Středa 23. září 2020 02:18
reklama
XTB evolution
reklama
XTB evolution
reklama
Dukascopy

Nasdaq 100 index - vývoj za rok 2018

29.10.2018 16:30  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Index Nasdaq stejně jako ostatní US americké akciové indexy (DJIA nebo S&P500)  v posledních týdnech značně oslabily. Co tento pokles způsobilo a co očekávat do budoucna? Na to se podíváme v tomto článku prostřednictvím CFD kontraktu NQ100, kde je podkladové aktivum index Nasdaq 100 a také skrze ETF fond QQQ, který Nasdaq 100 index kopíruje.


Podíváme-li se na vývoj CFD kontraktu na Nasdaq 100 od začátku roku 2018 (NQ100 CFD), vidíme nejprve lednový růst přes 10 %, únorový propad přes -12,41 %, který nakonec vyústil v růst přes 16 % a nové high v březnu. Poté instrument opět zamířil dolů a poklesl o více než 12 %, následně opět vytvořil nové high po růstu o 22,34 %. Aktuální korekce dosahuje -12,67 %. Není to tedy pro Nasdaq 100 nic neobvyklého a jedná se o běžnou korekci, nikoliv býčí trh.

Z pohledu několika měsíců jsme stále v uptrendu, NQ100 se nachází nad klíčovými supporty - high z roku 2017 a nad otevírací cenou v roce 2018. Letos si ještě Nasdaq 100 zisky drží. Z technického pohledu se jedná o běžnou korekci, avšak zatím není vidět, že by chtěl NQ100 posilovat. Jakmile prorazí trendovou čáru směrem nahoru na H4 nebo D1 grafu, můžeme spekulovat na posílení.

Hlavní faktory poklesu indexu Nasdaq 100

Dnešní doba je velice dynamická a rychle se mění. Navíc se pomalu začínají otáčet monetární kormidla světových centrálních bank, které opouštějí QE programy a pomalu zvyšují úrokové sazby.

Hlavní faktory, které způsobily aktuální pokles na NQ100 jsou:

 • Zvyšování sazeb americkou centrální bankou (FED), ale i ostatních centrálních bank různě po světě. Levné peníze se tak stávají historií a spotřebitelé a instituce si půjčují dráž.
 • Upouští se od kvantitativního uvolňování a ekonomiky tak nejsou dopovány steroidy
 • Obchodní války mezi USA a Čínou a zhoršené vztahy mezi těmito zeměmi
 • Zpomalování globální ekonomiky
 • Propad vybraných akcií z indexu - akcie společnosti Amazon oslabily po výsledcích za třetí kvartál. Zisky na akcii předčily očekávání, avšak tržby nikoliv. Akcie Amazonu se v pátek propadly o více než 7,8 %. Amazon je v indexu Nasdaq 100 zastoupen přibližně z 9,5 %.
 • Strach ze současné ekonomické situace, nacházíme se v poslední fázi růstového cyklu

Akciový index Nasdaq 100 - seznámení

Pokud nevíte, co je burzovní index Nasdaq 100, přiblížíme vám jej. Byl spuštěn v lednu roku 1985 a jedná se o technologický akciový index, který obsahuje 100 největších amerických, ale i světových nefinančních společností z burzy Nasdaq. Ty jsou v indexu zastoupeny dle tržní kapitalizace. To znamená, že největší společnosti jako Amazon či Apple mají v indexu největší váhu. Propadne-li se cena těchto největších akcií, sníží se i hodnota indexu o poměrnou část.

Top 10 společností v indexu Nasdaq 100 dle tržní kapitalizace:

Ticker

Společnost

Tržní kapitalizace v mil. USD

AAPL

Apple Inc.

1,075,769.4

AMZN

Amazon.com Inc.

862,667.8

MSFT

Microsoft Corporation

829,939.0

GOOGL

Alphabet Inc.

775,618.1

GOOG

Alphabet Inc.

767,812.6

FB

Facebook Inc.

445,757.7

CSCO

Cisco Systems Inc.

207,630.0

INTC

Intel Corporation

205,189.5

CMCSA

Comcast Corporation Class A

163,345.9

PEP

PepsiCo Inc.

155,456.0

 

Roční výnosy indexu Nasdaq 100:


Zdroj: https://indexes.nasdaqomx.com/docs/NDX_Fundamentals.pdf

Sektorové porovnání indexů Nasdaq a S&P 500:


Zde můžeme pozorovat, že největší váhu mají v indexu Nasdaq 100 technologické společnosti zastoupené především společnostmi Apple, Amazon, Intel, Microsoft, Facebok nebo Cisco. Index obsahuje také akcie ze zdravotnického sektoru, sektoru spotřebního zboží a služeb (Netflix, Starbucks, Sirius, Kraft Heinz, Dollar Tree), telekomunikací (T-Mobile US) a průmyslu. Narozdíl od indexu S&P500 neobsahuje finanční sektor, který je v indexu S&P zastoupen z 10 %.

ETF fond kopírující index Nasdaq 100

Kromě obchodování přes CFD kontrakty se dá také do indexu Nasdaq 100 investovat prostřednictvím ETF fondů. ETF fondy jsou veřejně obchodovatelné fondy a jedním z amerických fondů je fond s tickerem QQQ, který spravuje společnost Invesco. Kopíruje složení jednotlivých akcií v indexu Nasdaq 100 a je vhodný pro dlouhodobé držení a dlouhodobé investory. Jedná se o fond spravující nejvíce aktiv mezi ETF fondy sledující akciový index Nasdaq 100 a je tudíž hodně likvidní.

Pokud chcete investovat do technologických akcií a nekupovat přitom jednotlivé akcie a mít investici značně diverzifikovanou, může být ETF fond QQQ vhodný právě pro vás. Avšak jedná se o US ETF, které nemá KID dokumenty, které vyžaduje ESMA. Ta upravila legislativu a retailoví obchodníci mohou investovat pouze do UCITS ETF fondů, tzn. do evropských, které mají KID dokumenty. KID dokumenty obsahují poučení o rizikách a další informace o daném fondu. US ETF fond QQQ mohou nyní obchodovat pouze profesionální klienti.

Dynamika spojená s ETF fondy a výkyvy na burzách:

ETF fondy jsou čím dál tím více oblíbenější investiční nástroje a každým rokem jich nejen přibývá, ale především do nich teče nový kapitál. Avšak pokud přijdou výprodeje a klienti si peníze vybírají, začínají klesat i největší akcie v indexu, jelikož fondy nemají jinou možnost, než akcie prodat. Do trhů to tak vnáší novou dynamiku a v budoucnu můžeme očekávat vyšší volatilitu a propady na akciových trzích a ETF fondech.

Dlouhodobý vývoj akciového indexu Nasdaq 100


Měsíční graf, od 1. března 2004 do 29. října 2018

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nasaďte si helmy, dnes se rozhoduje o úrokových sazbách
  07.04.2011 Autor: Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo Bank, http://www.saxoban...
 • Na scénu přichází Fed a fiskální útes
  Nick Beecroft, ředitel, Saxo Capital Markets UK, Saxo Bank. V blízké době budou pro trh zásadní dvě událos...
 • Nasdaq atakuje nová historická maxima
  Index Nasdaq v úterý poprvé v historii překonal hranici 6 000 bodů a výš se posunuly i další dva hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500, když silné výsledky firem podtrhly zdraví amerických společností. Nákupní apetit je také podpořen výsledkem francouzských prezidentských voleb, které slibují Emmanuela Macrona jako novou hlavu státu. Macron je proevropsky orientovaný a podporuje větší evropskou integraci. Naopak japonský jen, reprezentant bezpečného přístavu, je po opadnutí strachu pod prodejním tlakem, stejně jako zlato a stříbro.
 • Nasdaq dosáhl 5000 bodů, Austrálie nesnížila úrokové sazby, analýza EUR/GBP, EUR/CHF, ROPY
  Americký technologický index Nasdaq uzavřel včera prvně od roku 2 000 nad hodnotou 5 000 bodů. Ostatní dva indexy S&P 500...
 • NASDAQ otevřel se ztrátou 1 %
  Nálada na amerických indexech dnes není nic moc. Technologický index Nasdaq ztrácel krátce po otevření 1 %, a to i přes pozitivní zprávy z americké ekonomiky. Maloobchodní prodeje v červnu vzrostly v USA o 7,5 %. Za zmínku stojí vývoj dvou společností. Twitter (TWTR.US) ztrácí kvůli včerejšímu hackerskému útoku, kdy se útočníkům pomocí výzev jmény slavných osobností podařilo vymámit vysokou částku na bitcoinový účet. Twitter ztrácel po otevření 4 %. Dalším ztrátovým titulem je Tesla, která po otevření rovněž padala o 4 %. Poslední prodejní čísla z Kalifornie, která je pro Teslu klíčovým trhem, ukázala pokles nových registrací ve Q2 o polovinu.
 • Nasdaq pokořil historickou hranici 8000 bodů
  Americký akciový trh zakončil pondělní obchodování solidními zisky. Průmyslový Dow Jones posílil o 1 %, S&P 500 získal 0,8 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,9 %. Nasdaq se včera poprvé ve své historii přehoupnul přes hranici 8000 bodů, když uzavřel na téměř 8020 bodech. Hlavní důvod optimismu na trzích způsobilo jednání mezi představiteli Spojených států a Mexika, kteří oznámili, že uzavřeli oboustrannou obchodní dohodu, která má nahradit dohodu NAFTA (jedná se o třístrannou dohodu, jejíž součástí je i Kanada). Kanada současně potvrdila, že dnes povede se Spojenými státy obdobná jednání jako Mexiko. Dařilo se téměř všem sektorům, které si připisovaly zisky v širokém rozpětí 0,1 % až 1,5 %. Nejlépe na tom byli zpracovatelé komodit. Výraznější ztrátu zaznamenalo především odvětví utilit, kde hodnota akcií těchto společností klesla v průměrů o 0,6 %.
 • Nasdaq překonal vrchol v 4000 bodů.
  Včera, akciový trh USA uzavřel obchodní seanci s mírným růstem hlavních akciových indexů. Indexu Standard & Poor 500 p...
 • Nasdaq sa prepadol na sedemmesačné minimá
  Index technologického sektora Nasdaq v uplynulých dňoch zaznamenal prepad svojej hodnoty a dostal sa na úroveň 15 percent pod rekordom 8 109 bodov, ktorý dosiahol koncom augusta 2018. Odvtedy sa index drží v medveďom trende.
 • 📈 Nasdaq se po výprodeji odrazil vzhůru 🚀
  Americké akciové trhy dnes rostou. Technologickým akciím se daří mazat část ztrát, které v předcházejících seancích dohnaly Nasdaq do korekčního teritoria. Krátce po otevření americké seance vykazoval index Nasdaq růst o více než 3 %. Všech 6 největších technologických akcií Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook, Tesla a Apple se dnes pohybuje v černých číslech.
 • NASDAQ zaznamenal pokles po tom, čo akcie spoločnosti Google otvorili o 7% nižšie
  Americký akciový index Nasdaq (US100 na xStation) zaznamenal pokles pod úroveň 7800 USD. Za týmto poklesom stáli najmä negatívne hospodárske výsledky spoločnosti Google. Spoločnosť vykázala EPS vo výške 11,9 USD, čím porazila odhad na úrovni 10,6 USD. Tržby spoločnosti však zaznamenali spomalenie viac ako sa očakávalo na úroveň 36,3 mld. USD (očakávali sa na úrovni 37,3 mld. USD), čo naznačuje, že spoločnosť v prvých troch mesiacoch nedokázala expandovať. Dynamika rastu príjmom z reklamy sa medziročne znížila z 15,3% na 19,9% vo štvrtom štvrťroku. Okrem toho, príjmy z platených kliknutí vzrástli medziročne len o 39%, čo je výrazne pod úrovňou zaznamenanou v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch – 66% a 62%. Treba si uvedomiť, že Google dostal v prvom štvrťroku pokutu od Európskej komisie vo výške 1,7 miliardy dolárov. Akcie spoločnosti začali obchodovanie v strate približne 7%.
 • NASDAQ 100 – Out-Performance Companies
  Technologický Index NASDAQ 100 si v 1H připsal okolo 17%. Z fundamentálně ekonomického pohledu jsou to právě inovace, technologie, které mohou posunout nabídkovou, i poptávkovou křivku, pokud se nemění elasticita trhu. Níže uvedené společnosti měly out-performance podstatně vyšší, než vůdčí index a stojí minimálně za zmínku, případně zvážení, jestli po korekci nevstoupit do trhu.
 • Na sentiment má nyní vliv také Severní Korea
  Evropské akciové indexy otevřou v pátek na nižších úrovních, jelikož index S&P poklesl i navzd...
 • Na silný růst si budou muset velké ekonomiky počkat do druhé poloviny roku
  První várku dat o vývoji HDP v největších světových ekonomikách máme za sebou. Ta přinesla řadu překvapení jak z hlediska dynamiky HDP, tak i z hlediska jeho struktury. Společným jmenovatelem byl ale prudký propad. Ten bude ve druhém čtvrtletí letošního roku ještě hlubší. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí by už ale všechny klíčové ekonomiky měly silně růst.
 • Nassim Taleb, filozof nebo investiční guru?
  Nassim Taleb vybočuje z roviny doposud představených investičních guru. Můžeme jej vůbec označit jako investičního guru? Zatímco u ostatních guru se zabýváme jejich výsledky a kritérii výběru investic, u Nassima Taleba se těmito tématy zaobírat nebudeme. Taleb sice je vysloužilý derivátový trader, avšak v povědomí veřejnosti vstoupil jako autor knihy „The Black Swan, the Impact of the Highly Improbable“ v překladu „Černá labuť, následky vysoce nepravděpodobných událostí“. V knize se Taleb zabývá problematikou chování lidí v extrémních situacích. Taleba je možno nazývat spíše filozofem než investičním guru.
 • Nastal správný čas k investování do zlata
  Cena zlata za poslední měsíc klesla z 1281 USD za 1 trojskou unci na 1223 USD. Hlavním důvodem je růst amerického dolaru. Federální rezervní banka zvýšila úrokovou sazbu, aby zabránila přehřátí americké ekonomiky, a proto investoři preferují americký dolar před zlatem. Cena zlata tak začala klesat. Z hlediska dlouhodobého investování do zlata může jít o zajímavou příležitost k nákupu a důvod k vyčkávání s prodejem. Pravidelného spoření do zlata se pak výkyvy kurzu netýkají vůbec. Sleduje totiž dlouhodobý růstový cíl.
 • Nastal významný ropný otřes
  Velké pohyby na trhu po dnešních zprávách o stavu zásob vyhnaly ceny ropy výš. Klíčové motory růstu ropných trhů dnes představují EIA a Fed.
 • Na stáncích je k dostání dubnové číslo Investičního magazínu!
  Na stáncích je od 23. dubna k dostání dubnové číslo Investičního magazínu, které obsahuje speciál obchodování...
 • Nastane v auguste silná rally na USD?
  Americký dolár prepadol od začiatku roka o cca 10% a tento prudký prepad pripomína rok 1985. Jedná sa teda o najslabšiu výkonnosť zelenej bankovky za takmer 40 rokov a pokiaľ by dolár pokračoval v trende z roku 1985, mohli by sme vidieť prepad ešte o viac než 10%.
 • Na stavebnictví se zpožděním dopadá koronavirová krize
  Stavební výroba v červenci meziročně poklesla o 10,4 %. Klesala jak produkce v pozemním stavitelství (-10,7 %), tak i v inženýrském (-9,9 %). Nedařilo se ani bytové výstavbě, kdy počet zahájených bytů poklesl meziročně o 11,3 %, dokončeno jich bylo o 9,3 % méně. Stavebních povolení bylo vydáno o 1,9 % méně, orientační hodnota těchto povolení však vzrostla o 20,7 %. Zatímco průmysl má své dno již za sebou, české stavebnictví ho se zpožděním dobíhá. Vzhledem k tomu, že hodně firem své investice pozastavilo, bude se sektor z koronavirové krize vzpamatovávat dlouho.
 • Nastavování Stop Lossů je problém? Přijďte na dnešní webinář
  Pokud si nejste jisti, jak nastavit Stop Loss u vašich obchodů, přijďte dnes od 18:00 na webinář Martina Tomana a Vladimíra Holovky, kteří toto téma podrobně rozeberou. Ukážou Vám 5 způsobů, jak Stop Loss nastavují oni. Webinář je určen klientům s reálným účtem. Ten si můžete založit zdarma zde:https://www.xtb.com/cz/realny-ucet. Na webinář se přihlašte zde:https://goo.gl/G8rvUV
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live mentoring