Neděle 10. prosinec 2023 18:40
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V4)
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Instaforex ebook

Celo

Napsal:   Sekce: Kryptoměny

Včera jsem četl článek o zjednodušování plateb kryptoměnami, jedna metoda pro mě byla novinkou, tak jsem se chtěl o ní podělit. Platforma Celo si klade za cíl zajistit, aby finanční nástroje byly bez hranic, snadno použitelné a přístupné pro kohokoli s mobilním telefonem.


Představte si, že jste technicky zdatní, jste nonstop online na telefonu a děláte věci jako, nakupování, převody peněz, shánění přepravy, setkávání se s přáteli a prostě všechny věci co telefon umožňuje. Uživatelé Cela jsou schopni odesílat a přijímat kryptoměny pomocí svého mobilního telefonního čísla. Už žádná dlouhá komplexní soustava písmen a číslic.

Rene Reinsberg, spoluzakladatel společnosti Celo, se připojil k editoru kryptoměny Real Vision, aby diskutovali o vylepšení společnosti Celo, rozvíjejících se trzích a cestě k tradičnímu přijetí kryptoměny. Reinsberg vysvětluje obslužnost tokenu Celo a způsob, jakým se používá k podpoře sítě. Popisuje první mobilní přístup, který tým Celo přijal, aby podpořil lepší zapojení nových uživatelů kryptoměn a přijetí v hlavním proudu. Reinsberg se také dotýká možného dopadu digitálních měn centrálních bank (CBDC) a role, kterou budou hrát při růstu krypto prostoru.Posledních několik let ukazuje, jak důležitá je mobilita na rozvíjejících se trzích, a je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat.

CELO

Pokud by opravdu finanční prostředky mohly být takové pohodlné, přístupné bez hranic, co musím udělat, čím mohu přispět? Jednoduchá odpověď. Přemluvit všechny uživatele šesti miliard chytrých telefonů po celém světě a nabídnout dostupný finanční nástroj, který jim umožní odemknout výhody technologie ve stablecoinech (na investopedii se dočtete něco ve smyslu, že Stablecoin je nová třída kryptoměn která se pokouší nabídnout cenovou stabilitu a je zajištěna rezervním aktivem (aktiva vysvětlena v další části článku). Stablecoiny získaly trakci, když se pokoušely nabídnout to nejlepší z obou světů a to okamžité zpracování a zabezpečení nebo soukromí plateb kryptoměn a stabilní volatilitu) přímo z jejich mobilních zařízení. Není vyžadován žádný bankovní účet ani další hardware.

S využitím celé platformy a prvního stablecoinu podporovaného na této platformě, Celo dolaru, můžeme poslat finanční prostředky příteli nebo rodinnému příslušníkovi globálně stejně snadno jako odesílání textových zpráv. Můžeme také přispět na věci, které nás zajímají, nebo dokonce poskytnout mikropůjčku nějakému oblíbenému malému podniku na jejich podporu. Protože celo je cílený pro mobilní zařízení, můžeme posílat prostředky přímo na číslo mobilního telefonu, i když příjemce ještě nemá krypto peněženku.

Celo to umožňuje díky řadě technických inovací. Nejprve infrastruktura veřejného klíče v řetězci propojuje telefonní čísla s veřejnými klíči, takže již nemusíte spravovat žádné složité adresy krypto peněženky. Vše, co potřebujeme, jsou naše telefonní čísla.

Za druhé, celá platforma je rychlá. Blockchainy jsou známy nízkou rychlostí, která vyžaduje, aby uzly stáhly gigabajty dat transakcí před výměnou finančních prostředků. Celo eliminuje potřebu ověřování všech předchozích transakcí a umožňuje okamžité ověření blockchainu pomocí pokročilé kryptografie zk-Snark (známe z dřívějších článků. To dává Celo platformě sedmnáct tisíckrát násobné snížení množství dat potřebných k synchronizaci se sítí, což nám umožňuje snadno odeslat platbu nebo odeslat prostředky během několika sekund.

Za třetí, Celo dolary, první stabilní coin, který lze odeslat přímo pouze pomocí mobilního čísla, nám umožňují provádět rychlé a levné transakce na cestách. Na rozdíl od platforem je lze dokonce použít k úhradě transakčních poplatků. Nakonec Celo také pracuje napříč různými dopravci a zeměmi a umožňuje přístup k finančním službám téměř z jakéhokoli mobilního zařízení na světě. A protože Celo je otevřená platforma, může kterákoli organizace používat, přispívat a stavět na špičce technologie a vytvářet první finanční řešení pro mobilní zařízení, ke kterým lze přistupovat z jakéhokoli mobilního telefonu. Díky tomu, že je Crypto snadno použitelné, si Celo klade za cíl podporovat lepší přístup k finančním nástrojům a službám a pomáhat vytvářet nové příležitosti po celém světě.Vize

Aktiva společnosti Celo jsou základní užitková rezerva, vklad odměn a správa majetku pro komunitu Celo. Každý, kdo vlastní celo, má slovo v tom, jak se platforma vyvíjí a roste v průběhu času. A toto je “Celo Dollar”, první stabilní coin na platformě Celo, výhoda je také, že naše Celo dolary platforma neustále kontroluje a hlídá. CELO vedle dalších krypto aktiv, jako je BTC,ETH, slouží a rezervuje aktiva pro stablecoiny, jako je celo dolar, který běží na platformě Cela.

Celo má pevnou nabídku a proměnnou hodnotu související s celkovou hodnotou stabilcoinů v oběhu v celém finanční síti. Hraje také důležitou roli v mechanismu stability platformy, která dynamicky upravuje zásobu stablecoinů tak, aby jejich cena byla co nejblíže stanovenému cíli a volatilita. To se děje automaticky a veřejně ověřitelné, což eliminuje potřebu ústředního orgánu provádět odhady, jak by se dodávky měly rozšířit a kontrolovat poptávku. Jak roste poptávka a využití celo dolarů, může celosvětová hodnota vzrůst, protože protokol pak může použít tento celo k odkupu celo dolarů během kontrakce.

Stručně řečeno, hodnota Cela závisí na velké části na platformě probíhajícího používání a stabilních mincích v oběhu. Kromě toho Celo funguje jako na protokolu proof-of-stake. To znamená, že držitelé Celo, jako jsme my, mohou podporovat zabezpečení a růst platformy tím, že “vsadí” celo k volbě validátorů. Tím, že budeme hlasovat pro důvěryhodné a zabezpečené validátory, můžeme také pomoci zajistit, aby transakce mohly běžet hladce a bezpečně v celé síti. Můžeme také použít naše Celo, abychom pomohli rozvíjet možnosti na platformě, hlasováním pro nové funkce a nová stabilní aktiva, nebo navrhováním vlastních změn provozních nebo ekonomických modelů platformy. A jeden z prvních návrhů, o nichž se hlasovalo, pomáhá povolit “Carbon offsetting”, což činí Celo jednou z prvních Carbon neutral platformu CNP. Toto je jen jeden příklad toho, jak může ovlivnit komunita jednotné body, díky nimž je svět lepším místem pro inovativní finanční nástroje a technologie.


Celo dolary

Kolísání cen může je jedna z hlavních překážek pro lidi, kteří přemýšlí o tom, že přijetí kryptoměn bude praktické pro každodenní použití, uživatelé potřebují vědět, že hodnota zaslané kryptoměny bude odpovídat zaslané ceně. Starší konkurenční stablecoiny tyto problémy nevyřešily, některé mohou mít pomalé sítě, problémy s použitelností a vysoké překážky vstupu pro průměrného uživatele. Tady Celo platforma konkuruje. Celo dolary, které představují hodnotu, nám umožňují využívat stabilní coin, který je praktický a nákladově efektivní pro každodenní použití. A lze k nim přistupovat pro pohodlí vašeho mobilního telefonu. Stejně jako ostatní stablecoiny, cello dolar snížuje riziko volatility pro obyčejné lidi sledováním ceny amerického dolaru. Ale protože platforma celo je postavena tak, aby byla nejprve mobilní, takže můžeme obchodovat s Celo dolary na libovolném mobilním telefonu pomocí aplikace kompatibilní s celo.

Hodnota, která se nyní přenáší pomocí mobilních zařízení, každým rokem roste. Jen v roce 2018 došlo podle odhadů k hotovostním transakcím ve výši 136 miliard USD prostřednictvím mobilních peněžních agentů. Jedná se o výmluvnou statistiku podloženou skutečností, že počet mobilních peněžních agentů převyšuje počet komerčních bankovních infrastruktur.

Tvorba a příklad z praxe

Celo dolary mohou být kdykoli těženy nebo páleny, aby byla zachována stabilita a navázání na americký dolar. (více zde: https://www.coinbureau.com/review/celo/) Totéž neplatí pro samotné CELO, které má pěknou dodávku. Právě prostřednictvím této kryptoměny s pevnou nabídkou udržuje Celo cenovou stabilitu, stejně jako většinu operací správy blockchainu.


Jedním z příkladů co nastíním je Valora, globální platební systém, který umožňuje odesílat, přijímat a zabezpečovat celo dolary na mobilním telefonu. Valora využívá plnou funkčnost celo dolarů v Celo platformě, což nám umožňuje používat peníze všude s nízkými poplatky. U tradičních globálních platebních systémů někdy čekáte hodiny nebo dny a to není konec, pak Vás ještě čekají někdy zdrcující poplatky.

Protože Celo je digitální a nespoléhá se na ruční zpracování plateb, převod finančních prostředků se v zásadě stává bez poplatků a okamžitý, takže můžeme během několika sekund posílat prostředky přímo komukoli, telefonním číslem. Funguje to i v případě, že příjemci nemají krypto peněženku, je skvělé, pokud potřebujete okamžitě nějaké peníze do Argentiny.

Vilora je mobilní aplikace, takže stačí stáhnout, nainstalovat, nastavit, přidat telefonní číslo a příjemci obdrží textovou zprávu informující o přijaté platbě s ručním návodem, jak nainstalovat aplikaci Velora a dokončit přijímání platby celo dolarů. Úžasně se to všechno děje decentralizovaným způsobem pomocí proof of stake. Celo dolary byly navrženy tak, aby pomohly zpřístupnit výhody stablecoinů a kryptoměn a posílání peněz přes hranice je jen jedním z toho, co pro nás může Celo dolar rychle a nepřímo splnit.


Technické okénko

CELO bylo spuštěnou 18. května 2020 a kromě některých výjimečných událostí zůstal token přibližně na stejné úrovni. Pro rané investory je tato úroveň bohužel mezi 1,50 a 1,70 USD, což je hluboko pod průměrnou cenou 5,02 USD, která byla zaplacena za cGLD během holandské aukce na Coinlist v květnu 2020. Ve skutečnosti jen týden po této nizozemské aukci CELO začalo obchodovat za pouhých 0,83 USD a nejvyšší úroveň, které dosáhla, je 4,73 USD 4. září 2020. Nyní je hodnota 4.11USD, což je i dobrá zpráva, protože nezapomínejte, že cenová stabilita je jedním z hlavních cílů společnosti. All time high ani 7 USD, pod Fibbo 0 je prakticky nemožné zacílit v budoucnosti avšak silná S a R je 3.10 a 5.10.Závěr

Ano, Celo není mainstreamovým trhákem, ale získalo masivní přijetí v komunitě kryptoměn, přičemž téměř 100 společností tento projekt nějakým způsobem sponzoruje a podporuje. Celo je nesmírně ambiciózní projekt, protože jeho posláním je vytvářet prosperitu pro každého. Pochopte, že projekt je však ve velmi raných fázích. Zatímco hlavní síť byla spuštěna v květnu 2020, od prosince 2020 se nezdá, že by adopce probíhala velmi rychle. Není to instrument, na kterém vyděláte spoustu peněz, ale konzervativní přístup k evoluci finančních služeb.

Aleš Hála

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bytová horečka je u konce
  Letní měsíce budou s velkou pravděpodobností poslední, kdy bude růst objem hypoték i ceny bytů ve srovnání s předchozím rokem. Od října totiž vstoupí v platnost další omezení úvěrového trhu ze strany ČNB a zájemci o koupi bytu se budou snažit na poslední chvíli stihnout výhodnější podmínky.
 • Byznys s obezitou, který odstartoval jízdu dánského Novo Nordisk
  Když se řekne akciová rally letošního roku, většině lidí se zřejmě vybaví akcie společnosti Nvidia a dalších, zejména technologických firem. Skvělý růst za sebou, a dost možná i před sebou, má ale i o dost nenápadnější hráč, dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk, která se aktuálně pere s francouzskou LVMH o první místo nejhodnotnější evropské společnosti.
 • CAD/CHF: Analýza více časových rámců (W1 až H4)
  V tomto blogu se blíže podíváme na měnový pár CAD/CHF a to formou analýzy více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.
 • CAD/CHF: Analýza více časových rámců (W1-H4)
  V dnešním blogu se blíže podíváme na měnový pár CAD/CHF a to formou analýzy více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.
 • CAD/CHF: Kombinovaná analýza denního grafu (D1)
  Kombinovaná technická analýza je hojně využívaná retailovými obchodníky. Pro snadné pochopení ji praktikuje většina začátečníků. Analytická práce je rozdělena mezi technické indikátory a Price Action. Tato jednoduchá analýza pomůže při obchodování do směru trendu.
 • CAD/JPY v rastúcom trendovom kanáli a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Candlesticks a jak je využít
  Informace zobrazené v candlesticks grafech jsou identické s úsečkovými grafy. Každá metoda zahrnuje otevírací, nejvyšší, nejnižší a zavírací ceny. Candlesticks jsou nejužitečnější pro účely obchodování, nikoli investování. Já sám je využívám především pro intradenní spekulace.
 • Carry obchody fungují i na forexu s CFD
  Carry obchody byly zejména v minulosti velmi oblíbeným nástrojem mezi obchodníky, kteří zhodnocovali finance prostřednictvím měnových konverzí a obchodování aktiv v cizí měně. Obchodování tzv. carry trades spočívá ve vyhledávání takových obchodních příležitostí, které v sobě nesou potenciál zisku na úrokovém diferenciálu.
 • Cathie Wood nadále věří akciím Tesly
  Akcie Tesly jsou jedním z největších propadáků roku 2022. Akcie této společnosti zažily pád z výšin svého ročního maxima 362 dolarů na 123 dolarů. V roce 2023 se však nejznámějšímu výrobci elektroaut zatím taktéž nedařilo. Automobilka totiž oznámila, že za 4Q 2022 vyrobila 439 701 aut a zájemcům o bylo doručeno 405 278 vozů. Očekávání trhů však bylo někde jinde. Trh čekal dodávky na úrovni 427 000 vozů. Akcie Tesly se tedy propadly o dalších 12 % za jediný den. Pokles prodejů nových vozů jen poukazuje na rostoucí konkurenci v segmentu elektromobilů. Nehledě na těžkou pozici Tesly, investorka Cathie Wood využila poklesu k dalšímu přikoupení jejích akcií.
 • CCI obchodní strategie pro forex založená na divergencích
  Indikátor CCI se používá různými způsoby. Ukážeme vám obchodní strategii, která využívá divergenci CCI a ceny na forexu.
 • Celospolečenské zaměření na chyby a problémy v tradingu z něj plynoucí
  Vystoupení z neúspěšného davu je základní podmínkou jakéhokoliv úspěchu,
 • Cena komodit na nejvyšších časových rámcích
  Máme tu závěr měsíce. Vhodný čas ke studiu grafů na nejvyšších časových rámcích. V dnešním blogu technické analýzy se budu věnovat komoditám a informacím, které mi může sdělovat cena na nejvyšších časových rámcích. Aktuálně na komoditách mědi, sojových bobech a bavlny.
 • Cenami ropy znovu zahýbe OPEC a spol.
  Volatilita – to je snad jediná jistota pro trh s ropou pro následující dva týdny. Po nekončícím propadu cen, který za minulé dva měsíce zlevnil ropu o 30 %, přichází na řadu diskuze těžkých vah o nastavení trhu. Závěry mohou být velice divoké včetně tweedových útoků či pochval od amerického prezidenta.
 • Cena plynu je výjimečně nízko
  S koncem topné sezóny začala cena zemního plynu klesat a zastavila se mnohem níže než v předchozích letech. Ve Spojených státech se hlavní benchmark Henry Hub obchodoval před třemi týdny ještě pod 2,20 USD za milion jednotek BTU, zatímco v Evropě klesl benchmark TTF na bezprecedentních 3,20 USD. V Evropě nyní probíhá cenová válka, kde o tržní podíl dlouhodobého dodavatele Ruska nově soupeří i břidlicový plyn z USA.
 • Centrální banky aneb jak obchodovat jestřáby a holubice
  Centrální banky, centrální bankéři, centrální všechno. Tento týden máme na programu zasedání tří centrálních bank. Spekulace nad tím kdo co prohlásil a jak to vlastně myslel, bude tento týden bezesporu hlavní téma. Osobně se přiznám, že se na to příliš netěším, na co se ale těším jsou obchodní příležitosti, které nabitý program zcela jistě nabídne. A na příležitosti je třeba se připravit.
 • Centrální banky jedou na stejné vlně
  Americká centrální banka (Fed) na svém včerejším zasedání zvýšila úrokové sazby o 25 bps do pásma 1,75 – 2,00 %. Dolar ale toto rozhodnutí k žádným ziskům neposunulo. Zaprvé už trh jestřábí krok očekával a zadruhé i ostatní centrální banky se chystají utahovat svou měnovou politiku, takže relativní atraktivita amerického dolaru se pro globální kapitál nijak zvlášť nezvýšila.
 • Centrální banky rozdávají karty
  Středeční rozhodnutí americké centrální banky (Fed) o nastavení měnové politiky trhy zaskočilo svou razancí. Kromě dalšího zvýšení sazeb o 75 bps do pásma 3,75-4,00 % guvernér Powell avizoval, že vrchol sazeb bude kvůli zakořenělé inflaci výše, než se představitelé Fedu domnívali ještě v létě. Finanční trhy tak skokově posunuly svá očekávání. Z předchozího předpokládaného vrcholu 4,75-5,00 % v létě příštího roku se nyní traderům jeví nejpravděpodobnější růst úroků až na 5,25-5,50 %.
 • Centrální banky se připravují na nejhorší
  Centrální banky si začínají uvědomovat, že se ekonomika dostává do poslední fáze hospodářského cyklu, kontrakce. FED již koncem roku začal krotit svůj původní záměr postupně zvyšovat úrokové sazby a v letošním roce již nepočítá ani s jedním zvýšením. Minimálně jedno zvýšení úrokových sazeb měla v letošním roce v plánu ECB i to je už minulost. Na svém posledním zasedání zmínila, že počítá s ponecháním aktuálních sazeb na stávajících úrovních do konce letošního roku. V Austrálii nebo na Novém Zélandu dokonce uvažují nad snížením úrokových sazeb, aby podpořily hospodářský růst.
 • Centrální banky už se chystají na QT
  Už jste slyšeli o QT? Jde o novinku v centrálním bankovnictví, která přichází z USA. Spojené státy a především pak měnové autority ve Washingtonu (Fed) své ekonomice natolik věří, že neváhají vytáhnout záchranné lano zpět na břeh.
 • Cesta forexem
  Jak by bylo, kdyby nebylo!
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI