Neděle 03. březen 2024 00:48
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Purple MT4 platforma

„Historický“ pátek na trzích: Nejdůležitější akciový ukazatel světa, Standard & Poor’s 500, včera poprvé v historii překonal metu 5000 bodů, Izraeli byl zase poprvé v historii zhoršen rating

10.02.2024 12:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Amerika míří vzhůru, hlavně tedy její technologické firmy, Izrael zase dolů, hlavně tedy jeho dluh.

Zřejmě nejdůležitější akciový ukazatel světa, Index Standard & Poor’s 500, včera poprvé v historii uzavřel nad hladinou 5000 bodů. Jeho vzestup však stále koncentrovaněji (viz horní graf níže) táhne jen sedm titulů, takzvaných „sedm výjimečných“: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Tesla a Nvidia. Tuto rostoucí koncentrovanost umocňuje pasivní investování, jehož popularita v posledních desetiletích závratně stoupla.

Pasivní investování vede k tomu, že se celkem slepě více a více kapitálu přihazuje na hromádku již těch vítězících, největších, kteří navzdory svým stále zjevněji předraženým akciím dále bobtnají, zatímco zbytek trhu spíše paběrkuje.

Takže pasivní investování podle některých dokonce představuje pro kapitalismus větší pohromu než marxismus, neboť akciový trh zbavuje jeho základní funkce. Tou je rozdělování kapitálu a související kontinuální vyhodnocování a určování momentálních vítězů prostřednictvím neustálého, znalého posuzování v podání vždy bdělého a ostražitého – nikdy slepého – aktivního investora.

Rozdělování kapitálu ve prospěch Izraele nyní bude obtížnější. Teroristům Hamásu se totiž podařilo poškodit jeho rating. Ten mu včera večer agentura Moody’s zhoršila vůbec poprvé v historii (viz spodní graf níže).

Hodnocení schopnosti Izraele splácet dluh snižuje z páté do šesté kategorie, na úroveň třeba Polska. Česko je ve čtvrté – čtvrté nejlepší – kategorii.

Válka s Hamásem podle Moody’s totiž oslabuje Izrael politicky, institucionálně a fiskálně. Izraeli nyní hrozí, že mezinárodní investoři si budou ke svým půjčkám, které mu poskytují, přičítat vyšší přirážku za riziko, což zvýší nákladnost obsluhy dluhu v zemi a potenciálně si vynutí omezení jiných veřejných výdajů. Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Historická obchodní relace pro akcie Meta Platforms 📈
  Poslední obchodní seanci tohoto týdne na Wall Street dominovala reakce na čtvrtletní výsledky společnosti Meta Platforms (META.US), které vynesly akcie společnosti o více než 23 % výše. Výrazný růst příjmů z reklamy, silnější než očekávaný růst počtu nových uživatelů a zvýšený program zpětného odkupu akcií zvedly akcie společnosti jasně nad historické maximum. Společnost navíc poprvé v historii oznámila dividendu, optimisticky se vyjádřila o podmínkách podnikání v roce 2024 a oznámila významné investice do umělé inteligence. V prvním čtvrtletí roku 2024 se očekává růst tržeb společnosti o 20-30 %!
 • Historická sezónnost, výsledková sezóna a převaha Hillary Clintonové naznačují růst - E-MINI S&P 500 LONG
  E-mini SP500 nákup. Graf zdroj: Teletrader, GainCapital Group: vývoj průměrné historické sezónnosti prosincového futures na e-mini SP500 (CME) v 5, 15 a 30 letech. Graf prosincového futures na e-mini SP500 znázorňuje dlouhodobou korelaci sezónních pohybů cen. Na grafu je vidět, že v patnáctileté historii (černá), pětileté historii (červená) a třicetileté historii (fialová) provázel v průběhu roku futures na akciový index e-mini SP500 v období přelomu října a listopadu sezónní nárůst ceny, často trvající až do prosince.
 • Historická vs. implikovaná volatilita
  V předchozím článku jsme se věnovali řeckým písmenům delta, gamma, vega a théta. Pochopení těchto parametrů dává investorovi možnost nahlédnout do tvorby ceny opce, což je pro opčního obchodníka klíčové. Řecká písmena ukazují, jaký vliv má kupř. změna volatility nebo tok času na tvorbu ceny opce. Abychom se v opčním vzdělávání posunuli dále, je potřeba si blíže objasnit jeden extrémně důležitý pojem – volatilitu.
 • Historické maximá na komoditných menách
  Posledný rast komodít privádza komoditn&eac...
 • Historické rozhodnutí na COP 28: éra fosilních paliv se blíží ke konci
  Zástupci téměř 200 zemí se ve středu na klimatickém summitu COP 28 dohodli, že začnou snižovat celosvětovou spotřebu fosilních paliv, aby odvrátili nejhorší dopady klimatických změn. To znamená konec ropné éry.
 • Historický milník: Saxo Bank už spravuje aktiva ve výši státního rozpočtu ČR
  Společnost Saxo Bank oznámila dosažení dalšího významného milníku. Objem svěřených aktiv již přesáhl 100 miliard USD, tedy cca 2,21 bilionu CZK (pro ilustraci – státní rozpočet ČR pro rok 2023 počítá s výdaji 2,22 bilionu CZK). Tento úspěch je dalším dokladem rostoucího počtu klientů i objemu jejich vkladů u Saxo Bank a dále upevňuje pozici společnosti jako předního poskytovatele finančních služeb v náročném makroekonomickém prostředí.
 • Historicky najvýraznejší percentuálny rozdiel medzi cenami ropy WTI a BRENT
  Ceny ropy zaznamenali minulý týždeň pokles, nakoľko sa ukazuje, že dohoda o znížení produkcie krajín OPEC + a G-20 bude pravdepodobne nedostatočná, keďže sa odhaduje, že dopyt po rope mohol vďaka koronavírusu klesnúť až od 20 do 35 miliónov barelov denne. Pokles produkcie ropy o približne 10 miliónov barelov denne je tak nedostatočný, pretože na trh sa dostáva aj napriek zníženiu produkcie stále viac ropy, ako sa spotrebuje, čo vytvára tlak na pokles cien čierneho zlata. Výhľad pre ceny ropy ostáva z krátkodobého hľadiska klesajúci, no v dlhodobom horizonte sa dá očakávať, že ak dôjde k zmierňovaniu blokovacích opatrení, dôjde k obnove dopytu po rope a cena opäť začne rásť.
 • Historicky najvyšší objem krátkych pozícií na VIXE
  Index volatility VIX (VOLX na xStation5) sa nachádza v blízkosti historicky najnižších úrovní. Traderi začali opäť shortovať VIX. Dôkazom toho je objem čistých krátkych pozícii na VIXE, ktorý dosiahol úroveň 178 000 kontraktov, čo predstavuje historicky najvyšší objem krátkych pozícií na tomto inštrumente. To naznačuje, že investori v súčasnosti nevidia výrazné riziko poklesu akciových trhov v USA, čo naznačuje, že hlavné americké akciové indexy by mohli pokračovať v raste na nové historické maximá.
 • Historicky nejrychlejší růst výrobních cen
  Výrobní ceny zaznamenaly v listopadu historicky nejrychlejší růst na 9,6 % meziročně oproti revidovaným 8,8 %. Trhy očekávaly růst 9,2 % meziročně.
 • Historicky největší obchod luxusní branže je tu, Louis Vuitton kupuje Tiffany. Nejbohatší Evropan si na to půjčí za skoro nulový úrok
  Dvě ikony světa luxusního zboží se spojují. Skupina LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) kupuje za více než šestnáct miliard dolarů společnost Tiffany, dohoda padla o víkendu, dnes byla oznámena. Francouzský konglomerát LVMH, jejž ovládá nejbohatší Evropan Bernard Arnault, získává v historicky největší akvizici luxusní branže americkou šperkařskou legendu. Tím upevní své postavení právě v oblasti šperkařství, a bude tedy moci lépe oslovit trh nejen v USA, ale také ten rychle rostoucí asijský.
 • Historický příliv BTC na burzy ⚡ Riziko kapitulace kryptoměn stoupá?
  Největší světová kryptoměnová burza Binance na konci týdne zaznamenala rekordní denní příliv BTC ve své historii, což naznačuje, že investoři, kteří dosud ukládali BTC do externích, soukromých peněženek, možná budou chtít své rezervy brzy zlikvidovat:
 • Historický rekord Slovenska
  Nie je to len historický rekord na belgických, franc&u...
 • Historický vztah mezi nezaměstnaností, sazbami a výkonností amerických akcií
  „Analýza historických vztahů mezi těmito fenomény ukazuje na velmi zajímavou a proměnlivou dynamiku a cykličnost v těchto proměnných, které lze využít k prognózování dalšího vývoje, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
 • Historie obchodování na burze – jak to začalo?
  Začínající investoři si pravděpodobně nedokáží představit jinou formu obchodování na burze, než současnou formu prostřednictvím platformy. Nicméně burza za svou historii urazila obrovskou cestu, než dorazila ke svojí současné podobě.
 • Historie se opakuje
  Americký akciový trh, zejména index S&P 500, se blíží svým ročním maximům, a podle Morgan Stanley se vydává podobnou cestou jako v roce 2019, který byl pro S&P 500 jedním z nejlepších let za poslední desetiletí.
 • Historie stavebních předpisů sahá do roku 1886
  „Již více než 134 let platí na našem území různé stavební předpisy. Bohužel jejich současná podoba výrazně brání rozvoji bydlení a dopravních komunikací v naší zemi. Je proto namístě provést zásadní reformu, která povede k výraznému zkrácení délky vydávání stavebních povolení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Hitparáda globálních držitelů zlata: Jak rok 2011 zamíchal karty?
  Zlato je pro rok 2012 opět favorizovaným aktivem ze strany investorů, ukazují průzkumy Reuters i japonské banky Nomura. Celá pětina z nich dává zlato na první pozici mezi aktivy, které chtějí koupit a držet v portfoliu napříč letošním rokem. Spotová cena zlata zakončila rok 2011 u mety 1600 amerických dolarů za trojskou unci, což drahému kovu přineslo roční zhodnocení kolem 12 procent. Z loňského maxima u 1900 USD/unce je ale zlato o řádově 15 procent níže. Analytici se s ekonomy v uvedených průzkumech shodují, že rally na zlatě má provázet zejména druhou polovinu roku 2012, předtím se má podívat ještě na nižší než aktuální úrovně.
 • HK.cash získává 2 %💡
  Guvernér PBoC dnes oznámil svůj záměr snížit 5. února sazbu povinných minimálních rezerv (RRR) o 50 bazických bodů, čímž posílil optimismus na čínském trhu po nedávném výprodeji. Vážená sazba před snížením činila 7,40 %. V důsledku toho se v ekonomice uvolní 1 bilion jüanů.
 • HKComp ztrácí 1,5 %. Hrozí čínské ekonomice deflace?
  Sentiment kolem asijských indexů slábne. Kontrakty CHNComp a HKComp byly dnes silně zlevněny kvůli slabší čínské ekonomice.
 • Hľadanie bezpečia
  Zelené rizikoVčerajší príval rizikov&a...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank