Neděle 19. května 2024 04:06
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook Svíčkové a cenové formace

Svaz průmyslu: Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů

15.05.2024 18:30  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů, aby plně využila svůj potenciál. Patří k nim například přijetí eura nebo jednodušší stavební zákon. Pětiletou vizi pro rozvoj české ekonomiky o sedmi pilířích dnes novinářům představili zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). V úterý předali dokument premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) a ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi (STAN). Dokument by podle prezidenta svazu Jana Rafaje mohl být inspirací pro hospodářskou strategii vlády, která má být představena v říjnu na strojírenském veletrhu v Brně.

"Proč Česká republika nemá lepší výsledky? My se domníváme, že je to částečně proto, že honíme příliš zajíců najednou, neumíme soustředit naši pozornost na konkrétní cíle, a dokonce si je neumíme ani správně definovat," řekl Rafaj. Jde podle něj o první ucelený dokument hospodářské strategie po 20 letech. "Není to úplně ve všem vymyšleno z nuly, je to naslouchání našim podnikatelům, expertním týmům, je to v naslouchání v debatách i s jinými asociacemi," doplnil Rafaj.

Podle viceprezidenta SP ČR Martina Jahna může v krátkodobém horizontu oživení ekonomiky pomoci řada malých věcí. "To není tak, že vybereme jednu dvě věci, a ta ekonomika se nastartuje, nám chybí spoustu detailů, žádná velká věc," řekl. K nejproblematičtějším podle něj patří nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, ceny energií a investice do aplikovaného výzkumu. "Tam jednak ten objem peněz a jednak systém hodnocení," řekl Jahn.

Česko se podle Jahna dlouho vzpamatovává z covidového útlumu. "Dostáváme se z něj jako jedna z posledních zemí v Evropské unii, a to přestože automobilový průmysl jako ten nosný průmysl poměrně dobře běží už od druhé poloviny loňského roku a vlastně se už dostal na ta předkrizová období," řekl.

Jedním z měřítek úspěšnosti strategie je HDP na obyvatele, Česko by mělo být do pěti let mezi deseti prvními zeměmi v Evropské unii, nyní je na 14. místě. Druhým měřítkem je Globální inovační index, z 31. místa by se mělo Česko dostat do první dvacítky.

Vize má sedm pilířů, například znalostní ekonomika a podnikavost, digitální ekonomika nebo konkurenceschopná energetika. Základem je atraktivní investiční prostředí. "To jen ten základ, že budeme mít méně byrokracie, budeme mít jednodušší stavební zákon, spadá tam i přijetí eura, po kterém dlouhodobě velice silně voláme," řekl Jahn. Za každý pilíř je podle něj odpovědný viceprezident SP.

V řadě oblastí by měl podle Jahna SP postupovat společně s vládou, některá témata se překrývají s doporučeními Národní ekonomické rady vlády (NERV). "Je to určitá výzva vládě, není to seznam hraběcích rad toho, co by měla vláda dělat," řekl.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Sunday Times: Chudnoucí britští miliardáři žádají o pomoc stát
  Nejbohatší Britové přicházejí kvůli koronaviru o miliardy liber. Majetek tisíce nejzámožnějších v zemi v úhrnu klesl poprvé od finanční krize z roku 2009, píše ve svém dnešním vydání list The Sunday Times. Někteří majitelé velkých firem si proto zažádali o pomoc od státu na mzdy svých zaměstnanců.
 • Svaz BDI: Německá ekonomika letos na předkrizové úrovni nebude
  Německá ekonomika letos vykáže růst o 3,5 procenta, na předkrizovou úroveň se ale v letošním roce nevrátí. Předpověděl to dnes Spolkový svaz německého průmyslu (BDI), který je tak ve svém výhledu pesimističtější než vláda. Loňský pokles hrubého domácího produktu (HDP) svaz kvůli dopadům koronavirové krize odhaduje zhruba na pět procent.
 • Svaz BGA: Vývoz z Německa letos kvůli viru klesne o 12 procent
  Vývoz z Německa bude letos kvůli koronavirové pandemii, která prudce snížila poptávku z Británie a ze Spojených států, o 12 procent nižší. Příští rok by se mohl až o 13 procent zvýšit, na úroveň před krizí se ale do léta 2022 nevrátí, odhadl dnes německý obchodní svaz BGA. Dodává ale, že předpověď je kvůli pandemii potřeba brát s rezervou.
 • Svaz: Brexit bez dohody je hrozbou pro výrobu aut v Británii
  Případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody představuje existenční riziko pro britský automobilový průmysl. V dopise adresovaném novému premiérovi Borisi Johnsonovi to napsal generální ředitel britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT) Mike Hawes. Uvedla to v pátek agentura Reuters.
 • Svaz německého průmyslu letos čeká stagnaci německé ekonomiky
  Německá ekonomika bude v letošním roce stagnovat, zatímco světová ekonomika vykáže nárůst o 2,7 procenta. Předpověděl to v dnešní zprávě Svaz německého průmyslu (BDI). Upozornil, že předpokládaný letošní růst globální ekonomiky je o jeden procentní bod nižší než průměr za uplynulých 20 let.
 • Svaz německého průmyslu letos očekává propad HDP, dosud počítal se stagnací
  Svaz německého průmyslu (BDI) zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a nově v Německu očekává propad hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta. Svaz, který dosud na letošek předpovídal hospodářskou stagnaci, to oznámil v dnes zveřejněné analýze. S poklesem německé ekonomiky letos počítají také přední hospodářské instituty, podle Ifo to bude o 0,4 procenta a podle Leibnizova institutu pro výzkum hospodářství v Halle (IWH) to bude o 0,5 procenta.
 • Svaz německého průmyslu očekává výrazné zpomalení hospodářského růstu
  Německá ekonomika kvůli následkům pandemie nemoci covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu letos vzroste jen o 1,5 procenta. Dnes to oznámil šéf vlivného Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm. Svaz ještě na začátku roku počítal s meziročním růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta.
 • Svaz německého průmyslu podpořil částečné embargo na ruskou ropu
  Svaz německého průmyslu (BDI) podpořil rozhodnutí Evropské unie zavést částečné embargo na ruskou ropu. Šéf svazu Siegfried Russwurm dnes prohlásil, že Rusko omezení dovozu ropy tvrdě zasáhne, neboť pro Moskvu je prodej ropy jedním z významných zdrojů příjmů. Summit EU se dohodl rozšířit sankce proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu, embargo se ale kvůli odporu Maďarska dotkne jen ropy dovážené po moři, naopak pro transport ropovodem částečně platí výjimka.
 • Svaz německého průmyslu varoval před klesající konkurenceschopností Německa
  Svaz německého průmyslu (BDI) v dnešní zprávě varoval před klesající konkurenceschopností Německa, poukázal mimo jiné na negativní důsledky vysokých cen energií. Export německého průmyslu podle svazu v letošním roce poroste pomaleji než světový obchod.
 • Svaz německého průmyslu vyzval k odkladu globálního zdanění firem o rok
  Svaz německého průmyslu (BDI) vyzval k odkladu celosvětové minimální sazby daně z příjmů právnických osob nejméně o rok, tedy do roku 2025. S ohledem na současnou krizi chce, aby měly podniky více času na tuto změnu se připravit. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
 • Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o deset až 12 procent
  Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo deseti až 12 procent, místo původních osmi procent, které předpovídal Svaz průmyslu a dopravy před měsícem. Svaz o tom dnes informoval ČTK v tiskové zprávě. Záleží podle něj ale na tom, jak dlouho budou opatření nakonec trvat, v jakém rozsahu a jak se celková situace podaří stabilizovat.
 • Svaz průmyslu si přeje, aby Pavel podporoval sociální smír a export
  Pro podnikatele je důležité, aby zvolený prezident Petr Pavel podporoval sociální smír, rovné podnikatelské prostředí a export. V reakci na výsledek prezidentských voleb to uvedl předseda Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Věří, že Pavel bude podporovat ekonomickou diplomacii a bude brát podnikatele na zahraniční cesty. Pavlovi ke zvolení gratuloval i guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl.
 • Svaz průmyslu snížil odhad růstu reálného HDP ČR
  Svaz průmyslu a dopravy ČR snížil odhad meziročního růstu reálného hrubého domácího produktu (HDP) Česka pro letošní rok na 1,6 procenta. Pro příští rok jej odhadl na 2,8 procenta. V podzimní prognóze svaz letošní růst ekonomiky očekával o 2,6 procenta. Vyplývá to z jarní makroekonomické prognózy Svazu průmyslu a dopravy, který ji poskytl ČTK.
 • Svaz průmyslu snížil odhad růstu reálného HDP ČR pro letošní rok na 0,1 procenta
  Svaz průmyslu a dopravy ČR snížil odhad meziročního růstu reálného hrubého domácího produktu (HDP) Česka pro letošní rok na 0,1 procenta. Jeho podzimní predikce odhadovala letošní růst HDP kolem 0,9 procenta. Příští rok by ekonomika měla růst kolem 3,4 procenta. Reálný růst může ale změnit například vývoj války na Ukrajině nebo cen energie a surovin, informoval dnes ČTK svaz.
 • Svět bude potřebovat investice do těžby ropy
  K uspokojení rostoucí poptávky po ropě bude ve světě během příštích 25 let zapotřebí investovat do nových těžebních kapacit 25 bilionů dolarů (přes 630 bilionů Kč). Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to dnes uvedl generální ředitel saúdskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amín Násir. Upozornil také, že nedostatek investic by mohl způsobit prudký nárůst cen ropy a ovlivnit světovou ekonomiku.
 • Světová aktivita dle MMF sílí, rizika zůstávají
  Globální ekonomická aktivita nadále zesiluje. Oživování je ale křehké a nebezpečí možného zhoršení přetrvává. Konstatoval to včera v komuniké Mezinárodní měnový a finanční výbor (IMFC), který určuje strategii Mezinárodního měnového fondu. Evropská centrální banka by podle něj měla uvažovat o dalších krocích, pokud nízká inflace nabude trvalejšího rázu.
 • Světová banka čeká letos zpomalení globálního růstu na 2,4 procenta
  Globální ekonomický růst v letošním roce třetím rokem za sebou zpomalí, což prodlouží chudobu a zvýší zadlužení mnoha rozvojových zemí. Uvedla to Světová banka (SB) ve své nejnovější zprávě Global Economic Prospects. Hrubý domácí produkt (HDP) se má v letošním roce zvýšit o 2,4 procenta po loňském růstu o 2,6 procenta.
 • Světová banka čeká nižší globální růst
  Světová banka snížila odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 2,8 procenta z 3,2 procenta...
 • Světová banka čeká zpomalení růstu polské ekonomiky
  Tempo růstu polské ekonomiky v letošním roce zpomalí na čtyři procenta z loňských více než pěti procent. Vyplývá to podle agentury Reuters z nové prognózy Světové banky. Na polské hospodářství má podle banky negativní dopad nedostatek pracovních sil a zpomalování růstu světové ekonomiky.
 • Světová banka již poskytla koronavirovou pomoc ve 100 zemích
  Světová banka již spustila své nouzové programy koronavirové pomoci ve 100 rozvojových zemí a zavázala se poskytnout zvýhodněné půjčky a garance za zhruba 5,5 miliardy USD (138,3 miliardy Kč). Uvedl to prezident SB David Malpass.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader