Úterý 14. červenec 2020 15:27
reklama
Dukascopy
reklama
Purple Trading letni strategie
reklama
FP Markets

Historie obchodování na burze – jak to začalo?

30.11.2018 10:01  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Historie moderního burzovního obchodování

Začínající investoři si pravděpodobně nedokáží představit jinou formu obchodování na burze, než současnou formu prostřednictvím platformy. Nicméně burza za svou historii urazila obrovskou cestu, než dorazila ke svojí současné podobě.

Jak to začalo? A co vše předcházelo tomu, abyste dnes mohli obchodovat jedním kliknutím myši?

Toto jsou zajímavé otázky, které bychom s vámi chtěli probrat v následujících odstavcích a ilustrovat si to na obecné historii burzy v Evropě a následně burzy NYSE, což je dlouhodobě, co do objemu obchodovaného kapitálu, největší světovou burzou vůbec.

Témata, na která se podíváme

 • Historie moderního burzovního obchodování
 • První akciová burza
 • Historie burz NYSE a Wall Street
 • Počátky moderního obchodování na NYSE

Historie moderního burzovního obchodování

Současná generace investorů si pravděpodobně nedokáže představit obchodování jinak než prostřednictvím počítačové platformy, kde nedochází k žádnému fyzickému kontaktu mezi kupujícím a prodávajícím. Investor v důchodu by vám však pravděpodobně na otázku, co potřebujete pro váš trading, odpověděl zcela jinak.

A není se čemu divit.

Aktuální forma obchodování na počítačových platformách je v podstatě záležitostí pouze 3. tisíciletí. Pokud chceme dohledat první regulovaný obchod, musíme však v historii zajít trochu dále, a sice o tisíc let nazpátek – do jedenáctého století. Touto dobou začaly první instituce dohlížet na obchodování s úvěry a dluhopisy.

Tito prodejci jsou obecně považování za historicky první makléře. O 500 let později už stála alespoň jedna kamenná budova burzy prakticky v každém tehdejším evropském státě.

První akciové obchody

První evropská burza v takové formě, jak ji známe nyní, byla založena v Antverpách v roce 1531 a byla určena primárně k fyzickému obchodování s komoditami, které se tou dobou do Holandska stále více dovážely z kolonií. Obchodování s akciemi a akciovými deriváty chytlo svůj první velký impuls otevřením burzy cenných papírů v Amsterdamu o 100 let později.

>> Čtěte také: Velký průvodce obchodováním 11 komodit 

První vypsané akcie v historii patřili nizozemské „Sjednocené východoindické společnosti“ VOC (Vereenigte Oost-Indische Compagnie) založené v roce 1602 formou první veřejné emise akcií, které se dnes označuje jako IPO.

Zde již probíhal fyzický obchod na tzv. obchodní ploše (na pitu) tak, jak ho známe ze starých filmů. Účastníci obchodu používali obecně přijímaná gesta a slovní spojení, přičemž celý obchod byl řízen „mužem v rohu“, jehož hlavní funkcí bylo adekvátně propojit nabídku s poptávkou a tím uskutečnit samotnou transakci.

Vzhledem k tomu, že celou transakci řídila zpravidla jedna pověřená osoba, ne všichni účastníci burzy měli rovné podmínky a byl zde mnohem větší prostor pro nekalé praktiky než je tomu dnes. Připočteme-li velmi pomalou rychlost exekuce jednotlivých obchodů, bylo zřejmé, že daná forma obchodování nemá v moderním, stále se zrychlujícím světě místo.

Nevyhnutelně to vedlo k tomu, že v roce 2000 se v Amsterdamu obchod s akciemi zcela změnil na plně elektronické obchodování. Na tomto faktu však vidíme, že ještě před 20 lety bylo jednoduché obchodování z domova prostřednictvím vašeho počítače nebo dokonce mobilního telefonu pro mnoho lidí zcela nepředstavitelné.

Jak na obchodování akcií?

Chcete se dozvědět více o úspěšných akciových strategiích? Získejte investiční e-book s 11 super strategiemi nejúspěšnějších investičních guru zdarma.

Chci investiční ebook zdarma

Historie NYSE a Wall Street

Slovní spojení Wall Street pravděpodobně slyšel alespoň jednou každý z nás. Jedná se o ulici na New Yorském Manhattanu, kde se nachází největší americká burza NYSE. Můžeme zde najít kanceláře velkých makléřů a investičních bank. Termín Wall Street je přeneseně vnímán jako synonymum pro finanční trhy USA.

Historie Wall Street se datuje do roku 1653. Tehdy byl ještě New York nizozemským koloniálním městem a nazýval se Nieuw Amsterdam (Nový Amsterdam). Právě Holanďané zde postavili novou nábřežní čtvrť, která měla město chránit v případě námořní ofenzivy.

Z tohoto důvodu dostala tato čtvrt holandské jméno „De Waal Straat“. Navzdory skutečnosti, že v roce 1667 převzali město Angličané, kteří ho následně přejmenovali na New York, název Waal Straat čtvrti zůstal. Angličané pak název úhledně přeložili na Wall Street, který čtvrti zůstal až dodnes.

V průběhu 18. století zde postupně vzniklo místo, kde probíhal obchod s otroky z Indie a z Afriky, z čehož město velmi profitovalo hlavně v důsledku velkého zdanění každé jendotlivé transakce.

>> Čtěte také: Jaké investiční produkty je možné obchodovat na burze?

Počátek samotné burzy datujeme do roku 1792. V tomto roce zdejší obchodníci podepsali Buttonwoodskou dohodu, nazvanou podle platanu na spodní části Wall Street, pod kterým se tradičně scházeli zdejší obchodníci při obchodních jednáních. Hlavním výstupem tohoto usnesení byl vznik více kontrolovaného trhu se strukturou poplatků, které museli účastníci obchodů uhradit a kde zbude menší prostor pro manipulativní praktiky v dražbách.

Počátky moderního obchodování na NYSE

Již koncem 19. století byla newyorská burza 2. největší na světě co do objemu obchodovaného kapitálu hned po Londýně a její vliv na celý svět neustále sílil.

Touto dobou začal Charles H. Dow sledovat vývoj 11 akciových titůlu tehdy na NYSE obchodovaných. Výstupem byl index, který dodnes nese jeho jméno – Dow Jones Industrial Average (DJIA). Tímto položil základ pro obchodování moderních akciových indexů, jako jsou dnešní S&P 500, Nasdaq a další.

>> Čtěte také: Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa

Jak velký dopad má NYSE na svět ve 20. a 21. století si můžeme ilustroval na krachu burzy v roce 1929, který vyvolal finanční krizi v celém tehdejším civilizovaném světě a koneckonců ještě v živé paměti máme dopad krize způsobenou pádem americké banky Lehman Brothers Holdings INC.

Burzovní krachy

K modernímu burzovnímu obchodování neodmysletelně patří i velké pády a legendární burzovní krachy. nicméně vzhledem k tomu, že jedná o rozsáhlejší (a i docela zábavné) téma, bude lepší se jim pověnovat v samostatném článku.

LYNX TIP: Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování vybraného ETF.

Chci se zdarma přihlásit k odběru

Čtěte také

 • Investice do zlata: Praktický průvodce & 5 důvodů proč si vybrat zlato
 • 12 knih o investování, které by měl znát každý investor
 • Jak vydělat na burze podle Romana Dvořáka

The post Historie obchodování na burze – jak to začalo? appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • História sa opakuje – Ropný trh bol prezásobený aj v 80. rokoch, OPEC vtedy cenovú vojnu nevyhral
  Zrejme len málo ľudí vie, že obdobná situácia na ropnom trhu ako dnes nastala v osemdesiatych rokoch. Začalo sa to rop...
 • História ukazuje, že uťahovanie FEDu má na trhy negatívny dopad len v krátkodobom horizonte
  Na mnohých finančných blogoch sa objavujú tézy, že cyklus na akciových trhoch je nasledovný: FED začne hovoriť o uťahovaní -> akcie klesnú -> FED prestane hovoriť o uťahovaní -> akcie vzrastú -> FED začne hovoriť o uťahovaní? Nie je to však pravda, inak by americké akcie neboli na historických maximách, a to už FED zrušil QE, zvýšil sadzby a predznačuje ich ďalšie zvýšenie. Čiže reakcia trhov na FED je odlišná. Pozrime sa do histórie (od roku 2013, odkedy začal FED rozprávať o uťahovaní politiky), konkrétne na vývoj indexu S&P 500 počas najzaujímavejších krokov/vyjadrení zo strany americkej centrálnej banky:
 • Historická a implikovaná volatilita opcí
  V předchozím článku jsme se věnovali řeckým písmenům delta, gamma, vega a théta. Pochopení těchto parametrů dává investorovi možnost nahlédnout do tvorby ceny opce, což je pro opčního obchodníka klíčové. Řecká písmena ukazují, jaký vliv má kupř. změna volatility nebo tok času na tvorbu ceny opce. Abychom se v opčním vzdělávání posunuli dále, je potřeba si blíže objasnit jeden extrémně důležitý pojem – volatilitu.
 • Historická sezónnost, výsledková sezóna a převaha Hillary Clintonové naznačují růst - E-MINI S&P 500 LONG
  E-mini SP500 nákup. Graf zdroj: Teletrader, GainCapital Group: vývoj průměrné historické sezónnosti prosincového futures na e-mini SP500 (CME) v 5, 15 a 30 letech. Graf prosincového futures na e-mini SP500 znázorňuje dlouhodobou korelaci sezónních pohybů cen. Na grafu je vidět, že v patnáctileté historii (černá), pětileté historii (červená) a třicetileté historii (fialová) provázel v průběhu roku futures na akciový index e-mini SP500 v období přelomu října a listopadu sezónní nárůst ceny, často trvající až do prosince.
 • Historická vs. implikovaná volatilita
  V předchozím článku jsme se věnovali řeckým písmenům delta, gamma, vega a théta. Pochopení těchto parametrů dává investorovi možnost nahlédnout do tvorby ceny opce, což je pro opčního obchodníka klíčové. Řecká písmena ukazují, jaký vliv má kupř. změna volatility nebo tok času na tvorbu ceny opce. Abychom se v opčním vzdělávání posunuli dále, je potřeba si blíže objasnit jeden extrémně důležitý pojem – volatilitu.
 • Historické maximá na komoditných menách
  Posledný rast komodít privádza komoditn&eac...
 • Historicky najvýraznejší percentuálny rozdiel medzi cenami ropy WTI a BRENT
  Ceny ropy zaznamenali minulý týždeň pokles, nakoľko sa ukazuje, že dohoda o znížení produkcie krajín OPEC + a G-20 bude pravdepodobne nedostatočná, keďže sa odhaduje, že dopyt po rope mohol vďaka koronavírusu klesnúť až od 20 do 35 miliónov barelov denne. Pokles produkcie ropy o približne 10 miliónov barelov denne je tak nedostatočný, pretože na trh sa dostáva aj napriek zníženiu produkcie stále viac ropy, ako sa spotrebuje, čo vytvára tlak na pokles cien čierneho zlata. Výhľad pre ceny ropy ostáva z krátkodobého hľadiska klesajúci, no v dlhodobom horizonte sa dá očakávať, že ak dôjde k zmierňovaniu blokovacích opatrení, dôjde k obnove dopytu po rope a cena opäť začne rásť.
 • Historicky najvyšší objem krátkych pozícií na VIXE
  Index volatility VIX (VOLX na xStation5) sa nachádza v blízkosti historicky najnižších úrovní. Traderi začali opäť shortovať VIX. Dôkazom toho je objem čistých krátkych pozícii na VIXE, ktorý dosiahol úroveň 178 000 kontraktov, čo predstavuje historicky najvyšší objem krátkych pozícií na tomto inštrumente. To naznačuje, že investori v súčasnosti nevidia výrazné riziko poklesu akciových trhov v USA, čo naznačuje, že hlavné americké akciové indexy by mohli pokračovať v raste na nové historické maximá.
 • Historicky největší obchod luxusní branže je tu, Louis Vuitton kupuje Tiffany. Nejbohatší Evropan si na to půjčí za skoro nulový úrok
  Dvě ikony světa luxusního zboží se spojují. Skupina LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) kupuje za více než šestnáct miliard dolarů společnost Tiffany, dohoda padla o víkendu, dnes byla oznámena. Francouzský konglomerát LVMH, jejž ovládá nejbohatší Evropan Bernard Arnault, získává v historicky největší akvizici luxusní branže americkou šperkařskou legendu. Tím upevní své postavení právě v oblasti šperkařství, a bude tedy moci lépe oslovit trh nejen v USA, ale také ten rychle rostoucí asijský.
 • Historický rekord Slovenska
  Nie je to len historický rekord na belgických, franc&u...
 • Hitparáda globálních držitelů zlata: Jak rok 2011 zamíchal karty?
  Zlato je pro rok 2012 opět favorizovaným aktivem ze strany investorů, ukazují průzkumy Reuters i japonské banky Nomura. Celá pětina z nich dává zlato na první pozici mezi aktivy, které chtějí koupit a držet v portfoliu napříč letošním rokem. Spotová cena zlata zakončila rok 2011 u mety 1600 amerických dolarů za trojskou unci, což drahému kovu přineslo roční zhodnocení kolem 12 procent. Z loňského maxima u 1900 USD/unce je ale zlato o řádově 15 procent níže. Analytici se s ekonomy v uvedených průzkumech shodují, že rally na zlatě má provázet zejména druhou polovinu roku 2012, předtím se má podívat ještě na nižší než aktuální úrovně.
 • Hľadanie bezpečia
  Zelené rizikoVčerajší príval rizikov&a...
 • Hľadáte expozíciu voči britskému referendu na forexe? Jednoznačným víťazom je GBPJPY
  Výsledky dnešného referenda v Británii majú potenciál postarať sa o vysokú volatilitu na devízových trhoch. V tomto po...
 • Hlasování amerického Senátu o kanadském ropovodu Keystone XL, inflace a HDP v eurozóně slábnou, vyhlásí Japonsko v prosinci volby? Analýza EUR/USD, NZD/USD - hlava ramena, STŘÍBRA, USD/JPY
  V noci byla zveřejněna série dat z druhé největší ekonomiky světa. Čínské maloobchodní prodeje v říjnu meziročně posílily o 11,5 procenta, což se na první pohled může zdát jako ohromující číslo. Nicméně jde o nejpomalejší růst od října 2006. Průmyslová produkce v říjnu meziročně vzrostla o 7,7 procenta, což je o 0,3 procenta méně, než byla očekávání a výsledek v září. Kapitálové investice od začátku roku posílily o 15,9 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, což je nejpomalejší růst v historii dostupných dat.
 • Hlasovania o EFSF
  Schválenie EFSF jednotlivými parlamentmi bude pravdepodobn...
 • Hlasovanie odložené
  Boehnerovi sa zjavne nepodarilo ... (správa pre profesionálov)...
 • ​Hlasování o nedůvěře Mayové – tržní analýza 12.12.2018
  A to dnes od 18:00 do 20:00 GMT, našeho času o hodinu více. Mayová včera odložila hlasování o Brexitu v britském parlamentu a od té doby se získalo potřebných 48 hlasů od konzervativců, aby mohlo být hlasování o nedůvěře zahájeno. Pokud si Mayová post obhájí, upevní si tak pozici, jelikož hlasování o nedůvěře nebude možné dalších 12 měsíců vyvolat. Pokud hlasování bude v její neprospěch, vystřídá jí někdo jiný a vše bude směřovat k Brexitu bez dohody.
 • Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA
  Dobrá nálada na finančních trzích se během dneška postupně upevňuje a nemůže za to pouze brexit. Akcie zejména v Evropě solidně rostou, přičemž německý index DAX už přidává jedno procento. V zámoří je růst skromnější, kolem 0,4 pct. Brzdou je zde zdravotní sektor a Boeing. Dluhopisy zůstávají pod tlakem, když delší splatnosti v USA i Evropě stoupají asi o 2-4 bazické body. Zlato je zhruba na svém a eurodolar se rovněž pohybuje kolem pátečních hodnot, aktuálně na 1,1160.
 • Hlasy odpůrců monetární politky ECB sílí. Brexit na dosah ruky, dohodu musí schválit britský parlament
  Čínská média v pondělí informovala, že podle zdrojů obeznámeních se situací, Čína požaduje další rozhovory, než dojde k uzavření první fáze dohody. Vývoz z Číny v září klesl meziročně o 3,2 %, zatímco analytici očekávali pokles jen o 3 %. Dovoz se pak propadl o 8,5 % a snížil se tak pátý měsíc za sebou. Podle agentury Reuters zřejmě bude zapotřebí další stimulace zpomalující čínské ekonomiky.
 • Hlavná makrodáta dňa
  Kalendár v Európe otvára český bežný účet za október, no ten pravdepodobne nedokáže výraznejšie ovplyvniť obc...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FP Markets