Pondělí 17. únor 2020 15:19
reklama
XTB live trading
reklama
XTB live trading
reklama
BOSSA report

Fundamentální analýza: Zajímavých dat se dočkáme až na Velký pátek

13.04.2017 10:17  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Z následujících dvou dní bude podle ekonomického kalendáře zajímavější ten velkopáteční, ačkoliv ten bude mít většina světových trhů svátek. V USA se ale neslaví volnem, takže budou publikována data o inflaci a maloobchodních tržbách. Oba ukazatele by měly poklesnout. Bilance českého běžného účtu za únor by měla vykázat zlepšení.

Zajímavější data poskytne až Velký pátek v USA

Kalendář dnešních událostí na globálních trzích:


Nejdůležitější data dnešního dne už byla publikována. Čínský export ale hlavně i import v březnu překonal tržní očekávání, když obě veličiny přidaly kolem 20 % y/y. Exportní aktivita byla podpořena hlavně výrobou strojírenských a elektronických zařízení. Import vzrostl nejen díky rostoucím cenám, ale také díky objemu. Ten odráží zrychlené tempo domácí poptávky. To představuje zajímavý příslib pro vývoj světové ekonomiky.

Kalendář zítřejších událostí na globálních trzích:


Ač velkopáteční tržní aktivita bude nízká, protože v hodně zemích křesťanského světa budou mít trhy svátek, neplatí to beze zbytku. V USA Velký pátek nedrží a dokonce budou zveřejněna zajímavá data. Maloobchodní tržby by měly podle odhadu ekonomů SG poklesnout o 0,5 % m/m v důsledku poklesu prodejů aut a nižších tržeb za pohonné hmoty. Maloobchodní tržby očištěné o tato data by pak měla vykázat růst o 0,3 %. Sledovaný údaj kontrolní skupiny pak přidá také 0,3 % m/m hlavně kvůli prodejům stavebních materiálů a potravin.

Vývoj spotřebitelské inflace v březnu pravděpodobně zpomalil v důsledku negativního působení cen pohonných hmot stejně jako i cen potravin. Zrychlování jádrové inflace by se v březnu mělo ukázat jako dočasné poháněné neobvyklým růstem cen elektronických zařízení na počátku roku.

Forex: Vývoj kurzu EUR/USD už odpovídal sváteční náladě

Přehled včera zveřejněných událostí ve světě:


Po většinu včerejšího se dne kurz nejobchodovanějšího světového páru držel ve velmi úzkém rozpětí vyjádřeném až třetím desetinným místem. V noci našeho času pak dolar dále oslabil v důsledku vyjádření prezidenta Trumpa, že americký dolar je silný a že by Fed neměl tak rychle zvyšovat sazby. Na druhou stranu ani tento pohyb nedosáhl na velikost jednoho centu.

Běžný účet by měl vykázat vyšší přebytek než v lednu

Kalendář dnešních událostí na regionálních trzích:


Únorový výsledek běžného účtu by měl po lednu vykázat zlepšení, a to navzdory nižší obchodní bilanci. I v Polsku budou zveřejněny údaje o vnější pozici tamní ekonomiky. Ani v jednom případě by publikovaná data nemusela mít dopad na vývoj kurzu, protože nepatří k nejsledovanějším údajům na trhu.

V regionu zůstává v pátek otevřený pouze trh v Polsku, ale tamní ekonomický kalendář obsahuje jenom zveřejnění údajů o vývoji měnové zásoby. Tento údaj v zemích s inflačním cílováním, mezi které patří i Polsko, ovšem nevyvolává velký zájem. Obchodování by tedy nemělo vykazovat velkou volatilitu.

Regionu včetně koruny vládla ospalá nálada

Přehled včerejších událostí v regionu:


Kurz koruny vůči euru se včera pohyboval v pásmu 26,62-26,72 CZK/EUR. Tento klidný vývoj je zatím překvapením pro všechny účastníky trhu i pro samotnou ČNB, jak v úterý potvrdil guvernér Rusnok pro iDnes.cz.

Ostatní regionální měny včera také zažily spíše ospalý den. Polský zlotý se odpoledne obchodoval na úrovni otvírací hodnoty 4,247 PLN/EUR, když publikace jádrové inflace nepřinesla žádné překvapení. Ta se od svého dna odrazila v polovině loňského roku a do kladných hodnot se přehoupla letos. Nicméně tento růst nebude schopen vykompenzovat zpomalení celkové inflace. NBP tak podle našeho očekávání nebude letos spěchat se zvyšováním sazeb.

Maďarský forint včera posílil o necelé 0,2 % na 312,4  HUF/EUR až v odpoledních hodinách. Zveřejněný zápis z minulého jednání maďarské centrální banky nepřinesl nic nového. Nastavení měnové politiky se nemění, včetně argumentů, které k tomuto rozhodnutí vedly.


DAVID KOCOUREK
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fundamentální analýza: Trhy vyčkávají na zasedání ECB
  Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný. Česká průmyslová produkce podle našeho odhadu vykáže pouze nepatrný růst. V důsledku poklesu výroby automobilů by se měl snížit i přebytek zahraničního obchodu. Polská centrální banka dnes ponechá sazby beze změny.
 • Fundamentální analýza: Týdenní zpráva z finančního trhu 27.2.2017
  Tento týden bude patřit inflaci. V eurozóně by měla dosáhnout svého letošního maxima, když meziroční růst cen v únoru stoupnul již pošesté v řadě a pouze o desetinu procentního bodu nedosáhne na inflační cíl ECB. V USA by inflace měřená deflátorem soukromé spotřeby na 2 % vyrůst měla. Oproti eurozóně na tom ale má mnohem větší podíl jádrová složka. Další indikátory budou potvrzovat sílu světové ekonomiky na přelomu loňského a letošního roku. Rozklad českého HDP naopak ukáže, proč se česká ekonomika k dobrým číslům ze světa v posledním čtvrtletí ani nepřiblížila.
 • Fundamentální analýza: Týdenní zpráva z finančního trhu 6.2.2017
  Na hlavních světových trzích je ekonomický kalendář oproti minulému týdnu poloprázdný. Hlavní zprávou je zveřejnění dat o německém průmyslu. Pozornost investorů se zaměří také na zprávu MMF o Řecku a další čtení zákona o brexitu v britském parlamentu. Plný kalendář je naopak v České republice. Závěr roku 2016 pravděpodobně přinesl příznivé údaje z reálné ekonomiky. Inflace v lednu podle našich odhadů dosáhla meziročně 2,1 % a nad cílem ČNB zůstane po celý letošní rok.
 • Fundamentální analýza: Týdenní zpráva z finančního trhu 9.1.2017
  Tento týden přinese pokračování přílivu silných dat z obou stran Atlantického oceánu, a to v podobě amerických maloobchodních tržeb a evropských statistik z průmyslového sektoru. Během týdne budeme též sledovat vystoupení amerických centrálních bankéřů včetně Yellenové a Bullarda a zápis z prosincového jednání ECB, kde bylo oznámeno prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Monitorován bude též britský nejvyšší soud, který může rozhodnout, kdo má právo odstartovat proces vystoupení Británie z EU aktivací článku 50. Z domova bude zajímavý zítřek. Jednak bude publikována prosincová inflace, která se podle nás zastaví těsně pod dvouprocentním inflačním cílem, jednak budou oznámena nová jména jednoho či dvou členů bankovní rady ČNB.
 • Fundamentální analýza: Úterý přináší příznivá čísla z evropské ekonomiky
  Dnešní údaje o důvěře v evropskou ekonomiku i dynamika HDP v Q4 17 přinesou dobré zprávy pro euro, ale i pro české hospodářství. Zdá se totiž, že poptávka z EMU bude nadále silná. Trh s korunou se připravuje na čtvrteční zasedání ČNB. V pondělí ještě zůstala koruna silná, nicméně samotné jednání centrální banky může přinést korekci. Domníváme se totiž, že se ČNB bude snažit posilování koruny zbrzdit – podle nás totiž preferuje utahování měnových podmínek prostřednictvím vyšších sazeb.
 • Fundamentální analýza: Úvěrové podmínky v eurozóně se v Q1 17 zlepšily
  Dnes by na trhu mohly panovat dozvuky francouzských prezidentských voleb, protože ekonomický kalendář je do velké míry prázdný. Prodeje nových domů v USA by měly vykázat solidní čísla. Úvěrové podmínky v eurozóně by mohly i překvapit vyšším růstem, jak naznačuje vývoj ekonomiky
 • Fundamentální analýza: Velká Británie dnes oficiálně požádá o vystoupení z EU
  Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna pouze statistika probíhajících prodejů nemovitostí za únor. Ta by si měla polepšit. Pozornost trhů bude také směřovat k vystoupení třech zástupců Fedu, kteří by mohli naznačit, kdy lze očekávat další zvýšení úrokových sazeb. Velká Británie dnes oficiálně spustí proces vystoupení z EU. V regionu bude zveřejněna pouze maďarská míra nezaměstnanosti.
 • Fundamentální analýza: Ve Spojených státech se zlepší nálada ve službách
  Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn ISM mimo oblast průmyslu. Ten si v srpnu zřejmě o více než jeden bod polepšil. V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný. Zajímavější dění bude tentokrát v regionu, kde nás čeká česká průmyslová výroba a zahraniční obchod. Obě statistiky si však v důsledku celozávodních dovolených pohorší. Polská centrální banka dnes ponechá úrokové sazby beze změny.
 • Fundamentální analýza: Vpředhledící indikátory čeká zhoršování na obou březích Atlantiku
  Dnešek bude dnem předstihových indikátorů. Ve Francii by mělo dojít ke stabilizaci podnikatelské důvěry, zatímco v Německu by měly mírně korigovat ze svých historických maxim. I v USA očekáváme zhoršení důvěry. To je spojeno hlavně s neúspěchy současné administrativy.
 • Fundamentální analýza: Vyjádření představitelů ECB dnes budou při nedostatku dat dominovat
  Prázdný ekonomický kalendář jak v Evropě, tak i v USA vynesou na výsluní projevy členů výkonné rady ECB. V regionu budou publikována data za vývoj v dubnu. V ČR půjde o průmyslové ceny, které by měly meziměsíčně stagnovat a v Polsku pak budou zveřejněna data z trhu práce.
 • Fundamentální analýza: Zápis z jednání ECB by mohl odhalit více o dalším omezování kvantitativního uvolňování
  Včerejší data přinesla smíšený obrázek z americké ekonomiky a tomu odpovídalo i obchodování eura s dolarem. Dnešek by už měl být o poznání klidnější, když hlavní událostí bude zveřejnění zápisu ze zasedání ECB. To by mohlo objasnit několik detailů, které nebyly po posledním zasedání úplně zřejmé.
 • Fundamentální analýza: Zápis z jednání Fedu přinese diskuzi o normalizaci bilance centrální banky
  Prodeje stávajících domů ve Spojených státech v lednu zřejmě mírně stouply. Zápis z posledního zasedání Fedu by se mohl věnovat otázce normalizace bilance centrální banky, přesnější údaje ohledně načasování zvýšení sazeb však zřejmě nepřinese. Z evropských dat nás čeká německý únorový Ifo index, které si v obou složkách pravděpodobně nepatrně pohorší. V regionu je dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.
 • Fundamentální analýza: Zdravý trh práce by měl americký dolar podpořit
  Klíčovou událostí dne je publikace lednových čísel z amerického trhu práce. Očekáváme 170 tisíc nově vytvořených pracovních míst, stagnaci míry nezaměstnanosti na prosincových 4,7 % a růst hodinových výdělků o 0,3 % m/m. Čísla potvrzující zdravé trendy by se měla pozitivně odrazit v síle americké měny. Dnešní neformální summit EU by měl přinést diskusi o budoucím společném vývoji Evropy ve světle aktuálního geopolitického vývoje, tedy jak bude EU vypadat bez Velké Británie. Středoevropský ekonomický kalendář je dnes prázdný.
 • Fundamentální analýza: Zraky všech investorů dnes budou směřovat na J. Yellen
  J. Yellen ve svém dnešním pololetím projevu zřejmě ohodnotí nedávné oslabení inflačních tlaků jako dočasné. Nepředpokládáme, že by oznámila načasování redukce bilance centrální banky před řádným zasedáním FOMC plánované na 26. července. Silná data francouzského, španělského a italského průmyslu za květen by se měla projevit i ve statistice za celou eurozónu. Z domova se dočkáme dalšího poklesu podílu nezaměstnaných za červen. Červnová inflace zpomalí na 2,2 % y/y a bude tak o 0,4 pb pod prognózou ČNB. Ovšem primárně kvůli cenám pohonných hmot. Jádrová inflace opět zrychlí.
 • Fundamentální analýza 04.06.2018
  Akce začíná v 09:00 se zprávou o nezaměstnanosti ve Španělsku. Španělská míra nezaměstnanosti za duben klesla o téměř 87 000. Podobná čtení pro květnu by znamenala investorům, že se ekonomika Španělska postupně zlepšuje.
 • Fundamentální analýza 10.5.2018
  Evropské zasedání začíná v 10:00 se zprávou o italské průmyslové výrobě. Výkon továrny v třetím největším hospodářství...
 • Fundamentální analýza 11.5.2018
  Severní Amerika vidí dnešní makroekonomické zprávy jako největší potenciál z hlediska dopadu. Na výsledky dat je Evrop...
 • Fundamentální analýza 11.6.2018
  Průmyslová výroba, výrobní výroba a obchodní bilance Velké Británie budou zveřejněny v 10:30. Index průmyslové produkce ve Velké Británii se očekává v dubnu růst o 0,2%, což znamená roční růst o 2,7%. Výkon zpracovatelského průmyslu se očekává, že se zvýší o 0,3% meziměsíčně a 2,9% ročně.
 • Fundamentální analýza 12.6.2018
  Úřad pro národní statistiku Spojeného království zahájí makroekonomickou aktivitu v 10:30 odhalením nejnovějších čísel zaměstnání. Úroveň nezaměstnanosti ve Velké Británii se za měsíc pravděpodobně zvýšila o 11 300. Nezaměstnanost za tři měsíce by měla být stabilní na úrovni 4,2%. Mezitím dále vychází průměrné hodinové příjmy včetně bonusů, které pravděpodobně vzrostly o 2.6% za období únor-březen.
 • Fundamentální analýza 13.6.2018
  Ve středu bude dominovat měnová politika, protože obchodníci zaměří své zraky na FED. Americká centrální banka uzavře své politické setkání s vysoce očekávanou tiskovou zprávou, která by mohla poskytnout plán budoucích úprav úrokových sazeb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets Affil