2,2 %. Naopak nejvyšší zisky si připsaly energetické tituly (+0,6 %) díky rostoucím cenám ropy.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Zvýšení geopolitických rizik akciovým trhům neprospívá
    Americký akciový index S&P 500 zakončil včerejší seanci v kladné nule. Obchodování bylo ovlivněno odhadováním následků a škod po hurikánu, proto i pohyby jednotlivých sektorů nebyly příliš významné. Nejvíce se dařilo farmaceutickým společnostem, jejichž akcie přidaly 0,6 %, naproti tomu nejztrátovější byl sektor finančních titulů, který odepsal půl procenta. Pouze o jednu setinu menší ztráty zaznamenaly akcie ropných společností, které reagovaly na pokles ceny černého zlata.
  • Ranní zpráva z akciového trhu: Žně pro Unipetrol pokračují
    Americkému akciovému trhu se včera dařilo. Zatímco technologický Nasdaq a S&P 500 přidaly jen necelou jednu desetinu procenta, průmyslový Dow Jones vzrostl o 0,7 %, což je jeho nejvyšší růst za posledních pět týdnů. Akciím pomohly lepší výsledky hospodaření, které včera publikovaly Abbott Laboratories nebo Northern Trust.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 10.10.2018
    Včerejší obchodování na americkém akciovém trhu skončilo převážně ve ztrátách. Stále na trzích vládla napjatá atmosféra z obav před růstem úrokových sazeb. Průmyslový Dow Jones oslabil o 0,2 %, S&P 500 ztratil 0,1 % a technologický Nasdaq si mírně polepšit, když vzrostl o tři setiny procenta. Nejhlubší ztráty zaznamenali zpracovatelé komodit (-3,4 %). Značnou měrou se na tomto poklesu podílely společnosti zaměřující se na obalové materiály. Zde poklesy u jednotlivých akcií dosahují až 8,1 % (Packaging Corp of America). Důvodem bylo snížení ratingu těmto společnostem. Na opačné straně se nachází energetické společnosti se ziskem jednoho procenta.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 10.11.2017
    Všechny hlavní indexy v Americe při včerejším obchodování zaznamenaly ztráty. Například index S&P 500 odepsal 0,4 % své hodnoty. Nejztrátovější byl především sektor stavebních materiálů (-3,6 %), kde si výrazně pohoršily akcie společnosti Johnson Controls International, a to o celých 6 %. Dále se nedařilo sektorům surovin a informačních technologií.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank