Pátek 26. únor 2021 01:18
reklama
Admiral Markets
reklama
BOSSA zlato
reklama
Admiral Markets

Fundamentální analýza: ECB bude s dalším krokem vyčkávat na rozjasnění ekonomických vyhlídek

06.03.2017 09:55  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V tomto týdnu se nejdůležitější události budou kumulovat do jeho závěru. Zasedání ECB ve čtvrtek změnu měnové politiky nepřinese. Z pohledu rady guvernérů jsou vyhlídky ekonomiky eurozóny zamlžené kvůli politickým nejistotám a vnější poptávce, inflační tlaky jsou nepřesvědčivé a navíc celková inflace zpomalí s vyprcháváním efektu statistické základny energetických surovin. Naproti tomu velmi dobrá sada dat o vývoji amerického trhu práce za leden nebude hovořit proti březnovému zvýšení úrokových sazeb Fedu, jak bylo komunikováno minulý týden.

Výsledky amerického trhu práce podpoří zvýšení sazeb

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pondělí:


Pondělní data nebudou patřit k těm nejsledovanějším z pohledu celého týdne. Indikátory PMI potvrdí dobrou kondici maloobchodníků i na počátku roku. Indikátor důvěry investorů Sentix za březen zkompletuje velmi dobré výsledky za během prvního čtvrtletí roku.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – úterý:


Předběžný výsledek odhadu růstu HDP v eurozóně byl revidován z prvotního odhadu 0,5 % q/q na 0,4 % q/q. Jeho struktura by měla odhalit, že domácí poptávka byla opět dominantním faktorem růstu především z titulu soukromé spotřeby. Ta těží ze snižujících se nákladů na obsluhu dluhu, daňových úlev a nižší míry úspor. Investice by na rozdíl od Q3 měly přispět marginálně pozitivně. Čistý vývoz by pak měl zaznamenat mírný negativní příspěvek.

Tovární objednávky v Německu v lednu sice poklesly, ale tříměsíční průměr ukazuje stále na velmi solidní výsledek, který byl dosažen naposledy v roce 2010. Zpracovatelský průmysl tedy šlape velmi dobře. Data v novém roce zatím naznačují růst německého HDP na úrovni 0,5 % q/q v prvním čtvrtletí.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – středa:


Německá průmyslová výroba v lednu opět vzrostla o více než 2 % m/m a vymazala tak svůj překvapivý pokles v prosinci o 3 % m/m, který byl způsoben delšími vánočními odstávkami. Zpracovatelský průmysl těží ze zlepšujících se vyhlídek zahraniční poptávky.

Zlepšení ADP reportu by mělo naznačit vyšší počet nově vytvořených pracovních míst v USA, které budou zveřejněny v pátek.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – čtvrtek:


I přes dobré výsledky z evropské ekonomiky v poslední době čekáme, že ECB zůstane ve vyčkávacím módu. Nejistota ohledně cenových tlaků v ekonomice a politické nejistoty plynoucí z USA a vyvstávající kolem francouzských prezidentských voleb by navíc měly potvrdit holubičí rétoriku členů rady guvernérů. Tu dále podpoří negativní rizika spojená s vývojem v zahraniční, které zmiňuje velká většina členů rady guvernérů. Dobrá ekonomická data by na druhou stranu mohla mít vliv na zvýšení krátkodobé predikce inflace v eurozóně. Slabý přenos rostoucích cen energií do jádrové inflace může mít za následek zpomalení celkové inflace po vyprchání vlivu statistické základny v dalších měsících letošního roku. Avšak ekonomové SG se domnívají, že i přesto by kolem poloviny roku měla proběhnout diskuze na téma snižování objemu QE programu. Z výše popsaných důvodů k tomu ale dojde později.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pátek:


Nejvíce sledovaný údaj v tomto týdnu bude patřit soubor statistik o stavu amerického trhu práce. Únorový počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru je snad poslední překážkou, která by mohla zabránit zvýšení amerických sazeb v březnu letošního roku. Musely by to ovšem být tragické výsledky, které by toto zařídily. Neočekáváme, že by k tomu mělo dojít. Indikátory trhu práce za únor dosáhnou dalších solidních výsledků ve všech ukazatelích.

Lednové údaje o exportní aktivitě německých podnikatelů vymažou prosincový pokles.  I import vzrostl, ale pouze mírně. Externí poptávka po německé produkci je sice fragmentovaná, ale celkově ukazuje jasné signály zlepšování jak ze strany USA, tak i Číny. V tomto roce očekáváme zlepšování obchodu i v rámci eurozóny.

Francouzská průmyslová produkce se stejně jako německá v lednu zvýšila. K tomuto růstu přispěl i energetický sektor, protože lednové teploty byly pod dlouhodobým průměrem. Tento výsledek spolu s lednovými předstihovými indikátory by ukazoval na růst výstupu o 1,1 % q/q v Q1 17.

Americké sazbou vzrostou už v březnu

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Minulý týden přinesl zvrat v náhledu na první letošní zvýšení sazeb americkou centrální bankou. V úterý večer Dudley (prezident Fedu v New Yorku tedy stálý hlasující člen FOMC a Williams (prezident Fedu v San Francisku) ve svých vystoupeních podpořili zvýšení sazeb už na březnovém zasedání. Pravděpodobnost podle tržních cen vzrostla z 50 % na 78 %. Další členové FOMC se k nim pak přidal v průběhu týdne. Páteční vystoupení prezidentky Fedu J. Yellen a viceprezidenta Fedu S. Fishera, kteří oba také podpořili zvýšení sazeb, tuto pravděpodobnost zvýšilo na 96 %. Ekonomové SG tento odhad podporují a předpokládají, že Fed přidá další zvýšení sazeb v červnu a prosinci letošního roku v souladu s očekáváním mediánu členů FOMC.

Dolar avšak posílením reagoval v první polovině týdne, kdy získal asi 0,7 % a kurz EUR/USD se dostal na úroveň 1,0500. Od této hranice se odrazil a dále ztrácel. Dnes otvírá asi o 0,4 % slabší než minulé pondělí ráno.

Inflace v únoru přidala 0,4 % m/m a dostane tak závazek pod tlak

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – úterý:


V úterý bude zveřejněna struktura HDP v Maďarsku a na Slovensku. Obě ekonomiky by stejně jako v minulém týdnu polská a česká měly potvrdit relativně solidní závěr roku. Předpokládáme, že poslední čtvrtletní loňského roku v obou případech patřil domácí poptávce především soukromé spotřebě. U investic ještě dozníval efekt vysoké statistické základny z konce roku 2015, kdy vrcholil příliv evropských peněz z minulého programového období.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – středa:


Podíl nezaměstnaných dále klesá. V únoru se podle nás dále snížila o 0,1 pb na 5,2 %. Po sezónním očištění už činil 4,8 %, což je nejnižší hodnota od roku 2008. Maďarská inflace v únoru přidala dalších 0,4 % q/q a meziroční dynamika dosáhla 2,8 %.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – čtvrtek:


Inflace v posledních měsících roste. Očekáváme, že tomu tak bylo i v únoru. Podle naší předpovědi vzrostly spotřebitelské ceny v minulém měsíci o 0,4 % m/m. Hlavní příčinnou byl růst cen potravin. Jádrové ceny meziměsíčně přidaly pouze 0,1 %, ale i tak dosahuje jejich meziroční tempo růstu úrovně 2 %. Ceny pohonných hmot byly v únoru vyšší o 0,7 %, ale efekt statistické základny je podpořil v meziročním růstu o skoro 17 %. Meziroční tempo celkové inflace v únoru dosáhlo podle našeho odhadu 2,5 %, což je o 0,4 pb vyšší tempo než byl odhad ČNB z její poslední prognózy. Tento výsledek by mohl vytvořit ještě větší tlak na kurzový závazek a donutit tak bankovní radu ČNB k dřívějšímu opuštění této politiky než v současnosti komunikované polovině roku.

Růst českého HDP byl revidován výše na 0,4 % q/q

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Během minulého týdne byla zveřejněna struktura českého HDP v posledním čtvrtletí loňského roku. Ten podle revidovaného odhadu přidal 0,4 % q/q. Mezičtvrtletní růst byl nejvíce podpořen zahraničním obchodem, který přispěl 1,1 pb. Soukromá spotřeba pak přidala další 0,3 pb. Za slabý mezičtvrtletní růst ve srovnání s naší prognózou tedy stojí pokles stavu zásob, který snížil růst HDP o 0,8 pb a také fixní investice, které ubraly další 0,2 pb. Meziroční růst dosáhnul 1,9 % podpořen soukromou spotřebou a přebytkem exportu.

Za celý loňský rok si ekonomika připsala 2,3 %. Růstovou dynamiku brzdily investice. Naopak HDP nacházel podporu v soukromé spotřebě a rostoucím přebytku zahraničního obchodu.  V letošním roce čekáme akceleraci ekonomického růstu na 2,7 %.

V úterý byla zveřejněna struktura polského HDP, který vzrostl o 2,7 % y/y. Podobně jako v ČR byla hlavním faktorem růstu soukromá spotřeba spolu s pozitivním příspěvkem čistého exportu. Negativem pak byl vývoj investic.

V minulém týdnu publikované indikátory PMI v regionu ukázaly, že vstup do nového roku byl solidní a ekonomiky vykáží pravděpodobně lepší výsledek než ve čtvrtém čtvrtletí. Maďarský PMI dokonce zaznamenal historické maximum.

V pondělí byly také zveřejněny ceny českých průmyslových výrobců, jejich meziroční růst se po třech letech dostal do kladných čísel. V ekonomice se tak projevují nákladové tlaky, které se postupně budou přelévat do spotřebitelských cen.

Kurz koruny zůstal po celý minulý týden přilepený k hranici kurzového závazku. Ostatní regionální měny v podstatě celý týden stagnovaly. Polský zlotý za tento týden přidal 0,3 % a jeho kurz se závěrem týdne pohybuje na úrovni 4,30 PLN/EUR. Kurz maďarského forintu v celotýdenním pohledu zhodnotil o 0,1 % a zavírá pod hladinou 308,9 HUF/EUR.


DAVID KOCOUREK
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fundamentální analýza: Dobré statistiky z amerického trhu práce mohou podpořit dolar
  Pozornost trhů se dnes obrátí na dubnové údaje z amerického trhu práce. Počet nových pracovních míst by měl být slušný, stejně jako růst mezd. Investoři budou zároveň napjatě očekávat výsledek francouzských prezidentských voleb, kde má větší šance na vítězství Emmanuel Macron.
 • Fundamentální analýza: Do hlavních zemí eurozóny se vrací inflace
  ISM index ze Spojených států by měl potvrdit sílu americké ekonomiky a správnost rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb. Francouzská i německá harmonizovaná inflace by měla zrychlit nad 1 % a v obou případech tak překonat svá několikaletá maxima. Zveřejněn bude také výsledek hospodaření českého státního rozpočtu. Ten by měl poprvé od roku 1995 vykázat přebytek.
 • Fundamentální analýza: Dolar vůči euru v euforii po středečním zasedání FOMC
  Ekonomický kalendář posledního pracovního dne tohoto týdne je nezajímavý. Francouzské indikátory důvěry podtrhnou zvýšení aktivity v průmyslovém sektoru v závěru roku. České PPI potvrdí postupný ústup z deflačního prostředí.
 • Fundamentální analýza: Domácí trh zaplavila nervozita před dnešním zasedáním ČNB
  Domácí trh byl již včera nervózní před dnešním zasedáním ČNB. Ačkoliv neočekáváme, že by centrální banka dnes zrušila svůj závazek, určitá šance zde je. Spíše ale ČNB potvrdí svůj dosavadní scénář, že pravděpodobný exit vidí v polovině roku. Do karet by ji mohla hrát nižší inflace v Německu. Ta by se v březnu měla vrátit hluboko pod 2 %.
 • Fundamentální analýza: Donald Trump dnes převezme prezidentský úřad
  Donald Trump dnes bude inaugurován jako 45. prezident Spojených států amerických. Začne tak jeho čtyřleté prezidentské období. Trhy budou vstřebávat včerejší rozhodnutí Evropské centrální banky a její následnou tiskovou konferenci. Žádná důležitá data totiž nepřijdou a vývoj by tak měl zůstat relativně klidný.
 • Fundamentální analýza: Donald Trump naznačí více o svých prezidentských plánech
  Pozornost finančních trhů se dnes bude upínat na tiskovou konferenci Donalda Trumpa, která je první od jeho zvolení. V Polsku končí dvoudenní zasedání centrální banky, jejíž rétorika může přejít ve více jestřábí. České maloobchodní tržby za listopad by měly vykázat solidní růst na úrovni 3,9 % y/y.
 • Fundamentální analýza: Dopad výsledku italského referenda na finanční trhy byl omezený
  Po včerejším dni, kdy trhy ještě reagovaly na víkendové politické události, se dnes vrátíme k ekonomickému kalendáři. Již publikované americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby jsou příslibem pro další silný růst podnikových objednávek. Ty by měly zaznamenat solidní vzestup i v Německu a napravit tak zářijové zklamání. Struktura evropského HDP za Q3 16 ukáže na rovnoměrný růst o 0,3 q/q ve všech složkách domácí poptávky. Domácí maloobchodní tržby ovlivní o jeden pracovní den méně v letošním říjnu. Očištěná čísla potvrdí robustnost spotřeby českých domácností.
 • Fundamentální analýza: Důvěra německých finančních trhů by měla zaznamenat prudké zlepšení
  Dnešní data by měla potvrdit sílu ekonomického oživení v eurozóně. Průmyslová produkce za leden podle našich odhadů zkoriguje prosincový pokles a důvěra finančních trhů v německou ekonomiku by měla vyskočit nahoru. Britský parlament včera finálně odhlasoval zákon o brexitu. Spuštění článku 50 ale podle všeho proběhne až na konci března.
 • Fundamentální analýza: Důvěra německých průmyslníků mírně poklesne
  V eurozóně nás dnes čeká lednová podnikatelská důvěra ve Francii a německý Ifo index. Oba ukazatele si zřejmě vzhledem k rostoucí politické nejistotě mírně pohorší. V regionu bude zveřejněna pouze polská prosincová míra nezaměstnanosti, která vlivem sezónních faktorů stoupne.
 • Fundamentální analýza: Důvěra spotřebitelů ve Francii poklesne
  Ve Spojených státech bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Ve Francii bude zveřejněna dubnová spotřebitelská důvěra. Ta si nepatrně pohorší. V regionu nás čeká pouze polská míra nezaměstnanosti za březen, která by měla poklesnout.
 • Fundamentální analýza: ECB by měla oznámit změny v programu odkupu aktiv
  Dnes se veškerá pozornost bude soustředit na zasedání ECB. Očekáváme, že rada guvernérů změní podmínky programu nákupu aktiv, nicméně ani po dnešním zasedání nemusí být úplně jasno, jak to dál bude s jeho dalším průběhem po březnu příštího roku. Po sérii horších dat z domácí ekonomiky by statistika podílu nezaměstnaných měla přinést dobré zprávy.
 • Fundamentální analýza: ECB dnes potvrdí stávající komunikační linii
  V centru pozornosti dnes bude zasedání rady guvernérů ECB. Nepředpokládáme ovšem, že by se na komunikaci, která zazněla v prosinci, mělo něco změnit. Změny nastavení měnové politiky vidíme až od poloviny roku s tím, jak se bude zvyšovat inflace a růst ekonomický výkon eurozóny. Polská čísla dnes potvrdí dobrý závěr roku pro jeho ekonomiku.
 • Fundamentální analýza: ECB se připravuje na omezování kvantitativního uvolňování
  Středobodem tohoto týdne bude čtvrteční zasedání rady guvernérů ECB, od kterého očekáváme prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Dohoda ohledně jeho další výše, ale může být složitá či oznámená až později. Mezi dalšími událostmi bude prim hrát politika. Matteo Renzi, italský předseda vlády, oznámil rezignaci po debaklu v referendu ohledně jeho návrhu parlamentních reforem. Ve Velké Británii bude pokračovat právní bitva, jestli britský parlament musí schválit aktivaci článku 50 smlouvy o EU, nebo to může učinit na svou zodpovědnost vláda.
 • Fundamentální analýza: ECB vyšle holubičí signál
  Zásadní ekonomickou událostí z rozvinutých trhů je dnes zasedání ECB. To by i přes silný nárůst inflace v zemích eurozóny v posledních měsících mělo vyznít v holubičím tónu. Za zrychlováním inflace totiž stojí zejména ceny potravin a pohonných hmot. Jádrová inflace zatím stagnuje. To se ale nedá říct o inflaci v Česku. Ta také zrychlila kvůli efektu statistické základny cen pohonných hmot, ale k jejímu růstu přispívá i jádrová složka. Za únor by tak měla vykázat další zrychlení.
 • Fundamentální analýza: Ekonomická aktivita v eurozóně i USA zůstává vysoká
  Silné PMI z eurozóny i Spojených států z přelomu roku by měly na svou slušnou výkonnost navázat i ve druhém měsíci roku 2017. Za eurozónu jako celek očekáváme stagnaci na lednových vysokých 54,4 bodu, když oproti lednu lehce slabší německé a francouzské hodnoty vykompenzuje lepší situace ve zbytku eurozóny. Ve Spojených státech by mělo být překonáno lednové 22 měsíční maximum. Středoevropský ekonomický kalendář je dnes prázdný.
 • Fundamentální analýza: Ekonomika Velké Británie v závěru roku zřejmě slušně rostla
  První odhad HDP by měl ukázat, že britská ekonomika uzavřela rok 2016 ve slušném tempu navzdory rizikům spojeným s brexitem. Ve středoevropském regionu je kalendář ekonomických dat prázdný. Zbývá týden do zasedání ČNB, které bude pro další vývoj na trhu mimořádně zajímavé i kvůli očekávané revizi inflační prognózy.
 • Fundamentální analýza: Evropská jádrová inflace se posune na své roční maximum
  Slabý růst HDP v prvním čtvrtletí by měli dnes oznámit statistici ve Spojených státech. Ve Francii se naše obavy o slabý růst potvrdily již ráno. V obou zemích se však jedná pouze o dočasný stav a v průběhu nadcházejících kvartálů by měly hospodářské dynamiky v těchto zemích zrychlit. Po včerejším překvapení z Německa, kde ceny vzrostly rychleji, než jsme předpokládali, očekáváme, že i za celou eurozónu cenový růst za duben zrychlil. Nahoru šla zejména jádrová inflace. Nervozitu dnes bude zvyšovat vyjednávání o americkém dluhovém stropu. Aby američtí úředníci v pondělí nastoupili do práce, je potřeba, aby tamní zákonodárci rozhodli do neděle.
 • Fundamentální analýza: Evropské indikátory důvěry poklesnou; německá inflace zpomalí
  Německá inflace by měla zpomalit především z titulu meziročního poklesu energetických cen. Jádrové ceny by měly stagnovat. Mírné zhoršení očekáváme také u evropských indikátorů důvěry. Britská vlády získá podle všeho důvěru v parlamentu a americké HDP za Q1 bude potvrzeno na 1,2 % q/q. Zasedání ČNB by mělo verbálně odsunout předpokládané zvýšení sazeb do čtvrtého čtvrtletí, když současná prognóza předpokládá nárůst ve Q3.
 • Fundamentální analýza: Evropské indikátory důvěry sice poklesnou, stále ale značí silný růst eurozóny
  Evropské sentiment indikátory pokračovaly v březnu v sestupu z extrémně vysokých hodnot z počátku roku. I tak zůstávají vysoko a poukazují na vysokou růstovou dynamiku v Evropě během prvního čtvrtletí. Měnový přehled pak ukáže na zvyšující se úvěrovou dynamiku v eurozóně. Je otázkou, zda bude vzestup americké spotřebitelské důvěry dostatečný k tomu, aby zvrátil aktuální trend posilujícího eura. Z regionu se dočkáme zasedání maďarské centrální banky. Změnu v nastavení měnové politiky nečekejme, rétorika centrálních bankéřů zůstane holubičí.
 • Fundamentální analýza: Evropské PMI by i v červnu měly ukazovat na rychlý růst ekonomiky
  Hlavní událostí pátečního kalendáře je zveřejnění indikátorů PMI v hlavních zemích eurozóny a za celou měnovou unii. Květnová čísla příjemně překvapila, což může naopak v červnu přinést korekci. I tak ale zůstává nálada v průmyslu a ve službách na vysokých hodnotách, což naznačuje pokračování poměrně rychlého růstu evropské ekonomiky, a v důsledku i posilování eura. Ve střední Evropě je dnes kalendář prázdný.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets CopyFX