Neděle 10. prosinec 2023 14:45
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V4)
reklama
Fintokei Vánoce
reklama
Dukascopy new

Analytik: Koruna letos oslabila k hlavním světovým měnám i k měnám okolních zemí

01.10.2023 09:27  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Forexové analýzy a zprávy   Tisk


Česká koruna letos oslabila nejen vůči hlavním světovým měnám, ale i k měnám okolních zemí. Naopak výrazně posílila k měnám zemí dovolenkových destinací, turecké liře a egyptské libře. ČTK to řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. K euru byl v pátek na konci obchodování kurz kolem 24,35 Kč/EUR, koruna je tak slabší o zhruba jedno procento než na začátku roku. K dolaru od začátku roku oslabila o 2,1 procenta na 23 Kč/USD.

Za výrazným oslabením koruny stojí primárně zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i USA. "Zatímco od České národní banky se dalšího zvýšení úroků s jistotou nedočkáme, obě hlavní centrální banky stále sazby zvyšují a zdá se, že alespoň americký Fed stále nemá svou práci hotovou. V USA by měly úrokové sazby do konce roku vzrůst ještě jednou a dle projekcí na vyšších úrovních přetrvají minimálně do roku 2026," uvedl Lajsek.

Na páru se švýcarským frankem koruna také oslabila, od začátku roku o 81 haléřů, což je téměř 3,5 procenta. Frank potvrdil svou pověst bezpečného přístavu zejména v polovině března, kdy se otřásaly americké i evropské banky. K britské libře koruna od začátku roku oslabila o téměř tři procenta, tedy 78 haléřů. Libra podobně jako euro a dolar těžila ze zvyšování úrokových sazeb.

I k měnám okolních států letos koruna oslabila. K maďarskému forintu se podle Lajska od začátku roku koruna znehodnotila o 64 haléřů. Stojí za tím zejména vysoká inflace, se kterou se Maďarsko stále potýká. Tamní centrální banka stále drží základní úrokovou sazbu na 13 procentech, a forint je tak velmi lákavý pro spekulanty. Velmi podobná je situace i na páru s polským zlotým. I k němu koruna od začátku roku oslabila, a to o 14 haléřů, což jsou necelá tři procenta. Polsko se také pere s vysokou inflací.

Výrazně naopak koruna posílila k exotickým měnám dovolenkových destinací, Turecka a Egypta. Obě země jsou ve velmi podobné situaci, jejich ekonomiky se dají podle Lajska prakticky nazvat rozvrácenými. Jak Turecko, tak Egypt bojují s obrovskou inflací, jíž nepomáhají zkrotit ani vysoké úrokové sazby.

Turecká lira tak od začátku roku na páru s korunou oslabila o 30 procent, a poprvé v historii se dokonce dostala na páru s korunou pod hranici parity. Egyptská libra k české měně oslabila od začátku roku o 18 procent. Na dovolené v Turecku i Egyptě ale letos Češi tolik neušetří kvůli tamní obrovské inflaci, připomněl Lajsek.

Aktuální kurz koruny, který se pohybuje bezpečně nad hranicí 24,00 Kč/EUR, již zhruba odpovídá nevalné české ekonomické kondici, upozornil analytik Cyrrusu Vít Hradil. I ve zbytku roku předpokládá, že tuzemská měna zůstane poblíž nynějších úrovní. V její prospěch může hrát to, že ČNB bude při snižování sazeb nakonec zřejmě opatrnější, než trh aktuálně předpokládá. Rizikem v opačném směru je ovšem možné další zhoršení situace v tuzemském průmyslovém sektoru, podotkl.

Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf - D1):


Vývoj měnového páru USD/CZK (denní graf -D1):


Zdroj: Reuters, ČTK, Cyrrus, Purple Trading, MT4

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Analytik: Ceny ropy se dostaly tam, kde byly na začátku ruské invaze na Ukrajinu
  Ceny ropy na světových trzích se dostaly na úrovně, na kterých byly 24. února, tedy v den začátku ruské invaze na Ukrajinu. To byly ceny pohonných hmot v Česku o více než pětinu nižší, než jsou nyní. ČTK to dnes řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.
 • Analytik: Česká měna by mohla kvůli situaci na Ukrajině velmi rychle oslabovat
  Česká měna by mohla velmi rychle oslabovat. ČTK to dnes řekl analytik obchodníka s měnami Purple Trading Jaroslav Tupý. Situace na Ukrajině totiž podle něj znamená pro globální finanční trhy velkou nejistotu a averzi vůči riziku. Koruna patří spolu s dalšími středoevropskými měnami k rizikovým aktivům, uvedl.
 • Analytik: ČNB v červenci zvýšila podporu koruny na 246 miliard Kč
  Objem intervencí České národní banky na podporu koruny v červenci dále stoupl na téměř deset miliard eur (zhruba 246 miliard Kč). Za tři měsíce od května tak už ČNB prodala na trhu eura za 20,5 miliardy eur (asi 504 miliard korun). S poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB to dnes uvedl analytik banky Creditas Petr Dufek.
 • Analytik: ČNB v červnu zdvojnásobila podporu koruny na 174 miliard Kč
  Objem intervencí České národní banky na podporu koruny se v červnu proti květnu zdvojnásobil a dosáhl téměř 7,1 miliardy eur (174 miliard Kč). Letos tak už ČNB prodala na trhu eura za 11,1 miliardy eur (276 miliard korun). S poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB to uvedl analytik banky Creditas Petr Dufek.
 • Analytik: ČNB v srpnu podpořila kurz koruny 59 mld Kč, méně než v červenci
  Objem intervencí České národní banky na podporu koruny v srpnu klesl na 2,4 miliardy eur (59 miliard Kč) z červencových téměř deseti miliard eur (zhruba 246 miliard Kč). Od března tak už ČNB prodala na trhu 23,2 miliardy eur (asi 570 miliard korun). S poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB to dnes uvedl analytik banky Creditas Petr Dufek.
 • Analytik Deutsche Bank: Reálné výnosy patrně zůstanou ještě dlouho záporné
  Reálné úrokové sazby patrně zůstanou ještě mnoho let záporné, domnívá se analytik německého finančního ústavu Deutsche Bank Jim Reid. Zdůvodňuje to obrovským zadlužením kvůli pandemii a nynější vývoj srovnává s vývojem po světových válkách. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
 • Analytik: Hlavní světové i evropské akcie ztratily letos téměř 20 procent
  Světové i evropské akcie ztratily letos do konce srpna podle hlavních světových indexů téměř 20 procent hodnoty. ČTK to řekl analytik společnosti Portu Filip Louženský. České akcie podle indexu PX odepsaly v tomto období přes 17 procent. Z nejdůležitějších trhů oslabovaly nejméně britské a japonské akcie.
 • Analytik Christensen chválí ČNB za intervence
  Globální trhy se ve čtvrtek zaměřily převážně na překvapivé snížení úrokové sazby Evropskou centrální bankou...
 • Analytik: Koruna k euru oslabila na devítiměsíční minima a nemá důvod posílit
  Koruna proti euru od začátku září oslabila o 1,2 procenta na 24,35 Kč za euro, a dostala se tak na nejslabší úrovně za posledních devět měsíců. Od začátku roku je slabší o 0,84 procenta. ČTK to dnes řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Posílit podle něj nyní česká měna nemá důvod. Podle odhadů i dalších analytiků není vyloučený pokles kurzu až k hranici 24,50 Kč za euro.
 • Analytik: Koruna letos mírně posílila k euru, k dolaru výrazně oslabila
  Česká měna v prvním pololetí k euru mírně posílila o 0,58 procenta z 24,89 na 24,75 Kč/EUR, a to především díky několikanásobnému zvýšení úrokových sazeb České národní banky (ČNB) až na sedm procent. K dolaru koruna od začátku roku naopak výrazně oslabila o 8,49 procenta z 24,87 na 23,72 Kč/USD. ČTK to dnes řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.
 • Analytik: Koruna posiluje a je nejsilnější od letošního února
  Česká měna od konce minulého týdne posiluje a dostala se vůči euru na nejsilnější hodnotu od letošního února. Dnes zpevnila zatím o tři haléře na 24,39 Kč/EUR. Od páteční obchodní seance posílila o 27 haléřů, tedy o 1,49 procenta. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Důvodem můžou být podle analytiků intervence České národní banky.
 • Analytik: Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008
  Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. ČTK to řekl analytik Purple Trading Štěpán Hájek.
 • Analytik: Majetek Elona Muska by díky firmě SpaceX mohl vystoupit na bilion USD
  Americký podnikatel Elon Musk už se díky prudkému růstu ceny akcií své automobilky Tesla stal nejbohatším člověkem na světě. Podle analytika banky Morgan Stanley Adama Jonase by ho ale Muskova další společnost, vesmírná SpaceX, mohla vynést mezi dolarové bilionáře. Uvedla to agentura Bloomberg.
 • Analytik: Na současném poklesu cen plynu na burze vydělá také česká vláda
  Současný pokles cen plynu na burze je dobrou zprávu také pro českou vládu, která bude mít nižší náklady se zajištěním plynu pro domácnosti i firmy. Vydělat na ní mohou i spotřebitelé, kteří uzavírají nové smlouvy nebo jim končí fixace. ČTK to dnes řekl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček.
 • Analytik: Největší výnosy od začátku invaze na Ukrajinu nabízí energetické firmy
  Největší výnosy od začátku ruské agrese na Ukrajinu před třemi měsíci nabízí akcie energetických společností. Polostátní energetická firma ČEZ je přitom v Evropě unikát, když za poslední tři měsíce vzrostla o téměř 109 procent. Stoupají také akcie dalších ropných nebo plynárenských společností, a to především v USA.
 • Analytik: Plyn a uhlí letos zdražily o desítky procent, drahé kovy zlevnily
  Burzovní ceny plynu, elektřiny či uhlí vzrostly od začátku letošního roku do konce listopadu o desítky procent, ropy zhruba o desetinu. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Zdražila kukuřice, zatímco pšenice, bavlna nebo káva jsou levnější. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg vzrostl o 17 procent.
 • Analytik: Plyn letos zdražil o 170 pct., ropa o 30 pct., drahé kovy zlevnily
  Cena evropského plynu vzrostla od začátku roku do konce srpna o více než 170 procent, severomořská ropa Brent zdražila o téměř 30 procent. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Ceny hlavních zemědělských komodit rostly jen mírně. ČTK to řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Ceny komodit na světových trzích letos podle něj prošly extrémními výkyvy.
 • Analytik: Pokud bude koronavirus jako SARS, ztráty budou 100 mld. USD
  Pokud nabude infekce koronavirem rozměrů epidemie SARS z roku 2003, světová ekonomika nebude tratit více než 100 miliard dolarů (2,29 bilionu Kč). ČTK to dnes řekl analytik skupiny Natland Petr Bartoň. Jde o hodnotu, kterou americká ekonomika vyprodukuje zhruba za 44 hodin, dodal.
 • Analytik: Přidaná hodnota kryptoměn je nízká, obor se zúžil na sledování ceny
  Přidaná hodnota kryptoměn je velmi nízká, pokud by se teď celý obor vypnul, tak to ve světě nevyvolá žádný větší problém. ČTK to dnes řekl analytik poradenské společnosti Finlord Boris Tomčiak. Odvětví se podle něj zvrhlo jenom na sledování ceny kryptoměn, jejich využití v ekonomických transakcích, jako jsou třeba platby u obchodníků, je minimální. Cena nejznámější kryptoměny, bitcoinu, dnes výrazně klesla a po měsíci opět spadla pod 30.000 dolarů (přes 654.000 Kč). Pokles stáhnul dolů rovněž ostatní kryptoměny.
 • Analytik: Silná koruna k dolaru může zlevnit elektroniku či letenky
  Posilující koruna vůči americkému dolaru může zlevnit elektroniku či letenky, případně i pohonné hmoty, řekl ČTK analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Česká měna dnes k dolaru zpevnila vůči předchozímu závěru o 17 haléřů a okolo 19:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,23 USD/CZK. Uzavřela tak nejsilnější za poslední dva měsíce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
reklama
Instaforex ebook